Wielu z Was ogląda filmy i seriale na komputerze, dlatego w tym tygodniu zdecydowaliśmy się zaproponować Wam szybki przewodnik po najciekawszych i najłatwiejszych w obsłudze odtwarzaczach. Wystarczy zaledwie kilka sekund, by z sieci pobrać legalne programy służące do oglądania filmów.
SubEdit-Player
SubEdit-Player to polski program służący do odtwarzania filmów. Jeżeli będziemy chcieli odtwarzać polskie napisy nic trudnego, program domyślnie odtworzy folder, gdzie znajduje się plik wideo. Jeśli będzie tam więcej dokumentów tekstowych, ten zapyta nas, które napisy chcemy dołączyć do danego filmu i po problemie. Jeżeli te nie włączą się pora na kolejny krok – służy do tego druga ikona w górnym menu. Zatwierdzamy i gotowe – możemy oglądać film z napisami. Dodatkowo naciśnięciem jednego przycisku z klawiatury możemy je wyłączyć. W każdym momencie możemy sprawdzić także, która jest godzina, czy ustawić program tak, by po zakończeniu filmu komputer wyłączył się automatycznie.
Winamp
Winamp kojarzy nam się głównie z odtwarzaniem plików muzycznych, zwłaszcza MP3, jednak nie tylko do tego służy. To także proste narzędzie do oglądania filmów. Po zainstalowaniu programu możemy zapisać playlistę czyli dodać ulubione filmy do naszego nowego odtwarzacza. Gdy już to zrobimy wystarczy z podręcznej listy wybrać interesujący nas plik i kliknąć dwa razy, by ten się otworzył.
Dużym udogodnieniem jest szybki dostęp do najważniejszych funkcji, jak pauzowanie, zmiana głośności odtwarzanych materiałów czy włączenie kolejnego filmu. Tutaj również możemy przeciągnąć interesujące nas pliki do playlisty programu albo bezpośrednio na otwarty ekran Winampa.
Media Player Classic
Media Player Classic to przydatne kolejne narzędzie. Właściwie pracę z nim możemy zacząć od odpalenia programu i przeciągnięcia, np. z pulpitu interesującego nas wideo. Jeżeli nazwa filmu i napisów będzie taka sama te drugie włączą się automatycznie, co oznacza, że nie musimy dodatkowo uruchamiać pliku. Jeśli chcemy włączyć MPC inną metodą, po wejściu w menu możemy użyć dwóch następujących opcji. Pierwsza z nich to Quick Start File, które pozwala nam od razu znaleźć plik gotowy do otworzenia. Druga z nich to Open File. Wybieramy lokalizację filmu, albo pliku audio i program otworzy go dla nas.
Windows Media Player
Windows Media Player to bardzo podobne narzędzie, podobne do poprzednio opisywanego. Należy on chyba do najprostszych odtwarzaczy filmowych, który możemy znaleźć w systemie operacyjnym Windows. Ważną zaletą jest to, że posiada ono standardowo przydatną playlistę, na którą możemy dodawać pliki, które chcemy otworzyć. W innych tego typu programach jest ona uruchamiana w osobnym oknie – tutaj mamy ją w głównym oknie. Za każdym razem możemy ją ukryć, jeśli nie będzie nam potrzebna. Oczywiście wygląd WMP różni się ze względu na kolejne wersje, jednak prosta obsługa to nadal jego zaleta.
ipla
Ciekawym rozwiązaniem jest korzystanie z różnego rodzaju platform multimedialnych, by oglądać filmy nie tylko na żądanie. Tak jest w przypadku ipla, po jej zainstalowaniu możemy także odtwarzać pliki wideo. Po wejściu w menu, wybieramy plik, a potem otwórz, znajdujemy to co chcemy oglądać i po chwili możemy zacząć projekcję. Program automatycznie wrzuca wybrany przez nas plik na playlistę umieszczoną po lewej stronie, a napisy odtwarzają się automatycznie wraz z filmem.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.