W największej wyszukiwarce Ceneo.pl pojawił się kolejny telewizor z tegorocznej serii o rozdzielczości Ultra HD. LG 49UF8579 jest dostępny w co najmniej czterech sklepach internetowych, a jego cena wynosi 3999 złotych. Postanowiliśmy sprawdzić co dokładnie zaoferuje ten model. Naszym zdaniem warto stać się jego posiadaczem. Dlaczego?
Wygląd i wyposażenie
Wizualnie LG 49UF8579 prezentuje się bardzo ładnie, a jego najważniejszym wyznacznikiem jest cieniutka ramka otaczająca ekran. Dostępny w czarno-srebrnym kolorze został wyposażony w solidną podstawę (niewypełnioną pośrodku). Ta może się trochę kojarzyć z modelami ubiegłorocznymi z najwyższych serii 8 i 9.
W zestawie z telewizorem LG otrzymamy wygodnego w obsłudze pilota Magic (LG AN-MR600), którego koszt zakupu (gdyby nie był dołączony do TV) wynosiłby około 119 złotych. Jednak i tam lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w bezprzewodową klawiaturę (chociażby model Logitech Touch K400). Pisaliśmy o niej kilka miesięcy temu na naszym bliźniaczym serwisie poświęconym telewizorem bez 3D – tvManiaK.pl. Koszt jej zakupu to często 140 złotych. Jej podstawową zaletą jest to, że wpisywanie adresów stron internetowych jest o wiele szybsze, niż gdybyśmy używali do tego nawet najlepszego pilota.
Kolejną zaletą telewizora LG 49UF8579 jest to, że w zestawie wraz z nim otrzymamy również dwie sztuki okularów 3D (LG AG-F310). W tym roku producenci niechętnie dodawali je do wyposażenia podstawowego. Znajdziemy je tylko w modelach z wyższych i najwyższych serii, gdzie dołożenie jednej albo dwóch sztuki (do telewizora za 10 000 złotych) nie jest dla producenta żadnym obciążeniem. Wszystko z prostej przyczyny – zainteresowanie technologią 3D spada i być może nie warto w nią już inwestować.
Jakość obrazu i dźwięku
Telewizor LG oferuje jeden z najwyższych współczynników tegorocznej technologii tzw. odświeżania – Picture Mastering Index 1600. Przykładowo w najwyższym modelu z serii 6 – LG 55UF695V – mamy zaledwie 700 Hz. Jednak w praktyce schodzi to i tak na dalszy plan, bowiem najlepsze telewizory 3D, bez względu na współczynnik PMI i tak odznaczają się płynnym ruchem na ekranie. Tak samo jest z LG 49UF8579. Tutaj również powinniśmy być zadowoleni podczas oglądania meczów piłki nożnej, czy filmów akcji.
Poza rozdzielczością Ultra HD, LG 49UF8579 został wyposażony w wiele opcji poprawy obrazu (Micro Pixel Control, Tru-ULTRA HD Engine, 4K Resolution Upscaler). Te dają nam realistyczny obraz, wyraźne kolory i szczegóły w niemal każdych warunkach. Jego wadą może być to, że moc głośników wynosi zaledwie 20 W. Jest co prawda system dźwięku przestrzennego Ultra Surround (jak w większości innych telewizorów LG Ultra HD), ale co, gdy to nie wystarczy? Najlepszym rozwiązaniem byłoby podłączyć dobry i niedrogi soundbar, by spotęgować wrażenia audio.
Jedną z ciekawszych propozycji na rynku (w przystępnej cenie) może być LG LAS450H. Zestaw składa się z listwy głośnikowej oraz bezprzewodowego subwoofera dając nam moc głośników ponad 10-krotnie większą, niż sam telewizor – 220 W. Tymczasem koszt zakupu często nie przekracza 699 złotych.
Funkcje sieciowe i multimedialne
LG 49UF8579 posiada system operacyjny webOS 2.0. Warto przypomnieć, że są też modele, które kuszą mniejszą ceną zakupu, a mają interfejs sprzed kilku lat o nazwie NetCast, np. LG 55UF695V. Można pomyśleć, że w tej samej cenie zyskujemy telewizor 55-calowy o podobnych parametrach. Jednak wspomniany Smart TV nie posiada właśnie webOS 2.0.
Poza oczywiście bardziej podstawowymi opcjami sieciowymi, jak wbudowanym WiFi, kompatybilnością z DLNA i telewizją hybrydową (HbbTV), LG Smart TV odznacza się wyszukiwarką internetową. To może wydawać się oczywiste, jednak nie zapominajmy, że w tegorocznych ofertach wielu producentów znajdziemy modele z dostępem do internetu, ale bez możliwości przeglądania stron www. Jednym z takich modeli jest Sony KDL-40R555C, gdzie Smart TV to tak naprawdę dostęp do YouTube’a, Netflixa oraz aplikacji, gier, filmów i innych narzędzi ze sklepu Opera Store TV.
LG Smart TV umożliwia łączność bezprzewodową z urządzeniami mobilnymi na wiele sposobów. Możemy tutaj wykorzystać Wi-Fi Direct, Wi-Fi Miracast, co jest fajnym rozwiązaniem. Chodzi o to, że poza sterowaniem pilotem Magic albo bezprzewodową klawiaturą możemy to robić używając smartfona albo tabletu. Jest też opcja komend głosowych, ale w tym roku ona także schodzi na plan dalszy.
Poza tym LG 49UF8579 odznacza się możliwością zapauzowania oglądanego właśnie programu telewizyjnego, by wrócić do niego później (TimeShift). Można także skorzystać z nagrywania filmów na przenośny dysk podłączany do gniazda USB.
Złącza i klasa energetyczna
Tradycyjnie jak większość telewizorów LG o rozdzielczości Ultra HD z tegorocznych serii, LG 49UF8579 wykorzystuje te same gniazda i złącza. Z najważniejszych mamy do wyboru 3 x HDMI oraz tyle samo portów USB. Tak wygląda ilość wszystkich wejść i wyjść:
- Liczba złączy HDMI 3,
- Liczba złączy USB 3,
- Złącze EURO 1,
- Złącze Ethernet (LAN) tak,
- Wejście komponentowe tak,
- Cyfrowe wyjście optyczne tak,
- Złącze CI (Common Interface) tak,
- Wyjście słuchawkowe tak.
Co ciekawe telewizor LG zużywa mało prądu. Wyliczono, że roczne zużycie energii w tym modelu ma wynosić 96 kWh. Dzięki temu Smart TV znalazł się w klasie energetycznej A+.
- Klasa energetyczna A+,
- Pobór mocy (tryb włączenia) 66 W,
- Roczne zużycie energii 96 kWh,
- Pobór mocy (tryb czuwania) 0,3 W.
Cena i dostępność
Reprezentant serii 8 z tego roku także należy do jednych z najwyższych modeli. To jeden z czynników dla którego jego cena zaczyna się od 3999 złotych. Jeśli jednak zobaczycie nasze zestawienie najlepszych telewizorów 3D o wielkości 49 cali, szybko okaże się, że koszt zakupu wcale nie jest taki duży. Gdyby ten pojawił się wcześniej, byłby jedną z najtańszych propozycji. Mało tego nawet reprezentant telewizorów bez trybu 3D z obrazem Ultra HD z linii Sony Bravia (Sony KD-49X8308C) kosztuje więcej – około 4199 złotych.
Ceny LG 49UF8579
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Bezwartościowa recenzja . Piszecie o „duperelach, smartach itp. a na temat matrycy IPS czy VA, kontrast natywny, jasność, częstotliwość odświeżania 60 czy 120 Hz itp. ani słowa … Przecież to są najważniejsze dane o każdym TV …
artykuł opłacony – tej informacji zabrakło
Bardzo ciekawy model, ale aktualnie za niewiele większą kasę można mieć większego (55 cali) i znacznie lepszego OLEDa… Model ec930 chodzi już po 1700 Euro.