>

Sharp LC-43CFG6002E: test taniego i prostego telewizora Full HD

Jednym z najważniejszych, japońskich dostawców telewizorów poza Sony jest Sharp. Pierwszy z koncernów bardziej stawia na modele z najwyższej półki, drugi celuje bardziej w sprzedaż tańszych i prostych telewizorów. Dziś sprawdzamy czy Sharp LC-43CFG6002E jest godny polecenia.

Sharp LC-43CFG6002E/ fot. Sharp

Sharp LC-43CFG6002E to telewizor o rozdzielczości Full HD i ekranie o wielkości 43 cali. W wielu sklepach jego cena ostatnio drastycznie spadła. Czy to oznacza, że warto go kupić?

Specyfikacja techniczna

Specyfikacja Sharp LC-43CFG6002E

Dane podstawowe
Model na rok 2017
Seria LC-43CFG6002E
Technologia 3D brak
Zakrzywiony ekran brak
Smart TV TAK
VESA TAK
Wymiary i waga z podstawą 966 x 609 x 218 mm, 8 kg
Wymiary i waga bez podstawy 966 x 558 x 82 mm, 8 kg
Obraz
Rodzaj ekranu LED
Przekątna ekranu 43 cale
Rozdzielczość 1920 x 1080
Odświeżanie 50 Hz
Dodatkowe technologie Active Motion 200, Ace Pro Engine
Dźwięk
System dźwięku przestrzennego TAK
Moc głośników 2 x 10 W
Liczba głośników 2
Dodatkowe technologie Dolby Digital, Dolby Digital Plus, dts 2.0, DTS TruSurround, głośniki Harman Kardon
Interfejs
HDMI 3
USB 2
EURO / SCART 1
Ethernet 1
Wejście komponentowe 1
Wejście PC VGA 1
Cyfrowe wyjście optyczne 1
Cyfrowe wyjście koaksjalne brak
Złącze CI 1
Wyjście słuchawkowe 1
Klasa energetyczna
Pobór mocy (tryb włączenia) 50 W
Pobór mocy (tryb czuwania) 0.5 W
Pobór mocy (max) 75 W
Roczne zużycie energii 73 kWh
Zasilanie 220 - 240 V 50/60 Hz

Obraz

Sharp LC-43CFG6002E / fot. Sharp


Sharp LC-43CFG6002E
nie ma zbyt wielu opcji poprawy obrazu. W zasadzie często w jego specyfikacji technicznej znajdziemy tylko wzmianki o Active Motion 200 czy Ace Pro Engine. Jednak jakkolwiek nie brzmiałyby te nazwy, to nie mają one tak ogromnego znaczenia na rynku telewizorów nawet do kwoty 2000 złotych.

Pierwsza z nich ma oznaczać doskonałą płynność obrazu. Jednak jakąkolwiek liczbą byłaby określona technologia odświeżania Active Motion (a więc, bez znaczenia czy będzie to 200, 400, 1000), to i tak telewizor pracuje na 50hz matrycy. Płynność podczas filmów akcji czy ważnych wydarzeń sportowych będzie niemal taka sama, jak na najprostszym odbiorniku telewizyjnym. Dobrym przykładem jest tutaj Manta LED4004, która również oferuje matrycę 50hz w szokująco niskiej cenie, jak na 40-calowy ekran i identyczne „odświeżanie”.

Druga ważniejsza opcja poprawy obrazu to Ace Pro Engine. Gdybyśmy nie wiedzieli, co ona oznacza zawsze możemy wejść na stronę jakiegokolwiek sklepu internetowego z dostępnym modelem Sharpa, by przeczytać, że:

Ta wydajna technologia optymalizacji obrazu analizuje i wspomaga odbierane sygnały wideo, by zapewnić dokładne odwzorowanie kolorów, większą wyrazistość i mniejsze szumy. W efekcie otrzymujemy wyraźny, ale naturalny obraz.
-Źródło: Euro

To trochę jakby przeczytać w specyfikacji taniego smartfona, że ten został wyposażony w ekran, dzięki któremu możemy odczytywać SMS-y, czy surfować po internecie. Tak zwana „oczywista oczywistość”. Każdy telewizor ma za zadanie oferować wyraźny i naturalny obraz. Natomiast wskazywanie na to, że to zasługa konkretnej opcji jest trochę śmieszne.

Sharp LC-43CFG6002E / fot. rtvManiaK

Tak naprawdę w aspekcie jakości obrazu najważniejsze, co musimy wiedzieć jest to, że w cenie do 1500 złotych otrzymujemy telewizor o rozdzielczości Full HD z matrycą 50hz. Jakość obrazu jak na TV w tym przedziale cenowym może być zadowalająca. Pod warunkiem, że zmieniamy telewizor z kilku, albo kilkunastoletniego, na model Sharpa.

Oglądając programy telewizyjne widać, zwłaszcza w godzinach porannych, w naturalnie oświetlonym pomieszczeniu, że z kolorów nie wyciśniemy takiego czerwonego, żółtego niebieskiego, jak w nieco droższych modelach. Jednak nie będziemy też narzekać, bowiem w tej cenie TV sprawuje się nieźle.

Co ciekawe podczas wieczornych seansów filmowych, Sharp LC-43CFG6002E także daje radę. Oczywiście pamiętajmy, że to model za 1499 złotych. Poziom czerni nie będzie taki jak, np. w 40-calowym Sony Bravia. Co z innymi cechami w aspekcie obrazu, jak jasność i kontrast dynamiczny? Zwracaliśmy już uwagę na to zjawisko wcześniej, przy okazji przyglądania się Sharpowi LC-48CFF6002E.

Co ciekawe Sharp jako producent nie poprzestał na podawaniu w specyfikacji technicznej dodatkowych parametrów, które rzadko kiedy znajdziemy przy innych markach. Pierwszą jest kontrast dynamiczny, drugą jasność ekranu. Jednak bez względu na podawane wartości (w tym przypadku kontrast dynamiczny 1000000 :1, jasność ekranu 300 cd/m2) to wynik, który jest bardzo zbliżony w porównaniu do innych modeli w podobnej cenie. Innymi słowy ta informacja w ogóle nie powinna być brana pod uwagę podczas podejmowania decyzji jaki telewizor kupić?
– rtvManiaK

Reasumując Sharp ma zadowalającą jakość obrazu, ale producent mógł sobie oszczędzić wychwalania pod niebiosa najbardziej prostych opcji poprawy obrazu, jakby były nie wiadomo jak ważnym dodatkiem.

Dźwięk

Sharp LC-43CFG6002E/ fot. Sharp

Jeśli czytaliście mój niedawny tekst o tym, jakie są najważniejsze kryteria dotyczące zakupu nowego telewizora możecie śmiało wybierać się na zakupy. Jednak pamiętajcie, że jest jeszcze jakość dźwięku. Pomimo tego, że to jeden z najprostszych telewizorów Smart TV o wielkości 43 cali, brzmienie nie odbiega od konkurencyjnych modeli. Telewizyjne głośniczki oferują moc całkowitą 20W, czyli standard.

Na uwagę zasługuje to, że głośniki powstały przy współpracy z koncernem kojarzonym z jednych z najlepszych na świecie w branży audio – Harmanem Kardonem. Oczywiście nie wymagajmy, żebyśmy w telewizorze za 1499 złotych mieli z tego względu lepsze głośniki, niż w innych TV. Tutaj bardziej chodzi o rozpoznawalność marki („o Sharp ma głośniki Harmana Kardona”), a nie o niebo lepsze nagłośnienie.

Cena

Sharp LC-43CFG6002E / fot. rtvManiaK

Najdziwniejsze jest to, że w Ceneo nie znaleźliśmy tego telewizora, a to największa wyszukiwarka cenowa. W Media Expert kosztuje on teraz 1499 złotych, a w Euro i Saturnie 1549 złotych. Rzadko zdarza się, żeby jakiś telewizor 43-calowy oferował dostęp do internetu za tak śmiesznie niską cenę. Przeważnie trzeba wydać znacznie więcej, czasem nawet za 3 cale mniejszy TV:

Samsung UE40K5600

od: 1.700 zł »

Sony KDL-43WD755

od: 1.599 zł »

Jeszcze do niedawna Sharpa mogliśmy dostać za 1699 złotych. Wtedy mogłoby się wydawać, że cena (jak za model 2017) nie jest zbyt wygórowana. Niektórzy pewnie zakupili go po tej cenie. Po jakimś czasie cena tego TV zaczęła spadać, aż do 1599 złotych. Teraz nagle Sharp LC-43CFG6002E dostępny jest za 1499 złotych, co jest niewątpliwie okazją. Gdyby nastąpiło to kilkanaście dni temu, z pewnością Sharp załapałby się do naszego zestawienia o najlepszych promocjach na telewizory (czerwiec 2017).

Opcje dodatkowe/opcje Smart TV

Sharp LC-43CFG6002E / fot. Sharp

Tylko czego możemy spodziewać się po telewizorze Smart TV za małą kasę i to w dodatku od Sharpa? W przypadku droższych LG (43”) czy Samsungów (40”) nie ma problemu. Bierzemy pierwszego, lepszego smarta z systemem operacyjnym, przeglądarką internetową i dostępem do najlepszych aplikacji. Jak to jest ze Sharpem?

Po pierwsze Sharpy mają własną platformę, aktualizowaną od lat o nazwie Sharp Aquos Net, To nie to samo, co webOS, czy Tizen. Sharp Aquos Net+ nie można nazwać systemem operacyjnym. Trochę uboższa szata graficzna i nieco inne działanie, komfort pracy, niż we wspomnianych systemach robi swoje.

Wracając do szaty graficznej platformy SAN+, ta niestety wygląda podobnie, jak w zeszłym roku. Jakoś nie przyciąga nas przed ekran TV, by posurfować po internecie. Podobnie jak z chińskimi smartfonami z nakładkami na Androida. Niby jest Android, ale to nie to samo (m.in. właśnie widać to po wyglądzie aplikacji).

Sharp LC-43CFG6002E / fot. rtvManiaK

Z drugiej strony nie powinniśmy tak narzekać, bo zyskujemy taką samą funkcjonalność, co w droższych modelach. Zobaczmy. Wyszukiwarka internetowa jest, najważniejsze aplikacje typu Facebook, Netflix, YouTube – są. Dostęp do internetu uzyskujemy poprzez wbudowane WiFi. Natomiast oglądając jakikolwiek program telewizyjny zawsze możemy podejrzeć (dzięki zgodności z telewizją hybrydową – HbbTV) co tak naprawdę oglądamy.

Musimy tylko pamiętać, że pomimo prędkości niczym odrzutowca naszego łącza internetowego, Sharp działa tak „szybko” jak jego procesor, o którym ani słowa nie znajdziemy w specyfikacji. Oznacza to, że podczas testu (wpisywanie adresów stron WWW, odpalanie Netflixa, itd.) Sharp wypada blado na tle innych marek (w podobnym budżecie). Mam wrażenie, że w zeszłym roku (seria CFF6002E) wszystko chodziło szybciej.

Z opcji dodatkowych tak naprawdę wyposażenie Sharpa LC-43CFG6002E nie różni się od konkurencyjnych Smart TV (powiedzmy do 2000 złotych). Bowiem odczyt najpopularniejszych plików z pendrive’a czy dysku twardego jest bezproblemowy. Cyfrowy przewodnik po programach telewizyjnych działa dobrze.

Dodajmy jeszcze możliwość sterowania jednym pilotem wieloma urządzeniami marki Sharp (Aquos Link), czy zapauzowanie oglądanego programu telewizyjnego (TimeShift). A gdybyśmy chcieli nagrać odcinek ulubionego serialu, wystarczy jedno naciśniecie przycisku na pilocie i gotowe. A skoro już mówimy o pilocie, to…

Pilot

Sharp LC-43CFG6002E / fot. rtvManiaK

..ten jest wygodny w obsłudze. Niestety jego wadą jest to samo, co w latach ubiegłych. Jeśli za mocno wciśniemy gumowe przyciski, te nie zawsze odskoczą. Z tym musimy się liczyć.

Interfejs

Sharp LC-43CFG6002E / fot. rtvManiaK

Najważniejsze gniazda i złącza w telewizorze Sharp to przede wszystkim 3 HDMI oraz 2 USB. Jednak producent słynie z tego, że w swoich telewizorach często oddaje do dyspozycji użytkownikom wejścia i wyjścia niespotykane (albo bardzo rzadko) już telewizorach 2017.

Sharp LC-43CFG6002E / fot. rtvManiaK

Dzięki nim Sharp LC-43CFG6002E jest kompatybilny z wieloma innymi, starszymi sprzętami.

Podsumowanie i ocena

Sharp LC-43CFG6002E/ fot. Sharp

Sharp LC-43CFG6002E to świetny telewizor, jeśli spojrzymy na niego w aspekcie konkretnego przedziału cenowego. Zadowalający obraz, standardowy dźwięk, wygodny w obsłudze pilot, czy dostęp do internetu to jego najważniejsze cechy. Do tego ta cena, która od kilku dni spadła do 1499 złotych! Jednak pamiętajmy, że to wciąż prosty telewizor. Chyba, że właśnie o taki nam chodzi.

Ocena końcowa testu [1-10]: 6.0

ZALETY
  • Zadowalająca jakość obrazu w przedziale nawet do 1800 złotych;
  • Głośniki Harman Kardon o mocy 20W;
  • Dostęp do internetu, przeglądarki i najważniejszych aplikacji;
  • Wygodny w użyciu pilot;
  • Dużo dodatkowych gniazd i złączy;
  • Przystępna cena od kilku dni – 1499 złotych.
WADY
  • Opcje poprawy obrazu, w większości to te podstawowe;
  • Działanie platformy internetowej jest wolniejsze, niż w innych TV.

 


jacekg

Komentarze

Najnowsze artykuły

LG OLED 65″ w wyjątkowej ofercie! Kup najnowszy hitowy telewizor w świetnej cenie!

Sklep RTV EURO AGD przygotował wyjątkową ofertę, w której możesz kupić telewizor LG OLED 65C4…

21 listopada 2024

Smart TV w telewizorze za 99 zł! To prawdziwy hit Black Week

Chcesz mieć Smart TV w starym telewizorze? Możesz wydać rekordowo niską kwotę za hitową przystawkę…

21 listopada 2024

Black Week na Amazon od dziś! Sprawdzamy najlepsze oferty

Nie wiesz kiedy jest Black Friday? Zastanawiasz się co kupić na promocji i gdzie najtaniej?…

21 listopada 2024

Mega hit na Max poniżej oczekiwań. Oceny mówią wszystko

Od dwóch dnia na platformie Max dostępny jest pierwszy odcinek serialu pt. "Diuna: Proroctwo". Ten…

21 listopada 2024

Co za okazja! PlayStation 5 za 1600 zł! Nie warto zwlekać

Chcesz kupić konsolę PlayStation 5 w najniższej możliwe cenie? Lepszej okazji na tę chwilę nie…

21 listopada 2024

Tak tanio jeszcze nie było! Telewizor Sony Bravia 7 w rekordowo niskiej cenie!

Najnowszy telewizor Mini LED od firmy Sony jest od dziś dostępny w rekordowo niskiej cenie!…

20 listopada 2024