Sony KDL-50W815B to kolejny telewizor, który kilka dni temu trafił do pierwszych sklepów jednak nie oznacza to, że 50-calowy model jest tak łatwo dostępny. Według jednej z największych wyszukiwarek Ceneo.pl obecnie ma go Media Markt, jednak w Saturnie także powinniśmy go dostać. Postanowiliśmy przyjrzeć się odbiornikowi 3D i zobaczyć czy zakup tego TV to opłacalna inwestycja. Przekonajmy się.
Sony KDL-50W815B: wizualnie
Wizualnie można powiedzieć, że na pierwszy rzut oka Sony KDL-50W815B wygląda, jak odświeżona wersja serii R420A, która nie oferowała przecież trybu 3D. Wystarczy spojrzeć na podstawki, w jakie zostały wyposażone oba telewizory. Jednak model tegoroczny po przyjrzeniu się z bliska zaoferuje znacznie cieńszą ramkę, chociaż daleko mu do wyższych serii, jak, np. Sony KDL-55W955B.
Obraz i dźwięk
W tym roku znowu tylko modele z najwyższych serii będą odznaczały się technologią Triluminos co oznacza, że jej efekty zobaczą osoby chcące wydać o wiele więcej, niż 4199 złotych. Taka jest cena Sony KDL-50W815B. Jednak czy faktycznie jest ona tak bardzo potrzebna? Wszystko zależy od naszych wymagań. Przecież zeszłoroczna seria W805 nadal uznawana jest za jedną z lepszych, a nie została wyposażona we wspomnianą technologię.
Co mamy najważniejszego w Sony KDL-50W815B? Poza rozdzielczością Full HD (1920 x 1080 pikseli) oraz funkcjami poprawy obrazu znanymi z innych modeli Sony Bravia, jak 24p True Cinema Info, Deep Colour Info, Advanced Contrast Enhancer, X-Reality PRO warto zwrócić uwagę na aspekt dotyczący jakości wyświetlanych treści – technologię odświeżania, czy w przypadku Sony optymalizację ruchu. Tutaj wynosi ona 600 Hz (Motionflow XR 600 Hz). Gdybyśmy brali pod uwagę to kryterium jako podstawowe, model znalazłby się pomiędzy seriami W955B, W805A i W855A – 400 Hz, a W905A, X9005 – 800 Hz.
W zestawie z telewizorem powinniśmy otrzymać dwie sztuki okularów aktywnych (Sony TDG-BT400A) oraz podstawowego pilota znanego z serii W955B.
Jeśli chodzi o wrażenia audio, najbardziej zastanawiające jest to, że całkowita moc głośników podobnie, jak w 2013 roku w niektórych odbiornikach Sony Bravia to 16 W. Wiadomo w dzisiejszych czasach, kiedy możemy podłączyć pod telewizor funkcjonalny soundbar nie ma ona aż tak wielkiego znaczenia. Tylko dlaczego inni producenci już „na starcie” oferują standardowe 20 W? Dla przypomnienia dodajmy, że niektóre telewizory Panasonic w 2013 roku odznaczały się również mniejszą, niż tradycyjnie mocą, bo wynoszącą 18 W.
Smart TV i dodatki
50-calowy telewizor jako Smart TV różni się znacznie od zeszłorocznych serii. Lepszy i bardziej przejrzysty interfejs to jedna z jego cech rozpoznawalnych. Zresztą nie tylko to się zmieniło. Zupełnie inaczej wygląda także menu główne.
Największą zaletą Sony KDL-50W815B są funkcje sieciowe i multimedialne. Oczywiście jak to bywa w przypadku znanych producentów i tutaj otrzymujemy natychmiastowy dostęp do dość dużej liczby aplikacji z zakładki wszystkie aplikacje. I nie ma w tym nic złego, aczkolwiek i tak z większości raczej nie będziemy korzystać, bardziej z tych podstawowych. Chyba, że będziemy mieli czas, bo jest w czym wybierać. Chociaż i tak największą popularnością będą cieszyły się YouTube, Facebook, ipla, Filmbox Live, VOD.TVP.pl oraz TVN Player.
Sony KDL-50W815B łączy się z innymi urządzeniami wykorzystując komunikację WiFi Direct, MHL, WiFi Miracast oraz przede wszystkim NFC. To także model pozwalający na przeglądanie inteligentnych treści za pomocą dodatkowego pilota.
Pilot One-Flick z touchpadem został stworzony z myślą o One-Flick Entertainment, czyli dostępie do świata multimedialnej rozrywki: przeglądaniu kanałów TV, teledysków, itd., w bardzo prosty sposób – poprzez przesunięcie po pilocie palcem
Niestety ten nie został dołączony do telewizora, za to możemy go dokupić. W standardowym wyposażeniu będzie on dostępny w najwyższych seriach.
Komunikacja dodatkowa Wi-Fi Direct, Wi-Fi Miracast, MHL – Mobile HD Link, NFC – Ready
Funkcje Smart TV Sony Entertainment Network, TV SideView, One-Flick Entertainment, Social Viewing
Z najważniejszych gniazd oraz złączy mamy do wyboru 4 x HDMI oraz 2 USB (a nie trzy, jak podają niektóre sklepy i strony www). Faktycznie byłoby lepiej, gdybyśmy do dyspozycji mieli jeszcze jeden taki port, ale dwa muszą nam wystarczyć.
Z najciekawszych opcji multimedialnych poza tymi podstawowymi nie zabrakło nagrywania USB na zewnętrzny dysk twardy, przesuwania/pauzowania oglądanego programu (TimeShift) oraz rzecz jasna kontroli za pomocą smartfona albo tabletu. Do tego przeglądarka USB odczytuje pliki FAT16, FAT32, exFAT i NTFS.
zgodność z technologią 3D Sony aktywne, konwersja obrazu 2D na 3D, regulacja głębi efektu 3D, USB – zdjęcia, muzyka, film, Bravia Sync, Digital EPG, PVR – nagrywanie USB, TimeShift, możliwość aktualizacji oprogramowania, sterowanie za pomocą smartfona i tabletu, Screen Mirroring
Sony KDL-50W815B to jeden z najbardziej energooszczędnych telewizorów przedstawionych w tym roku. Świadczy o tym klasa energetyczna A++ (przede wszystkim kojarzona z telewizorami Sharp) oraz roczne zużycie energii wynoszące 71 kWh.
Podsumowanie
Jak widać telewizor o ogromnym ekranie zapowiada się bardzo ciekawie. Na pewno będziemy do niego wracać, bo warto przetestować pozostałe dodatki, aplikacje oraz ustawienia. Naszym zdaniem to ciekawa propozycja telewizora, gdyby nie to, że konkurencyjne modele kosztują o wiele mniej. Z drugiej strony nie zaoferują tego wszystkiego co najnowszy telewizor Sony.
Ceny Sony KDL-50W815B
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Witam
Jak podłączyć komputer przez DVI-HDMI żeby był dźwięk?
Jak podłącze dźwięk analogowy chinch – jack to nie słychać
Gdzie trzeba ustawić żeby był obraz hdmi a dźwięk analog
Dzięki i pozdrawiam
Wady (oczywiście subiektywne odczucie):
– tylko dwie pary okularów w cenie TV,
– brak uchwytu do montażu zasilacza…w przypadku zawieszenia TV na ścianie (w innych modelach BRAVIA jest),
– wysoka cena – 4099 zł (ale w Saturnie w cenie tego TV dołożyli blue raya BDP-S4100 więc jakaś mała pociecha jest)
…to moja kolejna BRAVIA…za te pieniądze trudno dostać coś lepszego. Design wysmakowany. Obraz…kolory i dźwięk, po niewielkiej zmianie ustawień (subiektywnej;-))…bajka. Aplikacje internetowe śmigają, aż miło. 3D naprawdę robi wrażenie (póki co najlepsze efekty na filmie „Strażnicy marzeń”…moja córka łapała rękami płatki śniegu…). Symulowane 3D jest miłą ciekawostką…nie zawsze przydatną, ale jednak. Przetestuję ją podczas MŚ w Brazylii. Mała, niemiła wpadka która zdarzyła mi się po przypadkowym włączeniu opcji ustawienia TV w sklepie (jest taka opcja…nie pamiętam dokładnie gdzie w menu)…obraz TV przechodzi wtedy w tryb „żywy” i włącza się demo migającej diody. Po anulowaniu tej opcji obraz standardowy po paru minutach samoczynnie przeskakuje na obraz w trybie „żywy” i włącza się migająca dioda. Nie wiem o co cho…chyba jakiś błąd w oprogramowaniu…irytujący. Nie dało się z ręki zlikwidować tego mankamentu. Dopiero powrót do ustawień fabrycznych (co pociąga za sobą mało komfortową konieczność wprowadzania na nowo swoich ustawień) załatwił sprawę. Jeśli chodzi o inne wady zaznaczyłem poniżej. Ogólnie polecam.
Widziałem ten model ostatnio w MM stał obok Philipsa i LG, cała trójka kosztowała mniej więcej tyle samo. Muszę stwierdzić że Sony zdecydowanie najlepiej świecił żywe naturalne kolory, dobra czerń, wysoki kontrast i obraz w ruchu nie był zamazany. W Philipse przeszkadzał mi niski kontrast i słaba czerń mogłyby być problemy podczas nocnych seansów, a przy LG obraz w ruchu był wyraźnie rozmazany ten od nich upłynniacz obrazu coś nie działał jak miał. Za to te dwa miały znacznie lepsze kąty widzenia ale chyba koniec końcu zabiorę tego Sony 200 zł więcej i masz obraz prawie perfekcyjny, no chyba że patrzysz pod kątem to można zabrać Philipsa.