Na łamach tvManiaKa mój redakcyjny kolega Jacekg niestrudzenie doradza Wam, drodzy Czytelnicy, w wyborze możliwie najlepszego TV, niezależnie od tego czy dotyczy to telewizorów 3D, czy konkretnego przedziału cenowego jak np. wyboru telewizorów do 3.500 zł, a wszystko to w zależności od konkretnych preferencji.
Ja dzisiaj jednak zaproponuję Wam (dla równowagi) alternatywę dla telewizorów – projektory. Jest poza sporem, iż rynek projektorów do kina domowego odnotowuje coraz to większe zainteresowanie z roku na rok. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że w większości przypadków projektor nie jest tak drogi jak mogłoby się początkowo wydawać.
Z drugiej strony w przypadku zakupu projektora musimy liczyć się z tym, że musi być to zabieg przemyślany – zderzymy się chociażby z koniecznością przygotowania pokoju, czy chociażby znalezienie odpowiedniego miejsca lub też zapragniemy dodatkowego – „odjechanego” nagłośnienia. Trzeba także liczyć się z rachunkami za prąd chociaż duży telewizor tańczy raczej nie będzie. Czy takie rozwiązanie jednak ma sens? Jeżeli nie potrzebujesz całodziennego dostępu do np. kanałów informacyjnych wtedy odpowiedź jest jedna – zdecydowanie tak!
Przykładu nie muszę szukać daleko. Nie tak dawno temu, po kupnie mieszkania, sam stanąłem przed wyborem TV – projektor i choć skończyło się na TV to tylko dlatego, że był on już na stanie, czyli kupiony został wcześniej. Moim następnym sprzętem do wyświetlania będzie projektor, który zastąpi miejsce klasycznego telewizora. Co mnie do tego skłoniło? Przede wszystkim przyjemność z oglądania, a raczej jej braku. Telewizor 47″ w salonie o powierzchni 30m² to pomyłka i nieporozumienie.
Najpopularniejsi z producentów projektorów to m.in. BenQ, Optoma, NEC, Epson, Panasonic, Vivitek, Phillips. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze projektory. Skupmy się jednak na tych lepszych! 😉
Dobra jakość za rozsądną cenę
Na dobry początek BenQ W1070. To jeden z ciekawszych projektorów tego producenta, którego cena w wielu sklepach nie powinna przekroczyć 3000 złotych. Projektor obsługuje Full HD, ma silną jasność przy zaledwie 2000 ANSI Lumenów, przy czym jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra i robi wrażenie jak na ten budżet. Do tego w standardzie otrzymujemy dwa wyjścia HDMI, a poza tym Component, D-Sub, mini USB. Z zewnątrz urządzenie również prezentuje się nieźle, a wykonanie stoi na dobrym poziomie. Bardzo dobry stosunek ceny do otrzymanej jakości sprzętu. Polecam.
Wszystko w jednym…
Mój drugi faworyt w tym zestawieniu – Optoma HD26. Podobna specyfikacja, podobna cena: 2 x HDMI, 1 x USB mini, 3000 ANSI Lumenów, przy kontraście (On/Off) wynoszącym 25000. Projektor obsługuje (podobnie jak w poprzednim omawianym urządzeniu) standard Full HD. Dodatkowo, biały kolor obudowy pozwala wtopić się w tło jasnego (zazwyczaj) sufitu, a niewielka masa sprawia, że łatwo znaleźć dla niego miejsce w każdym pomieszczeniu. HD26 wyróżnia wysoki kontrast i dobre odwzorowanie kolorów. Dodatkowym atutem o którym warto wspomnieć, jest fakt, że Optoma HD26 obsługuje standard HDMI 1.4 3D, co oznacza, że wyświetla trójwymiarowy obraz w pełnej rozdzielczości HD. Kolokwialnie rzecz ujmując? Cud, miód i orzeszki.
Umiarkowanie tani i funkcjonalny
Sięgając po tańsze alternatywy warto wspomnieć o projektor NEC VE281. Jest to przystępny projektor z niezbędnymi funkcjami – 2800 ANSI lumenów i kontrast 3000:1 dla zalecanych rozmiarów ekranów do 120″. Prezentowany NEC to kompaktowy i lekki model z HDMI i zintegrowanym głośnikiem o mocy 7 W. Różnica w cenie nie wynika z niczego, urządzenie nie może konkurować z przedstawionymi wyżej projektorami, ale tak to już wygląda: coś za coś. Gdyby ktoś bardzo uparł się na projektor i nie zamierzał zgromadzić więcej środków finansowych warto zastanowić się nad tym modelem.
Przyzwoity reprezentant klasy średniej
Projektor Acer H6520BD jest kompaktowym projektorem 3D Full HD, który jest dobrym wyborem nie tylko dla fanów kina domowego, ale też dzięki swojej wysokiej jasności (3500 ANSI lumenów) można go zastosować do celów multimedialnych. Całość działa w rozdzielczości: 1920×1080, przy kontraście: 10000:1 i żywotności lampy: 7000h.
Dzięki projektorowi H6520BD otrzymujemy multimedialne urządzenie, które stwarza nie tylko niezły obraz 3D, ale też nadaje się do prezentacji (również poza domem). Wilk syty i owca cała.
Gdybym miał założyć z góry (konkretną kwotę) od której to z powodzeniem moglibyśmy dostać już całkiem fajny sprzęt, który powinien spełnić nasze oczekiwania w 90%, to bez wahania powiedziałbym: od 3.000 zł w górę. Dla jednych mało, dla innych dużo. Wychodzę jednak z założenia, że jak coś kupować, to niech to już jakoś działa. Dodatkowo, porównując z dobrej klasy TV, to i tak w sumie niewielki koszt.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Samsung OLED 77S90D – teraz w wyjątkowej cenie w RTV EURO AGD! Dlaczego warto zdecydować…
Netflix i UFC: Czy to duet idealny? Szef UFC - Dana White komentuje wejście platformy…
Nowa gra studia MachineGames zasługuje na innowacyjną reklamę, jakiej dawno nie widziano. Postanowiono, że Indiana…
Media Expert przygotowało znakomitą okazję na zakup jednego z najciekawszych telewizorów Sony. Dlaczego warto wybrać…
Microsoft wprowadził długo wyczekiwaną funkcję w Xbox Cloud Gaming, która umożliwi granie w gry bez…
W ramach Black Friday na PlayStation Store znajdziesz promocje, które pozwolą zaoszczędzić nawet do 70%…
Komentarze
A ja jestem zadowolona. Kupiłam w miarę tani i kompaktowy projektor, do tego taki ekran http://www.ekranownia.pl/files/image/large/462-ecmpmuxuf9.JPG i wszystko działa idealnie. Oglądam tak naprawdę tylko filmy, grający non stop telewizor mi niepotrzebny, więc dla mnie to idealne wyjście.
Aha, salon mam 78m2 TV 65" oglądam z 8-9m. Jest mikroskopijny, to fakt, ale i tak wole go niż projektor
Kupiłem projektor 3 lata temu za cenę 7000zł. Jak go odpaliłem z 7 razy to to wszystko. 3 filmy obejzalem i pograłem. A TV chodzi non stop po kilkanascie h dziennie. Nie wiem czego tak,może z prorektorem jest za dużo roboty? Telewizory są przyjaziejsze w użytkowaniu, graniu itp.