>
Kategorie: SonyTelewizoryTesty

Sony Bravia KDL-46EX720 – test 3DManiaKa

Elektronika

Panel i jakość obrazu

Sony Bravia KDL-46EX720 został wyposażony w półmatową matrycę LCD podświetlaną równomiernie rozłożonymi panelami LED. Niestety nie mieliśmy okazji zmierzyć czasu reakcji przy podłączeniu odbiornika do konsoli. Przy normalnym użytkowaniu (filmy, seriale, TV) opóźnienie wyświetlania jest całkowicie niezauważalne. Głębia czerni jest bardzo wysoka, choć w teorii mniejsza od poziomu oferowanego przez najnowsze modele telewizorów tej klasy. Jednak prawdę mówiąc, teoria trochę rozmija się z praktyką. Przeciętny telewidz nie zauważy różnicy pomiędzy kontrastem dynamicznym 4.000.000, a 1.000.000.

Obraz nie migocze, jest płynny nawet przy wyłączonej technologii Motionflow. Kąty widzenia są bardzo dobre. Oczywiście jest pewna strata jakości obrazu wraz ze zmianą perspektywy, ale nie jest ona zauważalna. Nie uświadczymy też problemu związanego z refleksami na matrycy. Półmatowa powłoka skutecznie rozprasza światło pozwalając na komfortowe seanse również w słoneczny dzień. Z perspektywy zwykłego użytkownika, ekran sprawuje się bardzo dobrze. Kolory są ładnie odwzorowane, czerń jest czernią, zawsze zaś możemy wprowadzić ewentualną korektę z poziomu ustawień.

Do wyboru mamy całą gamę predefiniowanych trybów począwszy od podkręconych, żywszych kolorów, przez tryby kinowe, aż po tryby stworzone z myślą o animacji. Jeśli żaden z nich nam nie odpowiada, zawsze możemy skorzystać z manualnej korekty poszczególnych cech obrazu.

Jakość sygnału

Telewizor testowaliśmy po podłączeniu do dekodera Vectry za pośrednictwem dwóch złącz – SCART oraz HDMI. Uwzględniliśmy przy tym kombinację wykorzystania obu portów, by zbadać czy występuje zjawisko przesłuchu. Rezultat na szczęście okazał się negatywny.

Obraz na wejściu SCART jest wystarczająco dobry. Musimy być świadomi, że nawet przy pełnym cyfrowym wsparciu i wygładzaniu krawędzi jakie oferuje nam telewizor, efekt nie będzie lepszy niż po użyciu kabla HDMI. Istnieje pewien maksymalny poziom jakości obrazu, który w ten sposób można uzyskać – EX720 jest wystarczająco blisko. Problemem natomiast staje się automatyczne dopasowanie proporcji obrazu. Telewizor gubi się rozciągając obraz horyzontalnie, zostawiając jednocześnie poziome czarne pasy na górze i u dołu ekranu. Oczywiście da radę to regulować ręcznie wybierając z menu odpowiednie proporcje, ale niestety czeka nas żonglerka ustawieniami, ponieważ co program to inne proporcje.

Po podłączeniu HDMI sytuacja uległa drastycznej zmianie. Pomijając już sprawę wspaniałej jakości obrazu, wykrywanie proporcji obrazu w końcu zadziałało poprawnie. Po wybraniu stacji nadających sygnał HD, obraz wypełniał cały ekran bez widocznych zniekształceń. Po przełączeniu na jedynkę, dwójkę, polsat i tvn urządzenie bezbłędnie wykrywało preferowane proporcje.

Jeśli chodzi o sygnał z USB nie mam żadnych zastrzeżeń. Wiele oczywiście zależy od kodowania odtwarzanych plików, ale po wgraniu materiału o wysokiej rozdzielczości (Full HD), nie zauważyliśmy żadnych szumów i artefaktów. Co więcej zaplecze programowe w inteligentny sposób wzmacniało jakość plików nagranych w niższej rozdzielczości. Ten sam klip obejrzany na ekranie monitora oraz na telewizorze wyglądał inaczej (na korzyść odbiornika).

Integracja w sieci

Telewizor został przetestowany przy aktywnym połączeniu internetowym. Sam proces podłączania i aktywowania sieci został sprowadzony do zwykłego podpięcia kabla. Urządzenie automatycznie dostosowuje wszystkie ustawienia portów i bram pozwalając cieszyć się bogactwem usług internetowych.

Po rozwinięciu menu dodatków z pewnością zatrwoży nas ich ilość. Sony postarało się o wsparcie wszystkich najpopularniejszych usługodawców. Wiele z nich jest ukrytych pod tajemniczo brzmiącą opcją Bravia Internet Video. Nie oszukujmy się jednak – w życiu nie wykorzystamy nawet połowy z nich. Najczęściej wykorzystywane łącza, czyli Youtube oraz podcasty internetowe znajdują się na liście.

Warto też napisać kilka słów o wbudowanej przeglądarce internetowej. Z poziomu telewizora możemy surfować po sieci, ale jest to czasochłonne i męczące. O ile samo pisanie zostało rozwiązane podobnie jak w komórkach (panel 9-cyfrowy z szeregami liter), to kliknięcie na którąś opcję potrafi doprowadzić do szału. Trzeba przebijać się od początku strony przez wszystkie aktywne łącza, aż trafimy na to właściwe.

Łączność z innymi urządzeniami jest szybka i w miarę bezproblemowa. Po podłączeniu dysku zewnętrznego do USB niestety nie wyświetli nam się zapytanie o przejście do nawigacji po plikach. Możliwe że aktualizacja oprogramowania coś w tej kwestii zmienia. To oczywiście tylko drobnostka, ale często ułatwia korzystanie z odbiornika.

Wideo-prezentacja

Arkadiusz Marcjanek

Komentarze

    • Ciesz się że masz dobry obraz, Wi-fi i inne takie nie są potrzebne w telewizorze, najważniejsze jest jakość obrazu. Ale jak interesują cię bzdety to zapraszam do obozu Samsung/LG ale o jakości możesz zapomnieć, no chyba że kupisz OLED'a od LG, który jest pierwszym telewizorem LG od wielu lat,który ma bardzo dobrą jakość obrazu.

  • kupiłam 4 maja i byłam zadowolona aż do 2 maja kiedy pojawił się pionowy jasny pas, ponieważ wyjeżdżałam to mogłam dostarczyć do sprzedawcy 13 maja. Byłam przekonana, że mam darmową gwarancję 5 lat. Okazało się, że musiałam się zarejestrować na stronie Sony, czego nie wiedziałam i oczywiście się nie zarejestrowałam. W ramach umowy sklep Media Markt przyjął reklamację, po czym odmówił jej realizacji, ponieważ serwis Sony uznał że jest uszkodzona matryca poprzez zawilgocenie i skorodowanie a nie ma matryc aby można dokonać naprawy. Czy kupiłam jednorazówkę? To się okaże, jestem w trakcie uzgadniania z firmą MM i Sony.

  • co do tv posiadam go miesiac czasu , obraz ogien z d.... , podlaczony do konsoli powala na kolana , filmy w hd miazga , osobiscie testowalem tv np samsunga d8000 wymiekl na starcie nie mowiac o 3d ( fakt jest o niebo piekniejszy) jednen problem USB porazka jakich malo podlaczam dysk z filmem i kicha nic nie widzi nie moge na wszelaki sposob otworzyc , nie wiem dlaczego

  • Co zrobić aby odtwarzać MVK przez USB ? W recenzji piszę, że ten TV radzi sobie z formatem MVK, u mnie natomiast nie :| Aktualizaja oprogramowania ?
    Proszę o poradę!

  • Jeśli ktoś zechce kupić ten telewizor ze względu na obraz 3D - to niech sobie odpuści !!!!! Obraz tragiczny !!!! "Ghosting" jest tak duży że odechciewa się oglądać się jakikolwiek film w 3D. Wezwałem nawet serwis,bo myślałem, że to usterka telewizora. Okazało się, że te modele tak mają (przywieziono do mnie nawet drugi model tej serii i efekt był taki sam) Zdziwiony jestem, że w podsumowaniu Państwa recenzji jest napisane, że obraz 3D jest na wysokim poziomie.

Najnowsze artykuły

Xtra oferta na 65″ Philips Mini-LED z efektownym podświetleniem Ambilight!

Philips 65PML9008 z serii The Xtra dostępny jest teraz w atrakcyjnej cenie w Media Expert.…

21 listopada 2024

Co oglądać w Netflix? Nowe filmy i seriale (listopad 2024)

[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…

21 listopada 2024

Nowy serial z serii „W głowie się nie mieści” na Disney+! Zdradzono datę premiery

Powstał nowy serial osadzony w uniwersum „W głowie się nie mieści”. Serial nosi tytuł „Wytwórnia…

21 listopada 2024

Kultowa bajka powraca w wersji aktorskiej! Na to czekali fani

Na YouTube pojawił się oficjalny teaser oraz krótki materiał zza kulis związany z aktorską adaptacją…

21 listopada 2024

Coś dla fanów e-booków: wszechstronny czytnik Kindle w znakomitej ofercie!

Amazon.pl przygotował atrakcyjną promocję na zakup czytnika e-book Kindle 16 GB! To doskonała okazja, aby…

21 listopada 2024

Zestaw PlayStation VR2 w mega niskiej cenie!

Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…

21 listopada 2024