Ośrodek badawczy *TNS Polska zbadał jak wygląda korzystanie z telewizora na co dzień i co dokładnie dzieje się na rynku TV. Jeszcze kilka lat temu odbiornik TV był centrum domowej rozrywki. Jak to wygląda w czasach dzisiejszych? Oto kilka ciekawostek ze świata telewizorów.
Czy możliwe jest życie bez telewizji?
TNS Polska wziął pod lupę zmiany jakie dokonały się na przełomie 25 lat. Wyniki badań są interesujące. Okazuje się, że 15% badanych przyznaje, że głównym narzędziem rozrywki jest właśnie telewizja. 70% ankietowanych ogląda ją codziennie, większość z nich od jednej do trzech godzin dziennie. Do tego dochodzi jeszcze jeden wniosek – dla wielu z nas życie bez telewizji jest praktyczne niemożliwe.
Telewizory Smart TV coraz popularniejsze
Jednak to nie wszystko, telewizja telewizją, ale zmiany zaszły przede wszystkim w samych odbiornikach telewizyjnych. Kilkanaście lat temu nie do pomyślenia byłoby to, że na ekranie TV będziemy korzystać z wyszukiwarki internetowej, setek aplikacji, filmów na żądanie i innych usług. Teraz nie do pomyślenia jest zakup telewizora bez dostępu do internetu.
W ciągu ostatnich 25 lat w Polsce dużo się zmieniło także pod kątem nowego ustroju i prawa. Warto dodać, że od pierwszych chwil po transformacji ustrojowej jednymi z telewizorów dostępnych w szerokiej dystrybucji były modele od Sony. Polacy wciąż dobrze wspominają odbiorniki kineskopowe Sony – Trinitron. Według danych TNS Polska, 70% badanych trzydziestolatków dobrze zna markę Sony albo sama posiadała jeden z takich TV. W czasach dzisiejszych posiadacze telewizorów Sony Smart TV zwracają szczególną uwagę na ich szeroką funkcjonalność. Co najmniej 58% korzystało już z aplikacji internetowych, z czego 14% robi to codziennie. Tymczasem 30% ankietowanych uruchamia je średnio raz na tydzień.
Jakość obrazu i dźwięku jest najważniejsza
Jednak największym zainteresowaniem cieszą się nowe technologie oraz informacje dotyczące coraz lepszej rozdzielczości obrazu. Aż 38% badanych wie o telewizorach oferujących obraz Ultra HD. Nie ma w tym nic dziwnego bo każdy z nas chciałby stać się posiadaczem telewizora o najlepszej jakości obrazu. Według badań aż 97% uważa za najważniejszy aspekt przy wyborze nowego TV właśnie jakość obrazu oraz dźwięku.
*Badanie zostało zrealizowane na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 25-40 lat korzystających z internetu. Projekt wykonano metodą zbierania danych CAWI na panelu polskich internautów. Badanie odbyło się w dniach 23-31 lipca 2014 roku.
Źródło: sony
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.