Funkcjonalność
Obsługiwane formaty
LG 47LW570s obsługuje najpopularniejsze formaty zapisu zdjęć, grafik, audio oraz video. Zaplecze programowe pozwala na ustawienie pokazu slajdów i dostosowanie prędkości wyświetlanych fotografii. Zamieniając ten odbiornik w gigantyczną ramkę cyfrową możemy swobodnie żonglować najczęściej używanymi formatami, w tym także plikami z rozszerzeniem .MPO (zdjęcia stereoskopowe).
Podobną opinię można wypracować testując kolejne formaty audio. Niestety trochę brakło opcji czytania okładek płyt zgranych na dysk zewnętrzny, ale nie było żadnych problemów z odtwarzaniem plików. Jakość dźwięku niestety nie była zachwycająca. Wbudowane głośniki wystarczą na codzienne potrzeby, ale audiofile odczują pewien niedosyt, co z kolei skończy się dokupieniem zestawu kina domowego.
Niestety obsługa plików video nie wygląda tak kolorowo. Telewizor radzi sobie doskonale z DivX, XviD, MPEG-4, ale schody zaczynają się przy próbach odtworzenia MKV. O ile sam obraz jest czytany bez problemów (sprawdzane na trzech różnych filmach), to zwykle brakowało dźwięku. Wszystko za sprawą ścieżek DTS będących najczęstszym formatem kodowania audio w plikach MKV. Pół biedy, jeśli w pliku zawarto więcej niż jedną ścieżkę audio. Możemy w opcjach ustawić odtwarzanie zastępczej, ale jesteśmy wtedy z reguły skazani na słuchanie niemieckiego lub francuskiego dubbingu. Istnieje oczywiście rozwiązanie z tej sytuacji – jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca na dysku, możemy przekodować dźwięk na AC3. Trzeba to jednak odczytać jako poważny minus dla LG.
Napisy to kolejna z pięt Achillesowych odbiornika (mamy na razie dwie w tym punkcie, więc z genetycznego punktu widzenia – nie jest źle). Jeśli zamierzamy oglądać film bez lektora, najlepiej zapisać wcześniej napisy w rozszerzeniu SRT. Nie wszystkie pliki TXT są obsługiwane. Na pocieszenie dodam, że podobnie jak w przypadku ścieżek dźwiękowych, jeśli dysponujemy większą ilością plików tekstowych, możemy żonglować nimi z poziomu menu.
Tryb 3D
Dochodzimy do punktu głównego, z którego koreański producent jest niezwykle dumny – Tryb 3D. Lg wykorzystało przy budowie urządzenia technologię pasywnej polaryzacji. Znamy ją z sal kinowych, Avatara i wszystkich produkcji wspieranych przez IMAXa. Tym samym telewizor stanowi alternatywę dla popularnej współcześnie aktywnej migawki. Powstaje pytanie – jak groźna jest to konkurencja?
Po testach byłem więcej jak usatysfakcjonowany uzyskanymi efektami. Muszę szczerze przyznać, że koreańskiemu producentowi udało się zaproponować stereoskopię o tej samej, wysokiej jakości obrazu, przy znacznie niższych kosztach. Zacznijmy od tego, że na recenzowanym odbiorniku możemy uzyskać efekt 3D na kilka sposobów – SBS, konwersja 3D, Checkerboard oraz Frame sequential. Na potrzeby testu omówię dwa, najczęściej używane. Pierwszy z nich to odtworzenie filmu (lub zdjęcia) w formacie SBS (Side-by-Side) który składa się z dwóch wyświetlonych obok siebie klatek. Uruchamiając odpowiednią opcję, zmuszamy telewizor do złożenia obrazów w jedną całość, przy czym każdy z nich jest odbierany przez inny okular.
Podobny efekt uzyskamy wykorzystując konwersję obrazu 2D do 3D. Jednakże jakość obu metod jest nieporównywalna. Film nakręcony z myślą o stereoskopii oferuje nam naprawdę ciekawe doznania wzrokowe. Konwersja, chociaż dobra i rzeczywiście widoczna, jednocześnie obniża nam jakość obrazu. Przydatna w takim wypadku może być opcja Tru Motion, ale zdecydowanie odradzam wszystkie próby oglądania filmów z Blu-ray z wykorzystaniem konwersji.
Jeszcze kilka słów o okularach. Zdecydowanie są lepszą alternatywą dla tych z aktywną migawką. Ich głównymi atutami jest niewielka waga, gabaryty oraz cena. Trzeba niestety przyznać, że nie wyglądają zachęcająco, ale to już kwestia estetyki. Trzeba porzucić znany z kin stereotyp zabrudzonych szkieł, dbać o domowy sprzęt i cieszyć trójwymiarowymi wrażeniami.
Nastawy ręczne vs automatyka
Muszę szczerze przyznać, że po uruchomieniu telewizora praktycznie przez cały czas korzystałem z ustawień domyślnych. Oczywiście nie oszczędziłem sobie sprawdzenia poszczególnych wariantów kolorystyki, czy ostrości. Zawsze jednak wracałem do predefiniowanych, by tylko upewnić się w przekonaniu że są to ustawienia optymalne. Automatyczne dostosowanie jasności obrazu działa dobrze. Nawet w salonie o dobrej ekspozycji nie powinniśmy mieć problemów gdy podniesiemy rolety/żaluzje.
Opcja Tru Motion to wielka zagadka. W teorii poprawia jakość obrazu, podbijając częstotliwość do 100 Hz. Oczywiście nie następuje to w sposób naturalny – dodawane są na bieżąco interpolowane klatki do pierwotnej struktury filmu. W efekcie otrzymujemy obraz niezwykle płynny i ostry, ale niesie to ze sobą swój koszt. Osobiście włączają film, czułem jakbym oglądał jakiś polski serial, który zdecydowanie różni się sposobem kręcenia. Wyglądało to tak, jakbyśmy aktorów widzieli na planie, a nie w filmowym kadrze. Za to nie mogę wystawić żadnej noty – to już jest kwestia gustu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Mamy 2024 rok i nadal jestem zadowolony z tego modelu. Moim zdaniem jest to rewelacyjny telewizor i nie wiem czemu wygaszono tę technologię. Do tej pory korzystamy z 3D i dzieci co do nas przychodzą są w szoku. Myślę że chyba kina by ucierpiały, a ta druga technologia 3D to porażka, a testowałem wszystkie. Mogę śmiało polecić chociaż to już niestety stary model. Stać mnie na wypasiony telewizor i nie jestem sknerom, ale czekam, bo telewizor ma 13 lat i chodzi jak burza, a nic mu nie brakuje.
Proszę o info bo nie ogarniam
Jak ustawić tuner cyfrowy – posiadam moduł CI ale nie mogę ustwić odbioru DTV
Planuje zakup tv, ale mniejszego i model 42lw5500, ktory nie ma satelitarnego dekodera, czy poza tym sa jakies roznice, w szczegolnosci chodzi mi wyswietlany obrac, no i szybkie gry? Dzieki za jakies info
czym różni sie 47lw570s od 47lw 579s niech mi ktoś pomoże dzięki
Trzeba jeszcze dodać,że podobno nie każdy film w 3D obejrzymy na tym tv i tych okularach co dodają w zestawie-dziś wypożyczyłem Piłe 3D-jakość obrazu w 3D była tragiczna-jak się potem okazało(choć nie wiem czy to prawda)pan ze sklepu gdzie kupiłem tv stwierdził iż ten film jest nagrany pod inne okulary niby te czerwono-niebieskie:(-OMG…
widać bardzo „obiektywne” stwierdzenia – o abstrakcyjnym kontraście dynamicznym – który oczywiście nic nam nie mówi – tak jak moc PMPO w niektórych głośnikach albo 600 Hz MCI (chłyt marketingowy). Czas reakcji matrycy na „poziomie trochę lepszym od oferowanych standardowo” ? WTF? Każdy widać widzi w opisie to co chce zobaczyć.
@ja
Zarówno aktywna migawka, jak i pasywna polaryzacja pozwalają oglądać obraz w formacie Side by Side, jako obraz 3D. Telewizor nakłada na siebie obie klatki tworząc to charakterystyczne rozwarstwienie. Od rodzaju okularów zależy tylko sposób przefiltrowania tego rozwarstwienia.
Pozdrawiam
W jaki sposob ten tv działa przy odtwarzania filmow sbs? Myslalem ze pasywna technologia z okularami polaryzacyjnymi nie obsluzy ekranu podzielonego na pol-czyli SisdeBy Side. Obraz w kinie imax wyglada jakby rozwarswtiony a nie podzielony na 2 czesci. Za licho nic nie moge wygoglowac nt temat.
a czy można na tym oglądać np. redtube?
Darek – cenna uwaga, bo pojawiały się informacje, że z tymi lagami coś jest nie tak, ale widać w praktyce to inaczej wychodzi
Nie czyta napisów oraz wielu ścieżek audio po sieci (DLNA) albo nie wiem jak to uruchomić.W opcjach te warianty są nieaktywne.
@Grzesiek
Poprawione. Dzięki za uwagę 🙂
Autorze testu proszę popraw informację o tym, że obrazy 3D wyświetla się w dwóch trybach. A co z checkboard i frame sequence ? Zapomniało się ? Rozumię, że nie posiada się odtwarzacza BluRay 3D 🙂
Kupiłem 47LW570S ! Dla mnie bomba. Gram teraz na PS3 w GT5 w 3D, efekt niesamowity. Mam najnowszy firmware 3.07.08 i nie widzę żądnych lagów a jestem wytrawnym graczem ! Pozdrawiam fanów pasywnego 3d !
czyli to znaczy że nie powinno być żadnych problemów, jeżeil to jest kwestia opóźnień to spoko, moj monitor ma większe opóznienia a działa
no proszę, i takie telewizory już są dostępne cenowo dla każdego…
Hmm całkiem ciekawy kąsek. Monitory miewają 5ms opóźnienia i gra działa płynnie, tu masz połowę tego więc powinno być ok.
nie mialem okazji grać w cokolwiek na tym TV, ale z opinii w necie wynika że powinno być ok – grać się da 🙂
Mam pytanko, a jak matryca daje sobie radę z grami? Czas reakcji matrycy jest o.k.? Czy opóźnienie jest wyczuwalne? Przy ostrych strzelankach jest to ważne na maxa.
Oglądałem dzisiaj na tym TV filmy 3D i byłem rozczarowany. Bo jest stosowany przeplot, w praktyce rozdzielczość filmów 3D jest na poziomie 720 linii a nie 1080 jak jest e FullHD. Rozdzielczość FullHD jest tylko dla wyświetlanych obrazów 2D.
@labek
W sytuacji gdy odtwarzasz film przez urządzenie zewnętrzne, telewizor staje się tylko wyświetlaczem odbierającym już gotowy zdekodowany sygnał. Innymi słowy – wtedy od Marantza zależy czy zdekoduje ci poprawnie dźwięk i obraz.
Pozdrawiam
Propozycja
Przydał by się jeszcze teścik tej zabawki – LG AN-WL100
http://www….l100.bhtml
Jeszcze jedno pytanie
Telewizor ma optyczne wyjście audio, więc jeżeli podepnę go pod mojego Marantza SR6005 i włączę film w formacie MKV z dźwiękiem w DTS to będę miał dźwięk czy nie??
Pozdrawiam
@LGmaniak
Najlepiej oglądać w 3D filmy przygotowane pod ten standard (czyli format mkv SBS). Jeśli zaś chodzi o konwersję… z pewnością wysoka rozdzielczość tutaj jest zaletą. Polecałbym nowsze produkcje rejestrowane pod Full HD.
w jakim formacie polecacie sciagac i ogladac filmy aby konwersja naprawde byla widoczna
@labek
Aplikację na smartfona trzeba pobrać osobno – niestety nie jest w standardowym pakiecie oprogramowania (a przynajmniej nie była zainstalowana w modelu, na którym ta funkcja była sprawdzana).
Jest to na szczęście aplikacja bezpłatna. Jej nazwa to LG TV Remote. Na innych telefonach nie była sprawdzana ale myślę, że będzie kompatybilna. W tym przypadku nie chodzi raczej o markę, a o możliwości samego urządzenia – konieczny jest wbudowany przyśpieszeniomierz. Dzięki niemu telefon reaguje na ruch (a tym samym może imitować funkcję pilota Magic).
Pozdrawiam
Mam pytanie, co do obsługi TV po przez smatrtfona
A mianowicie czy aplikacja niezbędna do obsługi jest juz w telefonach lg czy też można ją pobrać i używać na innych telefonach, jeżeli można ją pobrać to poproszę o nazwę
Pozdrawiam