Masz kaca po „Stranger Things”? Obejrzałeś już cały drugi sezon, ale zdajesz sobie sprawę, że na trzeci musisz czekać cały rok? Oto propozycje, które warto zobaczyć w tym czasie.
„Stranger Things” w pewnych kręgach można nazwać już serialem kultowym. Jest przepełniony odniesieniami do świata lat 80. ubiegłego wieku, a przy tym niezwykle świeży. Oto filmy i seriale podobne do „Stranger Things”, które każdy fan serii powinien znać.
Dark
„Dark” to serial klimatem wręcz bliźniaczo podobny do historii stworzonej przez braci Duffer. Nie wierzycie? To spójrzcie na załączony trailer. Historia ozgrywa się we współczesnych Niemczech. Gdy nagle znika dwoje małych dzieci, na światło dzienne wypływają sekrety czterech rodzin i zaburzone relacje między nimi. Wiąże się to z wydarzeniami z 1986 r., jakie miały miejsce w miasteczku Winden. Slogan reklamujący serial „Nieważne gdzie, ważne kiedy” sugeruje, że możemy mieć tu do czynienia z podróżami w czasie. Premiera na Netfliksie już 1 grudnia.
The Goonies
Skojarzenie z „The Goonies” jest jednym z pierwszych, jakie przychodzą do głowy po seansie drugiego sezonu „Stranger Things”. „The Goonies” to klasyczny reprezentant kina nowej przygody – historia skierowana do każdego widza, w której biorą udział nie dorośli, a dzieci. Bracia Duffer wielokrotnie wspominali, że „The Goonies” to jedna z ich głównych inspiracji. Film Richarda Donnera to wciąż kawał świetnej rozrywki, dla młodych i starszych widzów.
E.T.
„E.T.” to klasyka kina przez duże K. To także jeden z najlepszych filmów w karierze Stevena Spielberga. Bracia Duffer nie ukrywają, że wychowali się na filmach studia Amblin, wśród których jest obecny także „E.T.”. Któż nie zna historii przyjaźni grupy dzieci z zagubionym kosmitą, który szuka drogi do domu? Ten film nadal potrafi zaciekawić, wstrząsnąć i wzruszyć. To pokazuje jak bardzo Spielberg przed 35 laty zrewolucjonizował kino.
Bliskie spotkania Trzeciego Stopnia
„Bliskie spotkania Trzeciego Stopnia” to kolejne przełomowe dzieło Stevena Spielberga w naszym zestawieniu. To historia ukazująca zetknięcie zwykłych ludzi z nieznanym, przedstawicielami obcej cywilizacji i – jak w „Stranger Things” – to dzieci odgrywają tu znaczącą rolę. Film z 1977 r. doczekał się odświeżenia, dzięki czemu ogląda się go dzisiaj bez grymasu na twarzy.
Gęsia skórka
„Gęsia skórka” to serial fantastyczny dla młodzieży na podstawie książek R.L.Stine’a. Każdy odcinek opowiada zupełnie inną historię – jak w „Czarnym lustrze”. Zazwyczaj są to nastolatkowie, którym przydarzają się niebezpieczne przygody, do których zaliczyć można walkę z ożywioną lalką czy pobyt w obozie, z którego giną dzieci. Na Netfliksie jest do obejrzenia także remake serialu sprzed kilku lat.
Miasteczko Wayward Pines
Porównywanie „Stranger Things” do „Miasteczka Twin Peaks” jest jak więź łącząca cukierki Kopiko z prawdziwą kawą. Może nie jestem do końca obiektywny, bo „Twin Peaks” (łącznie z tegorocznym trzecim sezonem) to według mnie jedno z największych dzieł kulturowych ludzkości. „Miasteczko Wayward Pines” to serial wyprodukowany przez M. Nighta Shayamalana, klimatem podobny do „Stranger Things”. Mamy tu miasteczko, tajemnice, poukrywane po szafach potwory i złe organizacje. Serial oparty jest na trylogii Blake’a Croucha.
Super 8
Latem 1979 r. grupa nastolatków z małego miasteczka w Ohio kręci amatorski film na taśmie 8 mm. Są świadkami katastrofy kolejowej i podejrzewają, że nie była ona przypadkowa. Wkrótce potem w mieście mają miejsce niezwykłe zjawiska i okazuje się, że z pociągu wydostała się obca forma życia, bo monstrum z kosmosu zaczyna polować na bezbronnych mieszkańców. Podobnie jak w „Stranger Things”.
Akira
Co ma wspólnego film anime wyreżyserowany przez Katsuhiro Otomo ze „Stranger Things”? Akcja rozgrywa się w przyszłości w Tokio i opowiada o przygodach Kanedy, dowódcy gangu motocyklowego. Jeden z jego przyjaciół – Tetsuo – zostaje porwany przez wojsko, które chce użyć go przy tajnym projekcie o nazwie Akira. Kaneda postanawia ruszyć mu na ratunek. Tetsuro to tak naprawdę protoplasta Nastki. Wiele z jej mocy i ich wizualnych manifestacji pochodzi bezpośrednio z „Akiry”. Warto obejrzeć – nawet, jeśli nie zaliczasz się do fanów anime.
To również warto przeczytać!
Zachęcamy Cię również do zerknięcia na inne nasze zestawienia najciekawszych filmów i seriali.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.