Panasonic zaprezentował podczas targów NAB rezultaty współpracy z firmą Canon Inc. w zakresie transmisji obrazu wideo przez IP (VoIP). Jest to rozwiązanie wykorzystujące nowo opracowaną bramkę VoIP do transmisji materiałów w rozdzielczości 4K i HD.
Video over IP (VoIP) to technologia do transmisji wysokiej rozdzielczości materiałów wideo w sieciach IP. Przesył odbywa się w czasie niemal rzeczywistym, co umożliwia płynne przełączanie wideo. Panasonic współpracował przy testowaniu tej technologii w oczekiwaniu na nadejście transmisji 4K/60p.
Podczas targów NAB Panasonic razem z firmą Canon przedstawili wyniki przeprowadzonych badań nad transmisją w rozdzielczości 4K/60p za pomocą Video over IP. Stoiska obu firm zostały połączone za pomocą kabla Ethernet 10 GB. Oba posiadały również kamerę 4K, a stoisko Panasonic dodatkowo wyposażono w serwer wideo 4K. Wspólnie firmy zaprezentowały system, w którym za pomocą bramki VoIP użytkownik może wybrać plik do wyświetlenia z serwera, przy wsparciu oprogramowania do przełączania źródeł sygnału.
Bramka VoIP konwertuje pasma sygnału 4K/60p w pakiety IP i wykorzystuje kompresję TICO, aby umożliwić transmisję nawet do trzech kanałów 4K/60p przy pomocy jednego kabla Ethernet 10 GB.
To z kolei pozwala na uzyskanie sygnału dwukanałowego 4K/60p lub ośmiokanałowego HD w rozmiarze 1U, który jest zgodny ze standardami SMPTE 2022, SMPTE 2059 i SMPTE RDD 35. Dodatkowo możliwa jest synchronizacja czasu poprzez sieć IP.
Obserwujemy coraz większe zainteresowanie w branży emisyjnej nadawaniem audycji na żywo w jakości UHD, 4K i 8K. Technologia IP zapewnia odpowiednią pojemność i elastyczność, aby takie emisje przeprowadzać. Lekka kompresja wideo sprawia, że transmisja materiału w jakości 4K staje się realna. Aby to osiągnąć, Panasonic podjął współpracę z firmą intoPIX, która opracowała kodek Tico.
– Guilhem Krier, Head of Product Marketing & Business Development Europe w Panasonic.
Zdaniem Panasonic opracowanie otwartego i elastycznego rozwiązania wykorzystującego technologie IP w zakresie produkcji wideo jest niezbędne do dalszego rozwoju VoIP w całej branży. Właśnie dlatego, w marcu bieżącego roku, Panasonic oficjalnie dołączył do inicjatywy Alliance for IP Media Systems (AIMS).
Co ważne, w przyszłości Panasonic przewiduje zintegrowanie funkcjonalności bramki VoIP z urządzeniami do produkcji wideo, dzięki czemu będą one mogły bezproblemowo łączyć się za pomocą VoIP.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
O ciekawostka. Miło, że panasonic intensywnie rozwija 4k w swoich produktach