W połowie marca w sklepach pojawi się flagowy model LG OLED77G6P. Telewizor o wielkości 77 cali zaoferuje wiele innowacyjnych opcji poprawy obrazu. Jakie dokładnie?
Obecnie w sklepach królują telewizory LED. Kilkanaście miesięcy temu większość producentów przestała produkować plazmy (zżerające zbyt dużo energii), a w ich miejsce szybko pojawiło się coś nowego – telewizory OLED. Liderem w dostarczaniu pierwszych tego typu telewizorów na polski rynek był LG, ze swoim 55-calowym modelem. Trzy lata temu pisaliśmy o jego premierze w Polsce. Miesiąc później przyglądaliśmy mu się z bliska. Jednak wtedy matryce OLED oferowały rozdzielczość Full HD. Koncern postanowił pójść krok do przodu, stawiając na telewizory OLED, ale o czterokrotne lepszym obrazie. Tak powstały LG OLED TV 4K.
Mało tego na przełomie kilkunastu miesięcy LG wprowadził do sprzedaży na całym świecie kilka flagowych modeli stawiając na coraz bardziej rozbudowane funkcje poprawy obrazu, dźwięku oraz systemy operacyjne, jak webOS 3.0 (w 2016 roku).
W końcu w 2016 roku na targach CES 2016, gdzie mogliśmy zobaczyć najlepsze telewizory 2016 roku pojawił się LG OLED77G6P. Wywodzący się z innowacyjnej serii LG Signature miał łączyć wszystkie najlepsze cechy poprzednich modeli wraz z nową funkcjonalnością. Co ma takiego 77-calowy kolos, że przez ekspertów jest uznawany obecnie za najlepszy telewizor OLED w 2016 roku?
W skrócie LG OLED77G6P to telewizor z matrycą, w której każdy piksel ma za zadanie dostarczać najlepszy obraz, uzyskując głęboką czerń i nieskończenie wysoki kontrast. Ten drugi możliwy był do uzyskania, przy wykorzystaniu technologii Infinite Contrast (Nieskończenie duży kontrast). Jej działanie polega na tym, że każdy, pojedynczy piksel matrycy OLED jest oddzielnym źródłem światła.
Oznacza to, że żaden z nich nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia. A dzięki temu mamy możliwość kontroli jasności poszczególnych pikseli, by wiernie odwzorować głębię oraz odcienie wszystkich barw pojawiających się na ekranie.
Dzięki panelowi o 10-bitowej głębi kolorów oraz 10-bitowej mocy przetwarzania sygnału, telewizory OLED firmy LG mogą wyświetlić ponad miliard kolorów.
– Źródło: LG
Łatwo się domyślić, że kolejna technologia odpowiadająca za jeszcze lepszy obraz to ulepszona wersja ColorPrime. Tą ostatnią wyróżniały się LG OLED TV w 2015 roku. Wtedy ColorPrime była jedną z opcji poprawiających głównie odwzorowanie barw. Powstała nawet cała linia telewizorów Super UHD o nazwie ColorPrime, o której pisaliśmy w 2015 roku. W technologicznym ujęciu ColorPrime Pro doczekała się wielu definicji. Oto jedna z nich:
Ponadto, technologia ColorPrime Pro pozwala na precyzyjne odwzorowanie najsubtelniejszych detali barwnych i odcieni obejmujących 99% palety barw DCI-P3. Dzięki tak dokładnemu odwzorowaniu kolorów telewizory LG OLED pozwalają użytkownikom zobaczyć obraz dokładnie tak jak widział go jego twórca.
– Źródło: LG
Technologia ColorPrime Pro „zabiera” kolory wyświetlane na ekranie na zupełnie nowy poziom. Paleta barw została poszerzona i dorównuje niemal tym z kinowego ekranu.
Oczywiście jedną z najważniejszych funkcji poszerzających zakres tonalny obrazu jest HDR Pro. Przypomnijmy, że w tym roku wszyscy najwięksi producenci postawili na technologię HDR (ang. High Dynamic Range). Jednak zdaniem koncernu LG tylko telewizory z matrycą OLED są w stanie wykorzystać ją w większym stopniu, niż nawet najlepsze telewizory 4K Ultra HD.
Dzięki funkcji Pixel Dimming, obraz HDR na ekranach telewizorów OLED staje się źródłem wyjątkowych wrażeń wzrokowych. W odróżnieniu od paneli LCD, w których diody LED podświetlają poszczególne fragmenty ekranu, każdy piksel matrycy OLED może być niezależnie włączany lub wyłączany. Dzięki temu, telewizory LG są w stanie wyświetlić żywy obraz bogaty w szczegóły, które są wyraźnie widoczne nawet jeśli obok siebie znajdują się jasne i bardzo ciemne obszary. Właśnie dlatego telewizory OLED najlepiej wyświetlają treści HDR – gwarantując zarówno idealną czerń, jak i żywe kolory.
– Źródło: LG
Jak widać wszystkie przedstawione funkcje (HDR, ColorPrime Pro, Infinitive Contrast) przeplatają się ze sobą, by oferować znacznie więcej, niż zwykłe telewizory LED.
Oczywiście technologie poprawy obrazu to nie wszystko, czym zachwycał na CES 2016 LG OLED77G6P. To przede wszystkim jeszcze bardziej innowacyjny design w porównaniu do lat ubiegłych i poprzednich modeli OLED TV. Tegoroczny model zaprojektowany zgodnie z wyjątkową koncepcją wzorniczą Picture-On-Glass (obraz na szkle) posiada cieńszą matrycę. W G6 wynosi ma ona zaledwie 2,57 mm.
Mało tego nie tylko przód telewizora wygląda elegancko. Także tył został zaprojektowany z myślą o tym, by telewizor odznaczał się atrakcyjnym designem z każdej strony. Spoglądając na reprezentanta serii G6 z boku, zobaczymy coś takiego:
Najlepsze jest to, że nie tylko tył obudowy wykonany z przezroczystego szkła przyciąga uwagę. W tym roku na przodzie telewizora został zamontowany soundbar (z głośnikami skierowanymi wprost na widza) z prawdziwego zdarzenia. Oczywiście powstał on przy współpracy z firmą Harman Kardon, specjalizującej się w urządzeniach audio na całym świecie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Na YouTube pojawił się oficjalny teaser oraz krótki materiał zza kulis związany z aktorską adaptacją…
Amazon.pl przygotował atrakcyjną promocję na zakup czytnika e-book Kindle 16 GB! To doskonała okazja, aby…
Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…
Sklep RTV EURO AGD przygotował atrakcyjną ofertę na zakup czarnego kontrolera Sony DualSense. To świetna…
Granie w chmurze z Xbox! Streamuj swoje gry na smartfonie, tablecie, TV czy w VR…
Netflix pozwany po technicznych problemach podczas transmisji walki Paula z Tysonem. Czy gigant VOD ma…