Samsung od niedawna wykorzystuje nowy otwarty standard dla treści HDR o nazwie HDR10+, który jeszcze bardziej ma nas przybliżać do jeszcze lepszej jakości wyświetlanych obrazów. Czym jest HDR10+ według Samsunga i jak przekłada się na wrażenia?
Stosunkowo niedawno informowaliśmy, że Samsung i Amazon Video zapowiedziały wprowadzenie HDR10+, czyli zaktualizowanego otwartego standardu, który wykorzystuje dynamiczne metadane w celu poprawienia kontrastu i kolorów w rozszerzonej ofercie telewizorów Samsung.
W dużym uproszczeniu, dzięki zastosowaniu HDR10+ zwiększa się stosunek światła do cienia, co sprawia, że oglądane filmy w większym stopniu przypominają obrazy, jakie widzi ludzkie oko. Dzięki temu kadr na ekranie telewizora jest jaśniejszy, ma większy zakres kolorów i głębsze tony niż w przypadku technologii HDR. W przeciwieństwie do HDR10, gdzie wykorzystywane są statyczne metadane, HDR10+ używa metadanych dynamicznych, by tworzyć jeszcze wyraźniejsze kontrasty oraz oddawać barwy bardziej zbliżone do rzeczywistych. W konsekwencji ma to przekładać się na jeszcze lepsze wrażenia podczas oglądania.
Dynamiczne mapowanie tonów stosuje różne krzywe dla poszczególnych scen, co pozwala uzyskać odpowiednią jasność i odwzorowanie kolorów najbliższe założeniom twórców treści. Co więcej, HDR10+ z większą szczegółowością oddaje obszary jasne i zaciemnione oraz precyzyjniej wyświetla kolory, eliminując efekt wyblakłych barw, który może pojawiać się w telewizorach HDR.
Już w najbliższym czasie okaże się, czy w nadchodzących latach HDR10+, jako otwarty standard, stanie się nową branżową normą. Już teraz wykorzystują go telewizory Samsung UHD z 2017 roku, w tym modele Q7, Q8 i Q9 z linii QLED TV. Jeszcze w tym roku dla telewizorów UHD Samsung z 2016 roku zostanie udostępniona aktualizacja oprogramowania, która pozwoli korzystać z nowego standardu.
Na koniec warto dodać, że HDR10+ jest pozbawiony opłaty licencyjnej, a więc producenci telewizorów mogą z niego korzystać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zapewnia też elastyczność systemową, dzięki której rożne grupy użytkowników – od twórców filmowych aż po producentów telewizorów i innych urządzeń elektronicznych – będą mogli na bazie tej technologii zaproponować widzom nowy poziom wrażeń wizualnych.
Źródło: informacje prasowe.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.