Sharp LC-32LD165E to telewizor LED, który nie jest jeszcze dostępny w największej wyszukiwarce Ceneo.pl. Zanim to nastąpi postanowiliśmy zobaczyć w jakie opcje oraz technologie został wyposażony reprezentant serii podstawowej o 32-calowym ekranie.
Obraz i dźwięk
Serie podstawowe odznaczają się minimalną liczbą opcji poprawiających obraz oraz dźwięk. Gdybyśmy porównywali modele takie, jak Sharp LC-32LD165E z innymi w zbliżonym przedziale cenowym (znając dokładną cenę tego pierwszego), to praktycznie większość z nich wykorzystuje te same albo podobne technologie, skrywane pod innymi nazwami. Jeśli chodzi o poziom wyświetlanych treści, który jest jednym z najważniejszych wyznaczników każdego TV to w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na płynność ruchu wyrażaną w Hz. Obecnie szybkie spojrzenie na specyfikację każdego TV i odnalezienie jej współczynnika od razu daje nam pewne informacje. Modele 100 Hz to przeważnie klasa podstawowa, 200 Hz są już trochę lepsze (oferują też więcej funkcji), 400 Hz to zwłaszcza TV 3D, w których wyświetlanie dynamicznych scen (podczas oglądania filmów trójwymiarowych) po prostu musi spełniać określone standardy. Sharp LC-32LD165E został wyposażony w Active Motion 100 Hz i już wiemy niemal wszystko.
Jak wspominaliśmy przy okazji przyglądania się Philips 32PFH4309, wielu producentów podstawowych serii wprowadza do sprzedaży modele nie o rozdzielczości Full HD, tylko HD Ready (1366 x 768 pikseli). Wiadomo, że zdecydowana większość TV dostępnych w sklepach to te pierwsze i trzeba wziąć pod uwagę trochę inne parametry obrazu, decydując się na odbiornik HD Ready. Z drugiej strony przy 32-calowym ekranie nie jest to jeszcze coś złego. Wszystko zależy od naszego punktu widzenia.
Z ciekawostek warto dodać, że w jednym aspekcie nowy telewizor Sharpa jest lepszy od Philipsa 32PFH4309, który reklamowany jest jako jeden z eleganckich i prostszych TV. Chodzi o jasność czyli parametr, rzadko brany pod uwagę. W przypadku tego pierwszego wynosi ona 300 cd/m2, natomiast Philips oferuje tylko 250 cd/m2. Dla porównania tak wygląda współczynnik jasności w modelach zeszłorocznych.
- Sharp LC-32LD165E – 300 cd/m2
- Toshiba 40L1333DG – 300 cd/m2
- Toshiba 40L6353DG – 300 cd/m2
- Philips 40PFL3188H – 300 cd/m2
- Toshiba 40L7335DG – 300 cd/m2
- Philips 40PFL4508H – 350 cd/m2
- Sharp LC-50LE750E – 350 cd/m2
- Sharp LC-90LE757E -350 cd/m2.
Sharp LC-32LD165E wykorzystuje takie same opcje dotyczące poprawy dźwięku jak, m.in. inny model tego producenta Sharp LC-42LD264E. Jednak to co go różni pod tym kątem to zupełnie inna (mniejsza) moc głośników. 32-calowy telewizor zaoferuje tylko 10 W.
Opcje dodatkowe
Sharp LC-32LD165E podobnie jak reprezentanci niemal identycznej serii LD265E nie jest inteligentnym telewizorem. Dodatkowo według specyfikacji technicznej na stronie producenta model nie obsługuje przydatnych funkcji służących do nagrywania filmów na urządzenie USB oraz do pauzowania oglądanego programu. Co nam zatem pozostaje? Przede wszystkim opcje podstawowe, wykorzystywane w niemal każdym prostym i niedrogim telewizorze konkurencji. Mowa o elektronicznym przewodniku telewizyjnym (EPG) czy możliwości odtwarzania filmów, zdjęć oraz muzyki z innego sprzętu, połączonego do wejścia USB, itd.
Gniazda, złącza, energooszczędność
Tak wyglądają złącza i gniazda, w jakie został wyposażony Sharp LC-32LD165E:
- HDMI x2
- USB x 1
- SCART 1
- Wejścia AV
- Component
- Wyjście słuchawkowe
- Wyjście analogowe audio
- Gniazdo cyfrowe: optyczne
- Gniazdo CI+ / CI.
Telewizor Sharp ma zużywać rocznie około 58 kWh, dlatego znalazł się w klasie energetycznej A.
Podsumowanie
Sharp przyzwyczaił nas już do tego, że od lat produkuje telewizory o ogromnych rozmiarach ekranu (np. 90 cali). Przede wszystkim są to odbiorniki trójwymiarowe z których koncern słynie, nieustanie powiększając swoją ofertę (np. seria UQ10E). Jednak nie każdy poszukuje wielkich TV, skoro może stać się posiadaczem modelu wyposażonego w najbardziej podstawowe funkcje, którego cena będzie konkurencyjna, porównując z innymi TV. Jeśli telewizor ma służyć głównie do oglądania telewizji, a dostęp do internetu nie jest potrzebny, Sharp LC-32LD165E może być ciekawą opcją. To również odbiornik TV dla tych, którzy już wcześniej zaufali marce i w tym roku chcieliby nabyć jeden z TV tego producenta. Pod warunkiem oczywiście, że w najbliższym czasie inne firmy nie zaoferują lepszych modeli i to w niższej cenie.
Źródło: sharp; oprac. tvManiaK
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.