Początek 2021 roku to jednocześnie koniec drugiej dekady XXI wieku, która przyniosła kilka niezapomnianych filmów. Wybieramy te najlepsze. Poznaj nasz TOP-10 najważniejszych filmów minionych 10 lat.
Zestawienie najlepszych filmów ostatniej dekady postanowiliśmy podzielić na poszczególne lata. Wybraliśmy po jednym filmie z danego roku i uzasadniliśmy, dlaczego właśnie on naszym zdaniem zasługuje na wyróżnienie.
Pamiętaj, że zmieszczenie wszystkich dobrych filmów w tak krótkiej liście jest niemożliwe, a sam ranking jest mocno subiektywny. Jeżeli brakuje twojego faworyta, wspomnij o nim w komentarzu.
Rok 2011: Nietykalni
„Nietykalni” to film, który otwiera oczy, ale przede wszystkim serca. Przekazuje uniwersalną prawdę – pieniądze to rzecz nabyta, a prawdziwymi wartościami w życiu są zdrowie i przyjaźń. Zazwyczaj nie przepadam za szczęśliwymi zakończeniami w filmach, bo pozostawiają one poczucie sztuczności, nachalnego podnoszenia na duchu. Na szczęście są wyjątki – historie proste, szczerze i wyjątkowo wiarygodne. Takim filmem są właśnie „Nietykalni”.
Rok 2012: Atlas chmur
„Atlas chmur” to film, który nie wyrył się w historii kinematografii, a wiele osób być może nie wie nawet o jego istnieniu. A to ogromny błąd, bo ta rozgrywająca się w różnych epokach czasowych i zakątkach świata opowieść o losach ludzi, których przeznaczenia są ze sobą splecione, ma w sobie coś magicznego. Znakomite aktorstwo (m.in. Tom Hanks, Halle Berry), bardzo dobra realizacja (Lana i Lilly Wachowscy) i świetny materiał źródłowy oparty na epickiej powieści Davida Mitchella, sprawiają, że ten 3-godzinny film jest jak Odyseja, którą warto odbyć z najbliższą osobą u boku.
Rok 2013: Wielkie piękno
Paolo Sorrentino to prawdziwy mistrz, a „Wielkie piękno” to jego prawdziwy popis. Toni Servillo wcielający się w postać Jepa Gambardelli jest wybitny, a sama historia – choć prosta – porusza i zostaje na dłużej, nawet po skończonym seansie. „Co jest złego w odczuwaniu nostalgii?” – pyta jedna z postaci filmu Sorrentino. I ma rację, bo „Wielkie piękno” to film, których dzisiaj już się nie robi. Staromodny, ale nie starodawny. Opowiadający o starości i temu, jak się wyrwać z okowów ról społecznych. Trzeba zobaczyć, bo podnosi na duchu. A później zobaczyć pozostałe dzieła Sorrentino.
Rok 2014: Interstellar
„Interstellar” to prawdopodobnie najbardziej „osobisty” film w tym zestawieniu. Opowiadający o potędze miłości, która to prawdopodobnie jest największą siłą spajającą Wszechświat. Christopher Nolan chciał nakręcić kolejną „Odyseję kosmiczną” i widać wiele nawiązań do dzieła Kubricka. Czas ludzkości na Ziemi dobiega końca ze względu na postępujące zmiany klimatyczne. Gdy naukowcy odkrywają tunel czasoprzestrzenny, który umożliwia przedostanie się do odległego rejonu Wszechświata, postanawiają poszukać nowej Ziemi. Z misją rusza niejaki Cooper (świetny Matthew McConaughey), który zostawia kochaną córkę Murph, wiedząc, że prawdopodobnie już nigdy jej nie zobaczy. To, co dzieje się później, trzeba zobaczyć samemu.
Rok 2015: Zjawa
„Zjawa” to spektakularne kino drogi. Efektowne, a jednocześnie kameralne. Zapierające dech w piersi, ale także zmuszające do refleksji. Ile jest w stanie przetrwać człowiek, by móc zemścić się na swoich oprawcach? Czy nienawiść ma większą moc niż miłość? Alejandro González Iñárritu w doskonały sposób zaadaptował materiał książkowy Michaela Punke. Niektórzy mówią, że „Zjawa” jest nudna, niepotrzebnie wydłużona i pozbawiona znaczących zwrotów akcji. Dla mnie to najlepszy z możliwych przykładów kina drogi, pokazujących siłę wewnętrzną człowieka. Ona tkwi w każdym z nas, nie tylko w Hughu Glassie, granym przez Leo DiCaprio.
Rok 2016: Ostatnia rodzina
„Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, to jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat. Wszyscy słyszeli o „Idzie” czy „Zimnej wojnie”, jednak to „Ostatnia rodzina” ma w sobie coś, czego brakuje innym produkcjom. Film opowiada o dziennikarzu muzycznym, tłumaczu i eseiście Tomaszu Beksińskim, który wprowadza się do mieszkania obok swoich rodziców. Niebawem wychodzi na jaw, że nad rodziną ciąży fatum. „Ostatnia rodzina” to wstrząsająca historia, którą jeszcze lepiej zrozumieć znając obrazy Beksińskiego.
Rok 2017: Coco
To był rok bardzo dobrych filmów. Trudno było wybrać ten jeden wyróżniający się przed szereg. Dla mnie jednak wybór był prosty – animowany „Coco”. To jedna z najpiękniejszych i najpiękniej opowiedzianych historii wszech czasów. Pokazuje siłę miłości i to, że jesteśmy na tej planecie tylko gościem. Tym, co naprawdę po nas pozostanie, jest pamięć innych. Wzruszająca do łez, przepełniona magią i urokiem. Film, który musi znać każdy.
Rok 2018: Spider-Man Uniwersum
To zdecydowanie najlepszy film o superbohaterach w historii. Nie ma znaczenia, że jest animowany. Ma w sobie wszystko to, co we wzorowym kinie superbohaterskim powinno się znaleźć – dynamiczną akcję, błyskotliwe poczucie humoru i historię nieco przewidywalną, ale jednocześnie oryginalną. Nie mogę doczekać się drugiej części, która na pewno powstanie.
Rok 2019: Joker
To studium psychologiczne postaci, która przez wiele lat wydawała się tylko „komiksowym pajacem” i karykaturą, której nie spotyka się na co dzień. Już Christopher Nolan w „Mrocznym Rycerzu” pokazał, że Joker jest postacią skomplikowaną, wielowarstwową i trudną do jednoznacznego zaszufladkowania. Todd Phillips w „Jokerze” tę psychoanalizę jeszcze pogłębił. Dzięki temu dostaliśmy oscarowe arcydzieło z niezapomnianą rolą Joaquina Phoenixa.
Rok 2020: Tenet
W tym wyjątkowo trudnym roku dla kinematografii, wartościowych premier było bardzo mało. Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele produkcji powędrowało prosto na platformy VOD (m.in. „Mulan” czy „Wonder Woman 1984”). Christopher Nolan się zbuntował. Jego najnowsze dzieło – „Tenet” – to film wybitnie kinowy, wręcz IMAX-owy. Cieszę się, że mogłem go właśnie w takiej postaci zobaczyć (pierwszy raz). Duże brawa dla Nolana za odwagę (dystrybucję filmu w kinach) i bezkompromisowość (złożoną historię o mocnych, naukowych podstawach).
To również warto przeczytać!
Mam nadzieję, że spodobał Ci się nasz wybór najlepszych filmów minionej dekady. Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.
Jeśli szukasz fajnego filmu, koniecznie zerknij na maniaKalne zestawienie najlepszych filmów SF oraz najnowszą listę najlepszych filmów na podstawie komiksów.
Warto też sprawdzić nasz TOP najlepszych filmów cyberpunkowych oraz ranking najlepszych filmów akcji.
Mamy też nowy ranking najlepszych dramatów, jeśli lubisz ten gatunek kina oraz zestawienie TOP najciekawszych horrorów.
Dla miłośników kina familijnego przygotowaliśmy zbiór najlepszych bajek i filmów dla dzieci, a dla osób szukających lżejszej rozrywki – ranking najlepszych komedii.
Masz ochotę zobaczyć dobry serial? Mamy kilka solidnych sugestii! Poszukiwania warto zacząć od naszego TOP-50 najlepszych seriali, a jeśli interesują Cię rodzime produkcje, od zestawienia najciekawszych i najlepszych polskich seriali.
Polecamy także sprawdzić naszą listę najlepszych miniseriali na jeden wieczór oraz (oczywiście) nasz aktualny TOP najlepszych seriali SF ostatnich lat.
Mamy też coś dla maniaKów streamingu spod szyldu Netflix. Jeśli interesuje Cię dłuższy format, koniecznie sprawdź naszą listę najlepszych filmów na Netflix. W poszukiwaniu czegoś krótszego zapraszamy do zestawienia najciekawszych seriali na Netflix.
Jeśli preferujesz oglądanie na Amazon Prime, na pewno Cię zainteresuje nasze zestawienie najlepszych seriali na Amazon Prime.
Dla miłośników HBO GO mamy natomiast ranking najlepszych seriali na HBO GO.
Regularnie podrzucamy też informacje o tym, co warto oglądać w sieci, prowadząc nasze zawsze aktualne maniaKalne przeglądy nowości:
- najlepsze nowe filmy i seriale,
- premiery filmów i seriali w Netflix,
- zestawienie najciekawszych premier w HBO GO.
Nie samymi filmami oczywiście rtvManiaK.pl żyje. Jeśli szukasz dobrego telewizora do salonu, koniecznie zerknij na nasz TOP-10 najlepszych telewizorów, gdzie polecamy wyłącznie topowe modele, bo po brzegi naszpikowane technologicznymi nowinkami.
Potrzebny Ci dobry, ale jednocześnie niedrogi telewizor? Mamy kilka propozycji. Znajdziesz je w naszym TOP-10 dobrych i tanich telewizorów 4K, ale warto również sprawdzić listę dużych telewizorów w dobrej cenie.
To nie wszystko! Przygotowaliśmy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych telewiozrów z matrycami 120 Hz oraz artykuł o tym, jaki telewizor warto kupić do grania.
Warto w końcu zerknąć na naszą sekcję audio, gdzie radzimy, jaki kupić soundbar, żeby nie przepłacić oraz zestawienia najciekawszych ofert w konkretnych ramach cenowych:
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
ja bardzo lubie polskie filmy, a akurat tak sie fajnie zlozylo, na poczatku roku mialam okazje obejrzec film Glinskiego- Zieja. bardzo fajna tematyka, daje wiele do myslenia i pozostawia w czlowieku slad na dlugo
„Interstellar” zdecydowanie najlepszym filmem dekady. Widziałam w tym roku znów na wielkim ekranie w OHKINO we Wrocławiu i nadal mam ciary na całym ciele przez genialne zdjęcia i muzykę. Nolan jak zawsze niezawodny i najlepszy w fotelu kinowym.