Samsung chce udowodnić, że w tym roku jest w stanie zaoferować największą ilość nowoczesnych telewizorów o rozdzielczości Ultra HD. Niedawno przyglądaliśmy się jednemu z nich z serii HU7500. Tymczasem kolejny, 65-calowy kolos Samsung UE65HU8500 odznacza się jeszcze jedną cechą, chodzi oczywiście o zakrzywiony (Curved) ekran. Czego jeszcze możemy spodziewać się po reprezentancie najwyższej do tej pory serii?
Samsung UE65HU8500: wygląd
Wizualnie Samsung UE65HU8500 miażdży każdy konkurencyjny model, kiedy wejdziemy do sklepu i zobaczymy go (przeważnie) na honorowym miejscu. Nic dziwnego, w końcu wcześniej mogliśmy podziwiać tylko 55-calową wersję zakrzywionego ekranu od LG, ale to było w końcówce ubiegłego roku (w wybranych sklepach). Poza oczywiście wyświetlaczem typu Curved, warto zwrócić uwagę na jego wielkość. 65 cali robi wrażenie chyba na każdym, kto poszukuje ogromnych rozmiarów telewizora. Do tego dochodzi nowoczesne wzornictwo i cienki panel, które sprawiają, że trudno przejść obojętnie obok tego TV, nie przystając chociażby na chwilę.
Podobnie jak zeszłoroczne serie, m.in. F8000, Samsung UE65HU8500 odznacza się także płaskim panelem tylnym. Oznacza to, że wszystkie najważniejsze gniazda i złącza zostały umiejscowione pod zdejmowaną płytą.
Samsung UE65HU8500: funkcjonalność
Czego można spodziewać się po reprezentancie najwyższej serii Samsung Smart TV pod kątem wyświetlanego obrazu? Zanim oba modele z serii HU8500 (wersja 55 oraz 65-calowa) pojawiły się w sklepach, koncern co jakiś czas informował o innowacyjnych telewizorach z zakrzywionym ekranem i tym co zaoferują. Najpierw mogliśmy zobaczyć jak z jakością obrazu radzi sobie seria HU7500 o rozdzielczości Ultra HD z płaskim ekranem. Teraz przyszła pora na 4K w połączeniu z zakrzywionym wyświetlaczem. I faktycznie trzeba przyznać, że poziom oglądanych filmów, programów sprawia wrażenie większej głębi i dopracowanych szczegółów. Inaczej byłoby gdyby oba telewizory oferowały płaski ekran. Wtedy każdy z nich odznaczałby się identyczną jakością obrazu, bowiem 4K to 4K.
Wśród opcji poprawy obrazu nie mogło zabraknąć tych najważniejszych. O większości z nich możecie przeczytać tutaj. Jednak gdyby nie pozostałe nie mielibyśmy do czynienia z tak niespotykaną głębią, wyraźnymi kolorami i płynnym ruchem (Clear Motion Rate 1200 Hz), zwłaszcza podczas wyświetlania dynamicznych scen. Wśród nich należy wymienić Micro Dimming UHD, Precision Black (Local Dimming) oraz kontrast dynamiczny Mega. Oczywiście jak przystało na tegoroczną serię Samsung Smart TV i tutaj możemy wykorzystać Tryb Piłkarski, o którym szczegółowo mogliście przeczytać kilka tygodni temu na naszym bliźniaczym serwisie tvManiaK.pl.
Samsung UE65HU8500 został równie dobrze wyposażony w funkcje dotyczące wrażeń audio. Ewenementem jest całkowita moc głośników, która wynosi 60 W (Front TW 10 W + 10 W + Front Mid 10 W + 10 W + Woofer 10 W + 10 W). Oznacza to, że nawet gdyby nie było systemu dźwięku przestrzennego SRS DNSe+, tylko jakiś inny, to i tak powinniśmy być zadowoleni. Co najciekawsze jeszcze w zeszłym roku inni producenci oferowali swoje TV Ultra HD o mocy 18, 20, 30 albo 34 W. Porównując z Samsungiem UE65HU8500 te wartości wydają się niewielkie.
Czy Samsung Smart TV odznaczający się zakrzywionym ekranem i obrazem Ultra HD powinien wyróżniać się czymś jeszcze? Czy dwie przedstawione cechy nie są już wystarczające, by ten pretendował do tytułu jednego z najnowocześniejszych telewizorów, jakie pojawiły się w tym roku w sklepach? Okazuje się, że model z najwyższej serii nie mógłby nie zostać wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania sieciowe i multimedialne. Z drugiej strony i tak niektóre z nich to takie, które posiadają również tańsze modele. Mowa przede wszystkim o dostępie do internetu drogą bezprzewodową (WiFi), wyświetlaniu multimediów przy użyciu DLNA czy usługach związanych z telewizją hybrydową. Przedstawione wcześniej cechy są jednym z nieodłącznych elementów Smart TV także z niższych serii, konkurencyjnych producentów. Jednak pozostałe już nie.
Do tych drugich można zaliczyć przede wszystkim wiele sposobów łączności z innymi urządzeniami. Poza WiFi Direct, Miracast czy MHL możemy wykorzystać do tego również technologię Bluetooth (niektóre telewizory Panasonic) oraz Near Field Communication (niektóre telewizory Sony). Kolejna cecha serii HU8500 to ulepszony Smart Hub 2014, pozwalający na jeszcze prostsze znalezienie to, czego będziemy poszukiwać w ogromnej bazie filmów, seriali, gier, programów i usług.
Podobnie jak w 2013 roku, w przypadku Samsung Smart TV, tak samo tutaj możemy korzystać z wbudowanej kamery, która będzie przydatna podczas rozmów poprzez Skype’a czy przy testowaniu usług związanych z rozpoznawaniem twarzy i sterowaniu telewizorem za pomocą gestów dłoni, a także pojedynczych palców. Chyba, że wolimy podłączyć do TV klawiaturę z myszką – HU8500 także daje nam taką możliwość, gdyby pilot Smart Control TM1490 nie przypadłby nam do gustu.
Samsung UE65HU8500 może być ulepszany i aktualizowany, dzięki kompatybilności z zestawem Smart Evolution. Takie rozwiązanie przeznaczone jest w zasadzie tylko do flagowych modeli Samsunga. Podobnie jak niegdyś sterowanie gestami i komendami głosowymi w Samsung Smart TV. Jednak są opcje naszym zdaniem o wiele bardziej przydatne. Jedną z nich jest Multi-Link Screen nazywana także poczwórnym ekranem. Umożliwia ona podzielenie wyświetlacza na cztery części co oznacza, że jednocześnie możemy wyświetlać sygnał aż z czterech źródeł.
To na co jeszcze warto zwrócić uwagę to podwójny tuner DVB – T/C/S2. W zeszłym roku w podobną opcję wyposażone były modele z najwyższych serii, m.in. Panasonica. Samsung Smart TV oczywiście nagrywa filmy na dysk podłączony do USB, a podczas oglądania programu TV możemy go wstrzymać i wrócić do niego później (TimeShift).
Wejścia, wyjścia i klasa energetyczna
Samsung UE65HU8500 z najważniejszych gniazd i złączy zaoferuje, m.in. 4 x HDMI oraz 3 x USB. Tak wygląda całość:
- Liczba złączy HDMI 4
- Liczba złączy USB 3
- Liczba złączy EURO 1
- Złącze Ethernet (LAN)
- Wejście komponentowe
- Cyfrowe wyjście optyczne
- Złącze CI (Common Interface).
Jako, że to ogromnych rozmiarów telewizor o wielkości 65 cali, wykorzystujący zaawansowane technologie, tutaj nie udało się zminimalizować poboru energii. Roczne zużycie energii wynosi aż 227 kWh, co oznacza klasę energetyczną B.
- Klasa energetyczna B
- Pobór mocy (tryb włączenia) 164 W
- Roczne zużycie energii 227 kWh
- Pobór mocy (tryb czuwania) 0,3 W
- Pobór mocy (max) 290 W.
Podsumowanie
Podsumowując Samsung UE65HU8500 to propozycja przede wszystkim dla osób chcących stać się posiadaczami najnowocześniejszego telewizora z tegorocznej serii, jaki dostępny jest w sklepach. Jeśli ktoś wyczekiwał na połączenie TV o rozdzielczości Ultra HD z zakrzywionym ekranem w końcu może myśleć, jak prezentowany Samsung Smart TV wyglądałby w jego salonie. Oczywiście zalety tego modelu to nie wszystko. TV może nam się podobać i to bardzo, ale pamiętajmy, że jego cena zaczyna się od 17 999 złotych. Chyba, że dla kogoś taki koszt zakupu nie stanowi żadnego problemu, to nie ma się nad czym zastanawiać tylko brać:)
Źródło: własne
Ceny Samsung UE65HU8500
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Zawsze można przyjrzeć się tańszej wersji – nie 4K ale z zakrzywionym ekranem – H8000. W tym tygodniu zobaczymy co potrafi:)
No tak, ale czy za 2 lata nadal będzie w sklepach?:P
Fajny ale poczekam nie dam 13 tyś za 55 cali poczekam 2 lata a spadnie do 7 🙂 tym bardziej że w polsce nie cyfrowo 4k jedynie z 10 filmów w 4 K jest więc bez sens kupować taki tv niby konwertuje do 4k ale pewnie to nie to samo 🙂