>

Test QNAP HS-251+. NAS, który postawisz obok telewizora (zamiast odtwarzacza)

Testujemy QNAP HS-251+ – elegancki dysk NAS z czterordzeniowym procesorem Intel Celeron, 2 GB RAM, wyjściem HDMI i cichą konstrukcją bez wentylatorów.

Dyski NAS coraz częściej goszczą w salonach – to teraz nie tylko dobry sposób na przechowywanie danych, ale także multimedialne centrum rozrywki, którego nie wstyd postawić obok telewizora. Jednym z takich modeli jest QNAP HS-251+.

Specyfikacja QNAP HS-251+

  • Procesor: Intel Celeron J1900 (1.44 GHz, 2.42 w trybie turbo)
  • Pamięć RAM: 2 GB LPDDR3
  • Wymiary: 302 mm x 220 mm x 41.3 mm
  • Waga: 1.56 kg
  • Porty: USB 2.0 x 2, USB 3.0 x 2, HDMI, 2 x LAN
  • Dyski: 2 x HDD 3,5” lub 2 x SSD 2,5”

Obudowa i jakość wykonania

Design HS-251+ znacząco odbiega od wyglądu standardowych NAS-ów, przybierając formę bliższą odtwarzaczowi DVD / Blu-Ray czy dekoderowi telewizyjnemu, dzięki czemu mamy do czynienia z szerokim, acz niskim urządzeniem. Obudowa została utrzymana w czarnej kolorystyce z połyskliwym plastikiem umieszczonym po bokach oraz szczotkowanym aluminium na górze. To konstrukcja o oszczędnej i prostej stylistyce – ale to zdecydowana zaleta. NAS stoi na czterech gumowych nóżkach, co eliminuje ryzyko przypadkowego ześlizgnięcia się urządzenia z blatu czy szafki.

QNAP HS-251+ / fot. tvManiaK.pl

Cieszy bardzo prosty system montażu dysków twardych. My na potrzeby tego testu wybraliśmy przeznaczone specjalnie do tego typu urządzeń dyski WD z serii Red, a umieszczenie ich wewnątrz urządzenia nie nastręczało większych problemów. By dostać się do środka, wystarczy jedynie zdjąć przedni panel – nie jest to trudne, gdyż przymocowany jest on wyłącznie za pomocą magnesów. Potem pozostaje już tylko wyjęcie kieszeni na dyski twarde – te ostanie leżą obok siebie, a montaż wymaga jedynie przykręcenia kilku śrubek dołączonych do zestawu. Rzecz jasna wewnątrz możemy także umieścić nośniki SSD. Nie ma ryzyka zamontowania dysków w niewłaściwy sposób, a w razie wątpliwości można skorzystać z bardzo dobrze przygotowanego przewodnika instalacyjnego dołączonego do zestawu.

Warto wspomnieć, iż QNAP HS-251+ to sprzęt, który możemy zaliczyć do grona bardzo cichych – konstrukcję pozbawiono jakichkolwiek wiatraków. Co prawda owocuje to cieplejszą w niektórych miejscach obudową (temperatura może dochodzić nawet do 40 stopni Celsjusza), ale względna cisza w pomieszczeniu jest rzeczą zdecydowanie bardziej istotną.

QNAP HS-251+ / fot. tvManiaK.pl

Multimedialny NAS nie mógł także obyć się bez pilota, dzięki któremu możliwa jest zdalna kontrola nad urządzeniem. Pilot jest niewielkich rozmiarów, aczkolwiek ułożenie i rozmiar poszczególnych przycisków jest wystarczający do wygodnej pracy z NAS-em. Dziwi natomiast zastosowany system zasilania kontrolera – wewnątrz znajdziemy bowiem baterię typu CR2032, której nie dostaniemy w każdym sklepie, w odróżnieniu od popularnych paluszków czy baterii alkalicznych.

Porty

QNAP HS-251+ / fot. tvManiaK.pl

Wszystkie złącza, które możemy wykorzystać w pracy z NAS-em zostały umieszczone z tyłu obudowy. Producent umieścił tutaj 2 porty Ethernetowe pozwalające podłączyć sprzęt jednocześnie do routera oraz do komputera oraz aż cztery porty USB – dwa w wersji 2.0 i dwa w wersji 3.0. Oczywiście nie mogło także zabraknąć złącza HDMI, dzięki któremu podepniemy sprzęt do telewizora, a całość uzupełnia port zabezpieczający Kensington Lock. Do tego dochodzi gniazda zasilania. Jak na sprzęt tego typu, zestaw portów i złącz jest jak odpowiedni.

Pierwsza instalacja

Proces pierwszej instalacji przebiega praktycznie identycznie, jak w innym testowanym przez nas NAS-ie tej firmy – QNAP Turbo TS-251C – do którego testu odsyłamy po więcej informacji.

QNAP HS-251+ / fot. tvManiaK.pl

Konfiguracja podstawowych narzędzi dotyczących pracy NAS-a jest bardzo prosta i ogranicza się ledwie do kilku ekranów zawierających się w panelu sterowania. Dokonywanie ustawień jest tym prostsze, iż dyski korzystają tylko z jednego rodzaju macierzy, czyli RAID 1.

Całość działa za pośrednictwem autorskiego systemu QTS w wersji 4.2. W porównaniu do poprzednich dystrybucji tego OS-a system ten zyskał na przejrzystości – szata graficzna uległa małemu liftingowi, ale nadal mamy do czynienia z bardzo prostym, acz czytelnym softem obsługiwanym za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Oczywiście wraz z systemem na pokładzie NAS-a znalazło się kilka bardzo użytecznych programów pozwalających na łatwe zapanowanie nad zawartością dysków. Jednym z nich jest chociażby myQNAPcloud, umożliwiający skorzystanie z danych zdalnie za pośrednictwem chmury, wykorzystując takie technologie jak CloudLink czy DDNS. Nie sposób pominąć także HybridDisk Station, czyli program dający nam szansę uzyskania dostępu do plików za pośrednictwem telewizora czy monitora ze złączem HDMI. Nie zabrakło również wbudowanego antywirusa oraz oprogramowania Surveillance Center. Osoby chcące natomiast przeglądać multimedia z poziomu NAS-a powinny zwrócić się w stronę trzech programów: Photo, Music i Video Station. O wszystkich pisaliśmy już szerzej na łamach mobiManiaKa.

Wydajność i funkcjonalność

Testowany NAS oparty jest o czterordzeniowy procesor Intel Celeron J1900 taktowany częstotliwością 1,99 GHz. Jego pracę wspierają 2 GB pamięci operacyjnej typu DDR3L z dodatkowymi 512 MB pamięci podręcznej – do codziennych zastosowań jest to zestaw wystarczający, pozwalający nie tylko na swobodną pracę z systemem i odtwarzanie multimediów, jak również transkodowanie plików filmowych. Wewnątrz umieścimy maksymalnie dwa dyski – maksymalna pojemność nośników wykorzystywanych przez NAS-a może wynieść 12 TB.

QNAP HS-251+ testowaliśmy z wykorzystaniem dysków serii RED marki WD (modele WD30EFRX-68EUZN0) – to nośniki, które zostały przygotowane specjalnie z myślą o użytkownikach NAS-ów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by do środka włożyć lepsze i bardziej wydajniejsze dyski – to przecież od tego zależy, jak sprawnie radzi sobie w środowisku sieciowych dany NAS.

QNAP HS-251+ / fot. tvManiaK.pl

My dokonaliśmy testów w oparciu o jedyną dostępną macierz, czyli RAID1. Zostały one wykonane przy bezpośrednim połączeniu ethernetowym między urządzeniami wyposażonymi w karty gigabitowe, bez udziału routera.

Tryb RAID1, środowisko sieciowe Windows 10

  • Jeden plik 7,3 GB – 104.26 MB/s (kopiowanie do NAS) i 111.58 MB/s (kopiowanie z NAS);
  • Folder 5,6 GB (4146 plików) – 25.16 MB/s (kopiowanie do NAS) i 19.97 MB/s (kopiowanie z NAS);

Transkodowanie, łączność i multimedia

Podobnie, jak we wcześniej testowanym przez nas domowym NAS-ie QNAP, również i ten model umożliwia transkodowanie plików audio/wideo, dzięki czemu możemy myśleć o otwieraniu różnorodnych materiałów multimedialnych bez obawy o to, że wykorzystywane przez nas urządzenie nie obsługuje jakiegoś kodeka lub nie współpracuje z wybranym typem plików. Co ważne, sprzęt wspiera również różnorodne systemy łączności – oprócz wcześniej wykorzystywanego DLNA mamy także Chromecasta czy Apple TV, więc z możliwości NAS-a będą mogli skorzystać także właściciele urządzeń z logo nadgryzionego jabłka.

QNAP HS-251+ / fot. tvManiaK.pl

Łączność jest płynna i przebiega bez zakłóceń. Dzięki obecności protokołów DLNA czy Chromecast możemy bez problemu przeglądać zawartość urządzenia za pośrednictwem tableta czy smartfona, co dodatkowo podnosi atrakcyjność obsługi tego NAS-a. Nie sposób nie wspomnieć także o obecności chociażby YouTube’a, co umożliwia szybkie odpalenie ulubionych sieciowych filmików na telewizorze czy monitorze za pośrednictwem kabla HDMI. Oczywiście na samym początku zabawy z tym urządzeniem będziemy zmuszeni do dociągnięcia odpowiedniego oprogramowania z sieci, ale potem nie napotkamy żadnych problemów z obsługą tego sprzętu, co rzecz jasna zaliczamy zdecydowanie na plus tego urządzenia. Nie sposób zapomnieć o pakiecie przeglądarek multimediów, czyli wspomnianym już Photo, Video i Music Station – pisaliśmy o nich szerzej przy teście QNAP Turbo TS-251C.

Bogate App Center

QNAP HS-251+ / fot. tvManiaK.pl

To, co od dawna jest znakiem rozpoznawalnym sprzętów z logiem QNAP, to bardzo bogate centrum aplikacji, które w każdej chwili możemy pobrać i skorzystać za pośrednictwem systemu QTS. Nie brak tutaj wielu przydatnych narzędzi, takich jak odtwarzacze audio-wideo (w tym popularny KODI), przeglądarki zdjęć czy programy do utrzymywania porządku na dysku, dbania o odpowiedni stan nośników itp. Coś dla siebie znajdą także osoby interesujące się biznesem czy kulturą, a świetnym pomysłem na korzystanie z NAS-a jak z komputera jest umieszczenie w App Center takich programów, jak chociażby przeglądarka Chrome czy popularny pakiet biurowy LibreOffice. Wisienką na torcie dla osób lubiących prostą rozrywkę są gry – mnie osobiście zauroczyła odtworzona w skali jeden do jednego z identyczną grafika i efektami dźwiękowymi klasyczna wersja platformówki Super Mario Bros znana jeszcze z kultowych Pegasusów.

Podsumowanie i ocena

QNAP HS-251+ / fot. tvManiaK.pl

QNAP HS-251+ to bardzo ładny i elegancko zaprojektowany sprzęt, który z powodzeniem może zastąpić odtwarzacz DVD czy dekoder – jego możliwości w zakresie odtwarzania multimediów są spore, więc propozycja QNAP-a sprawdzi się śmiało jako centrum domowej rozrywki. Duże możliwości w zakresie transkodowania plików czy też bezprzewodowej łączności sprawiają, że będzie to dobry wybór dla osób ceniących sobie korzystanie z multimediów za pomocą urządzeń. Na plus można zaliczyć także prostą konfiguracją sprzętu.

Wobec tych wszystkich plusów jawi się jednak także spory minus – cena. Za sprzęt musimy zapłacić około 1800 złotych, co jest sporą kwotą, a weźmy pod uwagę fakt, iż w zestawie nie znajdziemy dysków twardych, na których będziemy składować nasze dane. Jeśli chcielibyśmy wyposażyć się w taki zestaw twardzieli jak ten, który użyliśmy do testów, to koszt zestawu wyniósłby… blisko 4000 złotych. Z tego też powodu zakup NAS-a warto solidnie przemyśleć – nawet mimo tego, iż jest to po solidnie wykonany i wszechstronny sprzęt.

Ocena końcowa testu [1-10]: 8.5

ZALETY
  • Elegancki wygląd;
  • Szerokie zaplecze aplikacji;
  • Wszechstronne centrum multimedialne;
  • Transkodowanie plików wideo;
  • Wsparcie protokołów DLNA, Chromecast;
  • Współpraca z urządzeniami mobilnymi.
WADY
  • Wysoka cena;
  • Wysoka temperatura obudowy.

Ceny QNAP HS-251+


amadeusz

Najnowsze artykuły

Turbo tani, najnowszy QLED Samsung 65 cali z matrycą 120 Hz! Kosztuje mniej niż 3000 zł!

Chcesz kupić nowy, bardzo tani telewizor QLED Samsung 65 cali z HDMI 2.1 i 120…

21 listopada 2024

Black Week na Amazon od dziś! Sprawdzamy najlepsze oferty

Nie wiesz kiedy jest Black Friday? Zastanawiasz się co kupić na promocji i gdzie najtaniej?…

21 listopada 2024

Bardzo tani telewizor Panasonic 50 cali! Ekstra cena na Black Week, nawet 1000 zł taniej!

Bardzo tani telewizor Panasonic możemy kupić już dziś w ramach Black Week na Amazon! To…

21 listopada 2024

LG OLED 65″ w wyjątkowej ofercie! Kup najnowszy hitowy telewizor w świetnej cenie!

Sklep RTV EURO AGD przygotował wyjątkową ofertę, w której możesz kupić telewizor LG OLED 65C4…

21 listopada 2024

Smart TV w telewizorze za 99 zł! To prawdziwy hit Black Week

Chcesz mieć Smart TV w starym telewizorze? Możesz wydać rekordowo niską kwotę za hitową przystawkę…

21 listopada 2024

Mega hit na Max poniżej oczekiwań. Oceny mówią wszystko

Od dwóch dnia na platformie Max dostępny jest pierwszy odcinek serialu pt. "Diuna: Proroctwo". Ten…

21 listopada 2024