Dzisiaj zaprezentujemy Wam 6 najbardziej energooszczędnych telewizorów 2014, które możemy już podziwiać w wielu sklepach. Dlaczego tak ważnym aspektem jest sprawdzenie etykiety energetycznej naklejonej na każdym z nich? Jak wyglądało zużycie energii w zeszłorocznych modelach z najbardziej popularnych serii? Na te i inne pytania poznacie odpowiedzi czytając nasz poradnik.
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
W ciągu minionych tygodni poznaliśmy wiele telewizorów różnych producentów z linii na 2014 rok. Te odznaczają się wieloma technologiami sprawiającymi, że jakość obrazu oraz dźwięku jest znacznie lepsza, funkcjami sieciowymi jak i opcjami dodatkowymi. Jednak to nie wszystkie kryteria, jakie powinno brać się pod uwagę, decydując się na zakup. Warto też pamiętać o tym, że idealny odbiornik TV powinien być jak najbardziej energooszczędny, bo nikt z nas nie zamierza płacić wysokich rachunków za prąd, skoro sam TV kosztował kilka tysięcy złotych. Postanowiliśmy sprawdzić jakie są najlepsze telewizory w tym aspekcie. Co się okazało?
Specyfikacja: 48″, Full HD, 1920 x 1080, technologia odświeżania Active Motion&Resolution+ 200, jasność ekranu 300 cd/m2, czas reakcji matrycy 8 ms, Smart TV.
Wczoraj informowaliśmy Was o jednym z najnowszych telewizorów od koncernu Toshiba, jednak ten nie znalazł się w klasie energetycznej A++. Tymczasem 48-calowy reprezentant tej samej serii – Toshiba 48L3433DG – już się do niej zalicza. Teoretycznie można byłoby się spodziewać, że skoro mamy do czynienia z większym ekranem, to i zużycie prądu będzie większe. Nic z tych rzeczy, mało tego 40-calowa wersja została oznaczona klasą A (a nie A+).
W 2013 roku trudno było znaleźć telewizory Toshiba w klasie A++. Najwięcej modeli mogliśmy oglądać oznaczonych klasą A+, a jednym z nich był Toshiba 50L7335DG.
Specyfikacja: 48″ Full HD (1920 x 1080), technologia odświeżania Motionflow XR 200, system dźwięku przestrzennego S-Force Front Surround, moc głośników 2 x 8 W, Smart TV.
W zeszłym roku w sklepach dominowały telewizory 46 albo 47-calowe. Obecnie kolejni producenci będą przedstawiać nowe telewizory 48-calowe, czego świetnym przykładem jest Sony KDL-48W605B. Jedną z głównych zalet modeli o takiej wielkości ekranu jest właśnie energooszczędność. Tak wygląda zużycie prądu w przypadku Sony KDL-48W605B:
W 2013 roku jednym z najbardziej energooszczędnych telewizorów Sony (A++) był model Sony KDL-50W685A.
Specyfikacja: 48”, Full HD, (1920 x 1080), technologia odświeżania Motionflow XR 100 Hz, system dźwięku przestrzennego S-Force Front Surround, całkowita moc głośników 2 x 8 W, Smart TV.
Sony KDL-48W585Bpotwierdza to o czym pisaliśmy powyżej. Kolejny model 48 cali i znowu mamy do czynienia z klasą energetyczną A++. Co ciekawe poza wyraźnymi różnicami pomiędzy obydwoma telewizorami – modelem z serii W605B – (m.in. inny współczynnik optymalizacji ruchu) te charakteryzują się identycznymi wartościami w zakresie rocznego zużycia energii i poboru mocy.
W 2013 roku jednym z najbardziej energooszczędnych telewizorów Sony (A++) był jeszcze model – Sony KDL-50W656.
Specyfikacja: 50″ Full HD 1920 x 1080, technologia odświeżania Backlight Blinking 100 Hz, system dźwięku przestrzennego V-Audio, moc głośników 2 x 10 W, Smart TV.
Panasonic TX-50AS600E to obecnie najbardziej energooszczędny telewizor tego producenta, który znajdziemy na sklepowych półkach. Porównując z powyższymi modelami od Sony roczne zużycie energii jest trochę większe, ale ten i tak znalazł się w klasie energetycznej A++.
W 2013 roku jednymi z najbardziej energooszczędnych telewizorów (klasa A++) były Panasonic TX-L50ET60E i Panasonic TX-L55ET60E.
Specyfikacja: 50”, Full HD, (1920 x 1080), technologia odświeżania Motionflow XR 100 Hz, system dźwięku przestrzennego S-Force Front Surround, całkowita moc głośników 2 x 8 W, Smart TV.
Okazuje się, że są jeszcze dwa telewizory jednak wykorzystujące technologię 3D, które również należą obecnie do najbardziej energooszczędnych, jakie znajdziemy w sklepach. Sony KDL-50W805B i Sony KDL-50W829B to bardzo podobne modele (wręcz identyczne, różniące się współczynnikiem optymalizacji obrazu), które także znalazły się w klasie A++. Najważniejsze wartości w zakresie etykiety energetycznej wyglądają następująco:
Jak widać prym w oferowaniu telewizorów o *najmniejszym rocznym zużyciu energii na rynku wiedzie koncern Sony. Nic dziwnego, bowiem jak mogliście się przekonać jedyne TV 3D w klasie A++ to właśnie modele od Sony. Ciekawe czy kiedy pojawią się kolejne odbiorniki TV (np. od Sharpa) coś się zmieni? Producent słynie z bogatej oferty ogromnych wyświetlaczy znajdujących się w klasie A++ już od lat. Niestety odpowiedź na to pytanie poznany wtedy, kiedy już wszystkie telewizory 2014 będą do kupienia w sklepach.
*Oczywiście należy pamiętać, że roczne zużycie energii powiązane jest z wielkością danego telewizora. Innymi słowy w klasie A++ znajdziemy także modele odznaczające się np. czterokrotnie wyższą wartością od Toshiby 48L3433DG (Sharp LC-90LE757E – 230 kwh). Warto o tym pamiętać.
Źródła: rtv euro agd, sony, toshiba, panasonic, 3dManiaK; opracowanie tvManiaK.
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Granie w chmurze z Xbox! Streamuj swoje gry na smartfonie, tablecie, TV czy w VR…
Netflix pozwany po technicznych problemach podczas transmisji walki Paula z Tysonem. Czy gigant VOD ma…
RTV EURO AGD przygotowało wyjątkową promocję na słuchawki Bowers & Wilkins Px8. Szukasz sprzętu premium?…
Chcesz kupić nowy, bardzo tani telewizor QLED Samsung 65 cali z HDMI 2.1 i 120…
Nie wiesz kiedy jest Black Friday? Zastanawiasz się co kupić na promocji i gdzie najtaniej?…
Bardzo tani telewizor Panasonic możemy kupić już dziś w ramach Black Week na Amazon! To…
Komentarze
Już pierwsze zdanie wyjaśnia, ale jeśli znasz jakiś sklep w którym dany model na 2014 w klasie A++ jest już dostępny to napisz do nas
A gdzie w rankingu telewizory od Philipsa? Przecież oni co roku dostają nagrodę EISA właśnie za energooszczędność.