Na rynku istnieje ogromny wybór telewizorów LCD, sprzedawanych w różnych cenach i konfiguracjach. Jak połapać się w tym gąszczu? Po pierwsze, należy na spokojnie zastanowić się, co w odbiorniku jest dla nas bardziej, a co mniej ważne. Następnie sięgnąć po niniejszy poradnik, w którym zdecydowaliśmy się zaprezentować szereg modeli, naszym zdaniem wartych szczególnej uwagi. Analizowaliśmy je pod kątem najwyższej ceny, najniższej ceny, wykorzystanych technologii, dostępu do internetu i prostej obsługi, za cel stawiając sobie znalezienie produktów nie tylko ciekawych pod kątem specyfikacji, ale i przychylnych opinii wielu użytkowników.
Aktualizacja 04.05.2016
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Wysoka cena: LG 47LD750
Od lat panuje przekonanie, że im droższy odbiornik TV, tym ma on więcej do zaoferowania i zwraca większą uwagę potencjalnych klientów. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na kupno telewizora za około 2500 złotych, a nagle zaczniemy dostrzegać oferty innych producentów, którzy reklamują znacznie droższy sprzęt, zaczynamy się zastanawiać: a może warto dołożyć kilkaset złotych i się skusić? Skoro produkt jest o wiele droższy od wybranego przez nas faworyta, to musi być zdecydowanie lepszy, prawda?
Jednym z dowodów na to twierdzenie może być LG 47LD750.
Poza ogromnym ekranem, o wielkości 47 cali, który sprawia bardzo imponujące wrażenie (zaczynamy zaraz zastanawiać się, jak wyglądałby w naszym salonie i jakie wrażenie sprawiłby na odwiedzających nas gościach) telewizor ma bardzo dużo do zaoferowania. Przede wszystkim trochę parametrów technicznych na początek – kontrast dynamiczny wynosi 80000:1, a czas reakcji jest równy niecałym 3 ms, całkiem nieźle prawda? No dobra, ale to naprawdę nie wszystko, co jeszcze musielibyśmy wiedzieć. To, że model wyświetla wszystkie obrazy w standardzie Full HD to chyba jasne. Ciężko o telewizor, który nie oferowałby tego w takiej cenie. No to może częstotliwość odświeżania?
Tutaj koncern LG postarał się, bowiem w 47LD750 to aż 200 Hz. Oczywiście to nie znaczy, że należy szybko biec do sklepu i brać ten model, warto jeszcze zerknąc na pozostałe parametry. Telewizor jest kompatybilny z DLNA, posiada USB, za pomocą którego podłączymy inne urządzenia, a jeśli komuś nie wystarczą głośniki, to odbiornik jest wyposażony w opcje poprawiające jakość dźwięku (Clear Voice II, Infinite Sound).
Prosta obsługa: Samsung LE46D550
Jeżeli poszukujemy telewizora, którego funkcje nie przyprawią nas o zawrót głowy oraz przede wszystkim łatwego w obsłudze, to warto przyjrzeć się Samsungowi LE46D550.
Wielkość ekranu jest dosłownie o cal mniejsza od prezentowanego wcześniej modelu od LG. Na szczęście Samsung za przyzwoitą cenę wytacza swoje najcięższe działo – tylko, że od razu na samym początku jedna najistotniejsza rzecz, jaka rzuca się w oczy, przeglądając specyfikację modelu, to odświeżanie. Dlaczego tylko 50 Hz? To, że odbiornik kosztuje niecałe 2500 złotych nie oznacza, że można spocząć na laurach i dać klientom urządzenie, które na rynku ma silnych konkurentów, oferujących znacznie lepsze parametry pod kątem częstotliwości. To jedna z jego podstawowych wad.
Całe szczęście, że model posiada także swoje mocne strony, choć warto zaznaczyć, że w takiej cenie rewelacji nie będzie. Mamy telewizor nieskomplikowany w obsłudze, który w zasadzie ma ładnie prezentować się w salonie. Jeżeli nie chcemy surfować po internecie, to wybór jest prosty, LE46D550 nadaje się znakomicie do wyświetlania materiałów, nawet tych zapisanych gdzieś na naszym komputerze. Za pomocą technologii All Share w łatwy sposób wyświetlimy na ekranie wszystko to, co będziemy chcieli obejrzeć, od filmów po zdjęcia. Do tego producent umożliwia jeszcze sterowanie telewizorem (Anynet+), za pomocą jednego pilota (oczywiście marki Samsung). Bardzo proste, prawda? O to nam chodziło!
Technologie: Sony KDL-32CX525
Koncern Sony wpadł na pomysł, by za niewygórowaną cenę zaoferować telewizor posiadający mnóstwo technologii, które mogą być przydatne podczas codziennego użytkowania. Model, o którym mowa to Sony KDL-32CX525.
Pierwsza z nich to standard w dzisiejszych telewizorach – możliwość odtwarzania filmów z założeniem reżysera, czyli w trybie 24 klatki na sekundę (24p True Cinema). O jeszcze lepszą biel i bardziej naturalną czerń ma zadbać Advanced Contrast Enhancer, dodatkową opcją jest także Live Colour, dzięki której telewizor zagwarantuje wierne odwzorowanie kolorów, co podkreśla producent. Ma to znaczenie dla widzów wymagających. Jeżeli chodzi o dźwięk, to znajdziemy tutaj S-Force Front Surround, co oznacza jeszcze lepsze wrażenia płynące z głośników.
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o DLNA, czyli wyświetlaniu zdjęć, filmów czy słuchaniu muzyki prosto z dysku komputera na 32-calowym ekranie telewizora. Jeżeli posiadamy wspomniane wcześniej pliki na przenośnym urządzeniu, to także będziemy je mogli podłączyć do odbiornika, za pomocą portu USB. Powiem szczerze, że spotkałem się ostatnio z telewizorem, który nie posiadał ani jednego takiego wejścia. Końcową sekwencję zamyka Bravia Sync, która podobnie jak w przypadku większości telewizorów pozwala na sterowanie telewizorem, jednym pilotem (marki Sony). Szkoda tylko, że firma nie zaoferowała dodatkowo Wi-Fi (trzeba dokupić adapter), dzięki któremu moglibyśmy przeglądać serwisy internetowe, dlatego należy wziąć to niedociągnięcie także pod uwagę. Może producent liczył na to, że ważna jest ilość funkcji, a nie jakość?
Niska cena: Philips 32PFL4606H
Tym razem zobaczmy, jaki sprzęt możemy dostać za niewielkie pieniądze. Nie musimy wydawać przecież kilku tysięcy, jeżeli telewizor ma służyć wyłącznie do oglądania telewizji. Philips 32PFL4606H to model LCD, który posiada 32-calowy ekran i charakteryzuje się dobrej jakości obrazem.
Oczywiście można zapytać czy podobnie, jak w przypadku modeli innych producentów to wystarczy, by był on płynny i naturalny? Dlatego dodatkowo producent wyposażył model w technologię Digital Natural Motion, do tego dochodzi jasność wynosząca 400 cd/m2. Koszt tego urządzenia zaczyna się od 1420 złotych w sklepach internetowych. Co mamy w tak niskiej cenie? Przede wszystkim funkcje, jak Active Control, która ma za zadanie minimalizować wszelkie zakłócenia sygnału oraz Pixel Plus HD, co oznacza jeszcze lepszy obraz.
Philips 32PFL4606H to przede wszystkim propozycja dla osób, chcących wydać niewiele, ale posiadać nieco więcej od przeciętnego odbiornika TV. Jeżeli poszukujemy taniego modelu, możemy dać szansę właśnie Philipsowi.
Internet: Panasonic TX-L42G20
Panasonic TX-L42G20 to jeden tych telewizorów, który zaoferuje nam przede wszystkim dostęp do stron internetowych, plików muzycznych czy zdjęć, umieszczonych w sieci. Służy do tego technologia VIERA Cast, a za jej pomocą możemy wejść na YouTube’a i oglądać interesujące nas teledyski. Mało tego fotomaniacy będą mieli do dyspozycji narzędzie o nazwie Google Picasa, gdzie w łatwy sposób przejrzą albumy ze zdjęciami. Dla fanów sportu także przygotowano coś extra: najnowsze informacje. Wystarczy wejść na stronę Eurosportu i już po chwili będziemy wiedzieli wszystko, co nas interesuje w danej kategorii.
Oczywiście należy przypomnieć, że surfowanie po sieci na dużym ekranie nie jest takie komfortowe, jak drogą tradycyjną, jednak producent ma nadzieję, że 46-calowy wyświetlacz wynagrodzi nam ten trud. Dlatego dobrze upewnić się, że prędkość naszego łącza będzie odpowiednia tak, byśmy nie musieli niecierpliwić się, że dany film nie chce się załadować. Jeżeli w internecie nie znajdziemy interesujących nas filmów, zawsze możemy skorzystać z opcji DLNA i po kłopocie.
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Polecane telewizory Full HD. TOP-10 |
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.