W Japonii zakończyły się targi technologiczne CEATEC 2013, na których producenci z całego świata pokazali swoje najnowocześniejsze urządzenia. Wśród nich nie zabrakło kamer, futurystycznych wyświetlaczy, głośników do TV OLED oraz telewizorów. Postanowiliśmy przedstawić te najciekawsze.
Sony FDR-AX1
Coraz więcej producentów promuje sprzęt kompatybilny z rozdzielczością Ultra HD (4K). Już od kilkunastu miesięcy możemy podziwiać, m.in. telewizory LG, Sony oraz Samsunga, oferujące cztery razy lepszą jakość obrazu, niż Full HD. Do tego dochodzą odtwarzacze Blu-ray oraz kamery odczytujące ten format. Jedną z nich jest model Sony FDR-AX1, która była zaprezentowana na IFA 2013, a teraz zadebiutowała w Japonii.
Pierwsza „konsumencka” kamera 4K pozwala na znacznie dłuższy czas nagrywania filmów wysokiej jakości, zapis materiałów HD (50 Mb/s). Posiada ona również wejścia mikrofonowe XLR, by uzyskać jeszcze lepszą ścieżkę dźwiękową. Najważniejsze cechy tego sprzętu to obiektyw typu G (G Lens™), około 18 900 pikseli, przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ typu 1/2,3″ wykonany w technologii BSI, stabilizator obrazu Optical SteadyShot oraz wyświetlacz Xtra Fine LCD. Cena urządzenia w Sony Store wynosi 20 849 złotych.
Panasonic OLED TV (4K)
Od początku roku mogliście niejednokrotnie przeczytać o prototypowym telewizorze OLED TV od Panasonika. Ten chciał zdeklasować konkurencję i stworzył nieco większy wyświetlacz, o przekątnej wynoszącej nie 55, ale 56 cali. Zaawansowane technologie pozwoliły uzyskać bogatsze kolory i znacznie lepszy poziom czerni. Na CEATEC 2013 koncern przypomniał nam swój sprzęt.
Panasonic OLED TV (4K) oferuje rozdzielczość 3840 (RGB) x 2160, jasność 500 cd/m2, kontrast 3,000,000:1, gamę kolorów NTSC (u’ v’): 100%, ale to nie wszystko. W najcieńszym miejscu wyświetlacza ten ma 8,9 milimetra. Waga 56-calowego telewizora to zaledwie 12 ,4 kg, wymiary: 1233 x 693 x 1414 mm.
Sony QX10 / QX100
Co powiecie na funkcjonalny aparat fotograficzny, oferujący znakomite rezultaty pracy, który wyglądem przypomina obiektyw? Sony poza kamerą 4K pokazał swoje dwa kolejne urządzenia – Sony QX10 i Sony QX100. Co ciekawe warto zwrócić uwagę na to, że nie mamy tutaj ekranu. Dlatego to sprzęt głównie nadający się do smartfona.
Najważniejsze cechy Sony DSC-QX100 to zoom optyczny 3,6x (fotografie i filmy), 20,2-megapikselowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R™, optyka Carl Zeiss, czas pracy dostarczonego akumulatora STAMINA – ok. 220 minut – w normalnych warunkach – ok. 110 minut. Aparat jest kompatybilny z łącznością NFC oraz WiFi. Cena modelu wynosi 1939 złotych.
Ultracienkie głośniki Kyocera
Coraz częściej producenci sprzętu audio chcą podbić rynek nie tylko produktami oznaczającymi się znakomitą jakością wydobywającego się z nich dźwięku. Obecnie bardziej chodzi o innowacyjność w dziedzinie wyglądu, kształtu, cienkości. Kyocera posiada w swojej ofercie coś, czym nie może pochwalić się żadna inna firma. Jako pierwsza wyprodukowała ultracienkie głośniczki – najcieńsze na świecie – przystosowane do nowoczesnych telewizorów LG OLED TV (widoczne w dolnych rogach TV).
Niesamowite jest to, że poza 1 mm grubością, głośniki Smart Sonic® Sound ważą zaledwie 7 gramów. Obecnie mają one być dostępne w Korei, USA oraz w Europie. Duża w tym zasługa technologii piezoelektrycznej. Tymczasem firma zapowiedziała, że zamierza pracować nad kolejnymi, jeszcze cieńszymi i bardziej lekkimi.
Telewizor 4K Mitsubishi
Mitsubishi podobnie jak Hyundai oraz Porsche kojarzą się w pierwszej kolejności z drogimi i eleganckimi samochodami. Jednak od dłuższego czasu koncerny zaczynają oferować coraz większą ofertę, poszerzoną o nowoczesne telewizory. Przede Wszystkim Mitsubishi słynie z tego, że od lat reklamuje słynne telewizory laserowe, niestety w Polsce mało osób słyszało o takich urządzeniach.
Kilka tygodni temu informowaliśmy Was o tym, że telewizory Ultra HD to nie tylko domena Sony, Samsunga czy LG. Inni producenci też pokazują, co mają do zaoferowania – niekiedy nawet w bardziej przystępnej cenie. Mitsubishi Electric przedstawił kolejny telewizor laserowy – pierwszy na świecie TV 4K o wielkości 65 cali. Mało tego już wcześniej mogliśmy przeczytać o modelach tego producenta – 50 i 39-calowych Ultra HD TV.
Przeźroczyste wyświetlacze Pioneer
Pioneer przede wszystkim słynie z bogatej oferty sprzętu audio, jednak na targach CEATEC 2013 pokazał odwiedzającym coś zupełnie nowego. Pamiętacie jak w zeszłym roku informowaliśmy Was o telewizorze z przeźroczystym ekranem od Samsunga? Teraz podobną technologię See-through Projection możemy „zobaczyć” w wyświetlaczach Pioneer.
W Japonii można było podziwiać, m.in. jeden wielki ekran złożony z czterech mniejszych wyświetlaczy. Koncern zapowiedział, że chciał pokazać swój nowatorski pomysł, by dowiedzieć się, jakie opinie zyska wśród zwiedzających. Futurystyczny sprzęt najprawdopodobniej będzie wykorzystywany w kampaniach reklamowych, gdzie może zrobić prawdziwą furorę. Z niecierpliwością czekamy na więcej szczegółów technicznych.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dokładnie TV już w sklepach, tylko ta cena…
No ładnie ładnie ciekawie się zapowiada nadchodzący sezon, a wszystko stanie się jak zwykle szybciej niż nam się wydaje, pamiętam jak 4K było pieśnią przeszłości, a teraz już w sklepach WT600 Panasonica, w zasięgu ręki 🙂
Ten OLED oD Panasonika chyba był juz pokazywany wcześniej. Czy wspominali coś kiedy trafi na rynek?
Pokazywali ten model razem z Sony na IFA i CES. Na rynek Oled’y tych dwóch firm maja pojawić się w marcu 2014 roku. Ciekawi mnie jak będą się sprawować te telewizory w starciu z modelami od Koreańczyków ale jak Sony i Panasonic będą się tak samo starać jak dotychczas to wygraną mają w kieszeni.