>
Kategorie: SamsungTesty

Samsung HMX-T10 – test

Elektronika i optyka

 
 

Matryca

Na pokładzie kamery znajdziemy matrycę typu CMOS BSI (rozmiar 1/4,1 cala), o rozdzielczości 5 Mpix (maksymalna wielkość generowanego obrazu wynosi 2.880×1.620 pikseli). Zastosowana w urządzeniu migawka umożliwia naświetlanie czujnika w zakresie od 1/60 sekundy do 1/10.000 sekundy. O ile sfilmowany materiał należy do najlepszego sortu, to jakość zdjęć pozostawia wiele do życzenia.

Automatyczny balans bieli działa z reguły bardzo dobrze. W wyjątkowych wypadkach możemy zdecydować się na jedno z czterech ustawień predefiniowanych, albo spróbować regulacji ręcznej. Trzeba jednak zaznaczyć, że kamera dobrze wychwytuje zmiany ciepła barw.

Trzeba również wspomnieć o bardzo dobrej pracy matrycy przy słabym świetle. Technologia tylnego podświetlenia BSI odgrywa tutaj dużą rolę. W sytuacjach, gdy zwykła matryca CMOS lub CCD zarejestrowałaby obraz zbyt ciemny, czujnik zamontowany w tej kamerze radzi sobie doskonale.

Ujęcie w nocy bez cyfrowego wzmocnienia

 

Ujęcie w nocy ze wzmocnieniem C-Nite

 

Ujęcie w nocy ze wzmocnieniem C-Nite+

 

bez cyfrowego podświetlenia
C-Nite
C-Nite+

Optyka

Samsung HMX-T10 uzbrojony został w obiektyw marki Schneider-Kreuznach Varioplan, o jasności F1,8 i zakresie ogniskowych 2,75-27,5 mm (odpowiednik 38,3-383 mm dla klatki 35 mm). Dziesięciokrotny zoom z pewnością nie najmocniejszą stroną kamery. Na rynku bez trudu znajdziemy urządzenia tej klasy o wydajniejszej optyce. Jednakże musimy mieć na uwadze rozmiary konstrukcji. Jak na kamerę kieszonkową, 10x to wystarczająca wartość. Pewien niesmak pozostawia brak szerokiego kąta.

38,3 mm*
   
383 mm*
cyfrowy zoom

 
* odpowiednik dla filmu 35 mm

Efektywność makro różni się w zależności od tego czy filmujemy, czy fotografujemy wybrany obiekt. W przypadku nagrywania ciągłego, urządzenie skutecznie ostrzy z odległości dziesięciu centymetrów. Natomiast robiąc zdjęcie, zostaliśmy mile zaskoczeni – nawet opierając kamerę szkłem ochronnym na obiekcie, nie zakłóciliśmy działania systemu AF.

Kamera posiada optykę dobrej jakości – nie dziwi zatem brak zniekształceń i dobra praca „pod światło”. Brak szerokiego kąta również oznacza wyeliminowanie problemu dystorsji na obrzeżach kadru. Szybkość przybliżania z kolei można w ograniczony sposób kontrolować poprzez zróżnicowanie nacisku na manipulator na górnym panelu.

System AF i stabilizacja obrazu

Producent oddał do naszej dyspozycji system AF, działający na zasadzie detekcji kontrastu. Średni czas ostrzenia wynosi poniżej 1 sekundy. Kamera nie posiada jednak żadnych użytecznych w tym przypadku funkcji.

W większości wypadków system AF działa znakomicie, przez co użytkownik nie powinien z reguły doświadczyć żadnych problemów. Jednakże istnieją sytuacje, w których detekcja kontrastu „gubi się”. Najlepiej to widać przy próbach filmowania przez szybę. W ciągu dnia pierwsze trudności już widać przy przechodzeniu pomiędzy wartościami ogniskowej – urządzenie traci ostrość wybranego obiektu na około sekundę. Efekt nasila się podczas pracy nocnej, kiedy to ponowne wyostrzenie może zająć od dwóch do trzech sekund. Można to zminimalizować posiłkując się funkcjami cyfrowego podświetlenia obrazu (C-Nite).

Aparat wyposażony został w optyczną stabilizację obrazu, którą producent określa jako Smart OIS. W trybie filmowania nie ma absolutnie żadnego efektu. Okazuje się natomiast użyteczna podczas fotografowania – szczególnie przy zbliżeniach rzędu 5x (przy maksymalnym 10-krotnym zoomie, żadna stabilizacja nie zrekompensuje „ludzkiego błędu”).

Wyświetlacz

Wyświetlacz dotykowy typu TFT LCD, który znajdziemy na bocznym panelu kamery, posiada przekątną równą 2,7 calom. Jego rozdzielczość można określić jako standardową – 230.000 pikseli. Punkty dotyku są rozlokowane na tyle gęsto, aby użytkowanie nie sprawiało większych problemów. Jasność wyświetlacza i jego kąty widzenia sprawdziły się bez zarzutu, przy czym wartość pierwszego z wymienionych można dodatkowo regulować z poziomu menu.

HMX-T10 oferuje nam dwa tryby wyświetlania ujęcia. W pełnym mamy dostęp do informacji o aktualnym trybie pracy, czasie nagrywania, włączonych funkcjach, stanie baterii i karty pamięci. Nie brakuje także dwóch przycisków – menu i przeglądarki materiałów. Z kolei w trybie minimalnego wyświetlania będziemy mogli sprawdzić jedynie długość aktualnie nagrywanego klipu – reszta pomocniczych informacji została usunięta, aby użytkownik mógł skupić się na ujęciu.

Ceny Samsung HMX-T10

Samsung HMX-T10

od: 734 zł »

Arkadiusz Marcjanek

Komentarze

Najnowsze artykuły

Co oglądać w Netflix? Nowe filmy i seriale (listopad 2024)

[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…

21 listopada 2024

Nowy serial z serii „W głowie się nie mieści” na Disney+! Zdradzono datę premiery

Powstał nowy serial osadzony w uniwersum „W głowie się nie mieści”. Serial nosi tytuł „Wytwórnia…

21 listopada 2024

Kultowa bajka powraca w wersji aktorskiej! Na to czekali fani

Na YouTube pojawił się oficjalny teaser oraz krótki materiał zza kulis związany z aktorską adaptacją…

21 listopada 2024

Coś dla fanów e-booków: wszechstronny czytnik Kindle w znakomitej ofercie!

Amazon.pl przygotował atrakcyjną promocję na zakup czytnika e-book Kindle 16 GB! To doskonała okazja, aby…

21 listopada 2024

Zestaw PlayStation VR2 w mega niskiej cenie!

Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…

21 listopada 2024

Kontroler DualSense w ekstra ofercie! Kup dodatkowego pada już teraz

Sklep RTV EURO AGD przygotował atrakcyjną ofertę na zakup czarnego kontrolera Sony DualSense. To świetna…

21 listopada 2024