Dune HD Base 3D to nowoczesny odtwarzacz multimedialny, obsługujący wewnętrzne dyski HDD 3.5″ SATA, jak również nośniki zewnętrzne i urządzenia sieciowe. Sprzęt oferuje odtwarzanie materiałów nagranych w standardzie Full HD, jak również filmy 3D.
Nowy odtwarzacz Dune to urządzenie stosunkowo drogie, bo kosztujące ponad 1 000 zł. Postanowiliśmy sprawdzić, co dostaniecie w tej cenie. Poznajcie naszą opinię na temat Dune HD Base 3D.
Specyfikacja Dune HD Base 3D
Wymiary | 429 x 299 x 56 mm |
Waga | 3,5 kg |
Materiał | Tworzywo sztuczne + aluminium |
Kolor | Czarny (matowy) |
Kluczowe podzespoły | Procesor Sigma Designs 8672/8673, 512 MB RAM, 256 MB pamięci wewnętrznej |
Komunikacja | HDMI 1.4, 3 x USB 2.0 (2 x tył, 1 x przód), Composite Video, S-Video, Component, Coaxial, optyczne, analogowe stereo, słuchawkowe, Ethernet 10/100/1000 Mb/s, Wi-Fi (b/g/n – złącze antenowe), SD (przód), zasilania |
Obsługiwane formaty wideo | MKV, MPEG-TS, MPEG-PS, M2TS, VOB, AVI, MOV, MP4, QT, ASF, WMV, BDMV, DVD-ISO, VIDEO_TS |
Obsługiwane kodeki wideo | MPEG2, MPEG4, XVID, WMV9, VC1, H.264 + wsparcie dla wideo o bitrate 50 MBit/s i więcej |
Obsługiwane formaty audio | MP3, MPA, M4A, WMA, FLAC, APE (Monkey’s Audio), WV Pack, Ogg/Vorbis, WAV, AC3, AAC |
Obsługiwane kodeki audio | AC3 (Dolby Digital), DTS, MPEG, AAC, LPCM, WMA, WMAPro, FLAC, Ogg/Vorbis |
Obsługiwane formaty napisów | SRT (external), SUB (MicroDVD) (external), text (MKV), SSA/ASS (MKV, external), VobSub (MP4, MKV, external SUB/IDX), PGS (Blu-ray, TS, MKV) |
Obsługiwane formaty grafiki | JPEG, PNG, BMP, GIF |
Tryby 3D | MVC, Side-by-side, Top/Bottom |
Pozostałe | Wsparcie DLNA, Adobe Flash 3.1, przeglądarka Opera, DRM (PlayReady, Verimatrix, Secure Media), obsługiwane systemy plików FAT16/FAT32 (zapis-odczyt), EXT2/EXT3/EXT4 (zapis-odczyt), NTFS (zapis-odczyt) |
Budowa / jakość wykonania
Sprzęt ładny i elegancki? Nieszczególnie. Za to bardzo praktyczny.
Dune nie słynie z projektowania wzorniczych perełek – pisaliśmy już o tym przy okazji recenzji Dune HD Smart i opinię nadal podtrzymujemy. Odtwarzacz multimedialny nie musi się jednak podobać – ważne, aby był sensownie skonstruowany i oferował zadowalającą ergonomię pracy. A na to w modelu HD Base 3D narzekać nie można.
Na pierwszy rzut oka sprzęt przypomina klasyczne odtwarzacze DVD – wąska i podłużna obudowa podzielona została na trzy podstawowe sekcje: panel przycisków, wyświetlacz VDF i kieszeń zatoki dysków HDD. Pomimo niespecjalnie atrakcyjnego designu, odtwarzacz został solidnie zbudowany – łączenia elementów konstrukcyjnych są dobrze wykończone, a metalowy szkielet gwarantuje wysoką odporność. W praktyce oznacza to, że ze spokojnym sumieniem można na HD Base 3D postawić inne urządzenie, co z pewnością pomoże rozplanować nasz multimedialny kącik.
[nggallery id=14 template=techmaniak]
Pokrywa odtwarzacza ozdobiona jest tylko logo producenta, na spodnią część trafiły zaś cztery gumowe nóżki antypoślizgowe oraz kratki wentylacyjne, pomagające zachować właściwą cyrkulację powietrza w obudowie. Z wyjątkiem umieszczonego na froncie pojedynczego portu USB (standard 2.0), złącza słuchawkowego i czytnika kart SD, wszystkie gniazda komunikacyjne trafiły na tył konstrukcji. A jest ich trochę. Producent zadbał o to, aby HD Base 3D poprawnie współpracował z najpopularniejszymi urządzeniami na rynku – znajdziemy tutaj 2 porty USB 2.0 (szkoda, że nie 3.0 – w odtwarzaczu tej klasy traktujemy to jako wadę) i jedno złącze HDMI 1.4. Ponadto nie zabrakło gniazd Composite Video, S-Video, Component, Coaxial, optycznego i analogowego stereo, a całość uzupełnia duet modułów sieciowych: Ethernet 10/100/1000 Mb/s i Wi-Fi b/g/n, z wyprowadzonym złączem antenowym (producent w zestawie dorzuca antenkę).
Widoczny na na frontowym panelu cyfrowy wyświetlacz oferuje podstawowe informacje, takie jak gotowość do pracy, włączony tryb aplikacji, nazwa odtwarzanego pliku itp. Niebieskie cyfry i litery ładnie komponują się z czarnym designem urządzenia i nie są na tyle agresywne, aby odwracać naszą uwagę podczas nocnych seansów. Fizycznych przycisków na korpus odtwarzacza wyprowadzono pięć – wszystkie z prawej strony ekranu. Są to kolejno Eject, Play, Stop, Rew i Fwd. W skrajnej, lewej części umieszczono ponad to przycisk ON/OFF i diodę sygnalizacyjną. To tyle – prosta obudowa jest pozbawiona zbędnych ozdób i udziwnień.
Odtwarzaczem sterujemy z pomocą dołożonego do zestawu pilota. Ten ostatni jest wyprofilowany w taki sposób, aby zwężać się ku górze, dzięki czemu w dłoni leży pewnie i stabilnie – identyczny model widzieliśmy przy okazji testu Dune HD TV-301A. Rozmieszczenie fosforyzujących przycisków jest wygodne – najważniejsze umieszczono w okolicach „serca” pilota, czyli przycisku Enter i nawigacyjnego „koła”. W pudełku znajdziecie również niezbędne okablowanie: przewód sieciowy i HDMI.
Funkcjonalność
Dune HD Base 3D robi dokładnie to, do czego został stworzony.
Już od pierwszego uruchomienia odtwarzacza, producent prowadzi nas za rękę przez wszystkie najważniejsze ustawienia i opcje. Przejrzysty i intuicyjny interfejs oparto o duże ikony, pomiędzy którymi nawigujemy z pomocą pilota. Dla maniaKów konfigurowania przygotowano zestaw narzędziowych menu, gdzie wyciągnięto wszystkie kluczowe nastawy. Mniej wymagających użytkowników możemy uspokoić – domyślnie przyjęta przez producenta konfiguracja pozwoli bez trudu podłączyć odtwarzacz do większości dostępnych na rynku urządzeń.
[nggallery id=16 template=techmaniak]
Nawigacja pomiędzy poszczególnymi opcjami jest płynna, a urządzenie szybko i sprawnie buduje listy plików na nośnikach zewnętrznych, przy czym warto podkreślić, że wśród obsługiwanych systemów plików znajdziemy nie tylko FAT16/FAT32, ale i EXT2/EXT3/EXT4 oraz popularny obecnie NTFS.
Nieco gorzej wypada zaplecze aplikacje i dodatkowych usług. Skorzystamy z opcji serwerowych, włączymy zewnętrzny tuner DVB-T (jeśli jest podłączony), posłuchamy radia lub muzyki (RadioTome, SHOUTcast), sprawdzimy pogodę (AccuWeather), zagramy w jedną z prostych gier, puścimy krótką wiadomość (Twitter) lub uruchomimy przeglądarkę internetową. Ostatnia z wymienionych jest bardzo prosta i niewyszukana – wspiera technologię flash w jednej z wczesnych wersji, więc niektóre strony odczytamy razem z treściami multimedialnymi. Generalnie jednak nie ma się co spodziewać cudów – lepiej skorzystać z przeglądarki na komputerze lub tablecie.
W trybie 3D sprzęt oferuje dwie opcje odtwarzania: Side-by-side i Top/Bottom. Obie działają poprawnie, choć irytujący jest brak możliwości włączenia domyślnej nastawy, który zawsze uaktywniałaby się przy odtwarzaniu materiału 3D.
Czas zerknąć na odtwarzane formaty multimedialne. Patrząc po specyfikacji można dojść do wniosku, że Dune HD Base 3D poradzi sobie ze wszystkim, co tylko mamy w archiwum. Czy tak faktycznie jest? Niezupełnie. W czasie testów sprawdziliśmy 16 kombinacji – te, których nie daliśmy rady odtworzyć, zaznaczyliśmy czerwoną czcionką:
- mkv, 480p, xvid, 1mbps, aac – problem z kompresją;
- mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
- mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
- mts, 1080p, h264, 12mbps, stereo;
- mkv, 1080p, h264, 40mbps;
- m2ts, 3D 1080p Side-by-side, h.264, 11mbps, stereo;
- m2ts, 3D 1080p Side-by-side, h.264, 11mbps, 5.1 audio;
- m2ts, 3D 1080p Side-by-side, h.264, 25mbps, stereo;
- wma2, 3D (1920×2160) Top/Bottom, 60mbps, stereo – tylko pojedyncze klatki;
- wma2, 3D (1920×2160) Top/Bottom, 60mbps, stereo – tylko pojedyncze klatki;
- mp4, 4K (3840×2160), h.264, 34mbps – sporadyczne klatkowanie;
- mp4, 4K (4096×1716), h.264, aac, 35mbps – wyraźne klatkowanie;
- mov, 4K (3840×2160), component YCbCr, 1,9gbps – brak opcji odtworzenia.
Jak widać w najpopularniejszych zadaniach odtwarzacz radzi sobie bez większego trudu. Zgodnie z przewidywaniami nie odtworzył plików o wysokim bitrate (50mbps i więcej), poległ również na materiale rejestrowanym w standardzie 4K – warto jednak podkreślić, że przy filmie nagranym w rozdzielczości 3840×2160 (mp4, h.264, 34mbps) widoczne było tylko sporadyczne klatkowanie, co jasno wskazuje, że sprzęt ma potencjał aby mierzyć się z 4K. Być może dalsze aktualizacje i tuning HD Base 3D dadzą jeszcze lepsze efekty. Pośród napisów jedynym prawdziwie problematycznym formatem okazał się oczywiście TXT.
Podsumowanie, ocena i opinia
Dune HD Base 3D to dobry i solidny uniwersalny odtwarzacz. Radzi sobie z popularnymi formatami i filmami 3D, oferując do tego możliwość instalacji pojemnego dysku twardego. Przeszkadzać może jedynie cena – ponad tysiąc sto złotych to już kwota, przy której można rozważyć zakup niedużego mini-PC.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA7
- WYPOSAŻENIE8
- FUNKCJONALNOŚĆ8
- OBSŁUGA9
ZALETY
|
WADY
|
Ceny Dune HD Base 3D
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.