Długo czekaliśmy, ale warto było. W końcu do sprzedaży trafiły pierwsze telewizory od producenta specjalizującego się w ekranach o największych przekątnych. Seria UQ10E to modele o wielkości 60, 70 i 80 cali. My postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska wersji 70-calowej. Zobaczcie czy warto kupić Sharp LC-70UQ10E?
Sharp Quattron Pro: wideo prezentacja
Sharp LC-70UQ10E: wizualnie
Sharp LC-70UQ10E to przede wszystkim reprezentant serii, która wnosi atrakcyjny design. Od razu widać, że telewizor spoczywa na zupełnie innej podstawie, niż do tej pory. Wcześniej mieliśmy takie kojarzące się z odbiornikami od Philipsa albo LG, dwa lata temu były one nawet prostokątne. Jak zwykle ramka otaczająca ogromnych rozmiarów wyświetlacz jest bardzo cienka.
Obraz i dźwięk
Sharp LC-70UQ10E oferuje rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli) oraz odświeżanie Active Motion 800 Hz, ale to nie wszystko. Model został wyposażony w opcje i technologie, które zdaniem producenta mają ożywić wyświetlane treści i poprawić jakość obrazu o 2,5 razy, niż w przypadku tradycyjnych telewizorów Full HD.
Przede wszystkim, żeby obraz był wyraźniejszy od Full HD w modelach z serii UQ10E wykorzystano Quattron Pro, która zaoferuje 2,5 razy więcej subpikseli oraz znacznie ulepszony panel X-gen w technologii UV²A odpowiadający za wysoki kontrast oraz zwiększenie przejrzystości ekranu (według Sharpa o ponad 20%).
Inspirująca seria telewizorów UQ10 firmy Sharp przenosi jakość obrazu na nowy poziom, pozwalając wyświetlać szczegóły niedostępne dla technologii Full HD. Unikatowa i ekskluzywna technologia Quattron Pro firmy Sharp wykorzystuje 2,5 razy więcej subpikseli niż obraz o rozdzielczości Full HD. Tylko seria UQ10 jest w stanie lepiej odwzorować szczegóły i miliard odcieni kolorów więcej. Seria UQ10 została przetestowana i otrzymała certyfikat zgodności ze standardami THX Display firmy THX Ltd., co gwarantuje najwyższą jakość i wydajność obrazu.
Źródło: Sharp
Mało tego telewizory z serii UQ10E zostały także przystosowane do wyświetlania obrazu w rozdzielczości Ultra HD.
Co więcej, takie rozwiązanie przygotowuje nasz telewizor do wymagań technologicznych przyszłości – seria UQ10 to jedyny na rynku telewizor Full HD, który poprzez złącze HDMI jest w stanie odtworzyć materiały 4K, wyświetlając zarówno materiały o znamionowej rozdzielczości 4K, jak i przeskalowując do 4K obrazy o rozdzielczości Full HD lub niższej.
Źródło: Sharp
W zestawie z telewizorem powinniśmy otrzymać dwie sztuki okularów aktywnych (Sharp AN-3DG40), pilota, baterie, podstawę (rzecz jasna), instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną.
System dźwięku przestrzennego Surround pozwoli nam doświadczyć o wiele bogatszego brzmienia za sprawą głośników o łącznej mocy całkowitej wynoszącej aż 35 W (2 x głośniki o mocy 20 W łącznie plus subwoofer o mocy 15 W). W końcu przy tak ogromnym ekranie nie wypadałoby pozostać przy standardzie wynoszącym w większości telewizorów 20 W.
Smart TV i dodatki
Jeżeli ktoś chciałby korzystać z bogactwa internetowych serwisów, aplikacji oraz wszystkiego co zaoferuje nowoczesny Smart TV może to zrobić na 70-calowym ekranie bez problemu. Poza podstawowymi opcjami, które mieliśmy w poprzednich modelach, tutaj nie zabrakło WiFi, DLNA, przeglądarki internetowej czy zgodności z telewizją hybrydową (chyba wciąż niewykorzystywaną w pełni przez posiadaczy nowych TV).
Co jeśli chodzi o łączność z innymi urządzeniami? Podobnie jak w seriach z 2013 roku możemy połączyć sprzęt mobilny z naszym TV i wykorzystać jego funkcjonalność, np. do sterowania najważniejszymi funkcjami poprzez smartfona albo tablet, czy wyświetlanie gier i multimediów za pośrednictwem Miracast. Tak samo, jak TV Panasonic, Sharp działa także z technologią Bluetooth.
Dla przypomnienia dodajmy, że treści Smart TV znajdziemy w Sharp Aquos Net+, ulepszonym systemie – wcześniej po prostu Aquos Net – który jest bardzo prosty w obsłudze.
Co ciekawe nowe telewizory Sharp zostały przystosowane do korzystania z największej wypożyczalni DVD na świecie – Netflix. Jeśli ktoś oczywiście będzie chciał przetestować taką usługę.
Z dodatków jakie zaserwuje nam Sharp LC-70UQ10E mamy do wyboru te znane z wcześniejszych serii. Najważniejsze poza Cyfrowym Przewodnikiem po Programach, szybką konwersją mediów z 2D do 3D to PVR – nagrywanie USB, TimeShift, aktualizacja oprogramowania oraz tryb Wallpaper (znany, m.in. z serii LE857) pozwalający na wyświetlanie na ekranie TV dowolnych obrazów (np. fotografii, grafik, itd.) – fajna, dodatkowa funkcja, ale czy przydatna?
Z najważniejszych gniazd i złączy Sharp LC-70UQ10E pozwoli podłączyć 4 urządzenia poprzez HDMI oraz 3 poprzez USB. Tak wygląda cała lista:
- Liczba złączy HDMI 4
- Liczba złączy USB 3
- Liczba złączy EURO 1
- Czytnik kart pamięci SD, SDHC
- Złącze Ethernet (LAN)
- Wejście komponentowe
- Wejście PC VGA
- Cyfrowe wyjście optyczne
- Złącze CI (Common Interface)
- Wyjście słuchawkowe.
Na koniec jak zwykle kilka słów o mocy, jaką pobiera 70-calowy odbiornik TV. Roczne zużycie energii wynosi 197 kWh, co przy tak dużym ekranie oznacza i tak klasę energetyczną A+. Aczkolwiek warto zauważyć, że o 20 cali większy model Sharp LC-90LE757E (203 kWh) – reprezentuje klasę A++.
- Klasa energetyczna A+
- Pobór mocy (tryb włączenia) 142 W
- Roczne zużycie energii 197 kWh
- Pobór mocy (tryb czuwania) 0,15 W.
Podsumowanie
Jeśli jesteście entuzjastami ogromnych rozmiarów ekranów to nie trzeba będzie Was przekonywać do zainwestowania w 70-calowy telewizor Sharp LC-70UQ10E. Bowiem który z producentów zaoferuje wielkości rzędu 70, 80 czy 90 cali? Z drugiej strony nie mając przez to porównania, ile taki sprzęt kosztowałby u konkurencji wydacie niemal 14 tysięcy złotych. Chyba, że cena tego TV spadnie za jakiś czas. Jednak nie nastąpi to raczej szybko, jako, że seria UQ10E debiutuje dopiero w sklepach.
Źródło: własne
Ceny Sharp LC-70UQ10E
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dziękuje za piękny i składny komentarz.
LOL
Cudowna matemtyka z tą siłą głośników.