>
Kategorie: LGTelewizoryTesty

Czy LG UJ6517 to najlepszy telewizor do 3500 zł? (recenzja)

Seria LG UJ6517 oferuje rozdzielczość Ultra HD 4K w cenie do 3500 zł. Szczególną popularnością cieszy się telewizor LG 55UJ6517. Sprawdzamy, czy warto go kupić.

LG w 2017 roku oferuje imponującą kolekcję telewizorów o rozdzielczości Ultra HD. Mimo tego, poszukując telewizora 4K do 3500 złotych, w sklepach znajdziemy przeważnie zaledwie kilka modeli. Najbardziej rozchwytywaną serią w RTV EURO AGD i Media Expert jest LG UJ6517, a szczególnym zainteresowaniem cieszy się 55-calowy telewizor LG 55UJ6517.

LG UJ6517: modele, cena i specyfikacja

Na pozór wspomniana seria przebija konkurencyjne modele w tym przedziale cenowym. Pięć telewizorów wchodzących w skład linii UJ6517 różni się jedynie szczegółami, a kluczowe cechy pozostają identyczne: to rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, tryb HDR i matryca 50 Hz. To niezły zestaw, jak na niecałe 3500 złotych.

Tak prezentują się ceny wszystkich 5 modeli wchodzących w skład linii LG UJ6517.

  • Przekątna: 43”, model 43UJ6517, cena zaczyna się od 1999 złotych,
  • Przekątna: 49”, model 49UJ6517, cena zaczyna się od 2349 złotych,
  • Przekątna: 55”, model 55UJ6517, cena zaczyna się od 3199 złotych,
  • Przekątna: 60”, model 60UJ6517, cena zaczyna się od 4299 złotych,
  • Przekątna: 65”, model 65UJ6517, cena zaczyna się od 4499 złotych.

Szczególnie wersja 55-calowa wydaje się wyróżniać dobrym stosunkiem ceny do możliwości. Postanowiliśmy więc przyjrzeć jej się bliżej i zrobić dla Was recenzję LG 55UJ6517.

Testowany przez nas telewizor LG 55UJ6517 to najlepiej sprzedający się model w całej serii od wiosny, kiedy tylko pojawił się w sklepach. Niejednokrotnie lądował w rankingu najlepszych telewizorów. Tak prezentuje się jego skrócona specyfikacja:

  • Ekran: IPS, 3840 x 2160 pikseli, 50 Hz,
  • Technologie: Local Dimming, 4K Resolution Upscaler, skalowanie obrazu do jakości 4K UHD, Colour Master Engine, Smart Picture Mode, HDR Effect, Active HDR, format HDR10, format HDR HLG,
  • System dźwięku przestrzennego: Ultra Surround,
  • Moc głośników: 2 x 10 W,
  • Interfejs: liczba złączy HDMI 4, Liczba złączy USB 2, Złącze Ethernet (LAN), Wejście komponentowe, Cyfrowe wyjście optyczne, Złącze CI (Common Interface),
  • Inne: montaż VESA, waga z podstawą 16,2 kg, klasa energetyczna A+ (roczne zużycie energii 188 kWh).

Co warto wiedzieć o LG 55UJ6517?

Jak większość tegorocznych telewizorów od LG, wizualnie seria UJ6517 nie odbiega dalece od konkurencyjnych produktów. Ekran otacza wąska ramka, a front telewizora jest srebrny, co zapewne większości rtvManiaKów przypadnie do gustu. Tył wykończono w czerni, ale kto będzie oglądał telewizor od tyłu? To po prostu ciekawostka.

Nóżki umieszczono po obu końcach obudowy. Telewizor stoi pewnie, ale moim zdaniem i tak ładniej będzie wyglądał zawieszony na ścianie. Minusem przyjętego przez LG rozwiązania jest niestety to, że jeśli nie będziemy mogli powiesić urządzenia, musimy dysponować stolikiem o długości (minimum) telewizora. Na szczęście montaż jest bardzo prosty – trzeba przykręcić tylko 4 śruby do nóżek i gotowe.

LG UJ6517

Nieciekawie wygląda interfejs. To oczywiście model reprezentujący tańszą serię, ale ilość najważniejszych gniazd i złączy jest moim zdaniem niewystarczająca. Mamy co prawda do wyboru HDMI w ilości 4 (HDMI 2.0 – ARC, CEC), ale potem jest już tylko gorzej. Tylko dwa porty USB i to w wersji 2.0? Czemu tak skromnie? Jako ciekawostkę podam, że na 90 modeli w sklepie RTV EURO AGD z 4-ma złączami HDMI, aż 67 ma 3 porty USB.

LG 55UJ6517 nie oferuje gniazda słuchawkowego oraz Euro (Scart). O to drugie się nie martwię, bowiem w telewizorach 4K już od kilkunastu miesięcy rzadko dostajemy Euro, tak w modelach konkurencyjnych gniazdo słuchawkowe jednak nadal występuje.

LG 55UJ6517 / fot. rtvManiaK.pl

LG 55UJ6517 / fot. rtvManiaK.pl

Jeśli chodzi o system operacyjny, to przypomnę, że tutaj dostajemy webOS 3,5, czyli identyczne oprogramowanie, jak w modelach najdroższych. Bardzo dobrze, że w tym roku LG odeszło od zasady, wedle której tańsze modele mają słabszy soft, a droższe – lepszy. WebOS jest jeden i to w najbardziej aktualnej wersji. Wszystko chodzi płynnie i tak naprawdę (o czym powtarzamy z uporem rtvManiaKa) warto tylko dokupić bezprzewodową klawiaturę do obsługi wyszukiwarki internetowej.

Oprogramowanie LG oznacza to nie tylko surfowanie po stronach www, ale też dostęp do najlepszych aplikacji, a przede wszystkim Netflixa i Amazona. Pierwszy serwis chyba wszyscy znają (przy okazji zachęcam do sprawdzania naszego cotygodniowego przeglądu nowości w Netflix), natomiast drugi chciałby z nim konkurować. I nie ma się co dziwić, bowiem oferta serialowa Amazona także może sprawić, że wkrótce usłyszymy o tym serwisie częściej.

Przypominam też, że koreański producent dorzuca darmowy abonament na Netflixa do wszystkich nowych telewizorów 4K. Tylko trzeba się pośpieszyć z zakupem.

Jeśli chodzi o pilota, to tutaj nie ma niespodzianek. A właściwie można powiedzieć, że dostajemy dobrze znany standard. Małego, poręcznego czarnego pilota znanego z tańszych telewizorów, z niższych serii. O nich także możecie przeczytać w naszym przeglądzie telewizorów LG o rozdzielczości Full HD.

LG 55UJ6517 / fot. rtvManiaK

Ten niepozorny gadżet w 2017 roku został poddany lekkim zmianom. Tutaj najgorętszymi przyciskami mają być właśnie Netflix i Amazon. Jak to wyjdzie w praktyce, zobaczymy w przyszłym roku. Być może pojawi się coś nowego.

Jednak i tak najważniejszym elementem całej serii jest … ekran. I jemu przyglądam się ze szczególną uwagą w kolejnej sekcji dotyczącej jakości obrazu.

Rozdzielczość UHD 4K i HDR, ale…

W serii UJ6517 koncern LG zdecydował się na 10-bitową matrycę typu IPS, nie VA (o różnicach między tymi panelami przeczytacie w artykule VA czy IPS: jaką matrycę wybrać). Obecność IPS oznacza niezłe kąty widzenia, a więc bez względu na kąty patrzenia, jakość obrazu nie pogarsza się. To zdecydowanie zaleta tego panelu. Niestety, ma to również przełożenie na wysoki poziom jasności minimalnej i na …wycieki światła.

Niedoświetlone rogi ekranu to zmora dzisiejszych telewizorów LED. Ciężko nazwać to wadą, bo tylko najlepsze (i jednocześnie najdroższe) telewizory radzą sobie dobrze z tym problemem. Czego nie można niestety powiedzieć o serii UJ6517.

Trzeba natomiast podkreślić jeden, bardzo ważny szczegół. 55-calowa wersja telewizora ma inne podświetlenie niż mniejsze modele. LG 55UJ6517 wyróżnia się obecnością Edge-LED. Co to oznacza? Diody LED umieszczone są na brzegach, dzięki czemu światło równomierniej rozchodzi się za panelem telewizora. Tym samym jakość obrazu przy przekątnej 55″ jest nieco lepsza w stosunku do modeli z tej samej serii, ale o mniejszej przekątnej.

fot. LG

Warto też pamiętać, że w przypadku testowanego modelu mamy do czynienia z jeszcze jedną opcją poprawy jasności. Chodzi o podświetlanie Local Dimming. Innymi słowy strefowe wygaszanie ma za zadanie zaoferować o wiele lepszą czerń, niż w tańszych telewizorach. Chodzi o podniesienie jakości w ciemnych obszarach obrazu. Tańsze modele często nie dysponują takim rozwiązaniem, dlatego cieszy jego obecność w serii UJ6517 – to w pewnym stopniu może rekompensować stosunkowo wysoki poziom jasności minimalnej, przez co czerń staje się szara (zwłaszcza, jeśli oglądamy w ciemnym pomieszczeniu).

Oczywiście przy średniej półce telewizorów (a tutaj plasuje się testowany model) nie powinien to być kluczowy wyznacznik. Decydując się na nowy sprzęt powinniśmy zwrócić uwagę głównie na rzeczy, o których pisaliśmy w naszym poradniku poświęconym jakości obrazu w telewizorze. Przede wszystkim chodzi o rozdzielczość ekranu, odświeżanie (ile Hz ma matryca), czy dodatkowe funkcje poprawy obrazu.

Zacznijmy od rozdzielczości. Do dyspozycji mamy w teorii UHD 4K, ale jest to nadal matryca RGBW, a więc panel, który nie spełnia wszystkich standardów 4K. Oznacza to, że w poziomie nie dostajemy 3840, a tylko 2880 pikseli. Niestety, tańsze modele często wyposażane są w takie panele, bo są po prostu tańsze w produkcji.

Telewizory 4K w tym roku odznaczają się połączeniem technologii HDR z rozdzielczością Ultra HD. Trudno znaleźć model 4K bez HDR. Tyle, że sama obecność HDR w tanich telewizorach 4K nie oznacza takiego samego kontrastu, jak w modelach droższych. Im kosztowniejszy model, tym lepszy rezultat – ta zasada obowiązuje u każdego z producentów. LG 55UJ6517 obsługuje więc bez problemów HDR10 i HDR HLG, a dodatkowo technologia Active HDR optymalizuje jakość obrazu na każdą wyświetlaną klatkę obrazu, co daje jeszcze lepszy efekt porównując serię UJ6517 z tańszymi modelami. Niemniej, między testowanym modelem a OLEDami z HDR nadal jest przepaść, co zwłaszcza widać przy dobrym materiale wejściowym.

fot. LG

Testowany model z pewnością nie pojawi się również w zestawieniu najciekawszych telewizorów z matrycą 100 Hz. Wszystko dlatego, że nasza 55-tka odznacza się matrycą 50 Hz. Przy takim panelu nie ma znaczenia, że współczynnik tzw. technologii odświeżania (PMI) wynosi 1900, czy więcej. Płynność ruchu jest na takim samym poziomie, co w modelach Samsunga czy Sony z analogiczną matrycą. Nie jest to oczywiście wadą biorąc pod uwagę cenę LG 55UJ6517 – za 100 Hz w 55 calach trzeba zapłacić więcej – około 4500 zł w wypadku Philipsa PUS7502 albo 4900 złotych przy Sony XE8596.

Seria UJ6517 „uzbrojono” w szereg opcji poprawy obrazu. 4K Resolution Upscaler, skalowanie obrazu do jakości 4K UHD, Colour Master Engine, Smart Picture Mode, HDR Effect, Active HDR, to tylko niektóre z nich. Poza omówionymi już wcześniej opcjami związanymi z HDR i Local Dimming, reszta to standard w tym segmencie.

Gracze z pewnością zwrócą uwagę na wartość Input Lag. Jak podaje displayspecification.com w tym modelu wynosi on około 19 ms. Dla porównania, w testowanym ostatnio przez nas modelu z wyższej półki (LG 55SJ810V) wyniósł on tylko 15 ms. Mimo to, to dobry wynik.

Na koniec jeszcze kilka słów na temat dźwięku. LG 55UJ6517 oferuje głośniki o mocy 20W. Jeśli to okaże się być niewystarczające, proponuję podłączyć któryś z zestawów soundbarów dedykowanych do telewizorów 4K. Najpopularniejszymi modelami są obecnie LG SJ5, czy LG SJ6. Oba o mocy 16 razy większej, niż telewizyjne głośniki (320W).  Można się spierać, że LG 55UJ6517 powinien mieć bardziej rozbudowane opcje dotyczące dźwięku. Ale znowu 20W to moc standardowa w większości tego typu telewizorów.

Czy warto kupić telewizor LG 55UJ6517?

LG UJ6517

W cenie do 3500 złotych LG 55UJ6517 to doskonały wybór dla kogoś, kto poszukuje dobrego, taniego 55-calowego telewizora z dostępem do internetu. Jakość wyświetlanego obrazu jest zadowalająca, nie zabrakło rozdzielczości Ultra HD 4K, HDR oraz opcji dodatkowych. Mocną stroną jest również system operacyjny webOS 3,5.

Na moją ocenę wpływ miał jednak fakt, że LG 55UJ6517 nadal oferuje „tylko” matrycę IPS RGBW oraz okrojoną ilość gniazd. To dobry sprzęt, ale do najlepszych nadal mu jednak dużo brakuje. W swojej cenie pozostaje jednak bardzo dobrym wyborem, dlatego też zdecydowałem się go nagrodzić maniaKalnym wyróżnieniem „Dobry zakup”.

Szukasz czegoś innego modelu? Koniecznie zerknij na nasz TOP-10 tanich telewizorów UHD 4K oraz zestawienie polecanych i niedrogich telewizorów na rok 2017.

Ocena końcowa testu [1-10]: 6.0

ZALETY
  • Niezła jakość obrazu
  • Rozdzielczość Ultra HD z technologią HDR
  • Smart TV z webOS 3,5
  • Dobra cena, jak na telewizor 55 cali
  • Wygodny i mały pilot
WADY
  • 4 HDMI, ale tylko 2 porty USB
  • Matryca RGBW
  • Wysoka jasność minimalna

Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl


jacekg

Komentarze

  • Ceny jak zwykle dziwnie dobrane sa czemu miedzy 60 a 65 calalmi cena wynosi 200zl za 5 cali ,a juz np miedzy 55 a 60 wynosi ponad tysiac zlotych czemu tu te 5 cali tak duzo kosztuje.

  • Producent na swojej stronie podaje ze ten telewizor ma w poziomie 3180 pikseli w artykule jest, ze jedynie 2880. Ktora wartosc jest prawdziwa?

  • "Czy LG UJ6517 to najlepszy telewizor do 3500 zł?"
    Odpowiedź brzmi: zdecydowanie NIE.

    Jest to TV ze słabą matrycą IPS, w dodatku z bardzo kontrowersyjną strukturą subpikeseli WRGB, o odświeżaniu zaledwie 50Hz. Czy coś jeszcze trzeba dodawać? Równie tandetnie wykonanie oraz oszczędności w złączach... jeśli to nie przeraża to kupujcie naiwniacy, tylko nie płaczcie jak będzie gorzej świecił niż wasz stary TV ;)

Najnowsze artykuły

Co oglądać w Netflix? Nowe filmy i seriale (listopad 2024)

[indizar2:stronicowanie] [section:] Co warto oglądać w Netflix? Jakie nowe filmy i seriale na Netflix są…

21 listopada 2024

Nowy serial z serii „W głowie się nie mieści” na Disney+! Zdradzono datę premiery

Powstał nowy serial osadzony w uniwersum „W głowie się nie mieści”. Serial nosi tytuł „Wytwórnia…

21 listopada 2024

Kultowa bajka powraca w wersji aktorskiej! Na to czekali fani

Na YouTube pojawił się oficjalny teaser oraz krótki materiał zza kulis związany z aktorską adaptacją…

21 listopada 2024

Coś dla fanów e-booków: wszechstronny czytnik Kindle w znakomitej ofercie!

Amazon.pl przygotował atrakcyjną promocję na zakup czytnika e-book Kindle 16 GB! To doskonała okazja, aby…

21 listopada 2024

Zestaw PlayStation VR2 w mega niskiej cenie!

Szukasz zestawu do wirtualnej rzeczywistości od Sony? Jeśli tak, to sprawdź rewelacyjna promocję na Sony…

21 listopada 2024

Kontroler DualSense w ekstra ofercie! Kup dodatkowego pada już teraz

Sklep RTV EURO AGD przygotował atrakcyjną ofertę na zakup czarnego kontrolera Sony DualSense. To świetna…

21 listopada 2024