>

Sony KDL-42W655A: recenzja niedrogiego Smart TV

Sony KDL-42W655A to jeden z najnowszych telewizorów Smart TV, który kusi przede wszystkim bardzo przystępną ceną i dużą dostępnością w sklepach. Postanowiłem mu się przyjrzeć z bliska. Recenzja skupia się na takich czynnikach, jak: jakość obrazu, dźwięk, opcje Smart TV, złącza i gniazda, funkcje dodatkowe oraz wygląd.

Sony KDL-42W655A: recenzja niedrogiego Smart TV / fot. Sony

Sony KDL-42W655A

od: 2.299 zł »

 

Co w zestawie?

Sony KDL-42W655A / fot. Sony

Sony KDL-42W655A został wyposażony w bardzo lekkiego i poręcznego pilota. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że to jeden z modeli na 2013 rok oferujący dość oryginalne rozwiązanie – podstawę i uchwyt 2w1.

pilot, 2 baterie AAA do pilota, podstawa, podstawa i uchwyt 2w1, e-manual, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna

Wygląd TV

Sony KDL-42W655A / fot. Sony

W tym roku najnowsze modele Sony (zwłaszcza telewizory trójwymiarowe) prezentują się atrakcyjnie wizualnie. Jak jest w przypadku Sony KDL-42W655A? Cienkość ramki otaczającej ekran naprawdę robi wrażenie. Niestety podobnie, jak w przypadku przystępnych cenowo TV (np. LG 39LN5400) niektórym może nie spodobać się tył odbiornika. Z drugiej strony nie ma sensu porównywać z niemal gładkim i cieniutkim TV za znacznie wyższą cenę, jak np. Samsung UE55F8000.

Sony KDL-42W655A / fot. Sony

Jakość obrazu

Sony KDL-42W655A / fot. tvManiaK

Większość budżetowych odbiorników TV odznacza się odświeżaniem na poziomie 100 albo 200 Hz. Sony KDL-42W655A wykorzystuje ten drugi rodzaj – Motionflow XR 200 i tradycyjnie kontrast dynamiczny powyżej 1 miliona. Oczywiście TV nie został wyposażony w technologię Triluminos, dostępną tylko w najwyższych seriach, a szkoda.

Sony KDL-42W655A / fot. tvManiaK

Jednak jeśli Sony KDL-42W655A porównamy z innymi, konkurencyjnymi odbiornikami TV w podobnej cenie, o tej wielkości ekranu to powinniśmy być zadowoleni z jakości wyświetlania obrazu. Duża w tym zasługa opcji sprawiających, że możemy „wycisnąć” z TV jeszcze więcej.

Sony KDL-42W655A / fot. tvManiaK

Ma to duże znaczenie, jeśli często będziemy oglądać filmy w ciemniejszym pomieszczeniu.

Sony KDL-42W655A / fot. tvManiaK

Funkcje poprawy obrazu X-Reality PRO, Deep Colour, Live Colour Creation, Advanced Contrast Enhancer, 24p True Cinema, czujnik oświetlenia zewnętrznego

Żeby znacznie poprawić ostrość i kolory, wystarczy wejść w ustawienia dotyczące obrazu, by w kilkadziesiąt sekund zyskać o wiele lepszy efekt.

Jakość dźwięku

Sony KDL-42W655A / fot. Sony

Sony KDL-42W655A wykorzystuje system S-Force Front Surround 3D, oferujący bardziej przestrzenny dźwięk oraz szeroką gamę funkcji polepszających. Jednak musimy pamiętać, że model został wyposażony w głośniki o łącznej mocy 10 W. Czyli znacznie mniej, niż standardowe odbiorniki TV z 2012 roku. Jeśli planujemy oglądać dużo filmów, razem ze znajomymi, możemy „wzmocnić” wrażenia audio, podłączając dodatkowy sprzęt.

Sony KDL-42W655A / fot. Sony

System dźwięku przestrzennego S-Force Front Surround 3D
Funkcje dodatkowe dźwięku Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, Sound Enhancer, S-Master

Smart TV

Sony Smart TV / fot. tvManiaK

Opcje Smart TV to jedna z najważniejszych zalet 42-calowego odbiornika. Nawet jeśli nie planujemy korzystać z narzędzi sieciowych albo wyszukiwarki internetowej, warto zakupić telewizor oferujący dostęp do sieci. Zwłaszcza w takiej cenie. Co ważne, Sony KDL-42W655A posiada wbudowane WiFi, bowiem jeszcze kilka miesięcy temu wielu producentów reklamowało swoje Smart TV w niskich cenach, ale z WiFi Ready. Tutaj od razu możemy działać. Układ aplikacji, wyszukiwarki i najważniejszych appek wygląda podobnie, jak w innych modelach Sony na 2013 rok. Z czego możemy skorzystać w pierwszej kolejności?

Poza Sony Entertainment Network (dostępem do wielu interesujących aplikacji) najwięcej czasu i tak spędzimy zapewne korzystając z tych najbardziej popularnych, czyli YouTube, Facebook oraz Skype. Do tego ostatniego warto dokupić przede wszystkim małą kamerkę za niewielkie pieniądze, by móc rozmawiać z bliskimi.

Kamera do Skype / fot. tvManiaK

Miłośnicy filmów oraz programów TV na żądanie będą mogli skorzystać, m.in. z AXN, TVN Player oraz VOD. TVP. pl. Dodatkowo model jest kompatybilny z telewizją hybrydową.

Komunikacja bezpośrednia z innymi urządzeniami może odbywać się na dwa sposoby. Albo poprzez WiFi Direct lub MHL – Mobile HD Link. Wynika z tego prosty wniosek – telewizorem będziemy mogli sterować także za pomocą smartfona.

Gniazda i złącza

Sony KDL-42W655A nie wykorzystuje tak dużej liczby najważniejszych wejść i wyjść, jak dla porównania telewizory trójwymiarowe. Z podstawowych mamy do wyboru 2 x HDMI oraz jeden port USB.

  • Liczba złączy HDMI 2
  • Liczba złączy USB 1
  • Liczba złączy EURO 1
  • Złącze Ethernet (LAN)
  • Wejście komponentowe
  • Cyfrowe wyjście optyczne
  • Złącze CI (Common Interface)
  • Wyjście słuchawkowe.

Sony KDL-42W655A: co jeszcze?

Sony KDL-42W655A / fot. Sony

Sony KDL-42W655A oferuje podstawowe opcje dodatkowe (m.in. telegazeta, Cyfrowy Przewodnik po Programach), a wśród nich nie zabrakło oczywiście tych najważniejszych. O sterowaniu funkcjami telewizora smartfonem już wspominaliśmy. To co jeszcze warto przetestować to przede wszystkim możliwość nagrywania filmów poprzez USBPVR – nagrywanie USB.

Funkcje dodatkowe USB – zdjęcia, muzyka, film, Bravia Sync, Digital EPG, PVR – nagrywanie USB, możliwość aktualizacji oprogramowania, sterowanie za pomocą smartfona

Podsumowanie

Sony KDL-42W655A to interesująca propozycja dla wszystkich tych, którzy nie chcą przepłacać za telewizor 42-calowy, oferujący dobry obraz. Co prawda dźwięk jest nieco niższy (10 W), jednak i tak największą zaletą tego modelu jest funkcjonalność, jako odbiornik Smart TV. Minusem może być mała ilość gniazd i złączy, jednak w tej cenie to wciąż dobry wybór sprzętu, który posłuży nam przez długi czas.

jacekg

Komentarze

  • Niż 32 " telewizor Panasonic 200 hz. Dopiero później ktoś zauważył, że nie ma 32 " panasonica 200 hz. Czyli jakaś lipa z tym testem.

  • Testy, ktore się pojawiają w necie tego modelu są faktycznie naciągane. Na forum hdtv ( tym czarnym) pojawił się test użytkownika suboot, wynika z niego, że trn model w wersji 32" radzi sobie lepiej

  • Cyfry są istotne, po pokazują, że twoja ocena jes oderwana od jakiejkolwiek normy obiektywnej.
    W swoim drugim poście piszesz: "Sony radzi sobie najlepiej po względem płynności i kontrastu obrazu."
    Teraz zaś, że: "gdyby nie słaby kontrast byłby bardzo dobrym wyborem".
    Sony po raz pierwszy zastosowało matrycę IPS, i to widać, że dopiero uczą się postępować z tą matrycą.
    I nie twierdzę, ze ten model jest zły, tylko, że jest za drogi w stosunku do innych budżetówek. Ten model jest na poziomie Panasonica E6 albo zeszłorocznego E5, zresztą, kto wie czy E5 i W6 nie maja tej samej matrycy, bo algorytmy bardzo zbliżone. Wiec W6 bylby alternarywą, gdyby kosztował tyle co E6, bo za 2600 można kupić ET60, króry pod każdym wzgledem jest lepszy, albo nawet Panasonica ET5 ( zeszłoroczny model, ale lepszy od ET 60).

    • jeśli jesteś fanem żołtych twarzy i kolorów mocno odbiegających od rzeczywistości to kupuj panasonica, ja jednak wolę bardziej naturalne i nasycone barwy jakie oferuje ten model Sony...

  • Nie wierzę, że przy jakimkolwiek pomiarze mógł wyjść taki poziommczerni w W655 A. To jaki ci wyszedł poziom czerni dla E6 i ET 60? Myślę, że, delikatnie mówiąc, konfabulujesz.

  • Ja również robiłem testy profesjonalnym programem. I jakoś moje wyniki znacząco odbiegają od twoich. Poziom płynności tego sony jest na poziomie E6, przy czym poziom czerni jezt dużo gorszy. Do ET 60 ten model z płynnością nawet sie niezbliżył. Rozumiem, że wszyscy robią pseudo profesjonalne testy tylko ty robisz obiektywne.
    Ja robiłem testy na modelach 42" i i ten Sony był porównywalny tylko do E6 Panasonica (po za czernia, gdzie Panas bił na głowę Sony, poziom czerni Panasa przy całkowicie czarnymekranie to 0,008 cd\m2, w dynamicznych scenach 0,026 cd\m2, podczas gdy w Sony 0, 24 cd\ m2- takie same parametry czerni dla E6 podają też zagraniczne testy, więc nie tylko mi to wyszło, dla ET 60 poziom czerni to 0,18 cd\ m2 czyli też lepiej niż w Sony).
    Co wiecej każdy może sprawdzić jakie wyniki podaja na zagranicznych stronach z testami tych TV, i porownać czy odbiegaja od moich, ale to tez dla ciebie malo proesjonalne testy.

    • U mnie pozom czerni to 0,003 cd/m2 przy całkowicie czarnym ekranie. Dla mnie dlatego mało profesjonalne ponieważ przy jednym teście ocenili słabo jeden model LG ponieważ miał niski kontrast jednak dzięki lokalnemu wygaszaniu w praktyce różnicy nie było widać jak go porównywaliśmy do np. Samsunga który teoretycznie miał dwukrotnie większy kontrast. Inny przykład miałem z telewizorem Sony który miał bardzo niski poziom czerni ale w praktyce ta czerń zachodziła bardziej na granat chociaż według pomiarów wychodziło że ma 0,002 cd/m2.

      • Hej widzę jednak że nie ma sensu dalej prowadzenia tej dyskusji ponieważ skończy się tylko na wymienianiu numerków.
        Mój znajomy co ma model Panasonica ET60 uzyskał na nim wynik 0,14 cd/m2. Co pomiar to inny wynik, a może co profesjonalny program to inny wynik mniejsza z tym.
        Jednak chodzi oto że ten Sony nie jest taki zły jak go przedstawiasz i gdyby nie słaby kontrast byłby bardzo dobrym wyborem moim zdaniem reprodukcja barw jak i płynność obrazu stoją na rozsądnym poziomie.

  • To chyba żart. Radzi sobie fatalnie z płynnością. Nie tylko dużo gorzej niż Panasonic, LG,czy Samsung, ale nawet gorzej od zeszłorocznego modelu EX 65.
    A pod wzgledem kontrasu to juz jest czystym bajdużeniem stwierdzenie, ze ten model radzi sobie lepiej od tańszego Panasonica E 6. Wystarczy poczytac testy jaki poziom czerni ma E6.
    Sony W 6, tylko wiecej kosztuje, a ma gorszą plynność choćbynod Toshiby TL za ok 2100 zł, czy Panasonica E6, od tgonostatniego ma nawet gorszy poziommczerni.
    Marketingowcy Sony będa musieli mocno się napracować w internecie, zeby wmówic ludziom, że warto za ten model zaplacić 2600 zl. Tym bardziej, że za tą sumę, to wszystkie Panasonici, Samsungi, LG, Sharpy wyprzedzają ten modelmSony pod każdym względem.
    W6 ma dużo mniejszą plynnośc niż ET60, a ten model Panasonica kosztuje prawie tyle samo co Sony.

    • Nie mam ochot ciebie do niczego przekonywać, robiłem pomiary w programie który mierzył rozdzielczość obrazu podczas ruchu. Ten Sony był gorszy niż model zeszłoroczny ale lepszy niż np. Panasonic ET60 albo LG LA690.
      Tak samo nie mam ochoty czytać pseudo profesjonalne testy odkąd jedna strona dała Sony W905 najwyższą notę 10/10 punktów, ten model ma problemy z wyświetlaniem koloru zielonego, dlatego nie zasłużył na najwyższą notę. Ta sama strona też oceniła najwyższy model Samsunga 10/10 chociaż i ten telewizor ma problem a jest nim fatalna jakość czerni i równomierność podświetlania obrazu. Jeżeli tak oceniają telewizory to plazmy od Panasonica powinny dostawać 15/10 punktów.

      I jeszcze jedno "Tym bardziej, że za tą sumę, to wszystkie Panasonic, Samsungi, LG, Sharpy wyprzedzają ten model Sony pod każdym względem"
      Chciałeś chyba napisać prawie pod każdym względem np, pierwszy lepszy Samsung ma gorszą gammę i skalę szarości niż Sony, a największa różnica to kąty widzenia albo ich brak. Spróbuj oglądając jakiś film na Samsung przesunąć się o 1 metr w prawo bądź lewo i obraz już traci na jakości. Za to Samsung ma lepszą czerń i płynność ruchu.
      Koniec końców zależy do kupującego na czym mu zależy i co wybierze.

  • Każdy, kto chociaż trochę zna się na telewizorach, wie , że Sony ma straszne problemy z płynnością . Ten model bije rekordy oszczędności producenta. Nie tylko matrca od LG i najtańsza, ale ledwo 2 HDMI i 1 USB. Pięć lat temu byłb to hit a teraz zwkly kit.

    • Zanim gościu zaczniesz pociskać takie farmazony zrewiduj swoją wiedzę. Jakie IPS od LG? W tym modelu siedzi VA od AUO, która pod względem kontrastu i punktu czerni bije wszystkie szmatławe IPSy.

    • Sony w tym roku korzysta z matryc IPS które mają problemy jeśli chodzi o płynność ale z pośród wszystkich producentów z tą matrycą to Sony radzi sobie najlepiej po względem płynności i kontrastu obrazu. Jedyne z czym mogę się zgodzić to nie najlepszy współczynnik cena/jakość jeśli porównamy do LG lub Panasonic od nich modele są tańsze ale za to nie radzą sobie tak dobrze z obrazem jak Sony dlatego taka a nie inna cena.

  • Ten telewizor ma MotionFlow i każdy znawca TV wie że Sony jest mistrzem świata jeśli chodzi o płynność obrazu. Konkurencyjne modele od LG i Panasonica chociaż mają wyższy współczynnik wyświetlania obrazu bądź ten sam radzą sobie gorzej. Za te 2700 złoty można jedynie kupić dobrą plazmę, jednak jeśli chcemy LED'a to jedynie jakiś Samsung będzie lepszym wyborem jeśli chodzi o płynność obrazu za to będzie mieć gorsze kąty widzenia i znacznie gorsze kolory niż ten Sony.

    Te hz to pic na wodę to co się liczy to dobry algorytm, który zapewnia poprawne wyświetlanie płynności obrazu ale takie coś można sprawdzić jedynie w profesjonalnych testach, ilość hz podanych przez producenta nie zagwarantuje nam dobrej jakości.

  • Błagam, jaka to przystępna cena? W 655A ma matrycę 50 hz, wszystkie inne firmy telewizory z tak słabą matrcą sorzedają za ok 2 tys za 42", a ten kosztuje ok 2700 za 42". Za takie pieniądze można miec pożądny telewizor.

    • Za tyle kasy jest tylko Sony W655 albo model Samsunga F6400. Wszystkie inne telewizory nie dorównują tym dwóm ani do pięt, ponieważ tylko ta dwójka gwarantuje wysoki kontrast i dobrą czerń, a kontrast jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość obrazu. Radze na następny raz zapoznać się z profesjonalnymi testami zanim zacznie się komentować :)

Najnowsze artykuły

Xtra oferta na 65″ Philips Mini-LED z efektownym podświetleniem Ambilight!

Philips 65PML9008 z serii The Xtra dostępny jest teraz w atrakcyjnej cenie w Media Expert.…

21 listopada 2024

Co oglądać w Netflix? Nowe filmy i seriale (listopad 2024)

[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…

21 listopada 2024

Nowy serial z serii „W głowie się nie mieści” na Disney+! Zdradzono datę premiery

Powstał nowy serial osadzony w uniwersum „W głowie się nie mieści”. Serial nosi tytuł „Wytwórnia…

21 listopada 2024

Kultowa bajka powraca w wersji aktorskiej! Na to czekali fani

Na YouTube pojawił się oficjalny teaser oraz krótki materiał zza kulis związany z aktorską adaptacją…

21 listopada 2024

Coś dla fanów e-booków: wszechstronny czytnik Kindle w znakomitej ofercie!

Amazon.pl przygotował atrakcyjną promocję na zakup czytnika e-book Kindle 16 GB! To doskonała okazja, aby…

21 listopada 2024

Zestaw PlayStation VR2 w mega niskiej cenie!

Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…

21 listopada 2024