Zakończyłem testy 55-calowego reprezentanta serii Premium UHD – modelu Samsung NU8072, który może być jednym z najchętniej wybieranych telewizorów w tym roku. Sprawdziłem, czy warto go kupić.
W 2018 roku Samsung zmodyfikował nazewnictwo swoich modeli – po pierwsze zmieniła się literka oznaczająca rok produkcji – tegoroczne modele sygnowane są literą N, a jak łatwo można zauważyć modele z 2017 roku znane były nam z litery M.
Drugą zauważalną zmianą jest zmiana klasyfikacji serii. Dlatego siódma seria na 2018 rok zastąpiła zeszłoroczną szóstą, natomiast ósma seria na 2018 rok jest następcą siódmej z 2017. W dużym skrócie – Samsung NU8072 to następca bardzo popularnego Samsunga MU7042. Gdyby zainteresowały Was inne modele koreańskiego producenta, możecie znaleźć je w pełnym przeglądzie telewizorów Samsung na 2018 rok.
Specyfikacja Samsung NU8072
- Ekran: LED 3840 x 2160 pikseli, 120 Hz,
- Technologie: certyfikat HDR10+, HDR10, HDR1000, HLG
- System dźwięku przestrzennego: Dolby Digital Plus
- Moc głośników: 40 W
- Interfejs: 4 x HDMI, 2 x USB, 1 x CI, 1 x cyfrowe wyjście optyczne, 1 x złącze Ethernet (LAN),
- Inne: montaż VESA 200 x 200, 1 pilot
- Wymiary: 122,7 x 78,7 x 32,2 cm (razem z podstawą)
- Waga: 18,9 kg (z podstawą).
Wygląd i akcesoria
Samsung NU8072 to reprezentant półki Premium UHD koreańskiego producenta na 2018 rok. Na pierwszy rzut oka wydaje się nie różnić wiele od zeszłorocznego poprzednika. Wykończenie, które jest niezwykle eleganckie, cienkie ramki w czarnym kolorze oraz minimalistyczny pilot mogą przypominać model z ubiegłego roku.
Wyglądem różni się od poprzednika przede wszystkim nóżką – NU8072 posiada jedną centralną nóżkę, a nie dwie boczne jak miało to miejsce rok temu (w przeciwieństwie do modelu NU8002). To zmiana, która moim zdaniem jest korzystna – centralna nóżka według mnie prezentuje się lepiej, jednak w tym miejscu na pewno część osób może twierdzić inaczej.
Elementem, którego na próżno szukać w NU8072 jest moduł OneConnect. Niestety Samsung w tym roku nieco zaoszczędził na niektórych elementach wyposażenia (klasyczny, dość toporny pilot w niższych seriach, brak modułu OneConnect w serii Premium UHD). W porównaniu do poprzednika brak tego typu akcesorium wygląda niezbyt dobrze.
Problem podpięcia wielu urządzeń do telewizora nie powinien wystąpić – producent umieścił aż 4 złącza HDMI (w tym jedno ARC) oraz dwa USB. Z tyłu odbiornika zlokalizujemy również złącze Ethernet, wyjście optyczne oraz Common Interface.
Samsung w tym roku zmienił nieco politykę dołączanych akcesoriów. Dlatego też w najtańszych modelach nie znajdziemy pilota smart, a raczej toporną, klasyczną konstrukcję jaką możemy kojarzyć ze starszych urządzeń. W testowanym egzemplarzu dołączona było moja ulubiona wersja „inteligentnego” pilota Samsunga. Metalowy, zgrabny kontroler z minimalną liczbą przycisków. Lekki, ale jednocześnie czuć, że mamy w ręce urządzenie a nie plastikową zabawkę.
Mimo dość futurystycznego wyglądu, po kilku minutach zabawy pilot nie powinien sprawiać nam żadnych kłopotów, natomiast po kilku godzinach ciężko będzie nam znów przerzucić się na klasyczne konstrukcje. Za to niezwykle zgrabne urządzenie inżynierom z pewnością należą się słowa uznania.
Dźwięk
Wychodzę z założenia, że każde zewnętrzne urządzenie odtwarzające dźwięk jak np. kino domowe lub soundbar będzie lepsze niż wbudowane głośniki w telewizorze – szczególnie obecnie, kiedy producenci dążą do jak największego wysmuklania odbiorników nie jest możliwe zamontowanie porządnych głośników, które pogodziłyby kompaktowe rozmiary z dużą mocą i soczystym dźwiękiem.
Niemniej jednak jestem zdania, że głośniki w Samsungu NU8072 wybijają się ponad konkurencję. Producent wyposażył odbiornik w w system 2.1 o łącznej mocy wyjściowej 40 W, co (szczególnie porównując z innymi telewizorami) jest wartością robiącą wrażenie.
Sama jakość dźwięku również nie powinna nas zawieść – emitowany dźwięk jest czysty i odczuwałem przyjemność z użytkowania telewizora (przez chwilę) bez podpiętego zestawu audio a jedynie nieco słabsze niskie tony dawały po sobie poznać, że ciągle mamy do czynienia z głośnikami w telewizorze.
Smart TV
Systemem odpowiedzialnym za funkcje internetowe telewizora jest Tizen 4.0 – a więc jeszcze bardziej dopracowany, jeden z najlepszych systemów jakie miałem okazje użytkować w telewizorach. Nawigacja po systemie jest intuicyjna i nie trzeba dużo czasu aby się z nim zaprzyjaźnić.
Podstawowe aplikacje takie, jak Netflix, YouTube, przeglądarka czy HBO GO łatwo zlokalizujemy na pasku aplikacji wraz z podpowiedziami od aplikacji jak np. produkcje na Netflixie, które być może chcielibyśmy włączyć.
Jest to bez wątpienia bardzo wygodne i nawet na pozór nieco nieintuicyjny pilot staje się po kilku godzinach użytkowania zgrabnym i eleganckim gadżetem, który może robić wrażenie.
Niestety, pomimo bardzo dobrego systemu Smart TV, telewizory Samsunga ciągle nie obsługują komend wydawanych w języku polskim. Plusem jest na pewno to, że proste komendy po angielsku nie powinny sprawić problemu większości użytkowników, jednak obecnie to LG może pochwalić się lepszym (dla Polaków) asystentem głosowym.
Matryca i jakość obrazu
Samsung 55NU8072 wyposażony został w matrycę VA o krawędziowym podświetlaniu. Specyfika matryc VA ma to do siebie, że mogą szczycić się lepszym kontrastem w stosunku do matryc IPS. Testowany odbiornik może się również pochwalić lepszym kontrastem w stosunku do poprzednika. W tegorocznym modelu wynosi on 5500:1, a w NU7042 wynosił on 4700:1.
Niestety, o ile w niektórych aspektach matryca VA góruje nad IPS tak w przypadku testowanego urządzenia mocno w oczy rzucają słabe się kąty widzenia, które skutecznie wpływają na wytracanie jakości obrazu pod coraz ostrzejszym kątem. Jeśli jednak użytkujemy telewizora wyłącznie siedząc na przeciwko matrycy nie powinniśmy się tym przejmować.
Co ciekawe widząc w sklepie obydwa modele wiszące obok siebie w sklepie, QLED Q6FAM (zeszłoroczny QLED szóstej serii również pracujący na matrycy VA) radził sobie z kątami zdecydowanie lepiej pozostając niewiele droższym urządzeniem.
O ile nieosiągalnym dla klasycznych matryc LCD będzie poziom czerni jaki znajdziemy w OLEDach, tak producenci stale próbują poprawić ten aspekt w swoich urządzeniach poprzez różnego rodzaju zabiegi. W Samsungu NU8072 obligatoryjnie zastosowane ulepszenie czerni poprzez jej strefową poprawę, z którą testowany model radzi sobie dobrze. Dodatkowo sama matryca VA wpływa na to, że czerń jest lepsza niż w matrycach IPS.
Do dyspozycji mamy kilka trybów z gotowymi ustawieniami. Najbardziej polecanym trybem jest „Film”, który w zamierzeniu ma pokazywać obraz najbliższy referencyjnemu. Dodatkowo mamy do dyspozycji tryby takie jak „Standard”, „Naturalny” i „Dynamiczny”. Niestety, w tym roku zabrakło trybu dedykowanego do oglądania sportu, jednak ten z powodzeniem może zastąpić nam tryb Dynamiczny. Całość polega na mocniejszym podbiciu kolorów, które co prawda różnią się od rzeczywistości, jednak moim zdaniem jest to zdecydowanie przyjemne dla oka.
Mówiąc o jakości obrazu nie sposób pominąć takiej właściwości telewizora jak HDR. Jeśli chcemy rzeczywiście zobaczyć efekty jakie daje HDR jasność telewizora musi być na poziomie minimum 300-350 cd/m2. Te wartości, mimo że niewysokie, pozwolą nam na odczucie podstawowych doświadczeń płynących z technologii High Dynamic Range.
W przypadku testowanego modelu dostajemy jasność przekraczającą 500 cd/m2 co przy telewizorze klasy Premium UHD pokazuje jak w rozsądnych pieniądzach zaprezentować HDR w odczuwalnej formie. Samsung chwali się technologią HDR10+, która dodatkowo ma poprawiać kontrast dzięki czemu każdy szczegół powinien zostać dostrzeżony.
Pod względem jasności matrycy w klasycznych ekranach LCD Samsung wyprzedza konkurencję co przekłada się na to, że HDR w odbiornikach koreańskiego producenta wygląda naprawdę dobrze podczas gdy wiele telewizorów przystosowanych do treści HDR nie będzie w stanie ich wyświetlić ze względu na specyfikacje matryc. Dodatkowo jasna matryca pozwala na komfortowe korzystanie z telewizora w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu.
Efekty HDR w połączeniu ze 120 Hz matrycą dają bardzo dobre rezultaty podczas oglądania sportu i dynamicznych scen. Niestety bardzo mocne podświetlenie kolorów przekłada się na pewną ślepotę – podczas testu na ślepotę koloru NU8072 nie wypadł najlepiej. Tam gdzie powinny być widoczne szczegóły ciężko było odróżnić kolory.
Czy NU8072 to telewizor dla graczy?
Czy NU8072 jest telewizorem dla graczy? Jak najbardziej. Osobiście jestem fanem grania na telewizorach, natomiast żaden ze mnie zawodowiec więc wszelkie wartości input laga na poziomie mniejszym niż 40 ms są dla mnie właściwie niezauważalne. Samsung jednak postanowił zbliżyć się z tymi wartościami jeszcze bardziej w kierunku zapalonych graczy obniżając opóźnienie czasu reakcji matrycy aż do ok. 14 ms.
To wartości czyniące ten telewizor jednym z najlepszych do grania w segmencie LCD. Świetne kolory, dobry kontrast oraz płynność ruchu w połączeniu z niskim input lagiem pokazuje, że NU8072 możemy śmiało nazwać telewizorem dla graczy, który spełni oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających.
Zdecydowanie na duże brawa zasługuje dedykowany tryb „Gra Motion Plus”, gdzie możemy ingerować w redukcję rozmycia i redukcję drgań. Płynność w grach to rzecz niezwykle pożądana dlatego w tej kwestii Samsung wysuwa się na prowadzenie w zestawieniu z produktami konkurencyjnych marek. Warto jednak zauważyć, że przy włączonym upłynniaczu zdarzały się artefakty obrazu (przede wszystkim na testowanej grze jaką był God of War).
Samsung NU8072 (8002, 8042) – czy warto go kupić?
Na pytanie czy warto zainwestować pieniądze w Samsunga NU8072 składa się kilka czynników. Czy NU8072, którzy cenią sobie rozgrywkę bez najmniejszych opóźnień to zdecydowanie odnajdziemy się jako użytkownicy tego telewizora. Śmiało mógłbym nazwać ten telewizor wprost stworzonym dla graczy.
Podobnie jeśli jesteśmy zapalonymi kibicami i dzień bez sportu w telewizji jest dla nas dniem straconym – w tym przypadku aplikacje jak Eleven Sport, a także 120 Hz matryca sprawdzą się znakomicie. Cenicie sobie multimedia? Tizen w najnowszej odsłonie oferuje wiele aplikacji, a intuicyjny pilot pomoże w nawigacji po nieskomplikowanym i przejrzystym menu.
Mówiąc o 55 calowym odbiorniku wyposażonym w 120 Hz matrycę nie sposób nie wspomnieć o jego cenie – w czasie pisania tego testu w RTV EURO AGD jego cena to 3999 zł – a więc jest to jeden z najtańszych telewizorów na 2018 rok wyposażonych w 120 Hz matryce jaki znajdziemy w sklepach.
Warto też dodać, że ceny telewizorów z tej serii na Ceneo zaczynają się już od 3299 zł za najmniejsze przekątne.
Ceny konkurencyjnych modeli są nieco droższe – LG SK8100 w tym samym sklepie kosztuje 4299 zł, Sony XF8596 to koszt 4299 zł. W niemal tej samej cenie znajdziemy również bardzo dobrego Philipsa PUS8303.
Dla kogo nie jest Samsung NU8072? Nie będzie to powiedzeniem na wyrost, że dla tych którzy cenią najwyższą jakość obrazu. Oczywiście jakość obrazu jest dobra, a nawet mógłbym śmiało stwierdzić, że bardzo dobra, jednak do najlepszych odbiorników na rynku jej daleko. Dopłacając nieco ponad tysiąc złotych jesteśmy w stanie znaleźć ubiegłorocznego OLEDa, a jakości obrazu jakie wyświetlają matryce organiczne nie uświadczymy w klasycznych ekranach LCD.
Dodatkowo nawet w ofercie samego Samsunga nieco droższy, pierwszy z lineupu odbiorników z kropką kwantową – Q6 ma zdecydowanie jaśniejszą matrycę, a także lepiej radzi sobie z kątami widzenia, które w NU8072 są mocno przeciętne.
Mimo wszystko Samsung NU8072 to ciągle urządzenie, które zdecydowanie warto rozważyć jako centrum domowej rozrywki. Dobrej jakości telewizor ze 120 Hz matrycą, świetnym systemem oraz dobrą jakością obrazu w połączeniu z bardzo atrakcyjną ceną w tym przedziale jest jednym z ciekawszych telewizorów w ofercie koreańskiego producenta. Nie mam wątpliwości, że okaże się on hitem sprzedaży.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Fajny TV , wysoki kontrast robi swoje , filmy w 4K z HDR to zupełnie „inna bajka” w zestawieniu z klasykiem FHD. Matryca ( VA ) to sprzętowe 120Hz co przekłada się na dużo płynniejszy obraz w ruchu (Motion Plus). Minus to kąty oglądania , siadamy po prostu na wprost TV (przy IPS-ach możemy siadać nawet z boku ale to jedyny pozytyw tych matryc , jakością obrazu IPS zawsze będzie z tyłu). Do tego dobry HDR , który świetnie „podbija” jakość obrazu również w grach. Wspomnę jeszcze o gadżeciarskim pilocie wykonanym z aluminium – standardowy plastikowy z 50-cioma guzikami (z których 45 jest nieużywanych) wygląda przy nim jak dziad – dosłownie 🙂 Głośniki też dają radę (40W) zaczynamy tutaj słyszeć ciekawe niższe tony – polecam bo to naprawdę dobry TV , którego jakość potwierdzają przeróżne testy a cena wcale nie jest wygórowana.
Witajcie,
no to jedziemy…
na PLUS:
– MEGA szybki smart TIZEN,
– rewelacyjne głośniki i dźwięk,
– bardzo dobry obraz (na wprost 🙂 o tym niżej),
– design przyjemny,
– pilot smart, metalowy bardzo fajny i wygodny „kozacki” 🙂
– dobre sterowanie urządzeniami zewn. przez HDMI oraz pilotem (NC+, XBOX)
– dziesiątki ustawień, których po 3 tygodniach dalej jeszcze nie przetestowałem
na MINUS:
1. obraz jest idealny tylko podczas oglądania na wprost, czym większy kąt od osi TV tym obraz jest gorszy, mydło, mleko etc.
u mnie akurat TV ogląda się z 2 pozycji dlatego zainwestowałem w obrotową małą podstawkę co załatwiło temat
2. brak android TV (co dla mnie problemem nie jest), ale ilość APPek ograniczona, ja używam tylko YT
Waham się nad wyborem pomiędzy tym Samsungiem a Sony KD-55XF8596. Już byłem zdecydowany na Samsunga, lecz w Sony obraz z tv naziemnej wydawał się lepszy. Czerń ciemniejsza, odwzorowanie kolorów no czytelność małych liter podczas reklam.
Nie wiem co jest lepszym wyborem… Wasza ocena 10 do 8.3
Byłbym wdzięczny za radę.
Pozdrawiam
Mam nadzieje że nie wybrałeś tego Soniaka , który ma matrycę IPS i 5-cio krotnie niższy kontrast. Strzeliłbyś sobie w kolano 🙂
Ostatecznie wybrałem samsunga, chociaż nadal uważam, że obraz na sony był troszkę lepszy (chyba, że to warunki sklepu). Tutaj obraz jest bardzo jasny, aż musiałem bardzo mocno go ściemnić 🙂
Ogólnie jestem zadowolony z zakupu.
… Mam obydwa… Postawione obok siebie z tym samym sygnałem tv HD, niestety lepszy na papierze(dużo lepszy) Samsung przegrał.. Sony choć gorszy w specyfikacji, ma lepszą czerń i lepszy kontrast… Dość miażdżycy… I teraz się zastanawiam… Co postawić w salonie… Dobre dane na papierze czy jakość obrazu…
Postaw lepszego czyli Samsunga , ips-a od Sony wyniósłbym do kuchni.
ups , przeczytałem to co poniżej – do usunięcia.
„Warto też dodać, że ceny telewizorów z tej serii na Ceneo zaczynają się już od 3299 zł za najmniejsze przekątne.”
Warto dopisać też, że wersja 49 ma IPS’a…
http://www….ations.com polecam
Właśnie nad takim się zastanawiam ale 82 calowym.