Jak ustawić obraz w telewizorze, jakie są najważniejsze funkcje podstawowych ustawień? Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku najbardziej standardowym opcjom, które sprawią, że jakość oglądanych przez nas filmów na nowo zakupionym TV będzie jeszcze lepsza. Wystarczy do tego zaledwie kilka minut. Co powinniśmy wiedzieć na temat ustawień jakości wyświetlanych treści w naszym odbiorniku TV?
Wstęp
W sklepie jakość obrazu oglądanego telewizora była imponująca i postanowiliśmy podjąć decyzję o jego zakupie. Jednak po podłączeniu go w domu, poziom wyświetlanych treści znacznie się różni. Co zrobić, by uzyskać znacznie lepszy obraz? Czy trzeba być ekspertem, żeby samemu zoptymalizować dostępne ustawienia?
Wielu posiadaczy nowych telewizorów chciałoby uzyskać jak najlepszą jakość obrazu oglądając ulubione filmy. Ale nie każdy wie, że wystarczy zaledwie kilka minut na to, by zyskać jeszcze lepsze rezultaty wyświetlania treści. Najważniejszym krokiem jest poznanie najbardziej podstawowych funkcji, w które są wyposażone odbiorniki TV. Na przykładzie taniego telewizora z tegorocznej serii – Samsung UE22F5000 przedstawimy krok po kroku opcje ustawień obrazu, które będziemy mieli do wyboru, oglądając film z przenośnego urządzenia.
Tryb obrazu
Jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej podstawowych ustawień jest tryb obrazu. W zależności od ceny danego telewizora, ten może posiadać od kilku do kilkunastu takich trybów, np. standardowy, dynamiczny, kino, film, itd.
W Samsung UE22F5000 do wyboru mamy tryb dynamiczny, standardowy i film.
Zmiana dwóch pierwszych znacznie uwydatnia różnicę w nasyceniu kolorów. W ciągu kilku sekund możemy zdecydować, który obraz bardziej nam się podoba.
Wielu użytkowników w zasadzie na tym kończy przygodę z ustawieniami. Skoro różnica jest kolosalna, to niekiedy sama zmiana trybu obrazu może być wystarczająca.
A co jeśli chcemy czegoś więcej?
Samsung MagicAngle
Jedną z ciekawszych opcji w telewizorach Samsung nawet tych z podstawowych serii jest Samsung MagicAngle. Pozwoli nam ona wybrać najbardziej dogodny kąt oglądania.
Większość użytkowników nie korzysta z tej funkcji (wyłączona), ale warto zobaczyć różnicę w wyświetlaniu treści, np. w trybie stojącym.
Dalsze ustawienia
Grupę kolejnych ustawień przedstawimy razem. W ich skład wchodzą: podświetlenie, kontrast, jasność, ostrość, kolor, odcień Z/C. Ich cechą wspólną jest to, że możemy je ustawić wybierając najlepszy naszym zdaniem współczynnik każdej z nich, określony w liczbach.
Podświetlenie to pierwsza z kilku podstawowych wartości. Maksymalna wartość w tym przypadku to 20 (od 0 do 20). Im więcej, tym obraz staje się bardziej jasny.
Zmiana samego kontrastu spowoduje zupełnie inny obraz, przy oglądaniu jakiegokolwiek filmu.
Im jaśniejszy obraz, tym niekiedy można znacznie „polepszyć” jakość gorszych multimediów (np. starych filmów). Jednak nie należy z tym przesadzać. Jeśli ustawimy zbyt intensywną jasność, po seansie mogą nas boleć oczy albo głowa.
Ostrość pozwala uzyskać jeszcze wyraźniejszy obraz, uwydatnić szczegóły.
Kolejnym z podstawowych ustawień są kolory. Wiadomo, im większy współczynnik, tym barwy będą intensywniejsze.
Poziom zabarwienia obrazu to innymi słowy odcień Z/C (zimny, ciepły), który przeważnie pozostaje bez zmian – Z50-C50.
Jak ustawić obraz w telewizorze?
Wiemy już jakie powyższe opcje możemy ustawić, ale jak to zrobić? Jak dobrać odpowiednie wartości, by uzyskać najbardziej satysfakcjonujący rezultat? Oto dwa najbardziej popularne warianty ustawień.
Metoda pierwsza jest jedną z najczęściej z wykorzystywanych przez osoby, chcące szybko i w prosty sposób ustawić najlepszy obraz. Polega ona na ustawieniu „na oko” każdej kolejnej opcji i przechodzenia do następnej. Wiadomo, że skoro to my będziemy głównie oglądać telewizję oraz filmy, to ustawienia jakich dokonamy subiektywnie, przesuwając wskaźniki w lewo (mniej) albo w prawo (bardziej), będą właśnie nam najbardziej odpowiadać.
Zaletą tego sposobu jest przede wszystkim szybkość oraz nasz subiektywny punkt widzenia (oglądania). Niestety wada jest taka, że ustawienia mogą być satysfakcjonujące, a dopiero po dłuższym czasie mogą okazać się męczące, zwłaszcza dla oczu i trzeba będzie eksperymentować od nowa.
Metoda druga bardzo przypomina tą powyższą, z tą różnicą, że zanim zaczniemy, włączamy tryb domyślnych ustawień obrazu (zeruj ustawienia obrazu, ustawienia domyślne). Wtedy nasz telewizor zaoferuje najbardziej optymalne ustawienia obrazu i taki stan będzie dla nas stanem wyjściowym.
Przykładowo wg ustawień domyślnych – współczynnik jasności może być określony, jako 45 (najlepsza wartość: 45). Oznacza to, że nawet, jeśli zbyt bardzo go obniżymy, bądź zwiększymy, to zawsze możemy wrócić do wartości 45 i jeszcze raz ustawić najlepszy naszym zdaniem współczynnik.
Co jeśli pogubimy się w ustawianiu własnych wartości wyrażonych w liczbach i nie będziemy mieli pewności, że większość opcji ustawiliśmy dobrze? Najprostsze rozwiązanie to za pomocą pilota ponownie aktywować opcję ustawień domyślnych i po około 3 sekundach wracamy do najlepszych (zdaniem producenta) ustawień obrazu.
Ustawienia zaawansowane
Samsung UE22F5000 oferuje jeszcze ustawienia zaawansowane. Warto zobaczyć, jak jeszcze polepszyć jakość wyświetlanego obrazu, podczas oglądania filmów. Do wyboru mamy, m.in. kontrast dynamiczny, tonację czerni, odcień skóry, tylko tryb RGB, przestrzeń kolorów, balans bieli, Gamma i oświetlenie dynamiczne. To nie wszystko, bowiem możemy także zająć się ustawieniami dodatkowymi.
Tonacja kolorów pozwoli wybrać bardziej optymalne barwy podczas seansu filmowego. Przy multimediach odtwarzanych z pendrive’a najlepsze tryby tonacji to standardowy oraz chłodno.
Czysty obraz cyfrowy to opcja odpowiedzialna za zmniejszenie zakłóceń obrazu. Domyślnie jest ona ustawiona w trybie automatycznym. Identycznie jak kolejna – redukcja zakłóceń MPEG, dlatego warto zostawić to, jak zaleca producent.
Powyższe ustawienia nie powinny zająć nam więcej, niż kilka minut. Chyba, że chcemy bardzo dokładnie porównać poszczególne, różne wartości najbardziej popularnych opcji, jakie mamy do wyboru.
Podsumowanie
Przedstawione opcje obrazu w podstawowym modelu telewizora LED od Samsunga pozwolą ustawić jeszcze lepszą jakość wyświetlanych treści podczas seansu filmowego w naszym salonie. Jest ich sporo, jednak nie trzeba przestawiać wszystkich, bowiem niejednokrotnie wystarczy zmienić jedną albo dwie z opcji, by od razu uzyskać bardziej żywy i wyraźny obraz. To prawda, że trzeba poświęcić na to co najmniej kilka minut, ale z całą pewnością warto.
Ceny Samsung UE22F5000
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
nie umie sobie poradzic z ustawieniem powyszeniem obrazu proszę o pomoc
Tyle wskazówek na ustawianie obrazu. A ja nie mogę odtwarzać żadnego programu. Podłączyłem nowo kupionego Samsunga UE32H4000 i w żaden sposób mi nie wychodzi ustawienie jakiegokolwiek kanału. Nie mam pojęcia, jak to robić. Wszelkie próby ustawiania według pokazujących się opcji nie przyniosły pozytywnych wyników. Jak to zwykle – my Polacy – najpierw uczymy ludzi latać, a dopiero potem chodzić. Wybaczcie mi złośliwość, ale nigdzie nie znalazłem opisu podstawowej konfiguracji w różnych sieciach dostawców sygnału TV. Pozdrawiam. Gdyby tak Komuś się zechciało napisać parę słów, to z góry Serdecznie Dziękuje.
Wielkie dzięki!!! Pomogło. Na str. 73 jest napisane w jakim menu ustawia się język (a i tak potrzebne było nieco intuicji).
Pozdrawiam!
Proszę bardzo – miłego oglądania na nowym TV:)
hej
Zobacz tutaj strona 71
http://down…1F-ENG.pdf
Postaraj się odszukać „swojsko brzmiący język” na liście dostępnych
i daj znać czy pomogło
pozdrowienia
Ja mam, dziś kupiłem i nie potrafię ustawić języka polskiego w menu. Żeby był na starcie chociaż angielski to może bym sobie poradził, a tu jakiś którego nawet nie potrafię zidentyfikować. POMOCY!
Może ktoś z Was ma ten model?