Najwięksi producenci telewizorów na rynku oferują całą gamę nowoczesnych modeli. Wyróżnić możemy odbiorniki wyświetlające obraz w wersji zwykłej (2D) oraz w trójwymiarze (3D). Jeszcze inny podział dotyczy urządzeń ze względu na zastosowany wyświetlacz. W tej kategorii dwa najpopularniejsze wybory, to plazma albo ekrany LCD.
Te ostatnie, czyli LCD znacznie zmieniły się w ciągu kilku lat, a to spowodowało powstanie jeszcze jednego rodzaju – LED-ów (albo LCD LED), jednak należy pamiętać, że najprościej mówiąc LED to nic innego, jak nieco odnowiony LCD, a najważniejsza różnica polega na sposobie, w jaki podświetlana jest matryca. Co to oznacza? Tradycyjne modele LCD wykorzystują lampy CCFL, tymczasem odbiorniki LED pracują bardziej wydajniej, ponieważ zastosowano w nich diody LED.
Żeby najprościej wytłumaczyć pojęcie LCD (ang. Liquid Cristal Display) przejdźmy od razu do konkretnego przykładu. Najprościej ujmując, to takie wyświetlacze, które radzą sobie doskonale z wyświetlaniem obrazów w dobrej jakości w filmach i programach, gdzie te są bardziej statyczne (im mniejszy ruch, tym lepszy obraz). Właśnie dlatego producenci odradzają zakup LCD osobom, które chcą oglądać filmy akcji, gdzie obraz zmienia się bardzo dynamicznie, z sekundy na sekundę. Telewizory LCD nie są w stanie odwzorować idealnej jakości przy szybkich scenach, a my w efekcie możemy spotkać się ze zjawiskiem rozmycia.
Oczywiście firmy specjalizujące się w takich wyświetlaczach robią wszystko, by zjawisko opisane powyżej nie występowało wcale lub, by dało się skutecznie zminimalizować jego skutki. Trzeba przyznać, że niektórym wychodzi to znakomicie, porównując parametry techniczne odbiorników TV sprzed kilku miesięcy, z tymi nowszymi. W tym przypadku jednym z najważniejszych kryteriów jest czas reakcji. Wiadomo, że im mniejszy, niż u konkurencji, tym obrazy są bardziej płynne, dlatego pamiętajmy, żeby przy zakupie LCD albo LED porównać tą cechę z innymi modelami. Philips 58PFL9956H posiada czas reakcji matrycy równy 0,5 ms, natomiast inny model tego producenta 32PFL3606H jest aż dziesięciokrotnie „gorszy”.
Technologia LED (Light Emitting Diode) to diody, które zajęły miejsce tradycyjnych lamp CCFL w nowszych modelach TV. Dzięki ich zastosowaniu ekrany są o wiele cieńsze, niż LCD, co oznacza, że również ich ciężar uległ zmniejszeniu. Ekrany LED lepiej wyglądają zawieszone na ścianie, zajmują mniej miejsca i zużywają nawet do 30-40% mniej energii, niż standardowy odbiornik LCD.
Wyświetlacze LCD, inaczej nazywane ciekłokrystalicznymi są obecnie jednymi z najpopularniejszych ekranów dostępnych w sklepach, w przystępnej cenie. Działanie takiego urządzenia polega na wytwarzaniu białego światła przez lampy oraz obracaniu ciekłych kryształów, które decydują o tym, ile światła przedostanie się dalej. To dopiero połowa drogi, bowiem następny krok to przejście przez specjalny filtr koloru. Na koniec dochodzą do tego dwa kolejne kolory i w ten sposób otrzymujemy jeden piksel.
Przyjrzyjmy się teraz, jak działają odbiorniki LED, czyli innymi słowy LCD LED, bowiem nie każdy wie, że te dzielimy na dwie kategorie. Pierwsza z nich to telewizory z podświetlaniem krawędziowym (Edge), które tylko w mniejszym stopniu wykorzystują zastosowaną w nich technologię. Producenci umieścili w swoich modelach diody na krawędzi ekranu, stąd nazwa technologii. Jednym z modeli jest Sharp LC-40LE510E
W drugiej kategorii mamy LED z podświetleniem pełnym. Tutaj występuje funkcja Local Dimming, „miejscowe przyciemnianie”, dzięki czemu może ono być jaśniejsze lub ciemniejsze tak, aby idealnie wyświetlać treści i odwzorować kolory. Oznacza to, że takie urządzenia oferują pełne podświetlanie diodami. Przykładem takiego telewizora jest Sharp LC-40LE700E
Niestety ich wadą w porównaniu do tych pierwszych jest ich grubość – jeżeli poszukujemy idealnie cienkiego panelu, wtedy lepiej wybrać modele LED Edge.
Popularność standardowych LCD jest spowodowana jednym z najważniejszych aspektów – oczywiście ceną zakupu telewizora. Dla wielu klientów wydatek rzędu kilku tysięcy złotych na odbiornik TV to spora suma, więc dlaczego nie wybrać go sugerując się w głównej mierze kosztami? Oczywiście każdy zadecyduje inaczej, dla jednych liczy się cena, dla innych parametry techniczne czy doskonała jakość obrazu. Przy zakupie LCD dwóch rzeczy możemy być pewni: oszczędzimy sporo gotówki, niż gdybyśmy wybierali model z innym wyświetlaczem. Druga rzecz to nieco gorsza jakość wyświetlanych treści, niż w telewizorach plazmowych. Warto dodać, że przeznaczając mniejszą kwotę na zakup TV o niewielkiej przekątnej ekranu (np. do 40 cali), przeważnie do wyboru i tak będziemy mieli w zasadzie tylko modele LCD.
Użytkownicy telewizorów LCD coraz częściej zwracają uwagę na dwie istotne sprawy: odwzorowanie czerni i kiepskie kolory. Pierwsza z nich to słaba czerń. Praktycznie nie występuje ona w 100%, a najbardziej widać to oglądając filmy, podczas ciemnych scen. Poza tym na zwykłym LCD kolory nie są tak wyraźne, jak w przypadku ekranów LED.
Pora na małe podsumowanie wiadomości o LED i LCD. Jeżeli jeszcze macie jakieś wątpliwości, jaki telewizor wybrać, spójrzcie na małe zestawienie poniżej, w którym zaprezentowaliśmy Wam zalety i wady LCD. Plusy to przede wszystkim niskie koszty zakupu, o czym pisaliśmy wcześniej oraz niższe zużycie energii. Bardzo dobrze, jeśli dany model posiada dodatkowe funkcje pozwalające na redukcję mocy, podczas działania. Na niekorzyść ekranów LCD przemawia fakt, iż czerń tak naprawdę nie jest czarna, tylko bardziej szara, a obraz widziany z różnych kątów niekiedy jest nieco gorszy.
ZALETY | WADY |
---|---|
|
|
Telewizory LCD LED to kusząca propozycja dla wszystkich osób, które wolą dołożyć trochę gotówki i cieszyć się jeszcze lepszym obrazem, niż w tradycyjnych LCD. Modele LED również oferują niższe zużycie prądu, co jest tak naprawdę jednym z głównych wyznaczników tej technologii (pozostałe, to bardziej wyraziste kolory, lepszy kontrast i przede wszystkim mniejsza grubość panelu). Znakomita czerń to sprawa podstawowa dla każdego wyczulonego na wyświetlane treści TVmaniaKa. Niestety LED-y nieco gorzej radzą sobie z jasnymi elementami, do tego pod względem kątów widzenia ustępują plazmom.
ZALETY | WADY |
---|---|
|
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Philips 65PML9008 z serii The Xtra dostępny jest teraz w atrakcyjnej cenie w Media Expert.…
[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…
Powstał nowy serial osadzony w uniwersum „W głowie się nie mieści”. Serial nosi tytuł „Wytwórnia…
Na YouTube pojawił się oficjalny teaser oraz krótki materiał zza kulis związany z aktorską adaptacją…
Amazon.pl przygotował atrakcyjną promocję na zakup czytnika e-book Kindle 16 GB! To doskonała okazja, aby…
Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…
Komentarze
"Dwa rodzaje podświetlania diodami" i to ma być zaleta? To raczej stwierdzenie, że są dwie różne technologie.
Warto dodać, że często edge LED mają zbyt jasny obraz i trzeba mocno skręcićjasność co obniża kontrast.
Jeśli chodzi o kąty widzenia to zależą od technologi matrycy. Najtańsze NT mająz tym problemy, droższe IPS i VA nie mają problemu z kątami. Dlatego najlepszy efekt daje IPS z tylnym podświetlaniem LED tyle.