Technologii oraz dodatkowych opcji, które oferują telewizory jest cała masa. Decydując się na nowy telewizor warto byłoby mieć ogólne pojęcie o najważniejszych z nich? Czy może sprawdzić co kryje się pod pojęciem każdej?
Zastanawiając się jaki telewizor kupić wcale nie musimy znać każdej technologii największych producentów. Niektóre można sobie darować, skupiając się tylko na tych najważniejszych. Podpowiadamy na których, głównie pod kątem jakości obrazu.
Full HD, Ultra HD
Na naszych łamach niejednokrotnie wyjaśnialiśmy co kryje się pod pojęciem rozdzielczości ekranu. Przypomnijmy, ze obecnie wyróżniamy trzy rodzaje stosowane w telewizorach: HD Ready (do 32 cali), Full HD i Ultra HD (4K). W zasadzie po przeczytaniu tekstu czy kupić telewizor Full HD czy Ultra HD? łatwiej nam się zdecydować na konkretny model. Jednak tegoroczna oferta największych producentów wprowadziła niemałe zamieszanie, o którym warto wiedzieć.
Do tej pory tylko najlepsze telewizory Ultra HD oferowały technologię HDR (o niej w dalszej części). Natomiast w tym roku wykorzystują ją po raz pierwszy modele z linii Sony Bravia o obrazie Full HD. Do tego w modelach 4K będzie ona dostępna także w seriach bardziej podstawowych (w porównaniu do 2016 roku) jak, na przykład w Samsungu UE55MU6102.
Technologia 3D
Producenci przestali inwestować w technologię trójwymiarową w swoich telewizorach. Co prawda co jakiś czas zdarza się jakaś seria, która jest jeszcze w nią wyposażona. Jednak z pewnością to rozwiązanie czy to w wersji aktywnej, czy pasywnej odeszło do lamusa już dawno. Więc dlaczego o tym wspominamy?
Przypominamy o tym, bowiem w niejednym sklepie triumfy święcą modele starsze obsługujące jeszcze 3D, a ich zakup teraz to świetna okazja. Przykładowo zakup Samsunga UE75H6400 z 2014 roku z dwoma sztukami okularów w zestawie i aktywnym 3D to wydatek rzędu zaledwie 9000 złotych. A do tego zyskujemy 100hz matrycę. Gdzie za takie pieniądze znajdziemy w tym roku coś lepszego w tej wielkości ekranu? Raczej nigdzie.
Ekran Curved
Ekrany typu Curved wykorzystują zakrzywione telewizory. O tym także niejednokrotnie pisaliśmy. Jednak tą technologię możemy sobie odpuścić. Naszym zdaniem nie jest to tak istotny element, bowiem zakrzywione telewizory miały być hitem. Tymczasem na rynku pozostał głównie Samsung ze swoimi modelami. I to nie wszystkimi. Tylko część z tegorocznej oferty telewizorów Samsung ma takie ekrany.
HDR (High Dynamic Range)
W końcu dochodzimy do technologii HDR (High Dynamic Range). Ma ona za zadanie polepszyć kontrast w telewizorach. Wprowadzono ją w zeszłym roku. I faktycznie w lepszych modelach, zwłaszcza z wyższych i najwyższych serii kontrast był na o wiele lepszym poziomie, w porównaniu do konkurencyjnych TV. Co warto o niej wiedzieć?
Producenci stosują swoje oznaczenia mogące nas nieco zmylić. Mamy na przykład HDR, HDRPlus, HDR10, HDR Dolby Vision, jednak wniosek jest jeden. Bez względu na nazwę i twierdzenie danego producenta, że jego technologia HDR jest lepsza od konkurencji, dopiero w 100% wykorzystamy ją przy nadawaniu programów albo filmów w HDR.
Picture Quality Index i inne
W tym roku nie warto zwracać szczególnej uwagi na oznaczenia telewizorów w specyfikacji na określenie tzw. optymalizacji obrazu/ technologii odświeżania. Producenci stosują różną pojęcia mające utwierdzić nasz w przekonaniu, że to ich telewizory (a nie konkurencji) mają lepszą płynność ruchu. Spotkać możemy takie oznaczenia, jak Picture Quality Index, Picture Mastering Index, Perfect Motion Rate, Backlight Motion Rate. Oczywiście jest też wiele innych.
Zaraz po nich następuje liczba (100, 200, 400, 1200, 2000, a nawet więcej), czasami wyrażona nawet w hz. Jednak nie ma to nic wspólnego z faktycznym odświeżaniem matrycy, która jest albo 50hz albo 100hz. Dla osób kupujących TV nie będzie łatwo rozróżnić, która jest która. Do tego nie wszyscy producenci podają takie informacje na swoich stronach.
W praktyce większość modeli posiada 50hz matrycę (standardową), a 100hz matrycę tylko lepsze i najlepsze telewizory. Na tym powinniśmy się skupić, niż na wymyślnych nazwach technologii odświeżania, które są głównie marketingowym chwytem reklamowym.
Funkcje poprawy obrazu
Funkcje poprawy obrazu to bardzo ciekawy, kolejny czynnik, który ma zwrócić uwagę potencjalnego kupującego. Wydaje się, że im więcej, tym telewizor jest lepszy. Jednak to też możemy sobie odpuścić, nie ucząc się na pamięć, która z nich co oznacza.
Czujnik oświetlenia zewnętrznego, 10-bitowy panel, Precision Black, Auto Depth Enhancer, Auto Motion Plus, Peak Illuminator Pro, skalowanie obrazu do jakości 4K UHD , certyfikat Ultra HD Premium, Supreme UHD Dimming, Quantum Dot Color,LG Super UHD TV, Picture Wizard III, skalowanie obrazu do jakości 4K UHD , ULTRA Luminance, HDR SUPER z Dolby Vision, matryca IPS 4K Quantum, Billion Rich Colors, ColorPrime Plus, panel True Black
– Opcje poprawy obrazu
Tak naprawdę są one odpowiedzialne w skrócie po prostu za lepszą jakość obrazu. Zamiast rozdrabniać się nad każdą z nich pamiętajmy, że działania marketingowe producentów telewizorów mają nas przekonać, że każda z nich jest potrzebna w ich telewizorze. Jednak i tak najważniejszym czynnikiem jest cena. Im telewizor jest droższy to (bez względu na ilość czy najbardziej zaawansowane nazwy opcji poprawy obrazu) przeważnie będzie faktycznie lepszy i tyle.
Ceny Samsung UE75H6400
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Jak dla mnie najlepszym połączeniem technologii jest ambilight plus 3D. I to zarówno w oglądaniu filmów i meczy, jak i w grach!
„W praktyce większość modeli posiada 50hz matrycę (standardową), a 100hz matrycę tylko lepsze i najlepsze telewizory. Na tym powinniśmy się skupić, niż na wymyślnych nazwach technologii odświeżania, które są głównie marketingowym chwytem reklamowym.” – no, no widzę znaczący postęp. Jestem pod wrażeniem 🙂
Wreszcie pod takimi słowami mogę także się podpisać. Dodałbym tylko jeśli w tytule pojawia się słowo „technologia” we wstępie garść ogólnych informacji o byłych technologiach plazmowych, LCD i obecnych ich następców LED oraz OLED 😉 Z doświadczenia wiem, że nadal wiele osób je myli, a co niektórzy nadal poszukują przy zakupie plazm.
PS. No i hit w postaci 75H6400 widzę podsunąłem niechcący w innym temacie.