>
Kategorie: LGTelewizoryTesty

Test LG 60UJ6307: 60 cali 4K za niecałe 5500 złotych

Koncern LG próbuje w tym roku zdobyć serca (i portfele) osób szukających dużych telewizorów. W tegorocznej ofercie telewizorów Ultra HD znajdziemy niejednego reprezentanta serii o wielkości 60 cali za niecałe 5500 złotych. Jednym z nich jest LG 60UJ6307.

LG 60UJ6307 jest dostępny w większości sklepów stacjonarnych (m.in. Euro, Media Expert). Zobaczcie jego największe zalety oraz wady. Czy warto stać się jego posiadaczem? Zacznijmy od zalet.

Specyfikacja techniczna

Specyfikacja LG 60UJ6307

Dane podstawowe
Model na rok 2017
Seria 60UJ6307
Technologia 3D brak
Zakrzywiony ekran brak
Smart TV TAK
VESA TAK
Wymiary i waga z podstawą 1359 x 852 x 255 mm, 17 kg
Wymiary i waga bez podstawy 1359 x 791 x 83 mm, 17 kg
Obraz
Rodzaj ekranu LCD
Przekątna ekranu 60 cale
Rozdzielczość 3840 x 2160
Odświeżanie 50 Hz
Dodatkowe technologie panel IPS, 4K Resolution Upscaler, skalowanie obrazu do jakości 4K UHD , Colour Master Engine, Smart Picture Mode, HDR Effect, Active HDR, format HDR10, format HDR HLG
Dźwięk
System dźwięku przestrzennego TAK
Moc głośników 2 x 10 W
Liczba głośników 2
Dodatkowe technologie DTS, Wireless Sound Sync, Hi-Fi Audio
Interfejs
HDMI 3
USB 2
EURO / SCART brak
Ethernet 1
Wejście komponentowe 1
Wejście PC VGA brak
Cyfrowe wyjście optyczne 1
Cyfrowe wyjście koaksjalne brak
Złącze CI 1
Wyjście słuchawkowe brak
Klasa energetyczna
Pobór mocy (tryb włączenia) 117 W
Pobór mocy (tryb czuwania) 0.3 W
Roczne zużycie energii 162 kWh
Zasilanie 220 - 240 V 50/60 Hz

Obraz

LG 60UJ6307 / fot. LG

LG 60UJ6307 to pierwszy telewizor o wielkości 60 cali, który testujemy w tym roku i jednocześnie piąty z oferty 2017. Wcześniej mogliście zobaczyć, m.in. test Panasonica EX610, czy Samsunga MU6102.

LG wykorzystuje w swoich telewizorach głównie matrycę IPS. Oczywiście można się zastanawiać, jaki rodzaj jest lepszy VA czy IPS. Zdania do dzisiaj są podzielone, a wszystko zależy tak naprawdę od naszych kryteriów.

Do tego dochodzi fakt, że niewiele osób decyduje się na nowy telewizor w odniesieniu do tego jaką matrycę (IPS czy VA) wykorzystuje, lecz spoglądając na markę. W moim tekście pt: Jakie są najważniejsze kryteria dotyczące zakupu nowego telewizora możecie poznać więcej takich czynników. Jednak kupując telewizor LG zazwyczaj będzie to IPS. A jak wygląda jakość obrazu na 60-calowym telewizorze Ultra HD?

Do obrazu nie mam zastrzeżeń, pod warunkiem, że będziemy mieli na uwadze, że to jeden z pierwszych modeli od LG z rozdzielczością Ultra HD na ten rok. Czyli najbardziej podstawowy, który nie zagwarantuje nam takiej czerni czy odwzorowania kolorów, jak modele z serii UJ8. To po prostu dobry (jak na swoją cenę – o tym w dalszej części) TV z zadowalającą jakością obrazu do codziennego oglądania telewizji.

LG 60UJ6307 / fot. rtvManiaK

Jeśli natomiast będziemy chcieli czegoś więcej, a głównie będziemy oglądali sport albo filmy akcji, warto wziąć pod uwagę inne, droższe modele, ale ze 100hz matrycą. Pisaliśmy już o tym, że tylko najlepsze telewizory 100hz idealnie nadają się do sportu, bowiem płynność ruchu jest o wiele lepsza, niż w modelach standardowych (50hz). LG 60UJ6307 także odznacza się standardowym odświeżaniem. Zastanawiające jest zatem to, po co koncern LG wciąż podaje parametr optymalizacji ruchu (Optymalizacja ruchu True Motion 100) w specyfikacji tego modelu?

Tegoroczny telewizor Ultra HD odznacza się wieloma funkcjami poprawy obrazu, jednak nie dajmy się zwieść. Nie zawsze tam, gdzie ich ilość jest oszałamiająca znaczy, że to telewizor znacznie lepszy od innych modeli. Zobaczcie na te najważniejsze:

4K Resolution Upscaler, skalowanie obrazu do jakości 4K UHD , Colour Master Engine, Smart Picture Mode, HDR Effect, Active HDR, format HDR10, format HDR HLG
– LG

Tak naprawdę powyższe informacje można skrócić do jednego zdania. Telewizor skaluje obraz do 4K i odznacza się dodatkowo technologią HDR. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika telewizora?

Z naszej wcześniejszej publikacji pt: Czy warto kupić telewizor Ultra HD? wiecie że tak. Jednak czym jest HDR? Do dzisiaj nie wszyscy zdążyli się zapoznać z przełomową technologią przeniesioną z aparatów fotograficznych na matryce TV.

HDR (High Dynamic Range) oznacza „szeroki zakres dynamiki”. Co nam to powinno mówić, jeśli nie znamy się na telewizorach? Dzięki wykorzystywaniu tej technologii zwiększa się realizm oglądanego programu, filmu. Otrzymujemy większą jasność, lepszą gradację odcieni, ale musimy wciąż pamiętać o jednej, podstawowej rzeczy.

Przy słabszej jakości sygnału wideo, rezultat będzie tylko trochę lepszy, niż na tradycyjnym wyświetlaczu (np. na ekranie 4K ale bez HDR). W 100% idealny obraz uzyskamy tylko i wyłącznie na telewizorze Ultra HD z HDR podczas transmisji sygnału nadawanego także w tym standardzie (HDR).

Fajnie, że HDR pojawia się coraz częściej, bowiem niejednokrotnie pisaliśmy, że jeszcze nie tak dawno (w 2016 roku) tylko modele z wysokich i najwyższych serii 4K odznaczały się wykorzystywaniem tej technologii. Jednak od pewnego czasu mam wrażenie, że takie wciskanie na siłę do wszystkich telewizorów technologii HDR mija się z celem. Kilka miesięcy temu był to wyznacznik dobrego (i przede wszystkim drogiego) telewizora, a teraz znajdziemy go w serii podstawowej (LG 60UJ6307 należy do podstawowej linii z ekranem 4K z 2017 roku). Pisaliśmy o tym już w naszym przeglądzie telewizorów 4K na 2017 rok.

Mało tego niektórzy producenci poszli o krok naprzód i zaczęli oferować technologię HDR już w matrycach Full HD. Spójrzcie na testowany przez nas ostatnio model Sony WE750/755. To jeden pierwszych na świecie takich modeli.

Smart TV/opcje dodatkowe

LG 60UJ6307 / fot. LG

Jedno trzeba przyznać telewizorom LG w tym roku. Jeżeli weźmiemy pierwszy, lepszy telewizor oferujący dostęp do internetu, możemy być pewni, że to prawdziwy kombajn multimedialny. Podobnie jest w przypadku 60-calowego kolosa z serii UJ6307. System operacyjny webOS 3.5 działa o wiele wydajniej, niż ten sprzed miesięcy. Od strony graficznej zmienił się nieznacznie.

Ponownie otrzymujemy dostęp do najlepszych aplikacji Smart TV, wyświetlanych w dolnej części ekranu (YouTube, wyszukiwarka, Netflix, itd.), co jest fajne, wygodne. Do tego przewijanie pilotem po ikonkach jest szybkie. Oczywiście pojawia się pytanie czy będziemy korzystali z internetu na tak wielkim ekranie. Bowiem 60-calowy telewizor o wiele lepiej sprawdzi się do gier albo oglądania filmów, niż do przeglądania stron internetowych.

Uzupełnieniem tegorocznej wersji systemu operacyjnego webOS jest pakiet przydatnych funkcji dodatkowych. Co prawda do dzisiaj nie każdy wie, co to telewizja hybrydowa, jak nagrywać filmy poprzez USB, czy jaki pożytek jest z Bluetooth w TV? Ale bez nich trudno wyobrazić sobie dobry TV.

Pilot

LG 60UJ6307 / fot. rtvManiaK

Jest jeden aspekt, w którym koreański koncern może powalić w tym roku swojego największego rywala – Samsunga. Chodzi o prostą obsługę telewizora za pomocą tradycyjnego pilota. Podczas gdy Samsung stara się od miesięcy przekonać swoich użytkowników do pilotów Smart (bez klawiatury numerycznej), LG stawia na …tradycyjnego pilota. Takiego jak na obrazku. Bez żadnych udziwnień.

LG 60UJ6307 / fot. rtvManiaK

Jeśli chcemy pilota Magic (pilot Magic AN-MR650A) zawsze możemy go dokupić, tylko w sumie po co? Skoro jego funkcje przejmuje bezprzewodowa klawiatura z wbudowanym touchpadem. Najpopularniejsze modele takich gadżetów mogliście poznać w naszym zestawieniu najlepszych klawiatur do Smart TV. LG posiada chyba najbardziej komfortowe (czytelne) piloty, które nawet dla osoby wyjętej z buszu byłyby do ogarnięcia.

Cena

LG 60UJ6307 / fot. LG

Kolejnym czynnikiem, który może przemawiać za zakupem LG 60UJ6307 jest zdecydowanie jego koszt zakupu. Modeli o wielkości 60 cali (mam na myśli te opłacalne ze względu na jakość obrazu) nie ma zbyt wielu w ciągu roku. Wydanie 5299 złotych wydaje się sensowną opcją. Oczywiście wszystko uzależnione jest od tego, ile tak naprawdę możemy wydać na nowy TV.

Interfejs

LG 60UJ6307 / fot. rtvManiaK

LG 60UJ6307 ma swoje zalety, ale w tym miejscu warto przypomnieć, że nie ma telewizora idealnego, dlatego czas na wady. Tych na szczęście nie ma dużo. W zasadzie jak na telewizor za ponad 5 tysięcy trochę szkoda, dwóch rzeczy. Pierwsza to wykonanie, plastikowe obramowanie, które nie wygląda jakoś specjalnie ładnie. Po modelach z tegorocznej linii spodziewaliśmy się czegoś lepszego (nowego). Tymczasem dostajemy powtórkę z 2016 roku. Grubą ramkę otaczającą ekran, zwykłe nóżki przykręcane na kilka śrubek i tyle.

Mało tego 60-tka oferuje o wiele mniej przydatnych gniazd i złączy. Wiadomo tegoroczne telewizory nie oferują już wszystkich, które przedstawialiśmy w tekście Jakie są najważniejsze gniazda i złącza? O ile brak Euro i słuchawkowego możemy wybaczyć, to bardziej chodzi o ilość. 3 HDMI i tylko 2 USB to trochę mało, jak na takiego kolosa.

Dźwięk

LG 60UJ6307 / fot. LG

W tym miejscu możecie przejść do naszego tekstu Telewizory – co warto wiedzieć o dźwięku? Dowiecie się z niego kilku interesujących rzeczy. Jak reprezentant serii UJ6307 wypada na tle konkurencji? Z jednej strony podobnie jak inne modele 4K. 2 głośniki o standardowej mocy 20W, podstawowe ustawienia dźwięku, które możemy zmienić z poziomu menu telewizora.

System dźwięku przestrzennego Ultra Surround
Moc głośników 2x 10W
Regulacja tonów wysokich/niskich tak
Korektor dźwięku tak
– LG

Z drugiej strony standard 20W głównie dotyczy modeli do 55 cali. Od 60″ w górę można spodziewać się czegoś więcej. No szkoda, że nie w przypadku tego modelu.

Klasa energetyczna

Na koniec jeszcze jeden aspekt, na który niektórzy zwracają uwagę przed zakupem telewizora. Chodzi o zużycie energii. W tym miejscu przypomnijmy raz jeszcze. Telewizory 4K zawsze będą zużywały większą ilość prądu, niż telewizory Full HD. Dlatego większy pobór niekoniecznie jest wadą, ale raczej standardową cechą takiego wyświetlacza. LG 60UJ6307 znalazł się w klasie A. Na uwagę jednak zasługuje to, że w trybie czuwania ten pobiera znacznie mniej, niż inne telewizory Ultra HD. W większości przypadków było to 0,5W. Tutaj mamy zaledwie 0,3W, niby niewiele mniej, ale zawsze.

Podsumowanie i ocena

LG 60UJ6307 / fot. rtvManiaK

LG 60UJ6307 to naprawdę świetny telewizor. Tylko przypomnijmy, o ile patrzymy na ofertę modeli z bardziej podstawowej półki. Być może czytacie tekst o najpopularniejszej serii 2017 roku od tego koncernu z matrycą Ultra HD. Bo z pewnością dobra jakość obrazu, opcje Smart TV i dodatkowe sprawią, że ciężko w cenie nieprzekraczającej 5500 złotych znaleźć coś lepszego w tej wielkości ekranu. Naszym zdaniem warto dać mu szansę.

ZALETY
  • Dobra jakość obrazu, dzięki Ultra HD z HDR;
  • System operacyjny webos 3.5 z wyszukiwarką internetową;
  • Prosty w obsłudze pilot z klawiaturą numeryczną;
  • Kusząca cena jak na 60-tkę.
WADY
  • Standardowy dźwięk o mocy 20 W – trochę mało jak na 60 cali;
  • Tylko 3 HDMI i 2 porty USB.

Ocena końcowa testu [1-10]: 7.0


jacekg

Komentarze

  • Widziałem na żywo i zanim zobaczyłem specyfikację przykuł mnie najlepszym z zaprezentowanych na wystawie tv, super obrazem z dema LG, tego w górach. To taka namiastka OLEDu.
    Tak powinna wyglądać TV czy filmy ani śladu kompresji.... No tak już schodzę na ziemię.

    TV jak dla mnie ma na samym początku 6 wad,
    - tylko 3 hdmi (obecnie używam 4 plus czasem złącza PC, scart i componentowe)
    - brak wejścia PC i display port do podpięcia PC,
    - brak tradycyjnego composite czy lepszego Euro/Scart-tak by podłączyć stare konsole po RGB czy inne ustrojstwa,
    - brak wyjścia cyfrowego na chinch-coaxial do słuchawek bezprzewodowych Senncheisera
    - brak 3.5mm wyjścia słuchawkowego
    - pilot to jakaś totalna bieda edyszyn, porażka w sprzęcie za prawe 5 tys. pilot zamiast na mikro przełącznikach to na gumkach, które przy tak intensywnym używaniu bardzo szybko przestaną działać poprawnie jak to w pilotach z grafitowymi gumkami bywa...

    No cóż gdyby coś więcej w tym TV było super poza obrazem to bym się skusił ale ze zbyt wielu rzeczy trzeba by zrezygnować więc szukam dalej eehhh....... Do tego jeszcze jedno złacze HDMI nie jest kontowe a używając takiego łamanego kabla trafia się we wtyki component. No i te słuchawki których nie ma gdzie podłączyć, mam stary zestaw audio i mi pasuje jak gra. Chcę zmienić tv na większy a nie od razu wszystko pod TV dostosowywać.

    Jak ktoś ma dwa 3 źródła sygnału video i do tego fajny nowy zestaw audio będzie zadowolony jeśli zmieni pilota :D

Najnowsze artykuły

Wejdź na wyższy poziom oglądania – Samsung OLED 77″ w ekstra cenie w RTV EURO AGD!

Samsung OLED 77S90D – teraz w wyjątkowej cenie w RTV EURO AGD! Dlaczego warto zdecydować…

23 listopada 2024

UFC na Netflix stanie się rzeczywistością? Dana White nie wyklucza takiego scenariusza

Netflix i UFC: Czy to duet idealny? Szef UFC - Dana White komentuje wejście platformy…

23 listopada 2024

Niecodzienne podejście do reklamy gry Indiana Jones robi wrażenie

Nowa gra studia MachineGames zasługuje na innowacyjną reklamę, jakiej dawno nie widziano. Postanowiono, że Indiana…

23 listopada 2024

Sony OLED 65″ w znakomitej ofercie! Dlaczego warto kupić ten model?

Media Expert przygotowało znakomitą okazję na zakup jednego z najciekawszych telewizorów Sony. Dlaczego warto wybrać…

23 listopada 2024

Rewolucja w Xbox Cloud Gaming! Streamuj gry spoza Game Pass

Microsoft wprowadził długo wyczekiwaną funkcję w Xbox Cloud Gaming, która umożliwi granie w gry bez…

23 listopada 2024

Nie przegap! Black Friday i epickie obniżki na gry w PlayStation Store

W ramach Black Friday na PlayStation Store znajdziesz promocje, które pozwolą zaoszczędzić nawet do 70%…

23 listopada 2024