Rok 2009 już minął czas na krótkie podsumowanie. Przyglądnijmy się więc, co się zmieniło i jakie nowe trendy powstały w telewizorach w roku 2009.
Przede wszystkim wiele firm prześcigało się w tym, aby uzyskać telewizor o jak najcieńszej matrycy. Producenci tradycyjnych LCD, musieli jednak ponieść klęskę, wraz z pojawieniem się nowego typu podświetlania – LED. Początkowo technologia ta miała miała zrewolucjonizować odbiorniki ciekłokrystaliczne, a dzięki niej uzyskany obraz miał mieć znacznie większy kontrast, lepszą czerń, panel miał być cieńszy, a zużycie energii mniejsze . Na pewno udało się zrealizować część założeń. Panele LED, są faktycznie dużo cieńsze od klasycznych odbiorników podświetlanych lampami CFL oraz zużywają do 40% mniej energii. Jednak parametry obrazu nie zostały poprawione w znacznym stopniu. Zależy to oczywiście od typu podświetlania. Najmocniejszą strona podświetlania LED na krawędziach, jest znaczna redukcja grubości. Pojawia się jednak nowy problem, mianowicie nierówne podświetlanie, widoczne zwłaszcza w niższych modelach. W przypadku podświetlania LED na całej powierzchni panelu, problem ten został rozwiązany, wiąże się to jednak, ze znacznym wzrostem ceny. Nie zmienia to faktu, że telewizory z tym rozwiązanie technologicznym na stałe wpisały się do oferty większości liczących się producentów, a ogólna sprzedaż telewizorów podświetlanych diodami ma w tym roku wynieś 20% całkowitej sprzedaży. Za tym ostatnim faktem przemawiają również, to że coraz bardziej zacierających się różnice cenowe pomiędzy LEDami a CFL.
Kolejnym trendem jaki pojawił się w ubiegłym roku było, poszerzenie dostępnych funkcji w telewizorze. Odbiornik przestał służyć jedynie do oglądania telewizji, czy jako ekran dla konsol nowej generacji. Producenci zaczęli coraz częściej umieszczać w swoich produktach gniazda USB, dzięki którym możliwe było odtwarzanie plików multimedialnych. W tej dziedzinie prym wiedzie koreańska firma Samsung.
Inną nowością dostępną w telewizorze,do której dostęp dostaliśmy w roku 2009 jest Internet TV. Usługa ta pozwala na cieszenie się niektórymi portalami internetowymi na ekranie telewizora. Dostępny jest między innymi portal youtube. Jeżeli chodzi o portale polskie, to Samsung w swoich odbiornikach udostępnił widget pozwalający na dostęp między innymi do portali grupy agora. Nowe rozwiązanie doprowadziło również do prawdziwego bum na usługi typu VoD (wideo na życzenie).
W roku 2009 mogliśmy również usłyszeć pierwsze deklaracje producentów, mówiące o rozpoczęciu prac nad odbiornikami 3D. Pierwszą firmą był Panasonic, który zapowiedział stworzenie plazmowego odbiornika 3D, na odpowiedź innych producentów nie trzeba było długo czekać. Wkrótce Sony, LG oraz inni producenci zainteresowali się możliwościami jakie niosą ze sobą 3 wymiary. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już teraz dostępny jest w sprzedaży projektor 3D. Telewizory natomiast pojawią się w sklepach już w połowie roku. Nie będziemy również musieli się martwić o dostęp do programów w tym standardzie. Już teraz powstał nowy standard Blu-ray 3D, i za niedługo dostępne będą pierwsze filmy w tym formacie. Dodatkowo użytkownicy mający grubsze portfele i mogący sobie kupić np. telewizor Toshiby z procesorem Cell dostaną możliwość konwersji materiałów z 2D do 3D.
Telewizory Toshiby dostępne w ceneo.pl
Jak widać w ubiegłym roku wiele zmieniło się na rynku telewizorów. Szkoda, że w kwestii technologii OLED niewiele uległo zmianie. Pojawił się co prawda nowy panel LG, ale jest on bardzo drogi, a parametry obrazu nie zachwycają. Miejmy nadzieje, że zmiany nadejdą w tym roku.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
komentarz opłacony przez LG (buzzmarketing):
Co do OLEDa od LG, jak dla mnie jakość jest bardzo dobra… a i w technologii 3D dosyć mocno się już rozwineli, przecież to oni jako pierwsi pokazali reatilowy projektor 3D a teraz nową linię tv INFINIA z modelem LG LE9500 na czele, jak dla mnie technologia 3D rozwija się w rewelacyjnie szybkim czasie… tylko czekać aż wyprze całkowicie klasyczne tv 2D.