Tizen, webOS, Android, a może Firefox OS? Który system operacyjny telewizora jest lepszy? Już za kilka miesięcy najlepsze telewizory 2017 będą wykorzystywały nowe wersje systemów operacyjnych. Który z nich warto wybrać?
Nasze porównanie pozwoli Wam określić, jaki telewizor kupić. Który z producentów spełni Wasze surowe wymagania, jeśli chodzi o telewizor Smart TV? Sprawdźcie.
Android
System Android to jeden z najbardziej znanych, jeśli chodzi o telewizory. W tym roku posiadają go modele z wyższych serii dwóch producentów: Sony i Philips. Po wejściu w Smart TV pojawia się ekran taki, jak na poniższym zdjęciu.
Po kliknięciu na pilocie Home, w lewym górnym rogu pojawia się ikonka mikrofonu albo klawiatury. Oznacza to, że możemy skorzystać, m.in. z komend głosowych, by znaleźć w internecie cokolwiek chcemy.
Poniżej mamy treści rekomendowane zmieniające się w zależności od naszego gustu (i tego, co oglądamy). Na początku będą to filmy informacyjne o tym, co nam daje system Android (m.in. jak zdalnie sterować telewizorem, planować nagrania).
Następny rządek ikon to wszystkie najważniejsze gniazda i złącza, jakie wykorzystuje dany model Sony Bravia/ Philipsa. Oczywiście jednym z najbardziej popularnych jest pasek ze wszystkim aplikacjami. Takimi, które najczęściej będziemy odpalać. To właśnie tam znajduje się, m.in. wyszukiwarka internetowa, największy serwis z filmami na świecie Netflix oraz wiele innych przydatnych appek.
Pod aplikacjami maniacy gier znajdą osobny rząd ikon z najlepszymi grami na Androida (aktualizowany o nowe, zainstalowane tytuły). Ostatni pasek ikon to ustawienia telewizora, sieci, timery i pomoc. Na tym kończy się „pulpit” Androida.
Na pierwszy rzut oka Android może wydawać się skomplikowanym systemem. Jednak idąc dalej mamy wrażenie, że poszczególne rzędy ikonek są poukładane całkiem sensownie.
Najciekawsze telewizory z systemem Android to:
Firefox OS
System operacyjny Firefox OS znajdziemy w tym roku tylko w telewizorach Panasonica. To co zasługuje na uwagę, to przede wszystkim szybkość działania oraz jego prostota. Niektórzy mówią, że webOS w telewizorach LG jest najbardziej intuicyjny. Ciekawe czy próbowali najpierw pobawić się Firefoxem OS?
Prosty przewodnik (krok po kroku) podczas pierwszej konfiguracji telewizora znacznie ułatwi nam sprawę. Zwłaszcza, że pierwsze uruchomienie Firefoxa wygląda tak samo, jak w telewizorach z zeszłego roku. W Firefox OS wszystko mamy jak na tacy. Jeden ekran z najpopularniejszymi aplikacjami. Jak zwykle pierwszy rząd okrągłych ikonek będzie najważniejszy.
To tam znajdziemy wyszukiwarkę internetową (Browser), Netflixa, YouTube’a czy przewodnik po programach. Jednak jest coś, o czym przeciętny posiadacz telewizora może nie wiedzieć. Firefox OS pod jednym kątem bardzo przypomina Androida.
Chodzi o interesującą aplikację (coś na miarę Google Play) o nazwie Apps Market. W tym miejscu znajdziemy setki, jak nie tysiące najlepszych programów, gier i narzędzi, jakie możemy pobrać na nasz telewizor. W większości są to bezpłatne appki. Dużo z nich dostępnych jest w polskiej wersji językowej.
Najciekawsze telewizory z systemem Firefox OS to:
Webos 3.0
Co jest najlepsze w systemie operacyjnym webOS 3.0? Przede wszystkim to, że ten działa o wiele szybciej i wygodniej, niż jego wcześniejsze wersje (m.in. 2.0 z 2015 roku). Posiadacze tegorocznych LG Smart TV w prosty sposób znajdą to, czego poszukują w internecie, na dużym ekranie TV.
Zamiast ikonek rozmieszczonych na całym ekranie, otrzymujemy je w postaci kafelków w dolnej części ekranu. Przeglądając je możemy jednocześnie nadal oglądać telewizję.
Z najważniejszych kafelków (najczęściej używanych przez posiadaczy TV od LG) do wyboru mamy wyszukiwarkę internetową, Netflixa, szybkie wyszukiwanie treści oraz YouTube.
Reszta to opcje związane z najważniejszymi gniazdami i złączami w TV, moje nagrania (nagrane programy telewizyjne), dostępne urządzenia i wiele innych, przydatnych funkcji.
Najciekawsze telewizory z systemem webOS 3.0 to:
Tizen
Tizen jest znakiem rozpoznawczym każdego telewizora Smart TV od Samsunga. Zasada jego działania jest zbliżona do wcześniejszych systemów operacyjnych. Na ekranie głównym zyskujemy dostęp do najpopularniejszych aplikacji (wyszukiwarki internetowej, YouTube’a, Netflixa czy innych appek), czy funkcji dotyczących zaawansowanych ustawień telewizora.
Panel Tizena to przede wszystkim „kafelki” Przewodnik, Lista kanałów, Nagrania oraz Ostatnie (wybierane). Poniżej mamy wszystkie najważniejsze aplikacje z wyszukiwarką, a w lewym rogu opcje dodatkowe jak Ustawienia, Źródło, i Telewizję na żądanie.
Co najważniejsze wszystko działa sprawnie, nawet przełączanie między jednym narzędziem (aplikacją), a drugim.
Najlepsze jest to, że podobnie jak podczas korzystania z webOS 3.0, obsługa Tizena może odbywać się bez straty minuty naszego ulubionego serialu albo filmu.
Najciekawsze telewizory z systemem Tizen to:
Jaki system wybrać?
Oczywiście, że cztery najważniejsze systemy operacyjne w telewizorach są innowacyjne i każdy jest nieco inny. Jednak czy wybierając jeden z nich (nie ważne który) nie zyskujemy w większości przypadków tego samego?
Prawda jest taka, że każdy z powyższych systemów operacyjnych daje podobne korzyści jeśli chodzi o podstawowe funkcje. Bez względu na to, czy wybierzemy Tizen, webOS, Android czy Firefox OS i tam skorzystamy z bezprzewodowego sterowania telewizorem za pomocą klawiatury z myszką, smartfonem, tabletem, szybkim przerzucaniem multimediów z urządzeń mobilnych na ekran TV, czy dostępu do setek aplikacji.
Wyszukiwarkę internetową, a więc możliwość surfowania po sieci na ekranie TV także znajdziemy w każdym systemie operacyjnym podobnie, jak możliwość zarządzania ulubionymi aplikacjami z poziomu pilota do TV. Tak naprawdę decydując się na zakup nowego telewizora powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na istotniejsze rzeczy, jak jakość obrazu czy cenę. W większości przypadków posiadacze nowego telewizora korzystają tylko z kilku podstawowych aplikacji oraz ulubionych stron www. A to akurat oferują wszystkie systemy.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Prawie nie zdarza mi się komentować artykułów ale ten jest napisany w rodzaju – samochód X albo Y – obydwa jeżdżą…
Tizen to klapa, mało funkcji to raz, wszystko jakos porozrzucane ze trudno cos znlalezc mimo iz wczesniej sie tam zaglądało, a po trzecie ciągle błedy a kontakt z samsungiem kiepski.jedyny plus to dziala płynnie, ale z drugiej strony co sie dziwic to w koncu kilka kafelków na ekranie..
Mam dwa Samsungi z dwoma różnymi Tizenami. Pierwszy ze starszym Tizenem posiada matrycę 2k, a drugi już z nowszym systemem to telewizor z matrycą 4k. Zasadniczo systemy działają porównywalnie szybko lecz ten nowszy Tizen jest już oparty na kafelkach. O zaletach nic nie napiszę chyba że tylko to, że jest. Natomiast jeśli chodzi o aplikacje, to jest ich stosunkowo niewiele i są to przede wszystkim kolejne klony aplikacji do VOD. Niestety wiele z nich okazuje się być aplikacjami z dostępem do płatnych treści. Dlatego praktycznie z nich nie korzystam. W obydwu Tizenach odczywalny jest problem z działaniem przeglądarek internetowym. Winne są przeładowane reklamami strony www. Dosyć ciekawie działa aplikacja Youtube w połączeniu z smartfonem Samsunga. Jeśli telewizory są połączone przez Internet, to za pomocą aplikacji Youtube w telefonie można zlecić aplikacji w TV odnaleźć samodzielnie video i zacząć go odtwarzać. Dzięki temu video nie jest wysyłane z telefonu do TV co nie obciąża sieci WiFi. Ogólnie bez rewelacji…
Niestety potwierdzam oponię. Na dłuższa metę nie polecam TIZEN’a. Za mało funkcji a jak sa to są ekstra płatne i to w sporych kwotach. Problemy z wpięciem PADów (obsługuje kilka a nie obsługuje typowych BT). Standardy aplikacyjne tu zanikają gdzie np na starym LG bez OSa działało wszystko cacy. Choćby DLNA. Na przyszłość jeśli już to raczej tylko android.
Niemniej warto zwrócić uwagę… działa płynnie. To chyba najlepszy plus 😛
Androida na tv mam na Philipsie – chodzi szybko i sprawnie. Bardzo dużo ciekawych gier i aplikacji. Nie żałuję wydanej kasy.
Też mam na pus6561 , niestety często się nie chce włączyć. Głównie w sytuacjach,gdy dysk podpięty na usb się nie wyłącza (czemu? nie mam pojęcia). Pomaga wyjęcie wtyczki z gniazdka 😉 Poza tym Android śmiga spoko ,aplikacji trochę mało (porównując do smartfonów i tabletów)te podstawowe są. Jakość obrazu UHD jest piękna ! Nawet HD czy FHD ładnie skaluje i wyglądają dużo lepiej niż na zwykłym TV z FHD.
Model TV , który podałeś ma webOS 2.0, a ja posiadałem na 3.0 😉 Dlatego napisałem , że był szybki i płynny ,bo naprawdę tak się sprawował… Gdyby nie bardzo kiepska jakość obrazu to bym zostawił uh6507,a tak to mam philipsa 6561 i jakość jest o niebo lepsza ! LG się nie umywał do niego. Nie wiem możliwe , że trafiłem na wadliwy egzemplarz ,lecz obraz był nieostry i jak przez mgłę… Natomiast jak już wspomniałem system bardzo fajny i dopracowany , nie było z nim żadnych problemów 🙂
http://www….g-55LF652V
Ciekawe zatem co i jak…
Mam lg webOS. Wcześniej miałem zwykły lg. Tam miałem podpiety dysk lg i wszystko czytał. Tu nie mam podglądu na nic. Już formatowanie nic nie dało do fat32 lub ntfc czy jak to się tam nazwywa. Ktoś ma rozwiązanie? Ogólnie jestem rozczarowany webOS. Jest wolny. Dzięki z tipy
Miałem kilka dni 43uh6507(webos 3.0) i filmy z dysku (1TB ,NTFS) czytał bezproblemu.
P.S Nie wiem jaki masz TV ,ale system szybki i płynny.
Pozdrawiam.