>
Kategorie: ArtykułyTelewizory

Telewizory 2015: za co przepłacamy?

Jeśli planujecie stać się posiadaczem telewizora z tegorocznej serii to na pewno wiecie, że ta przyjemność będzie Was drogo kosztować. Nowe modele pojawiające się w sklepach odznaczają się znacznie wyższymi cenami, niż podobne TV o tych samych wielkościach ekranu w 2014 roku. Jednak zastanawialiście się kiedyś za co dokładnie przepłacamy? Nowość nowością, ale co takiego sprawia, że 32-calowy TV z tego roku kosztuje niemal tyle, co 40-calowy z zeszłego roku?

1. Nowe technologie tzw. odświeżania

Technologia odświeżania

Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna technologia odświeżania była jednym z najważniejszych parametrów dotyczących jakości wyświetlanego obrazu (wyznacznik płynności ruchu na ekranie). Im wyższy był jej współczynnik wyrażony w hercach, tym lepszy ruch na ekranie mieliśmy otrzymać. Niestety więcej w tym „marketingu”, niż faktycznej poprawy oglądanych na co dzień treści. W tym roku każdy z producentów ma swoje nazewnictwo, a nowa nazwa (w porównaniu z latami ubiegłymi) sugeruje, że mamy do czynienia z zupełnie nową opcją poprawy obrazu. Podczas gdy to wciąż ta sama tzw. technologia odświeżania. Tak to wygląda w tym roku:

  • Samsung – Picture Quality Index,
  • LG – Picture Mastering Index,
  • Panasonic – Backlight Motion Rate.

Dodatkowo osoba nieznająca się na specyfikacji telewizorów często może pomyśleć, że im większa liczba występująca w nazwie, tym dany model będzie znacznie lepszy. Czyli Picture Quality Index 200 wypada słabiej przy Picture Quality Index 2000. Tylko nie oznacza to, że płynność ruchu pomiędzy dwoma takimi TV będzie w drugim dziesięciokrotnie lepsza. Najczęściej różnice są niewidoczne gołym okiem, więc często płacimy za coś czego nie widać.

2. Minimalnie większa moc głośników

Samsung UE48J6370 / fot tvManiaK.pl

Oczywiście z każdym rokiem zmianie ulegają też (poza tymi dotyczącymi obrazu) opcje dotyczące dźwięku. Głównie chodzi o to, że moc głośników telewizora jest minimalnie wyższa, niż w latach ubiegłych. Standardowo w większości TV wynosiła ona do tej pory 20 W, tymczasem producenci oferują w swoich najnowszych modelach 24 albo 25 W. Niestety „dodanie” 4 W do 20 W jest dla niejednego posiadacza TV niezauważalne. Gdyby moc była dwukrotnie większa i wynosiła np. 40 W to co innego. Innymi słowy tym razem przepłacamy za coś czego nie słychać (za bardzo).

3. Oryginalny design

Nowy design / fot. Samsung

Jeśli natomiast telewizory danego producenta nie wnoszą nic nowego pod kątem funkcjonalności, albo różnią się od ubiegłorocznych modeli zaledwie kilkoma dodatkami, wciąż jest jedna rzecz za którą dopłacamy. To oczywiście inny wygląd telewizorów, niż 12 miesięcy temu. W praktyce często wygląda to tak, że ramka otaczająca ekran jest takiej samej grubości, ewentualnie jej kolor jest inny.

Druga rzecz, która ulega zmianie, za którą płacimy więcej to podstawa. Ta zmienia się co roku u większości firm. W Samsungach jest ona inna, niż w zeszłorocznych seriach, podobnie w LG. Jednak największy problem pojawia się, gdy tylko nóżka została odmłodzona. Bowiem co wtedy, jeśli będziemy chcieli powiesić telewizor na ścianie? Wtedy bez znaczenia ma wygląd czy kształt takiej podstawy, ponieważ ta wyląduje najprawdopodobniej w kartonie po TV i więcej jej nie użyjemy.

4. Obracana podstawa

Obrotowa podstawa w TV fot. Philips

Jest coś jeszcze, za co możemy przepłacić, niekoniecznie tego chcąc. Kiedyś furorę robiły telewizory z obracaną podstawą. Jeszcze dwa lata temu w sklepach można było wybierać pomiędzy co najmniej kilkunastoma modelami odznaczającymi się właśnie nią. Jednak od momentu, gdy w sprzedaży zaczęły pojawiać się niedrogie, stabilne i uniwersalne uchwyty do telewizorów te produkowane są coraz rzadziej. Tylko co z tego jeśli zainteresuje nas dana seria i będzie ona miała właśnie obracaną podstawę? Nie mamy wyboru, bowiem żaden producent nie oferuje tego samego TV w dwóch wariantach: z obrotową i nieruchomą nogą.

5. Wbudowana kamera

Wbudowana kamera / fot. Samsung

Dla wielu zadowolonych posiadaczy TV za co najmniej kilka albo nawet kilkanaście tysięcy złotych kamera dołączona do telewizora (wbudowana albo mocowana na specjalnym klipsie) to wciąż podstawowy gadżet. Nie wyobrażają sobie oni TV z najwyższej serii bez niej. I nie ma znaczenia, że w większości przypadków będzie służyła do rozmów na Skypie.

Czasami różnica pomiędzy dwoma TV o podobnych parametrach z wbudowaną kamerą i bez wynosi niemal 1000 złotych. Po co przepłacać, skoro kamerkę możemy dokupić osobno (w cenach 300-500 złotych w zależności od modelu)?

6. Dodatkowe gniazda i złącza

Dodatkowe gniazda i złącza / fot. tvManiaK.pl

W większości przypadków do telewizora podłączamy jednocześnie dwa albo trzy urządzenia w tym samym czasie. Większa ilość najważniejszego gniazda czyli HDMI była uzasadniona tym, że jeszcze jakiś czas temu nieodłącznym elementem telewizora był odtwarzacz Blu-ray. Teraz wielu posiadaczy podłącza głównie kino domowe, nowoczesny soundbar, konsolę albo pendrive’a do odtwarzania albo nagrywania filmów. Tymczasem producenci często dodają dodatkowe gniazdo HDMI oraz USB do modeli z serii najwyższych wiedząc, że i tak nie będzie nam ono potrzebne, bo te które posiada TV w zupełności wystarczą. Przecież jednocześnie nie będziemy oglądać filmów z dwóch pendrivów, a listwę głośnikową możemy połączyć z TV poprzez kabel optyczny. Ale jeśli możemy przepłacić, to czemu nie, prawda?

jacekg

Najnowsze artykuły

Co oglądać w Netflix? Nowe filmy i seriale (listopad 2024)

[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…

21 listopada 2024

Nowy serial z serii „W głowie się nie mieści” na Disney+! Zdradzono datę premiery

Powstał nowy serial osadzony w uniwersum „W głowie się nie mieści”. Serial nosi tytuł „Wytwórnia…

21 listopada 2024

Kultowa bajka powraca w wersji aktorskiej! Na to czekali fani

Na YouTube pojawił się oficjalny teaser oraz krótki materiał zza kulis związany z aktorską adaptacją…

21 listopada 2024

Coś dla fanów e-booków: wszechstronny czytnik Kindle w znakomitej ofercie!

Amazon.pl przygotował atrakcyjną promocję na zakup czytnika e-book Kindle 16 GB! To doskonała okazja, aby…

21 listopada 2024

Zestaw PlayStation VR2 w mega niskiej cenie!

Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…

21 listopada 2024

Kontroler DualSense w ekstra ofercie! Kup dodatkowego pada już teraz

Sklep RTV EURO AGD przygotował atrakcyjną ofertę na zakup czarnego kontrolera Sony DualSense. To świetna…

21 listopada 2024