>

Toshiba 40L5435DG – test telewizora

Tym razem Toshiba proponuje sprzęt wyraźnie poniżej 2 tys. złotych, zapewniający niezłą funkcjonalność i całkiem udany design. Poznajcie 40-calową 40L5435DG.

Toshiba 40L5435DG / fot. 3DManiaK.pl

Specyfikacja Toshiba 40L5435DG

Dane podstawowe
Model na rok 2014
Seria 40L5435DG
Technologia 3D TAK, aktywna
Zakrzywiony ekran brak
Smart TV TAK
VESA TAK
Wymiary i waga z podstawą 925 x 604 x 215 mm, 14 kg
Wymiary i waga bez podstawy 925 x 551 x 68 mm, 11 kg
Obraz
Rodzaj ekranu LED
Przekątna ekranu 40 cale
Rozdzielczość 1920 x 1080
Odświeżanie 400 Hz
Dodatkowe technologie czujnik oświetlenia zewnętrznego, DNR - cyfrowa redukcja szumów
Dźwięk
System dźwięku przestrzennego TAK, Virtual Surround Sound
Moc głośników 2 X 7 W
Liczba głośników 2
Dodatkowe technologie Dolby Digital Plus, dts 2.0 + Digial out, Dolby Pulse, Bass Boost
Interfejs
HDMI 3
USB 1
EURO / SCART 1
Ethernet 1
Wejście komponentowe 1
Wejście PC VGA 1
Cyfrowe wyjście optyczne brak
Cyfrowe wyjście koaksjalne 1
Złącze CI 1
Wyjście słuchawkowe 1
Klasa energetyczna
Pobór mocy (tryb włączenia) 46 W
Pobór mocy (tryb czuwania) 0.5 W
Pobór mocy (max) 75 W
Roczne zużycie energii 67 kWh
Zasilanie 220 - 240 V 50/60 Hz

Wygląd

Niedrogo, ale i gustownie

Toshiba 40L5435DG / fot. 3DManiaK.pl

Toshiba 40L5435DG nie jest telewizorem z najwyższej półki. Jest, natomiast, telewizorem wykonanym w dobrym guście – połączenie czerni z szarością owocuje minimalistycznym designem. Nawet, jeśli materiały są typowo plastikowe, to nie sposób odmówić im dobrej prezencji.

Mam natomiast jedno zastrzeżenie do samej konstrukcji; mimo zgodności ze standardem VESA, Toshiba nie nadaje się szczególnie do wieszania na ścianie. Jeśli zdecydujemy się na ten manewr, będziemy musieli rozwiązać problem interfejsów komunikacyjnych na tylnej ściance – interfejsów, które nie są umieszczone na spodzie telewizora.

Toshiba 40L5435DG / fot. 3DManiaK.pl

Na czarnym, tylnym panelu znajdziemy – poza podstawowymi złączami – kilka gniazd USB, wyjście kabla zasilania, logo producenta oraz głośniki stereofoniczne, zapewniające natężenie równe 95 dB (mierzone z tyłu) lub 88 dB (mierzone z frontu).

Poza solidną podstawką, wszystkie elementy 40L5435DG wykonano z tworzywa sztucznego.

Wymiary telewizora razem z podstawą to 925 x 604 x 215 milimetrów przy 14 kilogramach wagi – można je zatem uznać za standardowe.

Komunikacja

„Smart” jest, ale bez szału

Toshiba 40L5435DG / fot. 3DManiaK.pl

Toshiba zapewnia nam podstawową funkcjonalność i podstawową ilość złącz komunikacyjnych – choć trudno byłoby nie podkreślić obecności trzech gniazd HDMI i dwóch wejść USB, umożliwiających podpięcie pendrive’ów czy dysków zewnętrznych. Ponadto, znajdziemy tu również gniazda komponentowe, kompozytowe, EURO/SCART, S-Video, ethernetowe, jest cyfrowe wyjście koaksjalne, złącze CI i wyjście słuchawkowe.

W 40L5435DG mamy również do dyspozycji zintegrowany moduł Wi-Fi, za pomocą którego możemy streamować zawartość z dysków sieciowych czy przeglądać sieć. O samej platformie powiemy sobie jednak za chwilę.

Sterowanie

Standardowy, wygodny pilot

Toshiba 40L5435DG / fot. 3DManiaK.pl

Jak widzicie, pilot do Toshiby nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wyposażono go w duże, wygodne i odpowiednio rozstawione przyciski – już po kilku dniach korzystania z 40L5435DG byłem w stanie najważniejsze guziki odnaleźć bez spoglądania na sam sterownik.

Osobiście nie mam nic do zarzucenia mechanizmom sterowania telewizorem Toshiby – podobnie zresztą jak samemu rozkładowi menu. To ostatnie sprawia wrażenie uproszczonego aż do bólu; na ekranie głównym znajdziemy wyłącznie pięć pozycji.

[nggallery id=18 template=techmaniak]

Połączenie czytelnej kolorystyki z dużym rozmiarem czcionki sprawdza się bardzo dobrze nawet wtedy, gdy znajdujemy się w znacznym dystansie od telewizora. Zdecydowana większość opcji jest łatwo dostępna – nawet osoba zupełnie niezainteresowana tematem nie powinna mieć problemów z dotarciem do obranego przez siebie miejsca.

Ekran / jakość obrazu

W gruncie rzeczy nie ma się do czego przyczepić

Toshiba 40L5435DG / fot. 3DManiaK.pl

Oparta na 40-calowej matrycy PVA dostarczonej przez Samsunga, Toshiba cechuje się dodatkowo podświetlaniem LED. Nawet bez kalibracji nie mieliśmy szczególnych obiekcji co do odzwierciedlenia barw – a te są żywe i odpowiednio nasycone.

Toshiba 40L5435DG / fot. 3DManiaK.pl

Podczas odtwarzania obrazu możemy też skorzystać z menu szybkich ustawień, gdzie zmodyfikujemy ustawienia 3D, tryb wyświetlania obrazu, kontrast, jasność, ostrość czy nasycenie barw.

Możemy również modyfikować intensywność podświetlenia (lub pozostawić ją w trybie automatycznym), aktywować redukcję szumu czy przejść do ustawień zaawansowanych.

Toshiba L5435DG / fot. 3DManiaK.pl

Do kątów widzenia nie można się przyczepić. Delikatny spadek kontrastu widoczny jest tylko przy ekstremalnym odchyleniu w osi poziomej, natomiast przy standardowym użytkowaniu telewizora nie będziemy mieć problemów z satysfakcjonującym odbiorem treści.

Pokusiliśmy się również o zmierzenie maksymalnej jasności panelu i przeprowadzenie kalibracji w domyślnym trybie wyświetlania obrazu.

[nggallery id=20 template=techmaniak]

Luminancja w centrum kadru utrzymuje się na granicy 272 cd/m2, co stanowi wynik przeciętny. Niekiedy wyższa jasność może być przydatna – z drugiej strony, telewizor montujemy raczej na stałe, więc wystarczy wybrać odpowiednio osłonięte od światła słonecznego miejsce, by móc rozkoszować się świetnym obrazem 40L5435DG.

Plusem jest tu na pewno równomierność podświetlenia, wynosząca 75 procent. Wynik może nie rewelacyjny, ale – zważywszy na niską cenę odbiornika – w zupełności wystarczający.

Obsługiwane formaty

Sprawdziliśmy wszystkie próbki filmowe, jakimi dysponujemy

Zacznijmy od sprzętu, bo 40L5435DG może pochwalić się dość konkretnym wsparciem USB OTG. Nie mieliśmy problemów z podłączeniem do telewizora myszki, dysków zewnętrznych (zasilanych aktywnie i pasywnie), udało się również odczytać zawartość pendrive’ów i podpiąć do zintegrowanego USB rozdzielacza (pasywnego i aktywnego). Podkreślę zatem, że z obsługą OTG telewizor nie ma najmniejszego problemu

Po przejściu do przeglądarki plików czeka nas jednak pewne zaskoczenie – nie udało mi się odczytać żadnego pliku JPEG, mimo, że producent zaznacza tę kompatybilność w oficjalnej specyfikacji. Nie zauważyłem natomiast żadnego problemu z obsługą folderów ani na partycjach FAT32, ani na NTFS. Nie ma tu również problemów z odtwarzaniem polskich napisów w formacie SRT.

Spośród filmów testowych, jakie uruchomiliśmy na nowej Toshibie, większość odtwarzana była bez problemu. Jedynymi klipami niekompatybilnymi okazały się te z dźwiękiem kodowanym w DTS oraz te, które nagrano w rozdzielczości 4K.

Tryb 3D

Aktywny i nieźle funkcjonujący

Toshiba 40L5435DG / fot. 3DManiaK.pl

O ile trójwymiar w telewizorach nie jest już tak pożądany, jak na zeszłorocznych targach CES, to nie można odmówić mu użyteczności – w dalszym ciągu niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez domowej głębi obrazu.

Toshiba postawiła na aktywną technologię odtwarzania obrazu 3D, dołączając do zestawu dwie pary okularów. Połączenie ich z odbiornikiem przebiega bez najmniejszych problemów.

Toshiba 40L5435DG / fot. 3DManiaK.pl

Obraz stereoskopowy jest jednak wyraźnie ciemniejszy, niż materiał odtwarzany bez aktywowania tego trybu; koniecznie musimy więc ręcznie podkręcać parametry, by móc rozkoszować się dotychczasową jakością.

Telewizor dysponuje też zintegrowaną konwersją z 2D na 3D, jak również kilkoma trybami wyświetlania samego trójwymiaru – w zależności od techniki, w jakiej nagrano same pliki.

Jakość dźwięku

Nieco przytłumiony, ale głośny

W telewizorze znajdziemy stereofoniczne głośniki o natężeniu 2 x 7W, oferujące wspomnianą już głośność rzędu 88 dB, gdy mierzona z frontu, oraz 95 dB, gdy miernik przykładaliśmy od strony tylnego panelu.

Sama jakość nie jest powalająca; dźwięk jest dość płaski, brakuje mu zarówno tonów wysokich, jak i basów. Jeśli zostanie nam choćby 200-300 złotych na zewnętrzne głośniki, zdecydowanie warto będzie się w takowe wyposażyć.

Input lag

Zadziwiająco dobry

Toshiba 40L5435DG / fot. 3DManiaK.pl

Toshiba może pochwalić się świetny, wyjątkowo krótkim input lagiem. Jeśli szukasz telewizora do grania, to z 40L5435DG na pewno będziesz zadowolony – nasz miernik Leo Bodnara pokazał wartości od 20 do 36 milisekund, gdzie średnia – w centrum ekranu – równa była 28 milisekund. To wartość w zupełności wystarczająca do komfortowej, cyfrowej rozrywki.

Smart TV

Jeszcze bez Cloud TV

Toshiba 40L5435DG / fot. 3DManiaK.pl

W trakcie testowania telewizora nie mieliśmy jeszcze dostępu do Cloud TV (bardziej zaawansowanej platformy Toshiby), natomiast – według polskich przedstawicieli – wsparcie takowej pojawi się już w najbliższym czasie.

Toshiba Smart TV / fot. producenta

Na razie możemy cieszyć się funkcjami podstawowymi, które osobom niewymagającym wystarczą w zupełności. Warto przy tym zaznaczyć, że internetowe menu działa nieco wolniej, niż to domyślne – tragedii nie ma, ale na realizację poleceń będziemy musieli chwilę poczekać. Pod względem szybkości 40L5435DG wypada podobnie, jak dużo droższy LG LA740S.

Podsumowanie, ocena i opinia

W tej cenie? Świetny wybór

Toshiba 40L5435DG / fot. 3DManiaK.pl

Toshiba 40L5435DG można uznać za przedstawiciela świetnego stosunku ceny do jakości. To propozycja mieszcząca się w zakresie wymagań większości klientów – 40-calowa przekątna, koszt poniżej 2 tys. złotych, funkcje internetowe, szerokie wsparcie multimediów, ładny wygląd i wygodny pilot. Owszem, telewizor ma kilka wad, ale trudno uznać je za dyskwalifikujące.

ZALETY
  • ładny wygląd,
  • rozsądna cena,
  • udana matryca PVA z dobrym odwzorowaniem kolorów,
  • obsługa myszek, dysków i hubów wszelkiego rodzaju,
  • platforma Smart TV,
  • tryb 3D,
  • krótki input lag,
  • inteligentnie rozplanowane, proste menu.
WADY
  • brak wsparcia dla DTS,
  • jakość dźwięku ze zintegrowanych głośników mogła być lepsza,
  • nieco ograniczona platforma Smart TV,
  • jasność maksymalna mogła być wyższa.

Ceny Toshiba 40L5435DG


Antoni Żółciak

Najnowsze artykuły

Turbo tani, najnowszy QLED Samsung 65 cali z matrycą 120 Hz! Kosztuje mnij niż 3000 zł!

Chcesz kupić nowy, bardzo tani telewizor QLED Samsung 65 cali z HDMI 2.1 i 120…

21 listopada 2024

Black Week na Amazon od dziś! Sprawdzamy najlepsze oferty

Nie wiesz kiedy jest Black Friday? Zastanawiasz się co kupić na promocji i gdzie najtaniej?…

21 listopada 2024

Bardzo tani telewizor Panasonic 50 cali! Ekstra cena na Black Week, nawet 1000 zł taniej!

Bardzo tani telewizor Panasonic możemy kupić już dziś w ramach Black Week na Amazon! To…

21 listopada 2024

LG OLED 65″ w wyjątkowej ofercie! Kup najnowszy hitowy telewizor w świetnej cenie!

Sklep RTV EURO AGD przygotował wyjątkową ofertę, w której możesz kupić telewizor LG OLED 65C4…

21 listopada 2024

Smart TV w telewizorze za 99 zł! To prawdziwy hit Black Week

Chcesz mieć Smart TV w starym telewizorze? Możesz wydać rekordowo niską kwotę za hitową przystawkę…

21 listopada 2024

Mega hit na Max poniżej oczekiwań. Oceny mówią wszystko

Od dwóch dnia na platformie Max dostępny jest pierwszy odcinek serialu pt. "Diuna: Proroctwo". Ten…

21 listopada 2024