Sony KDL-47W805A to jeden z najnowszych telewizorów trójwymiarowych, który dopiero za kilka dni trafi do większości sklepów. Według wyszukiwarki Ceneo jest dostępny tylko w jednym miejscu. W oczekiwaniu na odbiorniki 4K, postanowiłem mu się przyjrzeć z bliska i wykonać recenzję telewizora, w aspekcie najważniejszych kryteriów, czyli: jakość obrazu, dźwięk, funkcje Smart TV, złącza i gniazda, funkcje dodatkowe oraz wygląd. Czy warto skusić się na nowy 47-calowy telewizor LED Sony? Przekonajmy się.
Zobacz także Sony KDL-55W905A: recenzja telewizora z Triluminos
Sony KDL-47W805A: co w zestawie?
Z najważniejszych rzeczy, które dostaniemy wraz z modelem Sony KDL-47W805A warto zwrócić uwagę przede wszystkim na okulary 3D (w ilości 4 sztuk), dwa piloty do TV, baterie, kabel zasilający i obszerną instrukcję obsługi.
4 sztuki okularów w zupełności powinny wystarczyć do oglądania filmów 3D z całą rodziną. Wykonane są z bardzo lekkiego tworzywa i są bardzo komfortowe podczas ich użytkowania. Przecież głównie chodzi o ich wagę i funkcjonalność.
Przejdźmy teraz do pilotów TV. Poniżej zdjęcie podstawowego z dwuczęściowego zestawu. W obsłudze jest wygodny, a nawet jeśli zgubimy go za jakiś czas, niektóre z pilotów z innych serii Sony TV także będą kompatybilne z tym modelem.
Drugi pilot jest znacznie mniejszy. To coś w rodzaju ułatwienia szybkiego dostępu do najważniejszych funkcji menu telewizora oraz aplikacji Smart TV.
Wygląd
Oglądając telewizor Sony KDL-47W805A z każdej strony widać, że po raz kolejny (podobnie, jak w przypadku poprzednich modeli) odbiornik wygląda bardzo atrakcyjnie wizualnie (wzornictwo Sense of Quartz). Cieniutki panel, wąska ramka otaczająca ekran oraz elegancka nóżka robią wrażenie.
Właśnie po tym ostatnim elemencie łatwo poznać modele z najnowszych serii na 2013 rok.
Bez obaw, 47-calowy telewizor spoczywa na solidnej podstawie, dzięki czemu nie musimy obawiać się o jego stabilność.
Konstrukcja podstawy
Pętla ze szczotkowanym, srebrnym wykończeniem
Obrotowa podstawa 15° w lewo/15° w prawo
Z ciekawostek w każdej chwili możemy zmienić kolor poświaty, oświetlającej logo Sony (barwy: niebieska, pomarańczowa, biała).
Jakość obrazu
Czy Sony KDL-47W805A oferuje lepszy obraz, niż jego poprzednicy? W TV z serii W805 optymalizacja ruchu to Motionflow XR 400 Hz, dlatego chciałem przekonać się czy będzie widoczna różnica w obrazie, porównując 47-calowy model, np. do serii XH850 (Motionflow XR 800). Moim zdaniem podczas oglądania filmów 3D niższy współczynnik nie wpływa na pogorszenie jakości obrazu. Głębia robi imponujące wrażenie zwłaszcza, kiedy przejdziemy na tryb kinowy.
Oczywiście nie da się za pomocą nawet najlepszego zdjęcia oddać jak najwierniejszego odzwierciedlenia poziomu wyświetlania treści. Między innymi dlatego, że obraz wygląda zupełnie inaczej oglądając go na żywo poprzez okulary 3D.
Gdybyśmy chcieli przyjrzeć się od strony technicznej, co wpływa na bardzo dobrą jakość wideo, z pewnością byłyby to takie cechy, jak: procesor X-Reality PRO, dynamiczny współczynnik kontrastu wynoszący powyżej 1 miliona, Advanced Contrast Enhancer, technologia Live Colour oraz Deep Colour itd.
Można wykorzystać funkcje dodatkowe dotyczące obrazu tak, żeby przetestować jaki tryb będzie dla nas idealny do oglądania filmów. Zobaczmy:)
Ustawienia trybu obrazu
Vivid (żywy) / Game-Standard (gra-standardowy) / Game-Original (oryginał) / Graphics (grafika) / Sports (sport) / Animation (animacja) / Standard / Custom (własny) / Photo-Vivid (zdjęcie-żywy) / Photo-Standard / Photo-Original (oryginał) / Photo-Custom (własny) / Cinema1 (kino1) / Cinema2
Ustawienia trybu panoramicznego Full / Normal / Wide Zoom / Zoom / Caption / 14:9
Ustawienia trybu panoramicznego dla komputera Normalny / Full1 / Full2
Automatyczny tryb panoramiczny
Wybór sceny Zdjęcia / Muzyka / Kino / Gra / Grafika / Sport / Animacja
Jakość dźwięku
Sony KDL-47W805A został wyposażony w głośniki w obudowie Bass Reflex. Te znajdują się w dolnej części wyświetlacza. Warto wspomnieć, że kolejne serie będą już odznaczać się zupełnie innym ich rozmieszczeniem.
Model zaoferuje całkowitą moc wynoszącą 20 W (10 W + 10 W) oraz system dźwięku przestrzennego o nazwie S-Force Front Surround 3D. Odznacza się on dobrym, głębszym dźwiękiem zwłaszcza, podczas projekcji filmów 3D. Jak zwykle możemy sami ustawić najbardziej optymalne tryby audio.
Ustawienia trybu dźwięku Standardowy / Kino / Sport / Muzyka / Gra / Kompresja dźwięku
Gniazda i złącza
Poniżej możemy zobaczyć, w jakie gniazda oraz złącza został wyposażony model Sony KDL-47W805A. Porty USB są z boku, jednak warto także zobaczyć, jak odbiornik wygląda z tyłu.
- Wejście zasilania sieciowego 1 (z tyłu)
- Wejście antenowe 1 (u dołu)
- Wejście HDMI 4
- Wejście komputerowe HDMI® TAK
- Wejście SCART (bez SmartLink) 1 (z tyłu)
- Wejście SCART (ze SmartLink) –
- USB 3 porty
- Wejście Ethernet 1 (pionowe)
- Kompozytowe wejście wideo 1 (tylne, hybrydowe z sygnałem komponentowym)
- Komponentowe wejście wideo (Y/Pb/Pr) 1 (z tyłu, hybrydowe)
- Wejście komputerowe (D-Sub) + Wejście audio (mini stereo) –
- Wejście PCMCIA 1 (z boku)
- Analogowe wejście audio 2 (z tyłu)
- Optyczne wyjście cyfrowe 1 (z tyłu)
- Wyjście audio 1 (z boku, hybrydowe, z wyjściem słuchawkowym)
- Wyjście słuchawkowe 1 (z boku, hybrydowe, z wyjściem audio)
- Wyjście wideo (SCART) 1 (z tyłu)
- Port serwisowy –.
Sony KDL-47W805A jako Smart TV
Sony KDL-47W805A jak przystało na nowoczesne urządzenie inteligentne oferuje mnóstwo funkcji sieciowych. Dlatego postanowiłem skupić się tylko na tych najważniejszych. Pierwszym z nich będzie przeglądarka internetowa. W taki sposób, jak na poniższym zdjęciu wprowadzamy adres interesującej nas strony internetowej. Dużym ułatwieniem są z pewnością przyciski oznaczone jako „www.”, „.com” oraz „http://”.
Zobaczmy jak to wygląda w praktyce. Oczywiście możemy ustawiać wielkość strony. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie rozciągnięcie jej na cały ekran. W pierwszej kolejności zobaczyliśmy co ciekawego słychać na naszym bliźniaczym serwisie www.tvManiaK.pl.
Po prawej stronie ekranu mamy dostęp do najważniejszych opcji, „poprzednia strona”, „odśwież”, itd. Warto zwrócić uwagę, że ładowanie stron z zakładki „ulubione” trwa w miarę szybko.
Kolejny element to ogromna baza aplikacji oraz usług, do których otrzymamy dostęp.
W modelu nie mogło zabraknąć Facebooka, Skype’a, ipla czy YouTube.
Warto zapoznać się także z bazą przykładowych obrazów 3D (3D Experience).
Tak przedstawiają się kolejne aplikacje, z których możemy korzystać.
Żeby przetestować je wszystkie, musielibyśmy poświęcić na nie osobny artykuł.
Więcej informacji o appkach znajdziemy w SEN (Sony Entertainment Network). Tam bez problemu dowiemy się, które z nich będą tymi najciekawszymi – właśnie dla nas.
Z ogromnej liczby aplikacji najbardziej zaciekawiła mnie Wybieram.tv. Tak wygląda strona startowa.
Po wejściu otrzymujemy natychmiastowe informacje o ciekawych programach, które możemy obejrzeć na innych kanałach telewizyjnych. Szczegóły są umieszczone w dolnej części ekranu.
Ciekawostką jest to, że Smart TV dzięki temu narzędziu potrafi wskazać interesujący film, program, który zostanie wyemitowany nawet w dość odległym terminie (np. za 5827 minut).
Sony KDL-47W805A wykorzystuje DLNA, WiFi, a komunikacja z innym sprzętem możliwa jest także za pomocą WiFi Direct. Dzięki technologii NFC w łatwy sposób możemy wykonać kopię wyświetlanego na ekranie TV obrazu (jednym dotknięciem). Poniżej formaty multimediów, jakie będą kompatybilne z DLNA.
MPEG1/MPEG2PS/MPEG2TS/AVCHD/MP4Part10/MP4Part2/AVI(XVID)/AVI(MotinJpeg)/MOV/WMV/MKV/WEBM/3GPP/mp3/WMA/LPCM/JPEG/MPO
Sony KDL-47W805A: co jeszcze?
Sony KDL-47W805A również został wyposażony w opcję nagrywania na dysk twardy. Jednak należy pamiętać, że przy pierwszym podłączeniu tego urządzenia zostanie ono sformatowane. Tymczasem nagrane filmy mogą zostać odtworzone tylko i wyłącznie na tym samym modelu TV. Wśród opcji dodatkowych nie zabrakło tych podstawowych, które znajdziemy w innych odbiornikach TV. Najważniejsze z nich to:
- Elektroniczny przewodnik po programach (EPG)
- Zegar ekranowy
- Obraz i obraz (PAP)
- Blokada rodzicielska.
Podsumowanie
Sony KDL-47W805A to telewizor trójwymiarowy oferujący bardzo dobrą jakość obrazu, który zachwyci swoim wzornictwem. Wyposażony w cztery pary okularów 3D może być źródłem rozrywki dla całej rodziny. Wystarczy zobaczyć, z ilu usług oraz aplikacji możemy korzystać. Kompatybilny z wieloma innymi urządzeniami nie pozwoli nam się nudzić. Jedynie wprowadzanie adresów stron www, może być trochę uciążliwe, dla osób, które wcześniej nie miały z tym do czynienia. Jednak większość konkurencyjnych urządzeń oferuje ten sposób. Dodatkowo sprzęt dopiero wprowadzany jest do sklepów, więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Moim zdaniem warto.
A jakie jest Wasze zdanie na temat modelu Sony KDL-47W805A?
Ceny SONY KDL-47W805
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Jakie wrażenia zrobiły na nas dwa nowe TV Sony?
http://www….zory-2014/
i
http://www….-wrazenia/
Sony ma w ofercie jeszcze niedrogi telewizor (nie 3D) za naprawdę małe pieniądze – co sądzicie o tym modelu?
http://www….t-tv-2013/
Właściwie w recenzji masz odpowiedź:)
„Warto zwrócić uwagę, że ładowanie stron z zakładki “ulubione” trwa w miarę szybko.”
Witam. wiem że telewizor zawsze bedzie telewizorem, ale czy przeglądanie stron jest płynne i czy telewizor radzi sobie z oglądaniem filmów bezpośrednio ze stron internetowych??
Witam
Nie zauważyłem problemów z przeglądaniem stron, aczkolwiek dużo zależy od naszej prędkości łącza.
Przy serwisach filmowych niekiedy trzeba poczekać, wiadomo – w każdym TV trzeba się liczyć z buforowaniem – potem możesz oglądać płynnie
A nie mogłeś tak odrazu napisać, że obiektywnie lepszy jest panasonic, ale ty wolisz sony. I że nie lubisz telewizorów z matrycami VA.
Krótko, jasno i na temat.
A jeszcze jedno matryce Samsunga krytykowałem bo są wykonane w technologi xVA, a nie IPS, każda z tych technologi ma plusy i minusy tak samo jak przy wyborze telewizora każdy oddzielnie musi zdecydować czy chce dobre kąty widzenia czy wysoki kontrast albo dobre odwzorowanie kolorów czy poprawną płynność. Na razie nie ma matrycy co łączy wszystkie zalety tych technologi no może oprócz OLED ale na razie taką matrycę mam jedynie w mojej Playstation VIta.
Matryce są dobre ale bez dobrych procesorów to nawet najlepsza matryca nic nie da.
Wystarczy porównać modele z zeszłego roku Samsung es8000 i Sony HX850 między tymi modelami jest przepaść technologiczna.
W moim osobistym rankingu ten Samsung dostał nagrodę najgorszy telewizor z górnej półki, na szczęście modele z tego roku sprawują się znacznie lepiej i są wstanie konkurować z modelami Sony, LG i Panasonic.
I tak prawie wszędzie są te same matryce w końcu jak się nie mylę tylko cztery firmy na świecie robią matryce do telewizorów, nawet Samsung nie we wszystkich modelach korzysta ze swoich matryc.
Czyli nawet rwoim zdaniem obiektywnie lepszy jest Panasonic.
A co do Samsunga, to narzekają na niego ci którzy go nie mają. Jak Samsung ma tak fatalne matryce, to czemu jeszcze w zesłym roku Sony we wszystkich modelach miał matryce samsunga?
Obiektywnie brałbym Panasonica
Subiektywnie wybrałem Sony
Za bardzo nie wiem jak mam odpowiedzieć, po prostu zrobiłem sobie testy jaki telewizor będzie odpowiedni. Jako pierwszy odpadł Samsung ze względu na kąty widzenia często mam gości więc chciałbym aby oni też mogli się cieszyć dobrym obrazem nawet siedząc trochę z boku. Dalej model LG nie radził sobie z płynnością tak dobrze jak Sony Panasonic. Telewizor głównie chciałem używać do grania dlatego zmierzyłem input lag wygrał Sony potem zmierzyłem ostrość obrazu w ruchu i to był już drugi punkt dla Sony, reszta plus minus jest taka sama normalny użytkownik według mnie nie powinien zauważyć większej różnicy między tymi modelami.
Każdy powinien wybierać telewizor pod swoje potrzeby to że jakiś model dostaje 3/5 punktów a inny 4/5 to nie znaczy że dla mnie będzie lepszy ten drugi, należy poczytać o silnych i słabych stronach każdego modelu i po tym wybrać.
Sony dlatego przeszło na IPS ze względu na pasywne 3D chcieli mieć po prostu dwie technologie 3D we swoich telewizorach
Co do pytania Jagi to czerń będzie tobie jedynie dokuczać jak masz porównanie do innego telewizora, bo tak to się przyzwyczaisz i nie będziesz zwracał wiele uwagi na to.
http://img8…690779.jpg
W linku jest pokazane jak to mniej więcej wygląda na modelu Sony oczywiście to tylko zdjęcie ale widać jak czerń idzie w taki lekki granatowy kolor.
Właśnie, rafko jak to jest,że polecasz Panasonica, a wybierasz Sony, w dodatku ze wzgledu na kąty- bo sa lepsze niż w Samsungu?
Zdjecie to kazdy może zrobić jak chce i na zdjeciu ci wyjdzie co zechcesz. Bez trudu można znaleźć zdjęcie gdzie dowolny telewizor ma super kontrast albo fatalny- jak kto woli.
Rafko piszesz najpierw:
„Mimo wszystko wydaje mi się że Panasonic ma znacznie lepszy współczynnik cena/jakość. Dlatego brałbym Panasonica.”
A później:
„Tak wybrałem Sony”
Przecież to nie ma sensu. W ogóle przy każdym modelu sony piszesz, że Sony jest najcudowniejszy i naj naj. Kawę pewnie też robi.
A co do poziomunczerni i kontrastu, to oba modele wypadają fatalnie.
Nie wiem też co Sony chce osiągnąć przechodząc na matryceIPS, ale na pewno im to nie wyszło.
Ja znalazłem taki zdjęcie w internecie
http://img1…aste-g.jpg
ten po lewej to Panasonic ET60 a ten po prawej to jakiś stary model Sony z 2011 roku jak się nie mylę. Cholernie słaba ta czerń nie wiem jak kolega wyżej mógł dać ocenę 7/10 to taka pierwsza lepsza plazma by dostała bez problemu 25/10.
Chyba się zastanowię nad kupnem tego Sony bo według Rafko ma mniej więcej taką samą jakość czerni i kontrastu co ten Panasonic.
A jeszcze jedno mam pytanie do dzidzi albo Rafko czy ta czerń jak mieliście telewizory przed sobą też tak wyglądała jak przy dołączonym zdjęciu.
A w domu robiłem porównanie. Można sobie zamówić prezentację w domu (cena naprawdę nie jest wygórowana- we Wrocławiu są sklepy ktore oferuja taką możliwośc, ale są też w necie). Więc sygnał był dokładnie ten sam w obu modelach, elewizory oba skalibrowane.
Po za tym piszesz, że wybrałbyś Sony ze względu na kąty- tymczasem sam dajesz obu modelom taka sama ocenę za kąty, zresztą tak samo jak ja, nawet tyle samo punktów dałeś, pasywne 3D też mają oba i input lag mają dokładnie taki sam.
Nie wiem jak moze wyjść gorszy kontrast w modelu, który malepszą czerń? Ale to już twoja sprawa. Co do płynności to też jakieś nie porozumienie, bo ja miałem wręcz wrażenie że Sony w dyna,icznych scenach mocno szarpie obraz. W każdym razie kupiłem Panasa i jestem pewien mojego wyboru. Zakładam, że ty kupiłeś Sony, czy się mylę?
Tak wybrałem Sony.
Co do płynności to trzeba ustawić na Standard albo co najwyżej Wyraźny wszystko powyżej powoduje tak zwany efekt teatru to samo można też zaobserwować przy Panasonicu jeśli się ustawi za wielką częstotliwość.
U mnie input lag wyszedł 34ms dla Panasonica i 16,6ms dla Sony
Co do kontrastu i czerni wygląda to tak
Sony kontrast 940:1, poziom czerni 0.127 cd/m2
Panasonic kontrast 860:1, poziom czerni 0.118 cd/m2
Kąty i pasywne 3D wymieniłem dlatego jako powód zakupu Sony ponieważ porównywałem go jeszcze do innych modeli, np Samsung F6800 który prawie nie posiada kątów widzenia i ma aktywną technologię 3D.
Najważniejsze jest jednak aby każdy był zadowolony ze obrazu jaki daje zakupiony telewizor i mam nadzieję że te telewizory będą nam długo służyć.
Według mnie również Sony jest znacznie lepszy, ale to tylko moje subiektywne zdanie. Może to też wina jak napisał Rafko że w markecie oba telewizory korzystały z innego źródła. Co jak co chyba zaopatrzę się również w tego Sony’ego ale jak trochę stanieje.
Dodam jeszcze że w markecie w którym kupowałem swój telewizor wszystkie modele Sony były podłączone do odtwarzacza Blu-ray, a reszta korzystała z zwykłego sygnału cyfrowego. Co to się nie robi aby oszukać klienta jeszcze te oświetlenie które niemożliwa jakąkolwiek ocenę obrazu.
Zdecydowanie Panasonic zjada na śniadanie Sony, i nawet nie musi popijać. Niestety, ET60 przewyższa w 805 niemal pod każdym względem. Po porównaniu tych dwóch modeli ja proponuję taką punktację ( 10 to maks):
Głębia czerni: PanasonicET60- 7 punktów, Sony W805- 4,5 punkta,
Kontrast: Panasonic ET 60- 7 punktów, Sony W805- 4,5 punkta ( tutaj dokładnie tak samo jak w przypadku czerni Panas całkowicie deklasuje Sony);
Kolory: Panasonic ET 60- 8,5 punktów, Sony W805- 6,5 punkta;
Płynność: Panasonic ET60- 8 punktów, Sony W805- 7,5 punkta ( tutaj tylko nieznaczna przewaga panasonica),
Kąty: Panasonic ET60- 10 punktów, Sony W805- 8 punktów.
Równomierność podświetlenia matrycy: Panasonic ET60- 4,5 punkta, Sony W 805- 5 punktów ( tulko w tej kategorii Sony jest nieznacznie lepszy od Panasonica, ale i tak oba modele pod tym względem, delikatnie mówiąc, nie powalają).
No i to już zauważył rafko: stosunek cena\jakość zdecydowanie na kożyść Panasonica.
Gdzie dokładnie oglądałeś? być może panasonic miał po prostu lepszy materiał źródłowy dlatego takie wielkie różnice, ja miałem oba telewizory obok siebie i według mnie wyglądało by to tak.
Kontrast i czerń 3/10 obydwa modele (Sony trochę lepszy kontrast Panasonic trochę lepsza czerń)
Kolory 8/10 obydwa modele
Płynność Panas 4/10 Sony 6/10
Kąty obydwa mocne 8/10
Równomierność podświetlania matrycy Panas 7/10 Sony 8/10
Input Lag Panas 6 Sony 8,5
Powinienem zaznaczy że oceniałem obydwa modele po kalibracji, a nie na trybach fabrycznych i ocenę czerni robiłem w przyciemnionym pomieszczeniu obydwa modele prezentują się bardzo słabo ale w takiej cenie i jeśli dodamy do tego że mają matrycę IPS to nic dziwnego.
Ja osobiście wybrałem dla siebie model od Sony głównie ze względu na mały Input Lag wynoszący 16-17 ms, do tego bardzo dobre kąty widzenia i pasywną technologia 3D. Gdyby nie czerń byłby to model doskonały ale nie można mieć wszystkiego i za te pieniądze jest dobrze i jestem zadowolony.
Panasonic jest również świetnym wyborem głównie ze względu na cena jakość i małe różnice względem Sony.
Ja też oglądałem oba telewizory czyli Sony W805 i Panasonica ET 60. No i mam zgoła inne odczucia na temat obrazu w tych modelach. Zdecydowanie lepiej wypada Panasonic. Szczerze to seria ET wydaje się być o klasę wyżej od tego Sony.
Chyba jednak będzie to Sony ale tylko pod jednym warunkiem, jak stanieje do 5500 PLN [55″].
Ciekawe gdzie jest lepszy obraz czy w W805 czy w Panasonicu ET60 ? Oba mają matryce IPS. Mam jeszcze 2 tyg. do wyboru. Podpowie mi ktoś ? Wszystko w wersji 55″.
Oglądałem oba telewizory i lepszy obraz ma Sony praktycznie pod każdym względem przewyższa Panasonica różnice nie są jakieś wielkie ale jednak są. Mimo wszystko wydaje mi się że Panasonic ma znacznie lepszy współczynnik cena/jakość. Dlatego brałbym Panasonica.
Jeśli kierowałbym się tylko tym kryterium to wygrałby Sony.
Świetny test:) Mam pytanie, jaka jest rozdzielczość pasywnego obrazu 3D? Można prosić o sprawdzenie? Większość tv z pasywnym miała zaniżoną, nie było opcji FullHD. Ciekawe jak to wygląda w tym przypadku.
Właśnie
Nawet specyfikacja „mówi” o braku Full HD 3D:(
Full HD 3D –
Rozdzielczość 3D Super TAK
Dam znać co i jak
pozdrowienia
Trochę problematyczna sprawa z tym podłączeniem dysku,jeśli mamy na nim inne filmy klapa trzeba je zgrać,jeszcze pytanko czy potrafi odtwarzać pliki TXT razem z filmami?
Witaj
I dodatkowo takie filmy odtworzysz tylko i wyłącznie na danym TV. Ten sam model TV (u kolegi) nie będzie kompatybilny z tymi multimediami – zostają one przypisane do jednego konkretnego TV, a szkoda
Z tego co wiem to powinien odtwarzać taki format, ale nie testowałem formatów napisów;(
Czy w tym Sony jest ekran Triluminos ?
W tym nie, w serii W9 będzie Triluminos
Dobry test, a najważniejsze, że sprzęt zapowiada się świetnie 😉
Dzięki:)
Ale dzieki za informacje O Panasonicu tez mnie intresuje czy lepiej jest niż w serii ET
Nie trzeba tak dogłebnie testować najważniejsze czerń ,banding,clouding i podświetlenie matrycy