Telewizorów o przekątnej 40″ na rynku nie brakuje, jednak nie każdy zakupimy w przystępnej cenie. Dlatego też zwróciliśmy uwagę na Samsung UE40D5500, który kosztuje mniej niż 2500 zł, a według niektórych kupujących, jest naprawdę niesamowity. Czy tak jest w rzeczywistości? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Samsung UE40D5500 – cena
Samsung UE40D5500 – specyfikacja
- Rozdzielczość: Full HD, 1920 x 1080 pikseli;
- 40”, panoramiczny 16:9;
- Technologia odświeżania: 100 Hz Clear Motion Rate;
- Moc głośników: 2 x 10 W;
- Porty HDMI/USB/LAN: 4/2/tak;
- Tuner: DVB-T (MPEG-4) – naziemnej telewizji cyfrowej , DVB-C – kablowej telewizji cyfrowej, analogowy;
- Funkcje dodatkowe: DLNA Wireless Ready, USB – zdjęcia, muzyka, film, PIP – obraz w obrazie (1 tuner), możliwość aktualizacji oprogramowania;
- Wymiary bez podstawy (szer. x wys. x gł.): 95,6 x 57,4 x 3 cm;
- Waga z podstawą: 11,1 kg.
Samsung UE40D5500 – recenzja
Klasyczny wygląd, ale…
Samsung od dłuższego czasu oferuje telewizory, które odznaczają się przepięknym wyglądem i cienką, zaledwie kilkumilimetrową ramką. Większość z nich prezentuje się niesamowicie na tle innych, 40-calowych wyświetlaczy. Dlaczego więc nie jest tak w przypadku modelu Samsung UE40D5500? Jako że odbiornik jest już bardzo długo w sprzedaży (a przez kilkanaście miesięcy wiele zmieniło się w kwestii projektowania TV), a ramka sprawia wrażenie nieco grubej, telewizor wygląda naprawdę bardzo przeciętnie. Oczywiście wielu entuzjastów Samsungów zachwyca się „atrakcyjnym stylem”. Może nie biorą pod uwagę tego, że są znacznie lepsze wizualnie modele, które warto nabyć.
Jakość obrazu i dźwięku dobra, jednak…
Zwróćmy teraz uwagę na jakość wyświetlanych treści. Samsung UE40D5500 nie jest modelem kompatybilnym z technologią trójwymiarową, dlatego pozostaje nam dowiedzieć się, jak wygląda obraz podczas oglądania kanałów telewizyjnych. Na początku jakość materiałów na 40-calowym wyświetlaczu jest dobra. Niestety, wyświetlając programy z logo HD, nie zawsze ich jakość jest dostateczna. Telewizor w zasadzie radzi sobie ze zwykłymi stacjami (nie w HD), ale i tak pojawiają się problemy, choć na szczęście niezbyt często. Przy podłączeniu odtwarzacza DVD i oglądaniu kilku filmów, gdzie obraz zmienia się bardzo szybko (kino akcji, sensacja) ten pozostawia wiele do życzenia. W niektórych momentach można odnieść wrażenie, że telewizor nie nadąża z odtwarzaniem prawidłowo sygnału TV, a szkoda. Na jednej ze stron internetowego sklepu możemy przeczytać:
Clear Motion Rate określa ruch obrazów za pomocą trzech czynników: chipsetu, panelu TV i podświetlenia. Za pomocą nowego standardu pomiaru ruchu i jego kontroli bez trudu ujrzysz różnicę. – Źródło: Euro.com.pl
Tak, to prawda, że bez trudu ujrzymy różnicę – obraz wypada znacznie gorzej.
Wśród opcji polepszających wrażenia audio, znajdziemy tutaj przede wszystkim system przestrzennego dźwięku o nazwie SRS TheaterSound HD, jednak ten nie prezentuje się jakoś nadzwyczajnie super. Może faktycznie jakość jest nieco lepsza (w porównaniu z poprzednimi seriami), ale nie jest to oszałamiająca różnica. Do tego wszystkiego odbiornik wykorzystuje głośniki o maksymalnej mocy 20 W, co także jest swego rodzaju standardowym wyposażeniem.
Funkcje dodatkowe są, tylko…
Samsung UE40D5500 oferuje niemal identyczne opcje, co model tego producenta o oznaczeniu UE32D5000. Dla ścisłości przypomnijmy, że chodzi o bardziej podstawowe z nich, które możemy znaleźć na stronie Samsunga czy każdego sklepu internetowego, posiadającego w swojej ofercie 40-calowy odbiornik. Pierwsza z nich to DLNA Wireless Ready, co oznacza, że istnieje możliwość przesyłania drogą bezprzewodową plików z innego urządzenia, które wyświetlimy potem na ekranie TV. Technologia USB (której oczywiście nie mogło zabraknąć) pozwala na oglądanie plików wideo, zdjęć oraz odsłuchiwanie muzyki, nagranych na przenośne urządzenie, które podepniemy właśnie do gniazda USB. Dla maniaKów, którym nie wystarczy jeden, oglądany program TV, istnieje możliwość wyświetlania dwóch stacji jednocześnie, tylko po co? Czy w dzisiejszych czasach ktoś jeszcze korzysta z Picture in Picture? Jak widać do tej pory, powyższe funkcje to standard, czy Samsung może nas zachwycić czymś jeszcze?
Trochę lepiej urządzenie prezentuje się pod kątem funkcji multimedialnych. Dzięki LAN, możemy połączyć się z internetem na dużym, 40-calowym ekranie. Tutaj dopiero będziemy mogli zaszaleć. Ogromna liczba aplikacji z pewnością przykuje naszą uwagę, a ci, którzy nigdy wcześniej nie posiadali Smart TV, mogą wpaść w zachwyt, kiedy zobaczą co naprawdę zaoferuje Smart Hub. To doskonałe rozwiązanie dla osób, chcących przeglądać proponowane serwisy sieciowe (w zależności od tematyki) i takich, które będą korzystać z serwisów społecznościowych, jak Facebook.
Warto czy nie? Oto jest pytanie
Samsung UE40D5500 wypada słabo pod względem oferowanego obrazu. Jednak zaznaczmy, że nie jest tak, że ten zawsze jest kiepskiej jakości, po prostu zdarza się, że odbiornik nie wykorzystuje” swojego potencjału”, by wyświetlane materiały w każdej sekundzie dawały nam 100% satysfakcji. Podobnie jest z dźwiękiem – absolutne minimum, standardowe głośniki. Chciałoby się coś powiedzieć o wyglądzie, jednak tutaj także TV nie radzi sobie imponująco na tle innych modeli.
Tak naprawdę jedynymi zaletami odbiornika od Samsunga jest dostęp do internetu, duży, 40-calowy ekran oraz przede wszystkim przystępna cena. Wydatek rzędu 2200 – 2500 złotych na 40-tkę to całkiem nieźle. Niestety podsumowując urządzenie zdaje się mieć więcej wad, niż zalet, dlatego proponujemy jeszcze poszukać czegoś lepszego, może nawet droższego. W tym przypadku nie warto ulegać i nabywać dany model, kiedy ten będzie nawet w promocyjnej cenie. Zobaczmy, co przedstawiają inne firmy albo odbiorniki Samsunga, ale z nowszych serii. Różnice naprawdę będą nieziemskie.
ZALETY | WADY |
---|---|
|
|
Ceny Samsung UE40D5500
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Gdybyś był faktycznie „kolegą z branży” wiedziałbyś, że artykuły sponsorowane oznaczane są w tekście, że to tekst sponsorowany, żeby nie wprowadzać w błąd czytelników.
Możesz się ze mną nie zgadać co do jakości tego modelu, masz prawo, ale gdzie znalazłeś informacje, że model „Stoi za 4”? Chyba w najdroższym sklepie internetowym w Polsce sprzedającym telewizory sprzed kilku lat w cenach telewizorów 2016
Na pewno jesteś z „branży”?
Sami znawcy tematu. A już kompletnie nie rozumiem autora artykułu. Szuka za 2tyś. czegoś co stoi za 4. No błagam. Artykuł „sponsorowany”. To tak jak by napisać, że nie lubi się Lecha bo jest się z warszawy (z całym szacunkiem dla drużyny i warszawiaków). Trochę dystansu, bo piszesz tragiczne artykuły zaciemniające całość. Kompletnie nie obiektywne i bezwartościowe.
Powiem tak dziadosko działało na tv Vectra, dziadowska jakość w tej firmie dopiero widać różnicę z nc+ obraz jest dobry
Autor pewnie stwierdzi, że to wina telewizora.
Dziwny ten „test” czy jak to nazwać. Trochę bla bla bla zero konkretów. Wiadomo, że TV z serii 5 nie jest TV z seri 7 czy 8, więc gadanie że obudowa nie taka, że obraz nie taki to troche marudzenie, że maluchem ciężko merca dogonić. Po coś są różne półki żeby sięgać na taką na jaką nas stać. Zresztą to praktycznie najniższa półka w 40″ LEDzie. Warto byłoby w takim tzw „teście” odnieść sie do modeli siostrzanych na tej samej półce… a nie marzyć o niebie.
Sam aktualnie szukam czegoś z niskiej półki 40″ LED, no może nie koniecznie najtańszy ale do 2000 zł i ten model jest chyba jednym z faworytów. SONY w tej cenie nie znajdziemy. Możemy poszukac Sharpa ale jakoś nie mam do nich przekonania.
Może ktoś faktycznie ma jakąś sensową propozycję udanej 40″ w dobrej cenie.
40 cali za 2000 złoty to tylko Philips Smart 40PFL5007K lub Toshiba Smart 40RL938G, te dwa modele są znacznie lepsze niż modele od Samsunga w tej klasie cenowej.
OK wiec jaki inny telewizor z DLNA w podobnej cenie proponujecie? Jakies sensowne opcje?