>
Kategorie: TOP-10

Czy warto kupić ubiegłoroczny telewizor?

W sklepach dominują obecnie telewizory z tegorocznych serii, jednak nie da się ukryć, że klienci często oglądają również modele, które miały swoją premierę kilkanaście miesięcy temu. Skąd takie zainteresowanie TV zwłaszcza z ubiegłego roku? Powodów może być co najmniej kilkanaście, my przedstawiamy te najważniejsze. Jednak czy to oznacza, że warto kupić jeden z takich odbiorników TV? Naszym zdaniem jak najbardziej, dlaczego?

Ranking telewizorów

Ranking telewizorów / fot. tvManiaK.pl

Jedną z decydujących rzeczy, jakie wpływają na zakup danego odbiornika TV jest ranking telewizorów. Zanim osoby chcące stać się posiadaczem nowego (niekoniecznie najnowszego) modelu wybiorą się do sklepu, przeważnie śledzą najnowsze notowania, testy i recenzje sprawdzając, jaki telewizor jest najlepszy. Oczywiście w takich rankingach w ścisłej czołówce dominują przeważnie reprezentanci tegoroczni z najwyższych serii, których ceny często zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

Poza rankingami odpowiadającymi na pytanie jakie są obecnie najlepsze telewizory (w danym miesiącu), są też takie, które bazują na danych sprzedażowych i popularności wśród czytelników (internautów). Jeśli śledzicie maniaKalne rankingi, możecie zauważyć, że poza pierwszą piątką wybraną przez naszą redaKcję znajdziecie informacje na temat najpopularniejszych TV według Was. W ostatnim zestawieniu znalazły się tylko modele z 2013 roku cieszące się obecnie większym zainteresowaniem wśród internautów zaglądających na tvManiaK.pl oraz 3dManiaK.pl, niż TV z tegorocznych serii. Co ciekawe dopiero za pierwszą piątką uplasowały się modele z tego roku. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy spojrzymy na dane sprzedażowe uzyskane przez analityków Ceneo.pl. Według ich raportów najlepszymi telewizorami (w minionym miesiącu) były również modele z 2013 roku co oznacza, że warto kupić ubiegłoroczny TV. Do tego w zestawieniu pięciu najlepszych znalazł się także jeden z … 2012 roku.

Funkcjonalność

Smart TV / fot. Samsung

W tym roku ponownie najwięksi producenci, jak Samsung, Sony, LG, Panasonic, Sharp, Philips zaoferowali obszerną ofertę swoich najnowszych telewizorów. To co je wyróżnia w porównaniu z modelami ubiegłorocznymi to funkcjonalność. Głównie chodzi o więcej opcji oraz ustawień dotyczących najważniejszych kryteriów, jak jakość obrazu, dźwięku, funkcje sieciowe oraz multimedialne. Przykładów jest mnóstwo od Trybu Piłka Nożna w Samsungach, systemu operacyjnego webOS w LG, Androida w Philipsach czy One-Flick Entertainment w Sony.

Z drugiej strony niektóre dodatki jakkolwiek innowacyjne by nie były, nie robią wrażenia na każdej osobie poszukującej TV. Poza tym gdybyśmy porównali modele z 2014 roku z ubiegłorocznymi wersjami to okazuje się, że niektóre z nich odznaczają się tylko kilkoma ulepszonymi funkcjami. Reszta parametrów często jest identyczna albo bardzo zbliżona. Dlatego klienci, którzy wiedzą, że nie będą korzystać z tych nowszych udogodnień, wolą kupić TV z 2013 roku.

Niska cena

Niska cena / fot. olly, Fotolia.com

Jednak i tak najczęściej czynnikiem decydującym o wyborze danego odbiornika TV jest jego koszt zakupu. Większość z nas (jak nie wszyscy) chce wydać jak najmniej pieniędzy na idealny telewizor. Im niższa cena (promocja, wyprzedaż), tym lepiej, bo możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. I tutaj ponownie w centrum zainteresowania znajdują się telewizory z 2013 roku, które w porównaniu do tegorocznych serii przeważnie odznaczają się znacznie niższą ceną. To wpływa na to, że modele zeszłoroczne nadal są często wybierane i nie tylko te oznaczone symbolem Nowość 2014 są kupowane przez klientów dużych sklepów.

Kilka miesięcy temu mogliście przeczytać o tym, kiedy warto kupić telewizor. Już wtedy zwracaliśmy uwagę, że w momencie, gdy w sklepach od dłuższego czasu są dostępne modele tegoroczne, ceny odbiorników TV wyposażonych w podobne funkcje, ale z zeszłego roku spadają i to znacznie. To kolejny powód na to, że warto kupić ubiegłoroczny telewizor.

Opinie i komentarze

Opinie i komentarze z internetu / fot. Dane Exif, Fotolia

Kolejnym elementem wpływającym na to, że warto kupować telewizory z 2013 roku jest ogromna liczba komentarzy zamieszczonych na forach internetowych oraz na stronach największych sklepów z telewizorami. Modele tegoroczne nie mają jeszcze tak wielu opinii, jak TV, które zbierały je przez kilka poprzednich miesięcy. Z psychologicznego punktu widzenia, jeśli dany TV posiada dużą ilość zwłaszcza pozytywnych komentarzy, bardziej jesteśmy przekonani, że jego zakup będzie dobrą inwestycją. Większość klientów wybierze model odznaczający się, np. 10 komentarzami zadowolonych użytkowników, niż taki, który nie ma żadnych, albo znacznie mniej.

Źródło: ceneo, saturn, rtv euro agd, oprac.; tvManiaK

jacekg

Komentarze

Najnowsze artykuły

Szukasz taniego dźwięku przestrzennego? Sony HT-S20R to świetny wybór!

Kina domowe to przeżytek? Trudno się z tym nie zgodzić, ale możesz mieć ich namiastkę…

24 kwietnia 2025

Możemy zapominać o telewizorach LCD, bo wszyscy będziemy mieć OLEDy?

Przyszłość telewizorów wydaje się być pod znakiem szyldu "OLED", co pokazuje sytuacja na największym na…

24 kwietnia 2025

Kolejny tegoroczny kandydat do Oscara w streamingu! Na Disney+ już w kwietniu

Kolejny tegoroczny kandydat do Oscara trafia z kin na streamingi. „Kompletnie nieznany” – opowieść o…

24 kwietnia 2025

Co oglądać w Netflix? Nowe filmy i seriale (kwiecień)

Netflix to niekwestionowany lider serwisów VOD, ale czasami premier jest tam tak wiele, że właściwie…

24 kwietnia 2025

Co oglądać na SkyShowtime? Nowości na kwiecień 2025 roku

Co nowego obejrzeć na SkyShowtime? Jakie filmy i seriale warto znać? Sprawdź nasz aktualny przegląd…

24 kwietnia 2025

Rekordowo tanie PlayStation 5 Pro! To obecnie najmocniejsza konsola na świecie

Chcesz kupić najlepszą konsolę na świecie? Podpowiadamy gdzie najbardziej opłacalnie możesz kupić hitowe PlayStation 5…

24 kwietnia 2025