Kiedy wchodzimy na stronę producenta i zagłębiamy się w specyfikację techniczną wybranego modelu, nie wszystko może być dla nas jasne. Niektóre z nazw niewiele mogą nam mówić. Postanowiliśmy sprawdzić czego możemy spodziewać się po najważniejszych parametrach pod kątem jakości obrazu, dźwięku, opcji internetowych, klasy energetycznej oraz złączy i gniazd. W tym tygodniu wybraliśmy telewizory Panasonic
Wyświetlacz
Czy wybierzemy ekran prosty czy zakrzywiony, i tak najistotniejszym parametrem przy wyborze każdego telewizora będzie jakość obrazu. Tutaj w jej skład wchodzi kilka istotnych elementów. Liczy się przede wszystkim rozdzielczość ekranu. Zdecydowana większość odznacza się obrazem Full HD, pozostałe to modele z wyższych i najwyższych serii o czterokrotnie lepszej jakości obrazu – 4K Ultra HD. Wyjątkiem są telewizory o obrazie HD Ready. Jednak te ostatnie znajdziemy przeważnie w modelach maksymalnie do 32 cali.
Kolejna ważna rzecz nazywana jest różnie, w zależności od producenta. W specyfikacji technicznej telewizorów Panasonica to typ panelu. To nic innego jak technologia odświeżania albo optymalizacja obrazu najczęściej wyrażana w hercach. Teoretycznie im większy współczynnik (800, 100, 1200 Hz) tym ruch powinien być bardziej płynny.
Pozostałe parametry takie jak, Panel Wide Colour Phosphor, Dynamic Range Remaster, Kontrast, Studio Master Color to opcje poprawy obrazu. Im więcej ich posiada telewizor, tym możemy być przekonani, że to model z o wiele wyższej serii, niż pozostałe modele. Drugą istotną zmianą jest kompatybilność najlepszych telewizorów Ultra HD z formatem HDR. Technologia przeniesiona z aparatów fotograficznych ma znacznie poprawić jakość obrazu przy scenach, gdzie ogromną rolę odgrywa kontrast.
Ostatnią rzeczą na którą zwraca się uwagę jest technologia trójwymiarowa. Co prawda w czasach, kiedy zainteresowanie 3D spada nie jest to tak istotne. Jednak wciąż zdarzają się osoby pytające o to, czy dany telewizor wykorzystuje pasywne czy aktywne 3D.
Jakość dźwięku
Drugim ważnym parametrem po jakości obrazu jest jakość dźwięku. Jednak prawda jest taka, że głośniki umieszczone w telewizorze oferują przeważnie płaski dźwięk o maksymalnej mocy całkowitej 20 W. Dopiero modele z wyższej półki odznaczają się większą mocą (40, 65 W). Wszystko zależy ile głośników zostało umieszczonych w TV. Przy codziennym oglądaniu programów telewizyjnych mogą one być w zupełności wystarczające. Jednak jeśli będziemy chcieli zamienić nasz salon w mini salę kinową warto pomyśleć o soundbarze. Takie urządzenie to idealne uzupełnienie każdego telewizora, potrafiące zaoferować nam moc większą nawet 10-krotnie od samego telewizora.
Inteligentne funkcje
My Home Screen („mój ekran domowy”) to nic innego jak możliwość ustawiania (podobnie jak w smartfonie albo tablecie) spersonalizowanych (do naszych potrzeb) ekranów. Dzięki temu wszystkie najważniejsze aplikacje możemy ustawić według własnych potrzeb na jednym ekranie TV (pulpicie).
Info Frame dotyczy modeli z wyższych i najwyższych serii. Oznacza to, że na dole ekranu mogą pojawiać się przydatne informacje, np, aktualna prognoza pogody.
Dodatkowo w każdym momencie możemy podejrzeć programy albo filmy rekomendowane dla nas (opcja my Stream). Asystent głosowy może być przydatny, jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z telewizorem Smart TV. Głosowe wskazówki umożliwią nam zapoznanie się ze wszystkimi funkcjami telewizora.
EPG to rzecz, którą znajdziemy w niemal każdym telewizorze. To elektroniczny przewodnik po programach telewizyjnych. Działa na podobnej zasadzie, co kilka lat temu telegazeta. Wystarczy kliknąć na pilocie jeden przycisk, by na ekranie wyświetliły nam się informacje o wszystkich filmach i programach TV, które możemy oglądać (teraz i w późniejszych godzinach) na innych kanałach.
Podwójny/potrójny tuner HD dotyczy także telewizorów z wyższej serii. W tegorocznej ofercie telewizorów Panasonica to domena modeli od CX750E w górę. Dodatkowy tuner umożliwia nagrywanie dwóch różnych programów telewizyjnych.
Wyjątkowy silnik przetwarzania w przypadku najwyższych serii to Quad-Core Pro. Każdy telewizor Smart TV działa na procesorze. Im lepszy, tym bardziej płynna będzie nasza praca. Jednak przy telewizorach wygląda to trochę inaczej, niż w porównaniu do smartfonów. W przypadku tych ostatnich urządzeń mamy do wyboru całą masę procesorów (o różnej ilości rdzeni). W telewizorach bez względu na ich nazwy najczęściej spotykamy się z podziałem na procesor dwu i czterordzeniowy. Ten pierwszy znajdziemy w tańszych Smart TV, drugi w modelach z wyższej półki.
Oglądanie telewizji na urządzeniu mobilnym możemy kontynuować, nawet jeśli wyłączymy telewizor. Ten pełni wtedy funkcję serwera (opcja In-House TV Streaming serwer/klient). Tymczasem TV Anywhere daje nam dodatkowo dostęp do telewizji internetowej z całego świata, bez względu na miejsce, w którym się obecnie znajdujemy.
Funkcja Swipe & Share pozwala w prosty i szybki sposób udostępniać multimedia (filmy, muzykę, zdjęcia oraz gry) z urządzeń mobilnych, prosto na duży ekran telewizora. Odbywa się to drogą bezprzewodową (poprzez dostęp do internetu). Wygodne rozwiązanie działa także w drugą stronę. Oznacza to, że udostępniać możemy również treści z ekranu TV na smartfon albo tablet.
Telewizory Smart TV Panasonica oferują także setki interesujących aplikacji, otwartą wyszukiwarkę internetową oraz system operacyjny (Firefox OS).
HbbTV to dostęp do dodatkowych informacji o oglądanym programie telewizyjnym. Wtedy na ekranie pojawiają się wszystkie interesujące dane powiązane z tym, co akurat oglądamy.
Możliwość nagrania wybranych pozycji na przenośny dysk podłączony do telewizora kryje się pod opcją zapis na nośniku USB-HDD (dysku dołączanym poprzez gniazdo USB). U innych producentów to po prostu nagrywanie na USB.
W tym roku w wielu telewizorach (nie tylko Panasonica) otrzymujemy możliwość korzystania z bazy filmów na żądanie z aplikacji Netflix. Największa wypożyczalnia powstała w USA działająca poprzez strumieniowanie na nasz ekran telewizora mediów z całego świata ma wkrótce być dostępna w Polsce.
VIERA Link oznacza możliwość sterowanie jednym pilotem wieloma urządzeniami tego producenta. Bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli posiadamy telewizor, soundbar, kino domowe albo odtwarzacz Blu-ray Panasonica.
Dane dotyczące energii
Ten obszar specyfikacji technicznej informuje nas o zużyciu prądu. Każdy z telewizorów znajduje się w danej klasie energetycznej (A++, A+, A, B, C). Im wyższa, tym roczny pobór mocy oraz rachunki za prąd będą mniejsze, to oczywiste. Jednak obecnie telewizory w zależności od wielkości matrycy odznaczają się podobnym zużyciem energii i często identycznym rocznym zużyciem energii. W tym roku nie jest to już tak ważny wyznacznik. Wszyscy producenci dążą do tego, by ich TV odznaczały się jak najlepszą efektywnością energetyczną. Najczęściej spotykamy klasy A+, A. Tutaj musimy pamiętać, że telewizory Ultra HD zawsze będą zużywały więcej prądu, niż TV Full HD.
Złącza i gniazda
Każdy telewizor wykorzystuje najbardziej pospolity pakiet wejść oraz wyjść umiejscowionych z boku albo tyłu. Najważniejsze gniazda i złącza to przede wszystkim HDMI, USB, Euro (występujące coraz rzadziej w telewizorach Ultra HD), Ethernet (LAN), wejście komponentowe, cyfrowe wyjście optyczne, złącze CI i wyjście słuchawkowe.
Bardzo często telewizory Panasonica oferują jeszcze jeden port, którego nie znajdziemy w wielu modelach. Chodzi o czytnik kart pamięci. Z drugiej strony, żeby odczytać media zapisane na takiej karcie wystarczy przecież adapter, w który wkładamy kartę. Ten bez problemu możemy podłączyć do portu USB.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
hmmm jakoś nie miałem problemu ze zrozumieniem co w moim Panasonicu piszczy, ale wiem że mój tata ma lekki problem ze swoim, także zaraz mu podsyłam ten artykuł