Jeśli zastanawiacie się jaki telewizor kupić, dobrze się składa. Najwięksi producenci RTV od niedawna oferują swoje najnowsze modele na 2014 rok w coraz większej ilości sklepów. Oczywiście wśród odbiorników nie zabraknie TV bez trybu 3D, jednak w dzisiejszych czasach zdecydowanie lepiej zainwestować w telewizor 3D. Dlaczego? Powodów może być co najmniej kilkanaście. My postanowiliśmy przedstawić Wam 8 najważniejszych.
Już niejednokrotnie na naszych łamach zastanawialiśmy się, dlaczego zakup telewizora 3D to dobra inwestycja. W 2012 roku mogliście przeczytać poradnik 6 powodów dla których warto wybrać telewizor 3D. W tym miesiącu skupiliśmy się na cechach przede wszystkim dotyczących TV dostępnych obecnie w sprzedaży. Zobaczcie, jaką przewagę mają modele 3D nad tymi, które nie posiadają tego trybu.
1. Więcej opcji i dodatków
Wielki koncerny przyzwyczaiły nas do tego, że ich najnowsze telewizory wykorzystują zaawansowane opcje oraz technologie. Wśród tych najciekawszych warto wymienić chociażby sterowanie głosem (Samsung F8000), sterowanie gestami (LG LA860V), rozpoznawanie twarzy (dzięki wbudowanej kamerze), obsługę treści Smart TV za pomocą dodatkowego pilota (np. pilota z touchpadem), a nawet rysowanie i korzystanie z wielu aplikacji dotykowym piórem (Panasonic ST60). Jednak przeglądając specyfikację techniczną konkretnych modeli od razu można zauważyć, że większość wymienionych cech posiadają tylko telewizory trójwymiarowe.
Wychodzi na to, że chcąc korzystać z jak największej liczby opcji, aplikacji, dodatków oraz funkcji, nawet tych, które będą dostępne w przyszłości, z którymi nasz telewizor będzie kompatybilny, warto wybrać tylko i wyłącznie odbiornik 3D.
2. Większy ekran
Druga ważna zaleta telewizorów trójwymiarowych to duża oferta modeli z ogromnym wyświetlaczem. Jeżeli poszukujemy ekranu LED powyżej 60 cali, z oferty zeszłorocznej mamy do wyboru zaledwie kilka modeli 2D, bowiem zdecydowana większość to odbiorniki trójwymiarowe. Według wyszukiwarki Ceneo.pl na 49 odbiorników o wielkości powyżej 60”, aż 38 to odbiorniki 3D. W tym roku ta przepaść może się powiększyć jeszcze bardziej. Dzisiaj w najnowszych telewizorach zgodność z technologią 3D to niemal funkcja podstawowa.
Warto dodać, że w ofercie telewizorów bez trybu 3D znajdziemy przeważnie modele o wielkości 75 cali, jak, np. Samsung UE75F6300.
3. Najwyższe serie to TV 3D
Jak to bywa od co najmniej kilku lat, jeżeli chcemy stać się posiadaczem telewizora z najwyższej serii, wiele wskazuje na to, że do wyboru będziemy mieli tylko modele 3D. Nie ma w tym nic złego, bo oznacza to, że takie urządzenie zaoferuje wszystkie najważniejsze opcje sieciowe i multimedialne. Przykładem takich TV są serie F9000 Samsunga, LG LA980V czy ZT60 Panasonica.
W końcu telewizor 3D nie tylko ma służyć do oglądania telewizji i filmów, prawda?
4. Rozdzielczość Ultra HD (4K)
Skoro w poprzednim akapicie wspominaliśmy, że wybierając modele z najwyższych serii, będzie to wyświetlacz 3D, to od kilkunastu miesięcy zyskujemy jeszcze jedną ważną zaletę. Obecnie większość producentów posiada w swojej ofercie telewizory o rozdzielczości Ultra HD (4K), z czego każdy to TV 3D. Dzięki temu jakość obrazu, kolory i szczegóły są jeszcze bardziej wyraźne, w porównaniu do odbiorników Full HD. Najciekawsze, najwyższe serie 4K to, m.in. LG LA970, Panasonic WT600E, a także Sony X9005A.
Oczywiście upłynie jeszcze trochę czasu, zanim do wyboru będziemy mieli programy i filmy w rozdzielczości 4K, to warto porównać jakość obrazu filmu z Blu-ray na telewizorze Full HD, a potem na wyświetlaczu 4K.
5. Lepsza technologia odświeżania
Technologia odświeżania to wciąż jeden z kluczowych elementów opcji dotyczących jakości obrazu, kiedy decydujemy się na nowy telewizor. W przypadku modeli 2D najniższy jej współczynnik może wynosić 50 Hz. Lepsze modele oferują przeważnie 100, albo 200 Hz. Jednak prawda jest taka, że największą jej wartość zaoferują telewizory trójwymiarowe. W zeszłym roku seria WT60 od Panasonica oferowała aż 3600 Hz. Z jednej strony są to tylko liczby, z drugiej i tak przez długi czas osoby chcące kupić telewizor będą zwracały uwagę na ten aspekt.
Dla porównania Samsung UE65F8000 wykorzystuje technologię Clear Motion Rate 1000 Hz.
6. Okulary 3D w zestawie
Obecnie producenci oferują okulary 3D wliczone w cenę danego telewizora. Jest to wygodne rozwiązanie dla kupujących, bowiem nie ma potrzeby dokupywania (i wydawania dodatkowych pieniędzy), jak było jeszcze kiedyś, w przypadku niektórych modeli – okulary nie zawsze były dołączane. Teraz coraz częściej do w pełni funkcjonalnych telewizorów 3D te są dołączane nawet w liczbie przekraczającej 2 sztuki, co ma znaczenie, jeśli chcemy oglądać filmy całą rodziną.
Warto zauważyć, że większą ilość okularów 3D (np. 4, 6, a nawet 8 sztuk) otrzymamy przy zakupie telewizora z technologią pasywnego 3D.
7. Niższa cena dodatkowych okularów 3D
Drugim ważnym czynnikiem (dotyczącym głównie telewizorów z aktywnym trybem 3D) jest niska cena dodatkowych okularów. Zdarza się, że ilość dołączona do TV (np. dwie sztuki) nie jest wystarczająca. Wtedy musimy dokupić taki gadżet. Jednak spoglądając na ceny sprzed kilkunastu miesięcy, ceny aktywnych okularów spadły i dziś wcale nie musimy wydawać na dwie sztuki około 1200 złotych.
Dla porównania w cenie wynoszącej około 1200 złotych można stać się posiadaczem dobrego telewizora o małym wyświetlaczu, jednak nie z trybem 3D.
8. Ambilight tylko w TV 3D
Jest jeszcze jeden powód dla którego warto wybrać telewizor 3D, aczkolwiek dotyczy on tylko modeli od Philipsa. Odbiorniki 3D zaoferują system Ambilight sprawiający, że oglądanie telewizji czy filmów nabiera zupełnie innego znaczenia. W 2012 roku modele z serii 6000 i wyższych oferowały takie rozwiązanie. Rok temu posiadacze serii niższej (5000) mogli je przetestować w swoim salonie. Więcej o Ambilight dowiesz się tutaj.
W tym roku czeka nas rewolucja dotycząca systemu Ambilight w telewizorach 2014. Co dokładnie zostało ulepszone? Na to pytanie poznamy odpowiedź zapewne w momencie pojawienia się w sklepach pierwszych modeli Philipsa 3D.
Podsumowanie
Oczywiście są osoby, które uważają, że zakup telewizora 3D nie jest opłacalny przede wszystkim z dwóch powodów: znacznie wyższej ceny zakupu oraz większego zużycia energii. Tak naprawdę to tylko od nas zależy czy wydamy na TV niewielką kwotę, czy nawet kilka tysięcy złotych. Ale przecież z telewizorami 2D jest podobnie – są modele dostępne nawet od 699 złotych, ale są i takie TV, za które zapłacimy nawet 6000 złotych.
Decydując się na telewizor 3D należy pamiętać też, że przeważnie cena będzie znacznie wyższa, ale z kilku istotnych powodów, z których najważniejszym jest rozdzielczość 4K. Trudno wyobrazić sobie, że nowoczesny TV Ultra HD będzie kosztował mniej lub prawie tyle samo, co telewizor 2D. Nie byłoby to opłacalne dla producentów takiego sprzętu. Poza tym nie każdy poszukuje modeli 4K, tylko Full HD.
Jeśli chodzi o roczne zużycie energii i klasę energetyczną to prawdą jest, że modele o najwyższym poborze mocy i klasie C, to telewizory 3D. Bo ciężko byłoby wyprodukować telewizor plazmowy o ogromnym ekranie, który zużywałby mało prądu. Jednak odbiorniki TV to coraz częściej urządzenia ekologiczne o znacznie mniejszym zużyciu prądu. Dla porównania w bieżącej ofercie sklepów internetowych znajdziemy o wiele więcej TV 3D w klasie energetycznej A++ i A+, niż telewizorów 2D.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Ja ostatnio przymierzałem się do kupna SONY KDL-42W829 z 3d bo kosztuje ok 2600 w internetowych sklepach. Nie wiem tylko co to jest Motionflow XR 400 Hz?? To jest zwykłe odświeżenie 400 hz czy cos wzmocnionego?
Boże jakie bzdury… to czy telewizor jest 3D nie świadczy jeszcze o niczym … 3D to tylko jedna z funkcji. Tak samo stwierdzenie że wszystkie telewizory z 4K mają 3D jest brednią … Producenci obecnie sztucznie oddzielają półkę 4K i 4K3D żeby zgarnąć więcej kasy… o ile tv o parametrach zbliżonych do naszego 1080p 50′ zakupimy za ok 3-4 tys. o tyle tv 4K (4096p) bez 3D trzeba zapłacić ok 5tys.Za modele 4K+3D trzeba zapłacić ponownie 1 tys. więcej. Czyli 4K+3D zaczyna się obecnie od około 6 tys. (mówię jedynie o renomowanych markach bo są chińskie klony po 3tys. ale nikt nie wie jak to chodzi i ile pociągnie..). Co do samej technologii 4K to jeszcze sobie poczekamy na upowszechnienie bo zauważywszy iż materiał 3D w obecnym standardzie 1080p może zająć nawet i około 30Gb o tyle ten sam materiał w 4K powinien zajmować około 120Gb… a spopularyzowanych nośników o pojemności choćby zbliżonej na razie nie widać, na dyskach raczej sprzedawać filmów nie będą, więc 4K póki co to ciekawostka … może za jakieś 5lat… ale to czas dla dobrego 1080 .. i tego szukajcie …
Jeszcze jedno, pragnę zauważyć że obecna seria w8 sony mimo technologii 3D migawkowej która jako zaletę powinna oferować pełne 1080p w 3D oferuje jedynie 540p .. czyli oferuje dokładnie to samo co technologie pasywne w panasonicu czy LG a okulary dużo droższe… Na koniec posiadam i LG i Panasonica i polecam tego drugiego choćby ze względu na kontrast, wykonanie i jakość okularów 3D … te od panasonica są dużo bardziej jasne niż od LG…
Takie moje słowo na niedzielę odnośnie własnego zakupu TV….
Pozdrawiam B. zadowolony posiadacz Panasonic TX50AS650
Jeszcze parę uwag… te 50Hz i 100Hz oraz 200Hz połączone z 3600Hz to kolejna porażka tego artykułu… Jeśli ktoś znajdzie matrycę z natywnym odświeżaniem 50Hz a jednocześnie drugą z odświeżaniem 3600Hz to z chęcią obejrzę. Po primo … TV tańsze są robione na matrycach 50Hz (około 1500 zł) te bardziej popularne już standardowo na 100Hz (około 2000 i wzwyż) no i najlepsze na 200Hz. Te 3600Hz opisane w artykule to przebieg odświeżania podświetlenia matrycy a nie odświeżenie samej matrycy,Z czym się to je… ano im większa częstotliwość odświeżania natywna matrycy tym obraz stabilniejszy i mniej męczy oczy (tak było w CRT czytaj: baniakach, w LCD odświeżania matrycy powoduje efekt ducha lub smużenia). Chodzi o to że obraz nie jest dostatecznie szybko wygaszany nim następna jego klatka zostanie wyświetlona, i dzięki temu widzimy poświatę zgodną z kierunkiem ruchu za jasnymi obiektami. Częściowo ten efekt niweluje odświeżanie wygaszania czyli te powiedzmy 1200, 3600 itp Hz. (Jeśli coś ma powyżej 300Hz i nie kosztuje powyżej 7000zł to na obecne czasy na pewno jest to odświeżanie podświetlania matrycy a nie odświeżanie natywne matrycy). Sam efekt odświeżania podświetlania matrycy faktycznie powoduje to iż obraz jest stabilniejszy ale warto również poszukać informacji o odświeżaniu natywnym matrycy bo definitywnie zwiększa ono komfort oglądania a i same matryce wykonane są z większą dbałością gdyż zazwyczaj celują w rynek premium.
Właśnie, jak mamy 50 cali z 3D i ambilightem to możemy sobie darować wyjścia do kina. Zresztą nawet dodatkowego nagłośnienia do nich nie potrzeba.
W telewizorach z 3D i np. jak w przypadku Philipsa z ambilightem mamy swoje własne kino w domu 🙂 Nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy na pójście do kina, tylko mamy je na miejscu. A obraz, kolory, głębia są na naprawdę wysokim poziomie.
Opisane dotykowe pióro w ST60 – super. Dzieciaki mają masę zabawy
Moglibyście się przyjrzeć Philipsowi 5028k, bo 47” są dostępne za mniej niż 3000 i są dziś tańsze jak podstawowe 5008h parę tygoni temu, a wątpię czy następcy z 2014 będą jakoś wyraźnie lepsi.
Witaj
Na razie nie mamy tego modelu, ale jeśli będzie możliwość przyjrzenia mu się z bliska damy Tobie znać.
PS: zazwyczaj następcy są co najmniej trochę lepsi, więc warto poczekać 🙂