Na rynku dominują obecnie telewizory o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080), a od pewnego czasu na sklepowe półki trafiają modele odznaczające się obrazem Ultra HD (3840 x 2160). Jednak wśród prezentowanych odbiorników telewizyjnych są też takie oferujące HD Ready (1366 x 768). Czy warto jeszcze zwracać uwagę na te ostatnie? Najwięksi producenci od lat starają się udowodnić, że tak, przedstawiając coraz więcej powodów. Poznajmy te najważniejsze.
Przystępna cena i duża dostępność
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zakup telewizora jest oczywiście cena. Jeszcze lepiej, kiedy uda się znaleźć TV, o wiele tańszy, niż zakładaliśmy. Kto nie chciałby oszczędzić kilkudziesięciu, a w niektórych przypadkach nawet kilkuset złotych?
Decydując się na telewizor Full HD możemy stać się posiadaczem wymarzonego modelu już za niewielkie pieniądze. Jednak producenci kuszą jeszcze niższym kosztem zakupu niemal identycznego odbiornika TV, ale wykorzystującego obraz HD Ready. Po zapoznaniu się ze specyfikacją techniczną okazuje się, że oba modele różnią się właśnie standardem obrazu (niekiedy niewielkimi różnicami). Dzięki czemu te ostatnie kosztują znacznie mniej.
Jeszcze do niedawna mogłoby się wydawać, że telewizory HD Ready stanowią niewielki procent na sklepowych półkach. Resztę uzupełniają modele Full HD oraz Ultra HD. Tymczasem zależy z jakiej perspektywy na to spojrzymy. Przeglądając telewizory z tegorocznej oferty w wielu sklepach faktycznie modeli HD Ready jest bardzo mało gdybyśmy porównali ich liczbę z TV Full HD. Natomiast biorąc pod uwagę TV z poprzednich lat, wygląda to już zupełnie inaczej.
Wybierając się do sklepu mamy do wyboru ogromną ilość telewizorów, zwłaszcza Full HD, które mieściłyby się w naszym budżecie. Załóżmy, że wynosi on 1500 złotych. Postanowiliśmy porównać ilość i ceny TV Full HD oraz HD Ready, by zobaczyć ile TV mielibyśmy do dyspozycji w tych dwóch przypadkach. Zajrzeliśmy na największą wyszukiwarkę Ceneo.pl. Co się okazało?
- W przedziale do 500 złotych znaleźliśmy 10 telewizorów HD Ready (najniższa cena Manta LED1501 – 380,07 zł)
- W przedziale do 1000 złotych znaleźliśmy aż 110 telewizorów HD Ready
- W przedziale do 1500 złotych znaleźliśmy aż 151 telewizorów HD Ready.
- W przedziale do 500 złotych znaleźliśmy tylko 4 telewizory Full HD (najniższa cena Manta LED2204 – 499 zł)
- W przedziale do 1000 złotych znaleźliśmy aż 117 telewizorów Full HD
- W przedziale do 1500 złotych znaleźliśmy aż 245 telewizorów Full HD.
Elegancki wygląd
Jak sprawić, by telewizory HD Ready (poza przystępną ceną zakupu) zwracały uwagę klientów największych sklepów? Jeszcze kilka lat temu modele Full HD odznaczały się atrakcyjnym wzornictwem, tymczasem TV HD Ready różniły się od nich wizualnie, przez to te pierwsze cieszyły się większym zainteresowaniem. Teraz coraz częściej mamy do czynienia z tym, że zarówno jedne jak i drugie odznaczają się identycznym designem. Najlepszym przykładem są LG 32LB561B i LG 32LB5610. W zeszłym roku było podobnie, kiedy pojawiły się pierwsze telewizory od Sony – Sony KDL-32R420A i Sony KDL-46R470A.
Skoro chcemy mieć elegancki telewizor, to może warto wybrać model HD Ready o równie atrakcyjnym wyglądzie, co TV Full HD? Jednym z tegorocznych TV przyciągających wzrok jest Samsung UE32H4500 (zdjęcie powyżej).
Dobra jakość obrazu
Jakość obrazu to najważniejszy aspekt każdego telewizora, który w zasadzie decyduje (poza ceną) czy dany model spełni nasze oczekiwania. Im większa liczba pikseli, tym obraz będzie bardziej wyraźny – to oczywiste. Ale czy nieco mniejsza ich liczba sprawi, że poziom wyświetlanych treści będzie o wiele gorszy? Producenci przekonują, że to nieprawda. Gdyby było inaczej na sklepowych półkach nie mielibyśmy odbiorników TV o rozdzielczości HD Ready, bo nie byłoby to w ogóle opłacalne.
Oczywiście jakość obrazu to kryterium subiektywne. Konkretny telewizor może wykorzystywać najbardziej zaawansowane opcje i technologie, ale i tak decydujący głos ma klient, który może stwierdzić, że inny (mniej funkcjonalny TV) odznacza się według niego lepszym obrazem. Do tego dochodzą opinie osób, które twierdzą, że niektóre modele oferują porównywalny obraz przy rozdzielczości HD Ready, niż Full HD.
Obecnie wśród doboru telewizorów dominuje tendencja, że kupno modelu do wielkości 32 cali o rozdzielczości HD Ready jest jeszcze opłacalne. Zwłaszcza jeśli chodzi o modele znacznie mniejsze (19, 22, 26″), gdzie wyświetlacz jest za mały, by różnica (Full HD kontra HD Ready) faktycznie nie była aż tak widoczna.
Co nas czeka za rok?
Bardzo możliwe, że w przyszłym roku najwięksi producenci telewizorów, jak LG, Samsung czy Sony znowu będą starali przekonać nas do swoich najnowszych urządzeń HD Ready. Powyższe powody wskazują na to, że raczej żaden z nich nie będzie chciał wycofać ze swojej oferty tego typu sprzętu. Tylko czy poza dużą dostępnością, przystępną ceną, atrakcyjnym wyglądem i dobrą jakością obrazu skuszą nas czymś jeszcze? Być może te będą jeszcze bardziej funkcjonalne, niż TV Full HD. Zapewne przekonamy się o tym już za kilka miesięcy.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.