Jeżeli nie znaliście do tej pory firmy Razer, to czas nadrobić zaległości. W Berlinie podczas targów IFA 2015 firma Razer zapowiedziała uruchomienie procedury składania pre-orderów na gogle wirtualnej rzeczywistości należących do projektu OSVR (Open Source Virtual Reality).
Open Source Virtual Reality to nie tylko gogle do wirtualnej rzeczywistości. To także platforma, która pozwoli twórzyć gry w VR.
Żeby za dużo nie opowiadać polecam przyjrzeć się bliżej poniższemu materiałowi filmowemu. 🙂
Skąd „OSVR” już wiemy, a co kryje się za HDK (Hacker Dev Kit)? Wszystko z powodu możliwości konfiguracji parametrów headsetu. Klient otrzyma możliwość wyboru m.in. optyki oraz ekranu, a dodatkowo poprzez port USB podepnie współpracujące z zestawem akcesoria jak choćby takie, które pozwalają na przeniesienie ruchów dłoni do wirtualnej rzeczywistości.
Trzeba przyznać, że pomysł Razera jest ciekawy. Tym bardziej że gry i aplikacje stworzone za pomocą OSVR i tak działać będą na Oculus Rift i innych goglach do VR.
Moim zdaniem to ciekawe i dość nowatorskie podejście w branży, które nie ogranicza się do samych gogli. Im więcej produkcji VR powstanie, tym większe zainteresowanie goglami i lepsza sprzedaż sprzętu. Sprytnie!
Nowy OSVR HDK otrzyma kilka znaczących usprawnień, takich jak opcja regulacji soczewek oraz 5,5-calowy wyświetlacz w technologii Full HD. Podstawowa wersja urządzenia sprzedawana będzie w cenie 299 dolarów.
W ubiegłym miesiącu do współpracy z OSVR dołączył Intel, który spróbuje wprowadzić do ekosystemu technologię wykrywania głębi Intel RealSense, potrafiącą rozpoznawać ruchy, gesty, komendy głosowe, a nawet rysy twarzy.
Wszystko to okraszone zostało zabawnym klipem reklamowym z udziałem Jima Parsons’a, znanego chociażby jako Sheldon z serialu komediowego Teoria wielkiego podrywu.
Gdyby ktoś z Was był zainteresowany warto wiedzieć, że formularz pozwalający złożyć przedpremierowe zamówienie na headset zostanie uruchomiony już 1 października 2015 roku.
Ciekawostka na koniec. Na stronie projektu OSVR znajdują się schematy i specyfikacje, pomocne przy tworzeniu własnego headsetu. Inicjatywa ta umożliwia wydrukowanie niektórych elementów zestawu na drukarkach 3D. Ktoś posiada? 🙂
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.