Najciekawsze premiery targów IFA 2015 za nami. Wśród wielu interesujących urządzeń oraz zaawansowanych technologii wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze z nich. Z pewnością wiele namieszają na europejskim rynku. Jednak warto też zastanowić się co zyskamy, dzięki pomysłom takich producentów jak, m.in. LG, Sony, Samsung, Haier i czy warto z nich skorzystać?
Na targach IFA 2015 Haier zaprezentował swoje nowe oblicze, przedstawiając ogromną ofertę nowoczesnych telewizorów. W Berlinie nie tylko mieliśmy do czynienia z modelami z podstawowych półki – wręcz przeciwnie. Koncern chce pokazać, że w segmencie telewizorów Ultra HD z funkcjami Smart także ma coś do powiedzenia. Niektóre z nich odznaczały się również zakrzywionym ekranem co świadczy o tym, że nie tylko Samsung czy LG ma w swojej ofercie TV z ekranem typu Curved. Do tego doszedł 105-calowy telewizor Haier LD105Q9000W, który teraz może konkurować z propozycjami Samsunga i LG o wielkości 105″. Haier to także rekordzista pod kątem promowania najnowszych serii swoich TV. Co prawda na IFA 2015 mogliśmy zobaczyć tylko kilka z nich, ale w skład tegorocznej oferty wchodzi co najmniej 20 modeli.
Jednak Haier to koncern słynący w Europie głównie ze sprzętu AGD, o którym więcej możecie przeczytać na naszym serwisie poświęconym tego typu sprzętom – agdManiaK.pl. W Polsce telewizory tego producenta to przeważnie pojedyncze modele, dostępne w niewielu sklepach. Ich cechą jest to, że to budżetowe TV dla osób które niekoniecznie chcą wydać krocie na zakup telewizora. O niektórych z nich niejednokrotnie pisaliśmy na naszych łamach. Tylko czy w 2015 roku większość zaprezentowanych modeli pojawi się w ogóle na polskim rynku? Poczekamy, zobaczymy.
Do tej pory najciekawszymi rozwiązaniami technologicznymi ostatnich miesięcy było wykorzystanie w telewizorach rozdzielczości 4K, zakrzywionego ekranu oraz systemu operacyjnego. Jednak najwięksi producenci zaczęli zastanawiać się, w jaki sposób można jeszcze polepszyć jakość wyświetlanego obrazu? Odpowiedź znaleźli w standardzie HDR (High Dynamic Range – o dużym zakresie dynamiki). Jednym z pierwszych prekursorów wykorzystania tej technologii jest Sony, a o telewizorach zgodnych z nią przeczytacie więcej tutaj.
HDR pozwoli wyświetlać na telewizorach 3D szerszy zakres jasności, dzięki czemu reżyserzy filmowi będą mieli zupełnie nowe możliwości. Wkrótce w Niemczech i Wielkiej Brytanii największe serwisy jak Netflix czy Amazon Instant Video zaoferują pierwsze filmy w tym formacie. Warto dodać, że wraz z wykorzystywanymi przez telewizory Sony Bravia technologiami jak X-tended Dynamic Range PRO (X94C 75″) i X-tended Dynamic Range (X93C 55″ i 65″), poza lepszą jasnością diod LED uzyskamy głębszą czerń, niezależnie od rodzaju oglądanego materiału.
– 3dManiaK.pl
W czasie IFA 2015 mogliśmy dowiedzieć się znacznie więcej w tym temacie od Samsunga oraz LG. Pierwszy poinformował o rozwijaniu technologii HDR w swoich najnowocześniejszych telewizorach oznaczonych jako SUHD oraz tradycyjnych Ultra HD. Te będą wspierać odtwarzanie filmów w formacie HDR oferując znacznie lepszą jakość obrazu. Tymczasem LG zapowiedział pierwszą na świecie transmisję materiałów w standardzie HDR prosto na ekran swoich najnowszych telewizorów OLED 4K.
Jednak problemem podobnie jak w przypadku filmów o rozdzielczości Ultra HD jest … wyprodukowanie ich w HDR oraz bezproblemowe przesyłanie (np. poprzez internet prosto na ekran telewizora). Może okazać się, że na szeroką ofertę tytułów w standardzie HDR będziemy musieli poczekać co najmniej kilkanaście miesięcy. Oczywiście największe koncerny podejmują coraz częściej współpracę z różnymi operatorami i nadawcami, ale potrzebnego czasu związanego z dopracowaniem wszelkich szczegółów nie da się skrócić. Jeszcze do niedawna wszyscy zachwycali się tytułami w 3D, a stanęło na tym, że żaden program telewizyjny nie nadaje filmów 3D i zapewne niewiele zmieni się także z filmami HDR.
Coraz częściej w ofercie producentów specjalizujących się w przedstawianiu zaawansowanych projektorów mamy do czynienia z takimi, które podobnie jak najlepsze telewizory Ultra HD będą odznaczały się kompatybilnością z wyświetlaniem obrazu w standardzie HDR. Jednym z koncernów przedstawiających najnowsze urządzenia tego typu jest Sony. Na IFA 2015 mogliśmy zobaczyć kilka ciekawych modeli. W ślad za Sonym zapewne pójdą inni producenci.
Niestety musimy liczyć się z tym, że projektory HDR będą dostępne w cenach zaczynających się co najmniej od kilkunastu tysięcy złotych. Nie chodzi o sam standard HDR, ale też inne funkcje, jakie te będą wykorzystywały. Już teraz wiele nowych modeli odznacza się odtwarzaniem w rozdzielczości Ultra HD, o wiele lepszą jasnością, większym kontrastem czy przede wszystkim dłuższą żywotnością lampy. A za to niestety będziemy musieli dopłacić i to niemało.
TCL oraz Thomson wspólnie planują podbić rynek telewizorów zaawansowanymi technologiami wykorzystywanymi w najnowszych modelach. Pierwszy stawia na rozwój modeli tzw. Wide Color Gamut, określanych jako telewizory przyszłości. Te mają odznaczać się lepszą kolorystyką podczas wyświetlania obrazu w parze z przystępną ceną. Telewizory Thomsona także mają oferować żywsze kolory, dzięki quantum dot Color IQ, tzw. kwantowej kropce.
Jednak coraz więcej nowoczesnych TV korzysta już z podobnych rozwiązań, także pod innymi nazwami. Dodatkowo telewizory TCL i Thomsona w latach ubiegłych rzadko kiedy gościły w rankingach najlepszych telewizorów Full HD. Obydwaj producenci słyną głównie z tańszych rozwiązań, bardziej podstawowych opcji poprawy obrazu oraz dźwięku. Oznacza to, że ciężko będzie im konkurować z takimi koncernami jak LG, Sony czy Samsung. Szybko może się okazać, że wszystkie ulepszenia nie zdadzą się na nic.
Oczywiście targi IFA 2015 upłynęły nie tylko pod znakiem nowoczesnych telewizorów o zaawansowanych funkcjach. To również urządzenia idealnie je uzupełniające pod kątem lepszego dźwięku. Do tej pory o wrażenia audio dbały zestawy kina domowego albo nowoczesne soundbary odznaczające się niejednokrotnie mocą całkowitą nawet 15-krotnie większą od głośników telewizyjnych. W tym roku nadeszła pora na coś zupełnie innego – wyjątkowy design. Coraz częściej tego typu sprzęty nie przypominają modeli z lat ubiegłych. Wystarczy spojrzeć na dwie propozycje od LG (modele SoundPop 360 i Music Flow P5).
Dzięki nim zyskujemy sprzęt mający za zadanie polepszyć dźwięk wydobywający się z płaskiego telewizora, który dodatkowo jest kompatybilny z opcją strumieniowania muzyki z innych urządzeń. Większość modeli pokazanych na IFA 2015 odznacza się technologią Bluetooth, za pomocą której możemy przesyłać do eleganckich głośników muzykę ze smartfona albo tabletu.
Tylko musimy pamiętać o jednej, ważnej rzeczy. W miarę pomniejszania (minimalizowania rozmiarów sprzętu audio podłączanego do telewizora) zyskujemy faktycznie o wiele ładniejszy design, ale za sprawą mniejszej mocy głośników. Czy jest sens przedstawiać miniaturowe sprzęty, zamiast rozwijać ofertę nowoczesnych soundbarów, jak w tym roku robi to, między innymi Philips? Główną cechą tego sprzętu ma być przecież o wiele lepszy dźwięk. Co z tego, że nabędziemy wyjątkowo oryginalne (pod kątem designu) głośniki do TV, skoro te nigdy nie dadzą nam takiej mocy jak soundbar (za niewielkie pieniądze), a nawet tanie kino domowe?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Sklep taketronic.pl przygotował wyjątkową ofertę na telewizor LG OLED 77C4, który można teraz kupić w…
Disney+ słynie z bogatej oferty filmów i seriali, która jest na bieżąco aktualizowana. Na szczególną…
Czy Netflix zmienił podejście do produkcji filmów i seriali na bardziej jakościowe? Najnowszy lider rankingu…
Przetestowaliśmy najnowszy telewizor Samsung S95D, czyli flagowy telewizor OLED z matowym ekranem, One Connect i…
Chcesz kupić telewizor o dobrych parametrach w super niskiej cenie? Jeśli tak, to sprawdź promocję…
Telewizory LG OLED będą jeszcze lepsze. Niewykluczone, że ten trend rozleje się również na inne…