Spis treści
- Menu telewizora i pilot
- Jakość obrazu
- Podsumowanie
Menu telewizora
W tym miejscu chciałbym przejść do omówienia poszczególnych funkcji, które odkryją się nam po włączeniu Menu OSD. Pierwsze co rzuca się w oczy, to bardzo przejrzysty czarny panel podzielony na 5 pionowych części, między którymi wygodnie przechodzimy za pomocą pilota (funkcje strzałek w lewo, prawo, górę i dół).
Pierwsza to Obraz, w którym ustawiamy poszczególne opcje mające na celu poprawić jakość wyświetlanego obrazu. W menu obrazu (pierwsza funkcja od góry) mamy możliwość ustawiania kolorów w trybie: Użytkownik, Kino, Eco, Żywe i Kino Domowe. Bardziej szczegółowym omówieniem tych trybów zajmę się później. Dalej możemy skalibrować jasność, kontrast, nasycenie czy ostrość. Do tego dochodzi jeszcze dynamika podświetlenia Eco (niska, średnia, wysoka i automatyczna – sugeruję w każdym niemal przypadku automatyczną) oraz dynamika kolorów, dzieląca się na ciepłą, chłodną i normalną.
Druga kolumna odpowiada za Dźwięk. Ustawiamy tu balans dźwięku, dźwięk przestrzenny (w przypadku braku odpowiedniego nagłośnienia, możemy ustawić przestrzenność wirtualną) czy autoregulację głośności.
Muszę w tym miejscu napisać jednak na temat samej jakości dźwięku. Nawet przy optymalnym ustawieniu telewizor wydaje się zbyt cichy, czego przykładem niech będzie średnie ustawienie głośności na 3/4 mocy maksymalnej po którym telewizor dopiero wydaje dość wyraźny dźwięk – kolumny znajdujące się wewnątrz telewizora nie są zatem najwyższych lotów, jednak z czasem można przyzwyczaić się do głośniejszych ustawień pilota.
W kolumnie TV mamy takie ustawienia jak język, kraj, możliwość ręcznego i automatycznego wyszukiwania kanałów tv (zarówno analogowych jak i cyfrowych), a następnie ich dowolne przyporządkowania pod dany kanał. Jest jeszcze Konfiguracja w której ustawiamy m.in język dekodowania czy język cyfrowy teletekstu, a także Kontrola Rodzicielska, pozwalająca ograniczyć dostęp do wybranych kanałów osobom niepożądanym (np. dzieciom).
Pilot
Poruszanie się po menu nie powinno nikomu sprawiać większych problemów. Zwłaszcza, że w komplecie znajduje się bardzo wygodny pilot z którym poradzą sobie nawet najmłodsi domownicy. Na uwagę zasługuje zarówno estetyka, lekkość i nieprzesadny rozmiar, a do tego kilka przydatnych skrótów. Pod przyciskiem Menu mamy – jak wskazuje nazwa – ogólny dostęp do opisanego wyżej menu. Do tego dochodzą takie skróty jak Source czyli szybki wybór źródła dźwięku (TV, AV, HDMI itd.) oraz Options czyli szybki dostęp do trybu obrazu bądź dźwięku.
Poza tym mamy standardową klawiaturę numeryczną, możliwość wyboru następnego i poprzedniego kanału, zmniejszenie/zwiększenie głośności oraz szybką zmianę rozdzielczości ekranu – pod tym względem mamy tutaj absolutny standard, który na szczęście nawet początkującym znacznie ułatwia obcowanie z nowym odbiornikiem.
Spis treści
- Menu telewizora i pilot
- Jakość obrazu
- Podsumowanie
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.