Panasonic TX-65DX900E będzie w tym roku flagowym modelem z najwyższej serii. Postanowiliśmy poznać wszystkie jego najważniejsze funkcje dotyczące jakości obrazu. Czy faktycznie będzie to najlepszy telewizor 3D w 2016 roku?
Podobnie jak w przypadku wcześniejszego modelu OLED TV z serii CZ950E, Panasonic TX-65DX900E również został wyposażony w innowacyjne funkcje oraz technologie mające dać niesamowity obraz w domowym salonie. Pierwszą jest technologia 4K Pro, której działanie mogliśmy podziwiać już w 2015 roku w modelach z najwyższych serii. Zdaniem producenta obraz o rozdzielczości Ultra HD (3840 x 2160) można polepszyć.
Nowa technologia 4K Pro ma za zadanie maksymalizować znaczenie liczby pikseli w rozdzielczości 4K i umożliwić dodanie kolejnych tak, byśmy zyskali o wiele rzeczywistszy obraz, niż w modelach z roku ubiegłego. Jednym z nich jest procesor obrazu o nazwie 4K Pro Studio Master UHD, nieodłącznie związany z technologią 4K Pro. Pozwala on na znacznie więcej, niż wyświetlanie czystego obrazu. Ten dodatkowo generuje dostarczany sygnał wideo tak, by był zgodny z wizją reżysera. W rezultacie udało się znacznie polepszyć odwzorowanie kolorów, uwydatnić kontrast, uzyskać fenomenalną jasność i dynamikę.
Nazwa kolejnej technologii, a raczej procesora użytego w najnowszej serii DX900E to Studio Master HCX+ (Hollywood Cinema eXperience plus). Ten również jest odpowiedzialny za to, by wiernie oddawać wizję reżysera na ogromnym wyświetlaczu. To ulepszona wersja 4K Studio Master Processor, która jest bardziej dokładna i bardziej odzwierciedla standard wideo Rec 709 sprzed czasów HDR.
Używając słownictwa technicznego Studio Master HCX+ daje nam także ulepszoną wersję systemu podglądu tabeli 3D, którą mogliśmy poznać w najlepszych TV Panasonica z 2015 roku. System obejmuje 8 000 punktów odniesienia rejestru, co oznacza 40-krotnie więcej, niż w przypadku tradycyjnych telewizorów.
Ponadto Panasonic wprowadził nowy algorytm korekcji kolorów, aby jeszcze bardziej zwiększyć ostateczną dokładność kolorów na ekranie. Oznacza to, że DX900 może odtworzyć barwy i dźwięk w przestrzeni standardu Rec 709 na każdym poziomie jasności. Są one dokładne w takim stopniu, jak w przypadku obrazów o jakości do tej pory osiągalnej na bardzo drogich ekranach w studiach profesjonalnych.
– Źródło: Panasonic
Pod tym kątem faktycznie seria DX900E wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie, a to nie wszystkie, jakie znajdziemy we flagowym 65-calowym modelu.
Technologia Honeycomb (pl. plaster miodu) to innymi słowy nowy system miejscowego przyciemniania obrazu. Ten ma wiele zadań, a najważniejszym jest dostarczanie jak najbardziej możliwej głębi na ekranie telewizora LED. Tak, by oglądając film posiadacze telewizora z serii DX900E mieli wrażenie, że oglądają go w kinie. Dlatego też nowe telewizory Panasonica noszą miano „profesjonalnych wyświetlaczy kinowych”.
Jednak Honeycomb najbardziej przyda się podczas oglądania materiału zarejestrowanego (albo nadawanego) w standardzie HDR (High Dynamic Range). Pisaliśmy o nim niejednokrotnie, bowiem wszyscy najwięksi producenci telewizorów w 2016 roku będą oferować swoje modele z najwyższych serii kompatybilne właśnie z nim.
Większość producentów w tym roku będzie chciała udowodnić, że to ich telewizory najlepiej nadają się do oglądania filmów i programów telewizyjnej w standardzie HDR. Jak to jest w przypadku serii DX900E? Oczywiście znowu możemy spojrzeć na to z perspektywy technologicznej…
HDR nie tylko zwiększa wrażenie kontrastu poprzez poszerzenie zakresu jasności, ale także zwiększa przestrzeń barwną. Oznacza to, że wyświetlane kolory mogą być żywsze i bardziej zniuansowane, co umożliwia na przykład wyraźniejsze pokazanie różnic pomiędzy odcieniami jaskrawego światła słonecznego i białych ścian budynku.
– Źródło: Panasonic
…albo…
Po prostu stwierdzić, że technologia HDR Premium firmy Panasonic ma tak zwiększyć jasność i dać większy realizm, że telewizory z tej serii mogą być uznane za takie z najwyższym na rynku poziomie jasności. Pod warunkiem, że uda nam się dostrzec na ekranie telewizora Panasonica świat, jakie widzą nasze oczy każdego dnia. Oczywiście poczekamy do wiosny 2016 roku, kiedy modele o wielkości 65 oraz 58 cali pojawią się w sklepach, żeby się o tym przekonać.
Już od dłuższego czasu najlepsze telewizory Panasonica odznaczają się certyfikatem przyznawanym przez firmę THX, założoną przez George’a Lucasa. Według producenta wcale nie jest łatwo go uzyskać. Dany telewizor musi zaliczyć 400 testów laboratoryjnych w 30 kategoriach. Wychodzi na to, że w tym roku jednym z takich modeli jest 65-calowy reprezentant serii DX900E.
Kontrola jakości prowadzona przez niezależną grupę THX, wprowadziła nowy Certyfikat 4K przyznawany tylko telewizorom 4K, które przeszły rygorystyczny zestaw testów gwarantujących dokładne odtworzenie oryginalnego obrazu w jakości HD, w sprecyzowanych kolorach, odcieniach i zamierzonej rozdzielczości.
-Źródło: Panasonic
Warto dodać, że pierwszym telewizorem 4K w Europie, który otrzymał takowy certyfikat był Panasonic L65WT600.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…
Powstał nowy serial osadzony w uniwersum „W głowie się nie mieści”. Serial nosi tytuł „Wytwórnia…
Na YouTube pojawił się oficjalny teaser oraz krótki materiał zza kulis związany z aktorską adaptacją…
Amazon.pl przygotował atrakcyjną promocję na zakup czytnika e-book Kindle 16 GB! To doskonała okazja, aby…
Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…
Sklep RTV EURO AGD przygotował atrakcyjną ofertę na zakup czarnego kontrolera Sony DualSense. To świetna…
Komentarze
ale OLEDy zawsze będą strasznie drogie... póki co...chyba, że Full HD
a wiesz może czy panasonic współpracuje z LG czy tylko kupuję matryc ę OLED?
cóż, raty zatem :)
Co do ceny to nerka nie starczy
Wiadomo jak będzie cena?
Wygląda obiecująco, widać że Panasonic się ostatnio intensywnie rozwija