Budowa
Wygląd
Zaczynając od faktów oczywistych – LG 47LW570s został zbudowany w oparciu o technologię LCD, a tym samym jest telewizorem płaskim. 47 cali z pewnością cieszy oko samymi gabarytami. Nie oszukujmy się – bez względu na to co mówią specjaliści we wszystkich siedzi żądza posiadania jak największego… ekranu. Dlatego też producenci od czasu do czasu pokazują światu 70- i 100- calowe giganty. Jednakże omawiane urządzenie ładnie wpasowuje się w kącik telewizyjny i nie zajmuje wbrew pozorom dużo miejsca. Średniej wielkości salon w mieszkaniu w bloku, powinien bez większych problemów „przyjąć” ekran w swe ściany.
Panel LCD jest obudowany wąskimi, plastikowymi listwami ochronnymi. Front wygląda schludnie i nie widać żadnych wysuniętych na zewnątrz diod i przycisków. Jest to zdecydowanie zaleta, gdyż nic tak nie denerwuje jak mrugająca podczas seansu lampka sygnalizująca włączony telewizor. Oczywiście projektanci musieli zostawić jakiś sposób sygnalizacji o stanie czuwania, czy reakcji na włączane opcje. Dlatego przesunęli wspomniane diody na spód ekranu. To dobre rozwiązanie, gdyż nie widać ich bezpośrednio, a o ich obecności informuje nas dwukolorowa łuna (czerwona w trybie czuwania i niebieska przy włączonym telewizorze).
Spód mieści w sobie również dwa głośniki, każdy o mocy 10W. Zostały przekryte plastikowymi kratkami, które niestety łatwo zbierają kurz. Solidna podstawa jest odpowiednio wyważona, a jej spód dodatkowo wyposażony w gumowe korki zapobiegające poślizgowi oraz do pewnego stopnia „przyklejające” całość do blatu, na których stoi telewizor. Oczywiście mocowanie do podstawy zostało przesunięte do tyłu by zachować optymalny środek ciężkości. Dzięki temu telewizor się nie chwieje i nie grozi upadkiem.
Tylni panel również powstał z tworzywa sztucznego. Jest jednak schludny, a wszystkie porty osadzono w jednym sektorze. Znajdziemy tu również cztery otwory na śrubki mocujące do podstawy (pozwalającej na obrót telewizora w poziomie) oraz cztery śruby do montażu ściennego.
Jakość wykonania
Obudowa telewizora została wykonana prawie w całości z tworzyw sztucznych. Metalowe części z pewnością zostały użyte przy budowie podstawy, aby ją odpowiednio obciążyć. Jednakże cała zewnętrzna powłoka to plastiki. Wpływa to niekorzystnie na trwałość odbiornika, ale też stanowczo zmniejsza wagę urządzenia i pozwala na swobodny montaż. Musimy być świadomi, że wytrzymałość obudowy telewizora nie jest taka ważna przy sprzęcie stacjonarnym.
Uwagę przyciągają listwy ochronne wokół ekranu oraz powierzchnia podstawy. Zostały pokryte błyszczącą powłoką, a wykończenia imitują tafle szkła. Ładnie to wygląda, ale jak na dłoni widać kurz i odciski palców, nie mówiąc o drobnych zabrudzeniach. Jest to zatem telewizor, o który trzeba dbać i często przecierać szmatką, aby zachował swój gustowny wygląd.
Poszczególne elementy zostały dobrze spasowane. Nie widać żadnych uchybień i niedociągnięć – zarówno w obudowie telewizora, jak i w pilocie. Przyciski tego ostatniego chodzą płynnie. Część z nich (te najczęściej używane, czyli między innymi poziomy głośności i zmiana programów) zostały wykonane z twardej gumy, co zapobiega ślizganiu się palców. Manipulator w centralnej części, odpowiedzialny za nawigację chodzi skokowo i dość głośno.
Gniazda i zasilanie
Wszystkie gniazda w LG 47LW570s zostały umieszczone na tylnym panelu. Co więcej, dla wygody użytkownika zostały skupione w jednym miejscu. W teorii, takie nagromadzenie złączy może powodować zjawisko przesłuchu, ale dokładniej napiszemy o tym w następnych punktach.
Telewizor posiada niezbędny, standardowy zestaw gniazd, ale moim zdaniem, został on nieco rozbudowany:
- 2x USB 2.0
- 4x HDMI ver. 1.4
- CI (Common Interface)
- 2x RF – antenowe (T/C, satelitarne)
- 2x AV
- komponentowe
- pełne Scart
- Cyfrowe wyjście audio (optyczne)
- RGB D-sub (15 pin)
- PC audio
- LAN
- RS-232C (serwisowy)
- Wyjście słuchawkowe
Dzięki temu zestawowi, do odbiornika podłączymy całą gamę urządzeń. Za pośrednictwem kabli – dekoder, aparat fotograficzny, kablówkę, dysk zewnętrzny, odtwarzacz Blu-ray, zestaw kina domowego itp. Drugą opcją jest integracja telewizora z domową siecią bezprzewodową. Wystarczy podpiąć odpowiedni kabel do routera, albo wykorzystać adapter WiFi. Możemy transmitować w ten sposób dane z dowolnego źródła, które również jest podłączone do sieci (w tym również ze smartfonów z odpowiednią aplikacją). Kabel sieciowy AC/DC jest długi, ale jeśli nie powiesimy/postawimy odbiornika w okolicy gniazdka, nie obędzie się bez przedłużacza. Trochę denerwuje też umiejscowienie gniazd USB zbyt wysoko na obudowie. Wyjście na bok zdecydowanie ułatwia podpinanie wszelkiego rodzaju pamięci przenośnych, ale jeśli dysponujemy dyskiem zewnętrznym z krótkim kablem, będziemy ciskać przekleństwami na prawo i lewo, a ostatecznie skończy się na budowie podpórek z książek za odbiornikiem.
Interfejs
Interfejs na obudowie telewizora został ograniczony do niezbędnego minimum. Znajdziemy tam guzik on/off oraz przyciski odpowiadające za zmianę aktywnego wejścia (Input), włączanie głównego menu (Home), zatwierdzanie wyboru (OK), a także regulację poziomu głośności oraz zmianę programów (te ostatnie również odpowiedzialne za poruszanie się po menu). Stanowczo odradzam nawigację po poszczególnych opcjach telewizora za pomocą tego interfejsu. To żmudna i czasochłonna praca, którą łatwiej i szybciej wykonamy za pomocą pilota lub smartfona.
W pakiecie z telewizorem otrzymujemy standardowy pilot zdalnego sterowania. Przyciski możemy podzielić tutaj na trzy kategorie. Do pierwszej zaliczają się wszystkie guziki, których będziemy używali codziennie – włącznik, zmiana aktywnego wejścia, podświetlenie pilota (naprawdę przydatne w trakcie nocnych seansów), regulacja poziomów głośności, strzałki nawigacji po menu, przyciski zatwierdzenia (OK i cztery kolorowe), Premium (opcje internetowe) oraz Q.menu (podręczne menu). Druga kategoria przycisków to guziki numeryczne (zmiana programów w razie korzystania z kablówki) i cała gama dodatków z których raczej nie będziemy na razie korzystać. Telewizor informował mnie, że poszczególne usługi są na razie niedostępne. Możliwe, że w przyszłości ten stan rzeczy się zmieni. Trzecia kategoria posłuży nam przy oglądaniu filmów. Jest to cały interfejs pomocny przy przewijaniu i zatrzymywaniu obrazu.
Projektanci postarali się o wygodną w użytkowaniu formę – ergonomiczne kształty nie męczą przy dłuższym „klikaniu”, a klawisze zostały rozmieszczone w rozsądny sposób. Najczęściej używane przyciski są większe od pozostałych, przez co łatwiej je znaleźć „na ślepo”. Jednakże pomimo tych zalet pilot nie spełnił oczekiwań stawianych przed nim przez redakcję 3DManiaKa. Stanowczo za gęsto na nim przycisków, z których nie korzystamy codziennie, lub w ogóle.
Trzecim sposobem na nawigację jest pobranie odpowiedniej aplikacji na smartfona (przetestowane na LG P990 Swift 2x). W tej sytuacji dysponujemy uproszczoną wersją pilota Magic – możemy bowiem nawigować na ekranie telewizora za pomocą ruchu naszej słuchawki. Po podłączeniu urządzenia (co następuje bez większych problemów, jeśli telewizor ma połączenie z domową siecią WiFi) pojawia się kursor, którym zatwierdzamy poszczególne opcje.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Mamy 2024 rok i nadal jestem zadowolony z tego modelu. Moim zdaniem jest to rewelacyjny telewizor i nie wiem czemu wygaszono tę technologię. Do tej pory korzystamy z 3D i dzieci co do nas przychodzą są w szoku. Myślę że chyba kina by ucierpiały, a ta druga technologia 3D to porażka, a testowałem wszystkie. Mogę śmiało polecić chociaż to już niestety stary model. Stać mnie na wypasiony telewizor i nie jestem sknerom, ale czekam, bo telewizor ma 13 lat i chodzi jak burza, a nic mu nie brakuje.
Proszę o info bo nie ogarniam
Jak ustawić tuner cyfrowy – posiadam moduł CI ale nie mogę ustwić odbioru DTV
Planuje zakup tv, ale mniejszego i model 42lw5500, ktory nie ma satelitarnego dekodera, czy poza tym sa jakies roznice, w szczegolnosci chodzi mi wyswietlany obrac, no i szybkie gry? Dzieki za jakies info
czym różni sie 47lw570s od 47lw 579s niech mi ktoś pomoże dzięki
Trzeba jeszcze dodać,że podobno nie każdy film w 3D obejrzymy na tym tv i tych okularach co dodają w zestawie-dziś wypożyczyłem Piłe 3D-jakość obrazu w 3D była tragiczna-jak się potem okazało(choć nie wiem czy to prawda)pan ze sklepu gdzie kupiłem tv stwierdził iż ten film jest nagrany pod inne okulary niby te czerwono-niebieskie:(-OMG…
widać bardzo „obiektywne” stwierdzenia – o abstrakcyjnym kontraście dynamicznym – który oczywiście nic nam nie mówi – tak jak moc PMPO w niektórych głośnikach albo 600 Hz MCI (chłyt marketingowy). Czas reakcji matrycy na „poziomie trochę lepszym od oferowanych standardowo” ? WTF? Każdy widać widzi w opisie to co chce zobaczyć.
@ja
Zarówno aktywna migawka, jak i pasywna polaryzacja pozwalają oglądać obraz w formacie Side by Side, jako obraz 3D. Telewizor nakłada na siebie obie klatki tworząc to charakterystyczne rozwarstwienie. Od rodzaju okularów zależy tylko sposób przefiltrowania tego rozwarstwienia.
Pozdrawiam
W jaki sposob ten tv działa przy odtwarzania filmow sbs? Myslalem ze pasywna technologia z okularami polaryzacyjnymi nie obsluzy ekranu podzielonego na pol-czyli SisdeBy Side. Obraz w kinie imax wyglada jakby rozwarswtiony a nie podzielony na 2 czesci. Za licho nic nie moge wygoglowac nt temat.
a czy można na tym oglądać np. redtube?
Darek – cenna uwaga, bo pojawiały się informacje, że z tymi lagami coś jest nie tak, ale widać w praktyce to inaczej wychodzi
Nie czyta napisów oraz wielu ścieżek audio po sieci (DLNA) albo nie wiem jak to uruchomić.W opcjach te warianty są nieaktywne.
@Grzesiek
Poprawione. Dzięki za uwagę 🙂
Autorze testu proszę popraw informację o tym, że obrazy 3D wyświetla się w dwóch trybach. A co z checkboard i frame sequence ? Zapomniało się ? Rozumię, że nie posiada się odtwarzacza BluRay 3D 🙂
Kupiłem 47LW570S ! Dla mnie bomba. Gram teraz na PS3 w GT5 w 3D, efekt niesamowity. Mam najnowszy firmware 3.07.08 i nie widzę żądnych lagów a jestem wytrawnym graczem ! Pozdrawiam fanów pasywnego 3d !
czyli to znaczy że nie powinno być żadnych problemów, jeżeil to jest kwestia opóźnień to spoko, moj monitor ma większe opóznienia a działa
no proszę, i takie telewizory już są dostępne cenowo dla każdego…
Hmm całkiem ciekawy kąsek. Monitory miewają 5ms opóźnienia i gra działa płynnie, tu masz połowę tego więc powinno być ok.
nie mialem okazji grać w cokolwiek na tym TV, ale z opinii w necie wynika że powinno być ok – grać się da 🙂
Mam pytanko, a jak matryca daje sobie radę z grami? Czas reakcji matrycy jest o.k.? Czy opóźnienie jest wyczuwalne? Przy ostrych strzelankach jest to ważne na maxa.
Oglądałem dzisiaj na tym TV filmy 3D i byłem rozczarowany. Bo jest stosowany przeplot, w praktyce rozdzielczość filmów 3D jest na poziomie 720 linii a nie 1080 jak jest e FullHD. Rozdzielczość FullHD jest tylko dla wyświetlanych obrazów 2D.
@labek
W sytuacji gdy odtwarzasz film przez urządzenie zewnętrzne, telewizor staje się tylko wyświetlaczem odbierającym już gotowy zdekodowany sygnał. Innymi słowy – wtedy od Marantza zależy czy zdekoduje ci poprawnie dźwięk i obraz.
Pozdrawiam
Propozycja
Przydał by się jeszcze teścik tej zabawki – LG AN-WL100
http://www….l100.bhtml
Jeszcze jedno pytanie
Telewizor ma optyczne wyjście audio, więc jeżeli podepnę go pod mojego Marantza SR6005 i włączę film w formacie MKV z dźwiękiem w DTS to będę miał dźwięk czy nie??
Pozdrawiam
@LGmaniak
Najlepiej oglądać w 3D filmy przygotowane pod ten standard (czyli format mkv SBS). Jeśli zaś chodzi o konwersję… z pewnością wysoka rozdzielczość tutaj jest zaletą. Polecałbym nowsze produkcje rejestrowane pod Full HD.
w jakim formacie polecacie sciagac i ogladac filmy aby konwersja naprawde byla widoczna
@labek
Aplikację na smartfona trzeba pobrać osobno – niestety nie jest w standardowym pakiecie oprogramowania (a przynajmniej nie była zainstalowana w modelu, na którym ta funkcja była sprawdzana).
Jest to na szczęście aplikacja bezpłatna. Jej nazwa to LG TV Remote. Na innych telefonach nie była sprawdzana ale myślę, że będzie kompatybilna. W tym przypadku nie chodzi raczej o markę, a o możliwości samego urządzenia – konieczny jest wbudowany przyśpieszeniomierz. Dzięki niemu telefon reaguje na ruch (a tym samym może imitować funkcję pilota Magic).
Pozdrawiam
Mam pytanie, co do obsługi TV po przez smatrtfona
A mianowicie czy aplikacja niezbędna do obsługi jest juz w telefonach lg czy też można ją pobrać i używać na innych telefonach, jeżeli można ją pobrać to poproszę o nazwę
Pozdrawiam