Jeżeli zdecydowaliście, że pora zmienić Wasz stary telewizor na nowy z dostępem do internetu, a nie śledziliście tego, co dzieje się na rynku TV od dłuższego czasu, dobrze się składa. Postanowiliśmy przygotować mały poradnik dotyczący tego, do czego może dzisiaj służyć Smart TV – poza oglądaniem telewizji. Zobaczcie, co takiego sprawia, że niektóre TV są najczęściej wybierane przez klientów.
Kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że telewizor – poza tym, że będzie służył do oglądania ulubionych kanałów telewizyjnych oraz odtwarzania filmów z magnetowidów, a później nagrywarek, odtwarzaczy DVD i Blu-ray – może spełniać także inne funkcje. Niektórzy posiadacze zakupili swoje odbiorniki TV dawno temu i te do dziś spełniają swoje nadrzędne zadanie. Jednak kiedyś nie było jeszcze Smart TV.
Więc co wtedy, kiedy nadejdzie pora na zakup nowego TV, takiego „z internetem”? Czym się kierować przy wyborze, żeby kilkaset albo częściej nawet kilka tysięcy złotych nie zostało wyrzuconych w błoto? W tym przypadku weźmiemy pod uwagę inteligentne telewizory (Smart TV), a więc takie, które zaoferują dostęp do internetu i wiele innych, ciekawych funkcji. Do czego może służyć nowoczesny Smart TV?
1. Do nagrywania USB
Nagrywanie USB to jedna z najbardziej popularnych opcji w większości nowoczesnych TV. Umożliwia ona nagranie dowolnego filmu, programu telewizyjnego na podłączone do telewizora poprzez wejście USB przenośne urządzenie, jak np. dysk twardy. Najwięksi producenci tego typu akcesoriów przystosowanych do współpracy ze Smart TV co jakiś czas informują o nowym sprzęcie, który ułatwi nie tylko nagrywanie, odtwarzanie, a także przechowywanie nagranych multimediów. Jednym z takich przykładów jest My Passport AV-TV.
Warto wiedzieć: w opcję nagrywania na USB wyposażone są nie tylko inteligentne telewizory, ale także takie, które nie zaoferują nam połączenia z internetem.
2. Do odtwarzania mediów ze smartfona
Inteligentne telewizory już od dawna oferują możliwość przerzucania w prosty i wygodny sposób multimediów zapisanych na smartfonie, dzięki różnym metodom. Najbardziej powszechną technologią kompatybilną nie tylko z najnowszymi Smart TV jest DLNA (Digital Living Network Alliance). Oczywiście jest wiele innych metod, jak np. wykorzystanie MHL – Moblie HD Link czyli podłączenie smartfona poprzez kabel do naszego telewizora. Tymczasem najnowsze telewizory Sony Bravia pozwalają przesyłać pliki multimedialne za pomocą technologii NFC i One-touch mirroring. Tutaj wystarczy dotknąć smartfonem specjalnego pilota (dołączanego do modeli z najwyższych serii), by od razu zawartość naszego telefonu oglądać na dużym ekranie TV. Jednym z modeli z NFC jest Sony KDL-46W905A.
Warto wiedzieć: W przypadku przesyłania plików poprzez MHL nie musimy być posiadaczami Smart TV, bowiem coraz więcej odbiorników TV bez dostępu do internetu oferuje już ten standard, jako wyposażenie podstawowe.
3. Do komunikacji ze znajomymi
Smart TV umożliwiają także kontakt z naszymi znajomymi i rodziną. Pierwszą z opcji jest wybranie telewizora, który jest kompatybilny z najbardziej rozpoznawalnym komunikatorem na świecie – Skype. Wystarczą głośniki (albo słuchawki), mikrofon i kamera, by rozmawiać z kimkolwiek chcemy. Na ekranie TV zobaczymy naszego rozmówcę, bez względu na dzielące nas kilometry. Poza rozmowami wideo możemy również korzystać z serwisów społecznościowych, z Facebookiem czy Twitterem na czele. Dodatkowo wysokiej klasy telewizory, dzięki wbudowanej kamerze pozwalają na większy komfort pracy, np. Samsung UE55F8000.
4. Do przeglądania internetu
Oczywiście najbardziej podstawową funkcją telewizorów Smart TV jest dostęp do treści internetowych, dzięki wyszukiwarce www. Teraz możemy korzystać z serwisów informacyjnych, gier online i wszystkiego tego, co do tej pory możliwe było do przeglądania na komputerze albo laptopie. Coraz więcej producentów stara się ulepszyć wyszukiwanie przez nas danych oferując, m.in. sterowanie głosowe (możemy za pomocą głosu wybrać stronę www albo „wpisać” słowa kluczowe do Google), dodatkowego pilota (np. z touchpadem, znacznie ułatwiającym pracę), a nawet pozwalając podłączyć klawiaturę oraz myszkę. Sharp LC-90LE757E jest największym telewizorem LED z 2013 roku i zaoferuje tą ostatnią opcję.
5. Do…uatrakcyjnienia naszego salonu
Okazuje się, że zaawansowane technologie oraz funkcjonalność danego telewizora to nie wszystko, bowiem prawda jest taka, że liczy się także… jego wygląd. Mogłoby się wydawać nieprawdopodobne, ale decydując się na zakup TV za kilka tysięcy złotych ciężko znaleźć osobę, która kupiłaby sprzęt, który albo nie będzie pasował do jej salonu, albo będzie nieelegancki. Kryterium doboru odpowiedniego TV jakim są wrażenia wizualne jest jednym z ważniejszych. Dlatego nic dziwnego, że TV ma służyć także do uatrakcyjnienia miejsca, w którym wyląduje. Chyba każdy chce się pochwalić znajomym nowoczesnym TV, niekoniecznie będącym od razu „dziełem sztuki”, ale będącym „po prostu ładnym”. Producenci od lat wymyślają i projektują odbiorniki TV, by te odznaczały się wyjątkowym wzornictwem, wysokiej klasy materiałami, z jakich zostaną wykonane, a nawet coraz cieńszą ramką (chociaż są i takie TV, które nie posiadają jej wcale). Jednym z bardziej eleganckich telewizorów zaprezentowanych w tym roku jest Sony KDL-55W955B.
Warto wiedzieć: oczywiście nie tylko telewizory Smart TV są uznawane za najbardziej atrakcyjne na rynku. Także te bez opcji sieciowych coraz częściej odznaczają się niebanalnym wzornictwem.
6. Do konwersji trybu 2D do 3D
Nowoczesny telewizor może także służyć do polepszenia wrażeń podczas oglądania filmów, a nawet zwykłych programów telewizyjnych. Obecnie modele kompatybilne z wyświetlaniem obrazów w technologii trójwymiarowej dominują w największych sklepach. Oznacza to, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że zakup TV bez opcji 3D nie jest zbyt opłacalny. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat zachęcamy do przeczytania krótkiego poradnika na temat tego, dlaczego warto kupić telewizor 3D.
Oglądanie najlepszych filmów 3D (np. na płycie Blu-ray) to jedno, a możliwość korzystania z konwersji obrazu wyświetlanego w wersji 2D do 3D to zupełnie inna rzecz. W opcji pierwszej mamy już multimedia nagrane w technologii trójwymiarowej. Tymczasem jeśli nie posiadamy w swojej bibliotece filmowej żadnego tytułu w 3D można przetestować konwersję (czyli zamianę) wyświetlanego, emitowanego na przykład filmu w telewizji na tryb 3D. Każdy odbiornik 3D jest w nią wyposażony i wystarczy dosłownie chwila, by „zyskać dodatkowy wymiar”. Oczywiście jakość takich programów i filmów nie będzie porównywalna z multimediami 3D, ale warto zobaczyć (pobawić się ustawieniami), bo może się okazać, że konwersja trybu 2D do 3D będzie właśnie tym czego szukamy. Jednym z ciekawszych i w przystępnej cenie telewizorów 3D jest LG 47LA660S.
Warto wiedzieć: Konwersję 2D do 3D również zaoferują telewizory bez dostępu do internetu.
Przedstawione powyżej funkcje telewizorów to te najważniejsze i najbardziej popularne. Wiadomo, że nowy, idealny telewizor może służyć do wielu innych rzeczy. Jednak żeby spełniał nasze kryteria powinniśmy dobrze zastanowić się przed zakupem, czego dokładnie oczekujemy i czy dany model może nam to zagwarantować.
Źródła: 3dManiaK, Media Markt, oprac. tvManiaK
To technika,bajery ale nie raz przydatne Polecam
samsung ue50h6400 , wypas , zwłaszcza do połaczenia z 2gim 42tv samsunga i s5 zoom 😉 pomecam , mimo iż nie lubilem samsunga ani apple’a – apple nadal jest w worku „LOL” , od czasu 1szego iphone;a ….
Ja na moim Philipsie korzystam ze Smarta praktycznie w każdym momencie. Jest mnóstwo aplikacji i każdy znajdzie na pewno coś dla siebie. IPLA, Skype, Miracaast – można się pobawić 🙂
Nic dziwnego niektóre modele są wręcz bezkonkurencyjne jeśli chodzi o fajne appki i funkcje