Firma Sony ogłosiła wprowadzenie nowej technologii wyświetlania o nazwie CLEDIS, której premiera będzie miała miejsce na zbliżających się targach InfoComm 2016. Co w niej wyjątkowego?
Nowe rozwiązanie do tworzenia wielkoformatowych systemów wyświetlających jest oparte na świecących wyświetlaczach firmy Sony. Wykorzystanie w roli źródła światła miniaturowych diod LED pozwala wytworzyć jeden obraz o wysokiej rozdzielczości i niespotykanych dotąd wymiarach. Nowo opracowane rozwiązanie jakościowo zmienia możliwości rozrywki wizualnej i wyświetlania obrazów o dużych wymiarach. Zapewnia oglądającym zupełnie nowe wrażenia, niemożliwe obecnie do uzyskania nawet przy użyciu najbardziej zaawansowanych konwencjonalnych matryc LED.
Nowa technologia jest przeznaczona do różnych zastosowań komercyjnych, w których wymagane jest połączenie szczegółowości obrazu i realizmu symulacji z dużymi rozmiarami wyświetlacza. Ich zakres obejmuje wzornictwo przemysłowe, motoryzację, systemy wyświetlania w tematycznych parkach rozrywki, muzeach, salach ekspozycyjnych i miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu, sale posiedzeń zarządów firm, studia telewizyjne i inne.
Skalowalne systemy CLEDIS (Crystal Light Emitting Diode Integrated Structure) można z łatwością dostosowywać do najbardziej ambitnych zamierzeń twórczych. Dzięki przełomowej konstrukcji i eliminacją obramowania łączenie pojedynczych modułów w większe struktury nie powoduje zauważalnych nieciągłości obrazu. W rezultacie powstaje fascynujący, realistyczny, wielkowymiarowy obraz widzialny pod kątem zbliżonym do 180 stopni.
Jak działa CLEDIS?
W emitujących światło wyświetlaczach CLEDIS wykorzystano miniaturowe, montowane na powierzchni, wzajemnie niezależne diody R (czerwone), G (zielone) i B (niebieskie). Każdy piksel tworzą pojedyncze, miniaturowe diody R, G i B. Powierzchnia źródła światła wynosi zaledwie 0,003 mm kw. Pozostała część podłoża jest w ponad 99% czarna.
W połączeniu z izotropowymi właściwościami luminescencyjnymi, dzięki którym reprodukcja kolorów i jasność nie zależą od kąta oglądania, gwarantuje to duży współczynnik kontrastu przy wyświetlaniu zarówno w jasnych, jak i ciemnych miejscach. Powierzchniowy montaż źródeł światła radykalnie zwiększa efektywność wykorzystania wytwarzanego światła.
Kąt widzenia wynosi blisko 180 stopni, a wyświetlany obraz zachowuje jednolitą jasność i kolorystykę nawet przy dużych wymiarach ekranu. Jasność 1000 cd/m kw. pozwala wyświetlać obraz z 10-bitową głębią koloru i szerokim zakresem barw (około 140% przestrzeni sRGB).
Dzięki zastosowaniu specjalnego, firmowego systemu sterowania pikselami uzyskano dużą szybkość reakcji, a co za tym idzie – możliwość wyświetlania materiałów wideo w tempie do 120 klatek na sekundę. Ma to pierwszorzędne znaczenie w sporcie, na koncertach i w symulatorach, gdzie obraz na dużym ekranie musi pojawiać się bez opóźnień i bez deformacji ruchu.
Skalowalny system tworzą moduły wyświetlające o wymiarach 403 x 453 mm. Można je łączyć tak, by uzyskać wyświetlacz o rozmiarach i proporcjach dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Przykładowo, 144 moduły pozwolą zbudować wysokiej jakości ekran o wymiarach 9,7 x 2,7 m i rozdzielczości 8K × 2K. Brak obramowania modułów powoduje, że po ich połączeniu uzyskuje się urzekający, wielkowymiarowy obraz, który wygląda jak wyświetlany na pojedynczym panelu.
Pierwsza publiczna prezentacja systemu CLEDIS w konfiguracji 8K x 2K / 9,7 x 2,7 m odbędzie się podczas czerwcowych targów InfoComm 2016. Rozpoczęcie sprzedaży systemu w Europie jest planowane na I kwartał 2017 r.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.