Coraz więcej pytań dotyczących takich zagadnień, jak Full HD oraz HD Ready pojawia się wśród klientów decydujących się na zakup telewizora. Najważniejszą sprawą dla wielu z nich jest doskonała jakość obrazu, tymczasem dostępne modele różnią się między sobą i to bardzo. Jaka jest różnica? Co wybrać HD Ready czy Full HD?
Żeby lepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki model telewizora wybrać spośród oferujących HD Ready oraz Full HD poznajmy krótką definicję HDTV.
HDTV (ang. High Definition TV) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem sygnału telewizyjnego o rozdzielczości większej niż standardowa (PAL lub NTSC).
– Źródło: wikipedia
Z powyższej definicji zaczerpniętej z serwisu Wikipedia wiemy już z czym mamy do czynienia. HDTV to dzisiaj standard nadawania sygnału telewizyjnego. Jego główną cechą jest obraz doskonałej jakości, który możemy zobaczyć decydując się na zakup odbiornika TV w przystępnej cenie. Pierwsze programy telewizyjne w jakości HD mogli oglądać Japończycy. Nic dziwnego, bowiem pod względem technologicznym Japonia chyba nie ma konkurencji. To właśnie tam debiutuje większość urządzeń RTV, które później zalewają cały świat.
Warto pamiętać, że rozdzielczość HDTV ma znaczenie nie tylko wśród telewizorów. Także inne urządzenia wykorzystują jej zalety, wystarczy wymienić chociażby popularne konsole do gier, jak Xbox 360 oraz PlayStation.
HDTV to także różne rozdzielczości:
HDTV pozwala osiągnąć zdecydowanie lepszą jakość obrazu, niż kilka lat temu. Jednak to nie wszystko, bowiem osoby zwracające uwagę na odwzorowanie kolorów i bogactwo barw również spostrzegą ogromną różnicę. Te są bardziej realne. Do tego dochodzi szczegółowość, po najmniejsze detale, za sprawą wykorzystywania większej ilości pikseli. W telewizorach HD widać dokładnie szczegóły, zwłaszcza na dużych ekranach. Każdy producent zachwala swoje modele, jako jedyne, które potrafią zaskoczyć widzów niesamowitą dbałością o szczegóły. Kto ma rację? Rozwiązanie jest bardzo proste, wystarczy pójść do sklepu i na własne oczy przekonać się, który TV naszym zdaniem radzi sobie najlepiej z detalami.
Oczywiście telewizja wysokie jakości to nie tylko sam obraz, ale także dźwięk. Cyfrowy sygnał dźwiękowy HDTV Dolby Digital 5.1 pozwala poczuć różnicę pomiędzy nowoczesnymi modelami telewizorów, a tymi sprzed kilku czy kilkunastu lat. Obecnie nawet telefony komórkowe (smartfony) posiadają możliwości odtwarzania utworów mp3 z wykorzystaniem dźwięku przestrzennego Dolby Digital 5.1.
Według informacji z serwisu Wikipedia do połowy grudnia ubiegłego roku mogliśmy wybierać spośród 60 stacji telewizyjnych, które nadawały treści w wysokiej rozdzielczości (HDTV). Operatorzy telewizji kablowych, platformy multimedialne przez cały czas reklamują swoje oferty, w których do wyboru mamy co najmniej kilkanaście kanałów HD. Telewizja N posiadała 34 takie kanały, jeden mniej oferuje w swoim pakiecie Neostrada TP z telewizją. Ostatnie miejsce na podium zajęła Cyfra+ i jej 32 kanały HD.
HD Ready to w skrócie oznaczenie, które informuje klientów o tym, że dane urządzenie jest kompatybilne z HDTV, a więc będziemy mogli oglądać kanały telewizyjne w dobrej jakości. Zostało ono wprowadzone przez organizację EICTA (ang. European Information, Communications and Consumer Electronics Technology Industry Associations) i miało ono ułatwiać szybkie znalezienie produktu, kompatybilnego z HD. Oczywiście w dzisiejszych czasach po wejściu do sklepów jest odwrotnie, niż kilka lat temu, bowiem łatwiej znaleźć telewizor oferujący Full HD niż HD Ready.
Wyznacznikiem HD Ready jest rozdzielczość ekranu 720 linii, a żeby jeszcze ułatwić wszystkim poszukiwanie wymarzonego telewizora zdecydowano się wprowadzić podział logo HD Ready. Pierwsze z nich to HD ready 1080p czyli przeważnie telewizory plazmowe oraz wyświetlacze LCD. Oznacza to, że wspomniane urządzenia pracują w trybie 1080p i gwarantują doskonałą jakość obrazu. Drugie oznaczenie – HD TV 1080p – dotyczy pozostałych telewizorów.
Plazmy i telewizory LCD zgodnie z wymogami EICTA mogą zostać oznaczone symbolem HD Ready tylko w przypadku spełnienia poniższych wytycznych. Głównie chodzi o posiadanie ekranu mogącego wyświetlić obraz w proporcjach 16:9, analogowe złącze komponentowe i cyfrowe DVI/HDMI czy wyświetlanie linii w poziomie nie mniejsze niż 720. Telewizory zgodne z HD Ready to takie, które wyświetlają obraz o rozdzielczości 1024×768. Jednym z modeli obecnych na rynku, działających w HD Ready jest Samsung LE32D400 albo Samsung PS42B450.
Full HD to obecnie najbardziej powszechny wyznacznik jakości obrazu, wybierany przez klientów. Większość reklamowanych przez największych producentów telewizorów oferuje właśnie urządzenia działające w pełnej rozdzielczości High Definition, czyli 1920 x 1080 pikseli. Oczywiście pojawia się pytanie, w jakim przypadku tak naprawdę będziemy potrzebowali sprzętu z takim standardem. Wybierając mniejsze modele (np. 22, 32 cali) obraz w wersji HD wygląda dość dobrze. Specjaliści z branży uważają jednak, że kupując ekran mniejszy niż 42 cale, Full HD nie jest tak bardzo potrzebne. Natomiast decydując się na zakup większych odbiorników TV (powyżej 42 cali), lepiej zainwestować właśnie w Full HD. Wtedy zobaczymy więcej szczegółów, niewidocznych niekiedy na mniejszym sprzęcie, co oznacza, że wyświetlany obraz będzie bardziej wyraźny.
Technologia Full HD 1080 jest bardzo przydatna, kiedy będziemy chcieli podłączyć konsole do gier. Wtedy obraz naprawdę potrafi rzucić nas na kolana. Podobnie, jak w przypadku podłączania odtwarzaczy Blu-ray i wyświetlania na ekranie naszego telewizora filmów w wysokiej jakości, Full HD jest również wskazane. Jednym z modeli obecnych na rynku, działających w Full HD jest Panasonic TX-L42E30E.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…
Powstał nowy serial osadzony w uniwersum „W głowie się nie mieści”. Serial nosi tytuł „Wytwórnia…
Na YouTube pojawił się oficjalny teaser oraz krótki materiał zza kulis związany z aktorską adaptacją…
Amazon.pl przygotował atrakcyjną promocję na zakup czytnika e-book Kindle 16 GB! To doskonała okazja, aby…
Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…
Sklep RTV EURO AGD przygotował atrakcyjną ofertę na zakup czarnego kontrolera Sony DualSense. To świetna…
Komentarze
Mój stary hd ready lepiej odbiera np. ZDF HD niż nówka telewizor full hd.Zresztą większa część telewizorów ready ma w specyfikacji napisane,że odbiera 1080i. Stacji nadających w 1080p nie ma.A są kłótnie,że 720p jest lepsze niż 1080i.Chyba ,że telewizor używamy głównie do zdjęć z aparatu ,czy płyt BR to rzeczywiście warto zainwestować w telewizor full hd.
tak jak sernik napisał, nie pomogło mi to w niczym.
lepiej poczytac dyskusje naforach, tak użytkownicy wymieniają swoje doświadczenia. tutaj jest tylko papka. wlasnie sie zastanawiam czy full czy ready do oglądania tv kablowej. dalej nie wiem co wybrac.
HD R powinno wystarczyć, jednak z drugiej strony Full HD to niemal standard, więc nie lepiej wybrać opcję nr 2?:P
Wszystko zalezy jaki sygnał doprowadzimy do TV .Jezeli ktos mieszka w bloku i nie ma dekodera z kablówki to ma sygnał SD i nie ma sensu wydawac kasy na Full HD i tak nic lepiej nie zobaczy.
Obecnie to najlepiej Full HD, choć są tacy, dla których HD Ready w zupełności wystarczy
pozdrawiam autor
Niestety nie dowiedziałem się co wybrać. Taki artykuł marketingowy o niczym.
Może zabrakło odwagi napisać dobitnie co i jak...
Dla jednych wystarczy (HD Ready), dla drugich to powoli prehistoria:) Warto dobrze zapoznać się z tym, co oferują producenci:) Ostatnio oglądałem cieniutki TV 50-calowy od jednego z gigantów, wszystko pięknie, cena malutka, ale jak zobaczyłem, że to tylko HD Ready czar prysł
pozdrowienia
zapomnieli Panowie napisac ze zadna stacja tv nie nadaje w 1080i i hd ready wystarczy chyba ze chcemy oglaac nagraia np z aparatu fuul hd