Radzimy, jaki telewizor wybrać, aby nie żałować zakupu i na co zwracać uwagę. Podpowiadamy, które cechy są najważniejsze i jaki powinien być dobry telewizor.
Regularnie publikujemy zestawienia najlepszych telewizorów na rynku oraz przewodniki po seriach wiodących producentów. Dzisiaj natomiast odpowiemy na najważniejsze pytania, od zadania których każdy zakup powinien się zaczynać. Jaki powinien być dobry telewizor? Na co zwracać uwagę w sklepie? Jakie są najważniejsze cechy telewizora idealnego?
Rozdzielczość
Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście jakość obrazu. Żeby ta była jak najlepsza, należy zwrócić uwagę na podstawowy parametr jakim jest rozdzielczość telewizora. Na rynku dominują obecnie telewizory HD Ready, Full HD oraz Ultra HD (4K).
Rozdzielczość HD Ready (1366 x 768 pikseli) jest coraz rzadziej spotykana. Znajdziemy ją przeważnie w modelach najmniejszych, do maksymalnie 32 cali – tylko tam może być ona jeszcze akceptowalna w kontekście satysfakcjonującej jakości obrazu. Bywa nawet, że osoby decydujące się na zakup dobrego telewizora 32″ nie widzą różnicy w obrazie (albo widzą tylko znikomą), kiedy porównują model HD Ready z Full HD.
Rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli) jest od kilku lat standardem w zestawieniach najlepszych telewizorów – zwłaszcza w segmencie urządzeń z ekranami od 40″ do 75″. Warto przy tym pamiętać, że lepsza jakość obrazu w tym segmencie niekoniecznie wiąże się tylko z większą ilością pikseli – znaczenie mają również dodatkowe opcje poprawy obrazu. W Polsce nie ma kanałów nadających w rozdzielczości FHD, ale i tak to właśnie te modele są najpopularniejsze.
Od kilku lat w sklepach możemy znaleźć również telewizory 4K (Ultra HD), które oferują czterokrotnie wyższą rozdzielczość obrazu (3840 x 2160 pikseli) w porównaniu do rozdzielczości Full HD. To modele droższe, ale ich sprzedaż cieszy się sporym zainteresowaniem. Nawet pomimo tego, że nie wszyscy wiedzą gdzie oglądać programy telewizyjne 4K, czy tego, że na samo pojawienie się w sprzedaży filmów 4K przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Telewizory 4K mają jednak ogromną przewagę nad modelami Full HD. Nawet nie dysponując programem telewizyjnym nadawanym w rozdzielczości 4K, każdy z takich TV i tak znacznie polepsza jakość obrazu. Wystarczy przekonać się na własne oczy w sklepie, by zobaczyć o wiele wyraźniejszy obraz, lepsze szczegóły, itd.
Technologia 3D
Zainteresowanie technologią 3D spada od dłuższego czasu, jednak w 2016 roku znajdziemy jeszcze kilka modeli, które ją wykorzystują. Jeśli zależy nam na niej, by oglądać najlepsze filmy 3D we własnym salonie, musimy tylko pamiętać, że do tego potrzebne będą okulary 3D. Niestety, w tym roku do większości modeli będzie je trzeba dokupić.
Obecnie rozróżniamy dwie technologie 3D – pasywną (polaryzacyjną) oraz aktywną (migawkową). W pierwszym przypadku na ekranie telewizora wyświetlane są dwa obrazy. Podczas oglądania filmu 3D do każdego oka dociera inny obraz, a dzięki okularom pasywnym z filtrami polaryzacyjnymi otrzymujemy jeden, spójny obraz. W drugim (aktywne 3D) okulary posiadają szkła z warstwą ciekłych kryształów, zasłaniające raz jedno, raz drugie oko tworząc efekt 3D.
Naszym zdaniem są inne (ciekawsze) rzeczy, które zastąpią technologię trójwymiarową w telewizorach. Nic dziwnego, że najwięksi producenci poinformowali na przełomie ostatnich miesięcy, że rezygnują z tej technologii w swoich kolejnych seriach telewizorów.
Zakrzywiony ekran
Zakrzywiony ekran nadaje telewizorom wyjątkowy wygląd. Niestety, takie modele wciąż kupowane są rzadziej, niż te z prostym ekranem. Wykrzywienie (idąc w stronę zakrzywionego ekranu z kin IMAX) faktycznie powoduje, że oglądając filmy zyskujemy większą głębię. Tylko, żeby ta wciągnęła nas „w sam środek akcji” jak brzmią slogany różnych producentów, dany telewizor musi być po prostu powyżej przeciętnej. Przy najtańszym modelu z zakrzywionym ekranem nie uzyskamy takiej głębi, jak oglądając filmy na TV z najwyższej serii (wartym kilka tysięcy złotych więcej). Ważny jest także rozmiar ekranu. Zakrzywienie ma sens dopiero w modelach od 48, 55 cali w górę. W mniejszych telewizorach to bardziej elegancki design, niż lepszy obraz, bowiem większej głębi nie wykorzystamy w pełni na małym ekranie.
Druga sprawa jest taka, że głębia obrazu jest widoczna tylko dla osób, które siedzą na wprost telewizora. Po bokach nie zyskamy już tego efektu. Warto też pamiętać o tym, że przy codziennym oglądaniu telewizji naziemnej, jakość nadawanego sygnału nie zagwarantuje wyjątkowo dużej różnicy w obrazie względem klasycznych odbiorników.
Technologia odświeżania
Technologia odświeżania, inaczej nazywana optymalizacją ruchu, to kolejny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę kupując idealny telewizor. Niestety, ta często jest mylona z czymś innym – częstotliwością matrycy. W Polsce mamy do wyboru telewizory z częstotliwością wynoszącą 50, 100 albo 200 herców. Im większa ich liczba, tym w skrócie płynność ruchu na ekranie będzie lepsza (brak efektu smużenia). W praktyce większość telewizorów to modele 50 Hz.
100-hercowa matryca zarezerwowana jest najczęściej dla modeli z wyższych i najwyższych serii, a telewizory z odświeżaniem 200 herców mogą być w tym roku rzadkością. Na chwilę obecną Samsung poinformował, że tylko niektóre telewizory 4K z technologią Quantum Dot ją wykorzystują.
W sklepach, w specyfikacji technicznej mamy głównie do czynienia z technologią odświeżania, wyrażaną daną liczbą (100, 200, 400, 2000, itd.). W praktyce nie ma to żadnego przełożenia na płynność ruchu. Telewizor z odświeżaniem 200 może mieć identyczną płynność, co taki mający 1000. Czasem niektórzy producenci podają także za taką liczbą oznaczenie „hz”.
Opcje poprawy obrazu
Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ilość opcji dodatkowych poprawiających jakość obrazu. Im więcej ich telewizor ma, tym oferuje lepszy obraz (żywsze kolory, głębszą czerń, jasność, itd.) – stąd też różnice w cenie między topowymi telewizorami, a tańszymi modelami. Do codziennego oglądania telewizji w zupełności wystarczy dobry telewizor do 2000 złotych posiadający tylko podstawowe funkcje. Uwaga: większość producentów oferuje to samo, ale pod innymi nazwami – obraz faktycznie będzie lepszy w wypadku topowych modeli, ale też, w przypadku dużej części telewizorów, porównywalny. Bez względu na markę, jaką wybierzemy.
Dźwięk
Szkoda, że producenci coraz rzadziej inwestują w jakość dźwięku. W większości przypadków jest on podobny, bowiem w płaskich telewizorach nie da się ukryć takich głośników, żeby jakość dźwięku rzuciła nas na kolana. Chyba, że mówimy o najdroższych telewizorach (np. telewizorach z oferty LG), które wykorzystują głośniki wyprodukowane przy współpracy firmy Harman Kardon.
Większość telewizorów do 32 cali oferuje nagłośnienie wyrażane mocą ogólną wynoszącą 8 albo 10 W. W telewizorach od 40 cali w górę głośniki oferują standardowo 20 W. Rzadko zdarzają się modele „dające” więcej watów. Lepszym rozwiązaniem, niż poszukiwać największej liczby watów jest zakup niedrogiego i dobrego soundbara. Listwy głośnikowej z (najczęściej bezprzewodowym) subwooferem, która polepsza co najmniej kilkukrotnie dźwięk wydobywający się z telewizora.
Smart TV
Po obrazie i dźwięku kluczowym elementem jest dostęp do internetu albo jego brak. Jeśli szukamy telewizora bez opcji sieciowych możecie zobaczyć nasze zestawienie najlepszych telewizorów bez Smart TV. Jeśli po pewnym czasie od zakupu TV będziecie jednak chcieli skorzystać z internetu na dużym ekranie, nic straconego. Na rynku znajdziemy dużą liczbę przenośnych miniPC podłączanych to telewizora bez opcji Smart TV. Jednym z nich jest testowany przez nas kilka miesięcy temu Modecom FreePC 32 GB, którego cena nie przekracza 450 złotych.
Jeśli jednak poza oglądaniem filmów na dużym ekranie będziemy chcieli skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wielu innych przydatnych narzędzi, warto wiedzieć kilka rzeczy. W 2016 roku telewizory określane mianem Smart TV oferują przeważnie wbudowane WiFi, dostęp do przeglądarki internetowej, setki aplikacji na czele z Netflixem, łączność z innymi urządzeniami oraz systemy operacyjne.
Wbudowane WiFi pozwala na połączenie się z internetem drogą bezprzewodową. Przeglądarka internetowa daje możliwość wchodzenia na strony internetowe tak, jak na komputerze. Jednak wyjątkiem są niektóre strony, na których możemy oglądać darmowe filmy online. Te działają głównie na PC i laptopach. Nie wszystkie telewizory obsługują każdą z nich.
Aplikacje, których przeważnie mamy do wyboru całą masę, działają na takiej samej zasadzie, co na smartfonie. Większość z nich jest uniwersalna (znajdziemy je na większości telewizorów bez względu na markę – np. Facebook, Netflix, YouTube). Są też inne, zarezerwowane dla wybranych producentów (np. testowane przez nas HBO GO, Player i wiele innych).
Kolejny plus posiadania telewizora Smart TV to bezprzewodowa łączność z urządzeniami mobilnymi typu smartfon albo tablet. Daje nam to możliwość przesyłania obrazu (ale też zdjęć czy muzyki) prosto na duży ekran, poprzez WiFi. Poza tym dzięki łączności Bluetooth, telewizorem możemy sterować wyżej wspomnianymi urządzeniami. Do tego dochodzi kompatybilność z bezprzewodową klawiaturą, znacznie ułatwiającą wpisywanie adresów stron internetowych.
Ostatnią rzeczą jest system operacyjny. Co powinniśmy wiedzieć o systemach operacyjnych? Każdy z nich nieco różni się od konkurencji. Sony i Philips mają Androida, Panasonica Firefoxa, Samsung Tizen, a LG webOS. Jednak ich działanie jest takie samo. Zaoferować dostęp do nieograniczonej rozrywki w prosty i szybki sposób z poziomu ekranu telewizora.
Opcje dodatkowe
Każdy telewizor oferuje pakiet opcji dodatkowych. Jakie są te najpopularniejsze? Przede wszystkim jedną z ciekawszych jest możliwość nagrywania oglądanego filmu na zewnętrzny dysk twardy podłączony do komputera poprzez port USB. W tym roku większość modeli będzie ją (PVR, nagrywanie na USB) oferować. Wyjątkiem jest kilka modeli z tegorocznej oferty Panasonica.
Odczyt filmów, muzyki i zdjęć z podłączonego dysku albo pendrive’a to już niemal standard. Jeśli mamy dużo filmów na naszym komputerze możemy je zgrać na pendrive’a i oglądać na dużym ekranie telewizora. Bez względu na markę, telewizory obsługują dużą liczbę najpopularniejszych formatów plików. TimeShift (przesunięcie czasowe) to natomiast opcja pozwalająca pauzować film, by wrócić do niego po jakimś czasie. Musimy tylko podłączyć dysk twardy, by dany program telewizyjny mógł się tam zapisać.
Możliwość sterowania jednym pilotem większą ilością sprzętu od tego samego producenta to także standardowa opcja każdego telewizora. Pozwoli to na większy komfort, jeśli na przykład mamy cztery urządzenia danej marki. Wtedy do ich obsługi wystarczy tylko jeden pilot.
Z ciekawostek warto dodać, że w wielu tegorocznych seriach znajdziemy jeszcze sterowanie głosowe. Przy współpracy ze smartfonem umożliwi ono wypowiadanie komend, albo wyszukiwanie w internecie słów kluczowych. Jednak w praktyce ta opcja jest używana najrzadziej ze wszystkich.
Złącza i gniazda
Najpopularniejsze (najczęściej używane) to przede wszystkim złącza HDMI oraz USB. O pozostałych możecie przeczytać w naszym artykule o najważniejszych gniazdach w telewizorach. Przed zakupem warto upewnić się, że dany model ma ich tyle, ile potrzebujemy.
Warto dodać, że w związku z coraz większą liczbą telewizorów 4K, najwięksi producenci już nie we wszystkich swoich modelach stosują gniazdo Euro (Scart). Najlepsze telewizory Samsunga z roku 2015 już go nie posiadały.
Klasa energetyczna
Naszym zdaniem mało istotny parametr. Różnica w przeliczeniu na złotówki, w skali roku, pomiędzy modelem pobierającym więcej prądu często nie jest większa niż 30-100 złotych. Kilka lat temu osoby chcące kupić energooszczędny telewizor mogły wybierać spośród najbardziej energooszczędnych TV na rynku. Jednak po zrezygnowaniu z produkcji plazm (które dosłownie pożerały prąd) nie musimy się już martwić. Modele z oferty producentów na 2016 rok i tak znajdują się albo w klasie A++, A+, A albo B (bardzo rzadko C).
Najmniejsze zużycie prądu mają modele oznaczone klasą A++. Jednak tych jest na rynku bardzo mało. Standardem jest klasa A+ (około 90% telewizorów dostępnych w sklepach). Są jeszcze modele znajdujące się w klasie A. To najczęściej telewizory o rozdzielczości 4K, które pobierają więcej prądu, niż modele Full HD. Najwięcej prądu potrzebują te oznaczone klasą B.
Głównym czynnikiem, na który powinniśmy zwracać uwagę spoglądając na etykietę energetyczną danego telewizora, jest zużycie energii w skali roku wyrażane w kWh. To ważniejszy aspekt, bowiem dwa TV z tej samej klasy energetycznej mogą pobierać różne ilości prądu.
Wyposażenie telewizora
Ostatnią rzeczą, na którą powinno się zwracać uwagę jest dołączone do telewizora wyposażenie. Standardowo są to pilot, podstawa (albo nóżki), instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna i oczywiście kabel zasilający. Jeżeli będziemy chcieli powiesić telewizor na ścianę, uchwyt będziemy musieli sobie dokupić. Warto w tym momencie sprawdzić jaki uchwyt do TV wybrać i czym się różnią.
W modelach droższych często możemy otrzymać drugiego pilota do łatwiejszego przeglądania treści internetowych. Jednak ten jest już rzadkością, bowiem lepiej sprawdza się bezprzewodowa klawiatura, o czym niejednokrotnie już pisaliśmy. Niektórzy producenci dają dodatkowe przewody (np. Sharp i Blaupunkt dają kabel antenowy w cenie telewizora). Tymczasem w przypadku najdroższych telewizorów 3D (najczęściej z pasywnym 3D) są to co najmniej 2 sztuki okularów.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz