Onkyo, choć mniej spektakularnie pracujący na swoje sukcesy niż choćby Denon czy Nad, to solidny gracz na rynku audio. Wzmacniacze z drugiej połowy 2018 roku: A-9110 i A-9130, stanowią idealny kompromis pomiędzy ceną a możliwościami.
Modele, będące bohaterami tego tekstu, są bezpośrednimi potomkami wielokrotnie nagradzanego mianem „najlepszego wzmacniacza budżetowego” Onkyo A-9010 (m.in przez cenione czasopismo What HIFI), który udowodnił, że współczesne konstrukcje z niższej półki cenowej mogą niesamowicie pozytywnie zaskakiwać. Już A-9010 pokazał, w którym kierunku idą pomysły Onkyo na zwojowanie tego segmentu rynku: klasyczny, nieco surowy design, stanowiący ukłon dla stonowanych modeli z lat 90ych oraz wyjście PHONO (MM) i bardzo dynamiczne brzmienie o wyrazistej średnicy.
Niski budżet konstrukcji uwidocznił się w wykorzystaniem plastiku jako tworzywa (jednym słowem: zapomnijcie o aluminiowym panelu i przywitajcie dobrze udający go plastik), średniej mocy zestawu (44W przy 8 ohmach) czy ubogim zestawie terminali głośnikowych (możemy podłączyć jedynie parę stereo).
Okazało się jednak, że 9010 jest niezwykle muzykalny: bardzo dobrze napędzał zarówno kolumny z podobnej do swojej półki budżetowej, jak również zestawy kilkukrotnie przekraczające jego wartość. W swojej lidze nie miał konkurenta z innej z wielkich marek (choćby Denon czy Marantz). Od 2015 roku model ten rozpoczął swoją dominację w obszarze budżetowych wzmacniaczy stereo.
Bezpośredni następca 9010, podobnie jak on będący sprzętem analogowym, gdzie nie uświadczymy DACa.
Zalety modelu:
Słowa wyjaśnienia należą się technologii WRAT, która oznacza szerokie pasmo przenoszonych częstotliwości, wysoka wydajność oraz zmniejszenie szumów i zniekształceń. Wzmacniacz ten dzięki udanej stylistyce i dobrym parametrom (50 W + 50 W 4 Ω, 20 Hz–20 kHz, zniekształcenia na poziomie 0.05% przy 8 Ω), a przede wszystkim niskiej cenie, ma szansę powtórzyć sukces starszego brata.
Cena Onkyo A-9110 oscyluje wokół 1300 zł: za taką kwotę otrzymujemy klasyczny sprzęt z szerokopasmowymi wzmacniaczami końcowymi , które mogą napędzać niemal dowolne kolumny głośnikowe.
Model A-9130 to nieco droższa konstrukcja, zaskakująca nas dobrej jakości DACem i dwoma złączami cyfrowymi: koaksjalnym i optycznym. Jak zauważają recenzenci z Whats HIFI, dzięki połączeniu cyfrowemu dźwięk transportowany nawet z najtańszych odtwarzaczy Blue Ray brzmi tak, jak z 3 czy 4-krotnie cenowo przekraczających je klasycznych odtwarzaczy CD.
Zalety modelu:
Onkyo zastosowało tu znany i ceniony chip Wolfson® WM 8718 (192kHz/24 bit). To oczywiście jedynie niewielka część dostępnych gniazd: wzmacniacz oferuje łącznie 5 wejść analogowych, 1 gramofonowe MM, 1 złącze na aktywny subwoofer, 1 zdalnego sterowania dla połączenia z innymi segmentami Onkyo i 1 na przedwzmacniacz (bezpośrednie na końcówkę mocy). Wyjścia – UWAGA – są pozłacane.
Tym, co nie pozwala zapomnieć, że to ciągle konstrukcja budżetowa, są skręcane gniazda jedynie na parę kolumn. Biorąc pod uwagę możliwości wzmacniacza, standardowa cena Onkyo A-9130 wynosząca ok 1700 zł stanowczo nie jest wygórowana.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Chcesz kupić nowy, bardzo tani telewizor QLED Samsung 65 cali z HDMI 2.1 i 120…
Nie wiesz kiedy jest Black Friday? Zastanawiasz się co kupić na promocji i gdzie najtaniej?…
Bardzo tani telewizor Panasonic możemy kupić już dziś w ramach Black Week na Amazon! To…
Sklep RTV EURO AGD przygotował wyjątkową ofertę, w której możesz kupić telewizor LG OLED 65C4…
Chcesz mieć Smart TV w starym telewizorze? Możesz wydać rekordowo niską kwotę za hitową przystawkę…
Od dwóch dnia na platformie Max dostępny jest pierwszy odcinek serialu pt. "Diuna: Proroctwo". Ten…