>

Sony KDL-32R435B – wrażenia, opinie i specyfikacja

Sony KDL-32R435B to kolejny telewizor z tegorocznej linii, odznaczający się niską ceną zakupu (około 1399 złotych). Co prawda według wyszukiwarki Ceneo.pl znajdziemy go w niewielu w sklepach, to 32-calowy reprezentant serii R4 może być interesującą propozycją dla osób, które nie potrzebują odbiornika TV z wieloma dodatkami. Co zaoferuje model i jak wypada na tle najważniejszych kryteriów wyboru, jak jakość obrazu albo dźwięku?

Sony-KDL-32R435B / fot. Sony

Specyfikacja Sony KDL-32R435B

Dane podstawowe
Model na rok 2014
Seria KDL-32R435B
Technologia 3D brak
Zakrzywiony ekran brak
Smart TV brak
VESA brak
Wymiary i waga z podstawą 736 x 473 x 131 mm, 5 kg
Wymiary i waga bez podstawy 736 x 451 x 80 mm, 4 kg
Obraz
Rodzaj ekranu LED
Przekątna ekranu 32 cale
Rozdzielczość 1366 x 768
Odświeżanie 100 Hz
Dodatkowe technologie Clear Resolution Enhancer, Advanced Contrast Enhancer
Dźwięk
System dźwięku przestrzennego TAK, Brak danych
Moc głośników 2 x 5 W
Dodatkowe technologie AVL, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Sound Booster, S-Master
Interfejs
HDMI 2
USB 1
EURO / SCART 1
Ethernet brak
Wejście komponentowe 1
Wejście PC VGA brak
Cyfrowe wyjście optyczne 1
Cyfrowe wyjście koaksjalne brak
Złącze CI 1
Wyjście słuchawkowe 1
Klasa energetyczna
Pobór mocy (tryb włączenia) 36 W
Pobór mocy (tryb czuwania) 0.5 W
Roczne zużycie energii 60 kWh
Zasilanie 220 - 240 V 50/60 Hz

Jakość obrazu i dźwięku

Sony KDL-32R435B / fot. tvManiaK

Sony jest oficjalnym partnerem mistrzostw FIFA World Cup 2014, dlatego jego najnowsze telewizory – zwłaszcza 3D – odznaczają się dużą funkcjonalnością, znakomitym obrazem (np. seria W955B) i dodatkowym trybem Football Live, uatrakcyjniającym oglądanie najważniejszych spotkań piłkarskich tegorocznego Mundialu. Oczywiście są osoby, które również chciałyby stać się posiadaczami markowego TV, niekoniecznie z najwyższej serii, ale tej podstawowej. Do ostatniej należy właśnie Sony KDL-32R435B.

Sony KDL-32R435B nie wykorzystuje zaawansowanych opcji poprawy obrazu, bardziej te standardowe, jak Clear Resolution Enhancer, Advanced Contrast Enhancer, znane również z ubiegłorocznych TV. Współczynnik optymalizacji wynosi zaledwie 100 Hz, więc ruch na ekranie nie będzie tak płynny, jak w modelach z 400 Hz albo 800 Hz. 32-calowy TV charakteryzuje się rozdzielczością HD Ready (1366 x 768 pikseli), co przy takiej wielkości wyświetlacza ma duże znaczenie. Niejednokrotnie wspominaliśmy przy okazji przyglądania się konkurencyjnym seriom, że jakość obrazu (HD Ready – TV 32″) może być bardzo dobra nawet, jeśli nie jest to telewizor Full HD. Jak jest tutaj?

Sony KDL-32R435B / fot. tvManiaK

Sony KDL-32R435B faktycznie daje sobie radę z wyświetlaniem dobrej jakości obrazu, oczywiście porównując go z innymi modelami o rozdzielczości HD Ready o wielkości 32″. To telewizor, na którym można śledzić sportowe emocje, czy oglądać filmy akcji. W przedziale cenowym do 1500 złotych to jeden z ciekawszych odbiorników TV.

Sony KDL-32R435B / fot. Sony

Natomiast gdybyśmy porównywali go z telewizorami Full HD, wyposażonymi w wyższy współczynnik optymalizacji ruchu, wtedy faktycznie pod kątem jakości obrazu lepiej prezentowałyby się modele Full HD. Tylko, że te ostatnie przeważnie mają większy ekran i są droższe.

Jako, że to 32-calowy TV również moc głośników jest trochę mniejsza. Na to też zwracaliśmy uwagę kilkakrotnie. W tegorocznych seriach wielu producentów mamy do wyboru wiele modeli 32″ o mniejszej, niż standardowo mocy wynoszącej 20 W. Tutaj łącznie otrzymamy 10 W. Opcji poprawy wrażeń audio nie ma zbyt wielu, ale te podstawowe powinny być wystarczające podczas codziennego oglądania telewizji.

Opcje dodatkowe

Sony KDL-32R435B / fot. tvManiaK

Sony KDL-32R435B jak przystało na model z podstawowej serii nie zaoferuje połączenia z internetem, jednak i tak można skorzystać z kilku udogodnień, których nie posiada konkurencyjny sprzęt. Najważniejszą funkcją jest kopia lustrzana ekranu z urządzenia przenośnego wykorzystująca technologię Miracast. W tym przypadku nie będziemy potrzebowali routera bezprzewodowego (ani punkt dostępu). Przesyłać multimedia możemy też tradycyjną drogą poprzez MHL – Mobile HD Link. Wystarczy podłączyć do TV smartfona za pomocą kabla.

Warto dodać, że model również obsługuje większą ilość formatów plików (FAT16, FAT32 i NTFS). Reszta dodatków to takie, które z pewnością znajdziemy w TV innych producentów. Są to przede wszystkim blokada rodzicielska, Cyfrowy Przewodnik po Programach, zegar ekranowy czy BRAVIA Sync – sterowanie jednym pilotem wieloma urządzeniami Sony. Roczne zużycie energii jest niewielkie i wynosi 53 kWh, dlatego telewizor znalazł się w klasie energetycznej A. Ma to znaczenie, bowiem zdarzają się z TV z podstawowych serii, odznaczające się nawet klasą B.

Sony KDL-32R435B / fot. tvManiaK

Reprezentant serii R4 został wyposażony w 2 złącza HDMI oraz jedno USB. Naszym zdaniem TV od 32 cali wzwyż powinny odznaczać się większą liczbą najważniejszych gniazd i złączy. Coraz więcej osób inwestuje w modele o takiej przekątnej ekranu, więc dobrze byłoby wykorzystać TV w pełni, jako centrum domowej rozrywki.

Opinie, komentarze, podsumowanie

Sony KDL-32R435B / fot. Sony

Sony KDL-32R435B tak samo, jak inne budżetowe telewizory z najnowszych serii tego producenta nie zdobył jeszcze dużej ilości opinii. Jednak w RTV EURO AGD znaleźliśmy jeden komentarz.

Bardzo dobry sprzęt, dobra rozdzielczość, rewelacyjne kolory, super płaski (…).
– Lester50

Sony KDL-32R435B podobnie, jak Sony KDL-40R450B nie zainteresował zbytnio zagranicznych redakcji, dlatego w sieci trudno znaleźć test albo recenzję tego modelu. Szkoda, jednak jest to zrozumiałe z kilku prostych przyczyn. Najważniejszą jest ta, że zagranicą rekordy popularności biją modele z wyższych serii, gdzie o wiele wcześniej klienci mieli do czynienia z TV bardziej funkcjonalnymi, niż na polskim rynku. Tymczasem u nas jednym z dominujących czynników decydujących o wyborze danego TV jest po prostu niska cena zakupu, a dopiero potem funkcjonalność.

 

ZALETY
  • Dobry obraz i dźwięk;
  • Prosta obsługa;
  • Niska cena;
  • Klasa energetyczna A.
WADY
  • Tylko 2 x HDMI i 1 x USB;
  • Mała dostępność w sklepach.

 

Źródło: sony, euro; oprac: tvManiaK

jacekg

Komentarze

  • Zakupiłem ten telewizor w media markt za 1299zł. Za tę cenę nie spodziewałem się cudów. Ale mówiąc całkiem szczerze jestem prawdziwie zaskoczony jakością obrazu. Oglądałem wiele godzin programów na podobnych telewizorach u znajomych (samsung, toshiba, panasonic) i takich realistycznych kolorów jak na sony nie widziałem nigdzie. A ostrość obrazu przy programach HD jest super. Wadą są głośniki którym wyraźnie brakuje basów nawet przy maksymalnym ich pokręceniu za to tony wysokie są baaardzo dobre przez to dźwięk jest czysty.
    Przy zakupie wachałem się też między owym sony a samsungiem 5500 za tę samą cenę ale o wiele lepszą funkcjonalnością. Jednak wybrałem sony. Nie wiem czy na wyżej wspomnianym samsungu obraz byłby równie dobry ale patrząc na obraz Sony jestem w 100% zadowolony i mogę każdemu zagwarantować, że pod względem obrazu na pewno nie będzie zawiedziony ;)

Najnowsze artykuły

Ten film podbija kina! Już dziś możesz złapać go także w streamingu

Film „Grzesznicy” króluje w kinach, ale już dziś można obejrzeć go także we własnym domu.…

25 kwietnia 2025

Potężny akcyjniak z Tomem Hardym już na Netfliksie. To będzie hit oglądalności

Netflix na weekend przygotował mocną propozycję dla fanów akcji. „Chaos” z Tomem Hardym w roli…

25 kwietnia 2025

Najopłacalniejszy telewizor na rynku? Samsung QLED 65″ w świetnej ofercie!

Polski sklep przygotował wyjątkową ofertę na jeden z najbardziej opłacalnych telewizorów LED na rynku. Dlaczego…

25 kwietnia 2025

Netflix z usprawnieniami – sprawdź co przygotowała platforma

Jeśli należysz do tych widzów, którzy nie wyobrażają sobie seansu bez napisów, mamy dla Ciebie…

25 kwietnia 2025

Co oglądać w Prime Video? Najciekawsze nowe filmy i seriale (kwiecień 2025)

Jakie filmy i seriale oglądać w Prime Video w kwietniu? Trzymamy rękę na pulsie. Z…

25 kwietnia 2025

Co oglądać w Netflix? Nowe filmy i seriale (kwiecień)

Netflix to niekwestionowany lider serwisów VOD, ale czasami premier jest tam tak wiele, że właściwie…

25 kwietnia 2025